آشنایی با علل و علایم غده زیربغل

آشنایی با علل و علایم غده زیربغل

آشنایی با علل و علایم غده زیربغل

۳۱ تیر ۱۳۹۸ مدیریت مقالات ، بیماری های عمومی

آشنایی با علل و علایم غده زیربغل

به گزارش علی طب شکل گیری یک توده در زیربغل ممکن است زمانی رخ دهد که حداقل یکی از غدد لنفاوی موجود در این قسمت بزرگ شده باشد.
زیر بغل ، یکی از حساسترین قسمت های بدن انسان می باشد گاهی درد در این ناحیه، می تواند آسیب های جدی را دربرداشته باشد.با توجه به اینکه در این ناحیه، تعداد زیادی رگ های خونی ، تاندون ها و عصب ها وجود دارند، این گونه ناراحتی و دردها عجیب و تعجب برانگیز نیستند.

زیر بغل ناحیه ای از بدن است که به دلیل غدد تعرقی نیاز به بهداشت زیادی دارد چو ن موجب بوی بد میشود و چون در این ناحیه موهای زائد می روید باید مراقب بحث زیبایی هم باشیم.

غده-زیربغل-گردشگری سلامت علی طب
طبق نظر متخصصان علی طب برآمدگی های غدد معمولا کوچک هستند و شکل تخم مرغی یا بیضی شکلی دارند که درون بدن قرار دارند.

این غدد نقش مهمی برای سیستم ایمنی بدن ایفا می کنند. این برآمدگی ممکن است بسیار کوچک حس شود. در موارد دیگر ممکن است اندازه شان بسیار قابل توجه باشد.

برآمدگی های زیر بغل ممکن است به دلیل وجود کیست، عفونت و یا تحریک شدنشان در اثر اصلاح موهای زائد این ناحیه ایجاد شوند.

توده ی زیر بغل چیست؟

غدد لنفاوی در زیر بازوی شما واقع شده است این است که چرا بسیاری از مردم، به ویژه زنان، هنگام پیدا کردن یک توده زیر بغل عصبی می شوند. توده می تواند در اثر عفونت های باکتریایی، ویروسی، آلرژی ها، رشد بافت یا چربی بی ضرر و رشد سرطان ایجاد شود. پزشک یک معاینه فیزیکی انجام و یا ممکن است با بیوپسی یک نمونه به منظور تعیین علت توده برداشت نماید.

غده-زیربغل-گردشگری سلامت علی طب
توده زیر بغل معمولاً به بزرگ شدن حداقل یکی از غدد لنفاوی زیر بازوی شما منصوب است غدد لنفاوی کوچک، غدد بیضی شکل هستند که در سراسر بدن قرار دارد و نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن شما بازی می کنند.
علائم یک توده زیر بغل‌ می‌تواند بسته به علت بروز آن متفاوت باشد. بااین‌وجود، برخی علائم مشترک این توده‌ها عبارتند از ورم بازو، درد، بدن‌درد، تورم دیگر غدد لنفاوی، جوش‌ها، از‌ دست دادن اشتها و علائمی شبیه به نشانه‌های آنفولانزا.

توده های سفت زیر بغل می‌توانند در زنان و مردان در هر سنی رخ دهند. در بیشتر موارد، نیازی به درمان آنها نیست و زمانی‌که بدن شما با عامل به‌وجودآورنده آن مقابله می‌کند، این توده‌ها به‌تدریج محو می‌شوند.

بااین‌وجود، اگر خانم‌ها توده‌ای را زیربغل خود مشاهده کنند بهتر است با یک پزشک مشورت کنند چراکه این توده ممکن است نشان‌دهنده‌ی سرطان سینه در زنان باشد. همچنین، درصورتی که توده موجود در زیر بغل شما بعد از دو هفته از بین نرفت و علائمی مثل قرمزی، حساسیت و شکلی غیرعادی به همراه داشت، معاینه پزشکی توصیه می‌شود.

غده-زیربغل-گردشگری سلامت علی طب
دلایل تورم غدد لنفاوی در زیربغل چه چیز‌های هستند؟

توده‌های زیربغل به واسطه شرایط مختلفی شکل می‌گیرند. بیشتر این توده‌ها در نتیجه رشد غیر طبیعی در بافت رخ داده و کاملا بی خطر هستند. اما توده‌هایی که با گذشت زمان کوچک نمی‌شوند، مواردی هستند که می‌توانند به موضوعات سلامت جدی‌تر و نیازمند دریافت کمک پزشکی اشاره داشته باشند.

