آنچه که باید در مورد IVF بدانید !

آنچه که باید در مورد IVF بدانید !

آنچه که باید در مورد IVF بدانید !

19 جولای 2020 مدیریت مقالات

درمان باروری امری عادی شده است ، زیرا بسیاری از خانم ها به دلایل مختلف تحت آزمایش لقاح آزمایشگاهی (IVF) به منظور بارداری قرار می گیرند. با وجود محبوبیت درمان های باروری ، لقاح آزمایشگاهی بدون خطرات و عوارض نیست ، اگرچه بسیار نادر است.

تمام آنچه که باید در مورد لقاح آزمایشگاهی یا مصنوعی (IVF) بدانید

از زمان اولین مورد IVF در انگلیس ، در سال ۱۹۷۸ ، درمان باروری ، مهمترین آنها در لقاح آزمایشگاهی ، بسیار متداول است. اگرچه با گذشت سالها ، پیشرفت چشمگیری در احتمال موفقیت در لقاح آزمایشگاهی مشاهده نشده است ، اما این درمان بزرگترین امید برای کسانی است که نمی توانند روش دیگری را تصور کنند.

لقاح آزمایشگاهی فرآیندی است که طی آن تخمک توسط اسپرم در خارج از رحم ، در آزمایشگاه بارور می شود ، و سپس تخمک به صورت تخم بارور یا به عنوان جنین به رحم مادر بازگردانده می شود.

لقاح آزمایشگاهی (IVF) در ابتدا با هدف ایجاد حاملگی در مواردی انجام می شود که ملاقات بین تخم و اسپرم در لوله فالوپ در بدن زن امکان پذیر نباشد. با توسعه این تکنیک و پس از دستیابی به آن ، باروری آزمایشگاهی در بسیاری از مشکلات باروری و ناباروری به یک جایگزین درمانی تبدیل شد.

مراحل درمان لقاح آزمایشگاهی:

تخمدان را برای تولید تخمک تحریک کنید.

در یک چرخه عادی قاعدگی ، از هر تخمدان یک تخمدان آزاد می شود. در درمان لقاح آزمایشگاهی – به منظور افزایش شانس لقاح موفقیت آمیز – باید تخم مرغ های بالغ تر خارج شوند ، بنابراین باید یک داروی درمانی داده شود که تخمدان ها را به تولید بسیاری از فولیکول ها تحریک کند. تخمها در این مرحله از نزدیک مورد بررسی قرار می گیرند تا مشخص شود چه موقع آنها را برداشت می کنیم.

برداشت تخم مرغ برای لقاح در آزمایشگاه

با استفاده از معاینه سونوگرافی تخمک ها با استفاده از سوزنی که در دیواره واژن به سمت تخمدان نفوذ می کند ، کشیده می شوند. سوزن مستقیماً در فولیکول وارد می شود و سپس مایع درون آن کشیده می شود و به آزمایشگاه فرستاده می شود تا تخمهای موجود در آن را جستجو کند. در بیشتر موارد ، این روش تحت بیهوشی عمومی و بدون نیاز به تنفس مصنوعی یا قرار دادن لوله تنفس از طریق نای انجام می شود. در چند مورد ، تخمها ممکن است بدون بیهوشی خارج شوند (به عنوان مثال ، وقتی تنها یک فولیکول خارج می شود). شایان ذکر است که عوارض بیهوشی عمومی در موارد برداشت تخم مرغ بسیار نادر است.

در موارد نادر ، ممکن است پزشک مشکل وارد کردن سوزن را در تخمدان داشته باشد ، زیرا در موقعیت نسبتاً بالایی در لگن قرار دارد. خطر عفونت بسیار کم است و ممکن است این خطر برای زنانی که از عفونت لگن رنج می برند افزایش یابد. معمولاً در طی این روش ، آنتی بیوتیک ها به صورت داخل وریدی ، به زنان در معرض خطر عفونت در ناحیه لگن منتقل می شوند و با دادن آنتی بیوتیک ها توسط دهان پس از انجام این روش ، ممکن است برای چند روز جایگزین شود.

