از گردشگری درمانی چه می دانید؟

از گردشگری درمانی چه می دانید؟

از گردشگری درمانی چه می دانید؟

۵ خرداد ۱۳۹۸ مدیریت مقالات ، گردشگری سلامت

از گردشگری درمانی چه می دانید؟

گردشگری درمانی (Curative Tourism)  به معنای مسافرت توریست به منظور استفاده از منابع درمانی طبیعی(آبهای معدنی، نمک، لجن و غیره) است که معمولا برای درمان برخی بیماری ها یا گذران دوران نقاهت تحت نظارت و مداخله پزشکی صورت می گیرد. این نوع از گردشگری هم این روزها مورد توجه مسئولان گردشگری کشور قرار گرفته است. به خصوص لجن درمانی که طبیعت ایران را در میان کشورهای همسایه به شدت محبوب کرده است برای اینکه درباره گردشگری درمانی بیشتر بدانید در ادامه با علی طب همراه باشید:

گردشگری-درمانی-گردشگری سلامت علی طب

 

گردشگری درمانی و بهداشتی امروزه از رو به رشدترین بخش های صنعت گردشگری جهان است که باعث شده سازمان های دست اندرکار و کشورهای علاقمند به توسعه گردشگری توجه خود را به این بخش از صنعت توریسم جلب و برای آن برنامه ریزی کنند.

زندگی صنعتی در بیشتر کشورهای دنیا الزاماتی را با خود همراه دارد و نیازهایی را نیز برای مردم جوامع مختلف ایجاد کرده است.

امروزه تمایل مردم برای تناسب اندام، استفاده از منابع طبیعی و ویتامین ها، کاهش درد، تسلط بر استرس و افزایش سلامت روح و روان و جسم بسیار چشمگیر است.

 

 

گردشگری-درمانی-گردشگری سلامت علی طب

 

به همین دلیل است که در نقاط مختلف جهان روش های درمانی طبیعی مانند استفاده از چشمه های آب گرم بسیار مورد توجه قرار می گیرد و تمامی اقشار مردم اعم از کم درآمدها و پردرآمدها به سمت این نوع از گردشگری تمایل دارند.

چشمه های آب گرم محل هایی مناسب برای ایجاد اقامتگاه های توریستی است که با ایجاد مراکز تفریحی و ارائه سرویس ها و امکانات در این نقاط می توان آنها را به مقاصد گردشگری درجه اول برای گردشگران تبدیل کرد زیرا همزمان هم لحظه هایی مفرح و پرهیجان خواهند داشت و هم به سلامت و آرامش دست می یابند.

علاوه بر این جاذبه های طبیعی و روش های درمانی توریسم درمانی به دلایل اقتصادی نیز مورد توجه قرار می گیرد، زیرا که صادرات خدمات پزشکی یک اصل شناخته شده برای تقویت ساختار بهداشت و درمان کشورها است.دولت جمهوری اسلامی ایران براساس برنامه ریزی های خود باید تا پایان برنامه چهارم توسعه ۳۰ درصد از نیازهای درمانی و بهداشتی کشور را از طریق صدور کالا، خدمات پزشکی و توریسم درمانی فراهم کند.

علاوه بر نیاز به صدور کالا و خدمات پزشکی درآمد توریسم درمانی نیز می تواند برای کشورها خصوصا کشورهای آسیایی که به حرکت در روند توسعه می اندیشند وسوسه انگیز باشد.

این درآمد باعث شده است که برخی کشورهای آسیایی چون سنگاپور، تایلند و هند به طور چشمگیری در حال تبلیغ سرویس های درمانی خود در میان بیماران جهان باشند.

درباره گردش مالی حاصل از توریسم درمانی آماردقیقی وجود ندارد، اما براساس آمار بهداشت جهانی، سالانه حدود ۵۰ میلیارد دلار، صرف درمان بیماران منطقه در کشورهای اروپایی و آمریکایی می شود که جذب درصدی از این مبلغ می تواند تاثیر چشمگیری در اقتصاد گردشگری کشورهای آسیایی داشته باشد.