کیست‌ها – زمانی که مایعات بدن در زیربغل جمع می‌شوند، امکان بروز تورم وجود دارد که به شکل گیری کیست منجر می‌شود.

آلرژن‌ها و محرک‌های پوست – بسیاری از محصولات ضد تعریق، دئودورانت ها، صابون ها، محصولات شستشوی بدن و مواد شوینده حاوی آلرژن‌ها و تحریک کننده‌های پوست هستند. این مواد می‌توانند به درماتیت منجر شوند.

 

عفونت‌های باکتریایی و ویروسی – باکتری‌ها در محیط گرم و مرطوب به خوبی رشد می‌کنند و زیربغل نیز مکانی عالی برای تکثیر آن‌ها محسوب می‌شود.

لیپوما – یکی دیگر از دلایل تورم غدد لنفاوی در زیربغل لیپوما، خوشه‌ای از بافت‌های چربی، است. لیپوما دردناک و سرطانی نیست، اما سریع رشد می‌کند.

واکنش به واکسیناسیون – واکسن‌های تیفوئید، آبله و MMR (سرخک/اوریون/سرخجه) می‌توانند موجب ایجاد توده‌ها در زیربغل شوند.

عفونت‌های قارچی – کرم حلقه‌ای یکی از شناخته شده‌ترین موارد است. این نوع عفونت قارچی لایه بالایی پوست را تحت تاثیر قرار داده و راش‌های حلقوی و قرمز رنگ بر جای می‌گذارد.

لوپوس – یک بیماری مزمن سیستم ایمنی است که التهاب را در سراسر بدن تحریک می‌کند و غدد لنفاوی نیز از این شرایط مستثنی نیستند.

سرطان – ابتلا به سرطان موجب می‌شود تا غدد لنفاوی در زیربغل و سینه همواره مشغول به فعالیت باشند. درد پایدار در غده لنفاوی به طور معمول نشانه‌ای از سرطان لنف، پستان، دستگاه تنفسی و لوسمی است.

 

غده-زیربغل-گردشگری سلامت علی طب

چگونه متوجه شویم که غدد لنفاوی متورم به موضوعی جدی اشاره دارند؟

در شرایطی که همه توده‌ها دردناک یا مضر نیستند، اما همواره باید توجه ویژه‌ای به توده‌هایی که در بدن ایجاد می‌شوند، داشته باشید. در صورت مشاهده توده باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید تا بررسی‌های دقیق در این زمینه صورت بگیرد.

غده-زیربغل-گردشگری سلامت علی طب
اگر علائم زیر را تجربه می‌کنید توده ایجاد شده در زیربغل می‌تواند به موضوعی جدی اشاره داشته باشد:

– بدون درد با لبه‌های نامنظم
– بزرگ شدن تدریجی

– توده‌ای که مدتی است ایجاد شده و از بین نمی‌رود

اگر با این علائم مواجه هستید در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پزشک علی طب مراجعه کنید.

 

درمان غدد لنفاوی متورم در زیربغل

درمان بر اساس دلیل شکل گیری توده‌ها انتخاب خواهد شد.

اگر یک عفونت باکتریایی باشد، برای شما آنتی بیوتیک تجویز می‌شود. اگر به واسطه آلرژی شکل گرفته است، دارو‌هایی به منظور درمان آلرژی برای شما تجویز خواهند شد و توصیه می‌شود از محرک‌های آلرژی دوری کنید.

در مواردی که درمان نیاز نیست، ممکن است از درمان‌های خانگی مانند کمپرس گرم یا مصرف دارو‌های ضد درد بدون نسخه برای تسکین ناراحتی استفاده شود.

اگر با موردی سرطانی مواجه باشید، روش درمان بر اساس نوع سرطان و مرحله‌ای که در آن قرار دارد، انتخاب خواهد شد. روند درمان برخی توده‌های سرطانی ممکن است شامل پرتودرمانی، شیمی درمانی یا عمل جراحی شود.

 

 

منابع: بیتوته

رکنا

نی نی بان

خانه پزشکان

 

تیر
۳۱