در موارد نادر دیگر ، ممکن است یک زن دچار التهاب حاد لگن یا آبسه در ناحیه تخمدان ها و لوله های فالوپ شود ، که ممکن است بیمار را در بیمارستان نگه داشته باشد تا آنتی بیوتیک های داخل وریدی دریافت کند یا برای برداشتن آبسه یا ریشه کن کردن لوله های فالوپ تحت عمل جراحی قرار گیرد.

یکی از خطرات نادر این روش درمانی (IVF) خونریزی در ناحیه سوراخ شدن سوزن در واژن یا خونریزی داخلی در ناحیه تخمدان ها است که ممکن است نیاز به نگه داشتن بیمار تحت نظر پزشکی در بیمارستان ، دریافت وعده های غذایی خون یا تحت عمل جراحی لاپاروسکوپی برای تعیین منبع خونریزی و سوزاندن آن باشد.

باروری و بازگشت جنین به رحم

پس از برداشتن فولیکول ها ، برای لقاح به آزمایشگاه انتقال دهید. تخمها در مایع فولیکول که خارج شده است شناسایی می شوند و بلوغ آنها را بررسی می کنند. در مرحله بعدی ، تخم مرغ ها را در چند ساعت تا زمانی که با اسپرم ملاقات کنند ، در یک محیط مخصوص ، به مهد کودک منتقل می کنند.

مایع منی برای لقاح آماده می شود ، در همان مرحله که تخم ها خارج می شوند ، زیرا فرآیندی به نام شستشوی اسپرم قبل از استفاده لازم است.

 

پس از شناسایی تخم های بالغ و آماده سازی اسپرم ، آنها در فرآیندی به نام تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI – Intracytoplasmic Sperm Injection) اسپرم را ترکیب یا مستقیماً درون تخمک تزریق می کنند که در مواردی انجام می شود که تعداد اسپرم ها کوچک باشد یا در عدم موفقیت در عملیات کود دهی قبلی. پس از انجام لقاح مناسب تخم مرغ ، و یک (یا بیشتر) جنین در آزمایشگاه رشد می کند ، جنین به رحم باز می گردد.

در حقیقت ، این مرحله مهم برای لقاح آزمایشگاهی است. معمولاً ۱-۳ جنین به رحم باز می گردد ، تقریباً ۴۸-۷۲ ساعت پس از لقاح اتفاق می افتد.

یک عارضه لقاح در اواخر شرایط آزمایشگاهی سندرم فشار خون تخمدان OHSS – تخمدان است. این سندرم باعث نفخ ، ایجاد مایعات در ناحیه لگن ، بزرگ شدن تخمدان و سایر علائم می شود. این وضعیت (که در ۱٪ – ۵٪ از درمانها اتفاق می افتد) ممکن است نیاز به بستری در بیمارستان داشته باشد تا مایعات از حفره شکم کنترل شود. زنان در معرض این سندرم زنان جوان و لاغر هستند ، زنانی که از سندرم تخمدان پلی کیستیک رنج می برند یا زنانی که تحریک تخمدان آنها باعث ایجاد تعداد زیادی تخم می شود و تعداد زیادی تخم از تخمدان های آنها خارج شده است (بیشتر از ۲۰ تخم). امروزه با آزمایش یک پروتکل درمانی مناسب برای زنان در معرض خطر ابتلا به این بیماری ، و با نزدیک کردن تحریک تخمدان در طول درمان IVF ، می توان شیوع این سندرم را کاهش داد.

 

این ها همه تمام آنچه که باید در مورد IVF بدانید ! بود.

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با متخصصان مرکز زیبایی و درمانی علی طب ، در تماس باشید. 

 

جولای
19