 

 

 

 

جاذبه ها و امتیازات ایران برای توریسم درمانی

 

گردشگری-درمانی-گردشگری سلامت علی طب

 

به گزارش علی طب یکی از جاذبه ها و امتیازات ایران برای توریسم درمانی در حوزه آب درمانی است، به طوری که در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰ چشمه آب معدنی شناسایی شده است . قیمت ارزان خدمات پزشکی به نسبت دیگر کشورهای منطقه از جمله دیگر مزایای ایران برای فعالیت در حوزه توریسم درمانی محسوب شده است.

اما; به دلیل نبود نظام جامع و هماهنگ توریسم درمانی کشور و باتوجه به اینکه این بیمارستان ها درحال حاضر موظف نیستند تعداد بیماران خود را به وزارت بهداشت گزارش کنند، آمار دقیقی از بیماران خارجی که در ایران درمان می شوند، وجود ندارد.
آمار دقیقی از کسانی که به قصد معالجه یا استفاده از مراکزی مانند مراکز آب درمانی به ایران سفر می کنند نیز وجود ندارد، اما به گفته مسوولان معمولا سالانه ۲۰ هزار گردشگر از اتباع حاشیه خلیج فارس و عراق، به قصد درمان به شهرهای مختلف ایران سفر می کنند .
درمان بیماری هایی نظیر ناباروری، جراحی پلاستیک و زیبایی و همچنین کاشت دندان و جراحی لثه، مهمترین جاذبه های درمانی ایران برای خارجی ها است و اکثر مراجعه کنندگان به مراکز درمانی ایران از کشورهای منطقه هستند .

وجود چند سازمان تصمیم گیر درباره توریسم درمانی، ضرورت ایجاد یک ساختار و نظام جامع برای توریسم درمانی را ضروری می کند . هر یک از دستگاه های دست اندرکار در این موضوع دیدگاه ها و مطالباتی دارند که نبود یک نظام جامع برخی از این دیدگاه ها را دچار تعارض می کند .
یکی دیگر از تسهیلات موردنیاز برای افرادی که برای درمان به کشور سفر می کنند، داشتن ویزای درمان است تا بتوانند بدون طی تشریفات وارد کشور شوند.از سوی دیگر وضع قوانین مشخص، نظارت دستگاه های مسوول بر امر توریسم درمانی کشور و پاسخگویی دستگاه های رسمی در قبال این موضوع را تسهیل می کند .

با وجود این قوانین مشخص، بیمارستان ها موظف به ارائه آمار بیماران خارجی خود می شوند و وجود این آمار برنامه ریزی را برای دستگاه های مسوول امکان پذیر می کند .
ایجاد تسهیلاتی که بیماران بتوانند دوران نقاهت پس از بیماری خود را به گردش در ایران بپردازند نیز از جمله مواردی است که نیاز به هماهنگی دستگاههای مسوول و ساخت مکان ها و مجتمع های خاص دارد .
علاوه بر نیازهای مورد اشاره، مراکز آب درمانی و چشمه های آب گرم طبیعی کشور نیز جهت جذب توریست نیاز به سرمایه گذاری های ویژه ای دارند زیرا این چشمه ها با وضعیت فعلی نمی توانند موفقیت چندانی در جذب گردشگران داشته باشند.

کدام کشورها بیشترین مراجعه را به عنوان مقصد سفرهای درمانی دارند؟

هنـد:

مرکز عمل های قلبی و جراحی های ارتوپدی در سطح بین المللی که سالیانه ۲٫۳ میلیارد دلار از توریسم درمانی تولید درآمد می کند.

مکزیک:

هزینه عمل های کاهش وزن و زیبایی در این کشور ارزان است.

سنگاپور:

سیستم درمانی این کشور در جایگاه خوبی قرار دارد و به خصوص در درمان سرطان و ز خدمات خوبی ارائه می دهد.

تایلند:

این کشور هرساله فقط ۳۰۰۰۰ آمریکایی برای انجام جراحی های مختلف به خود جذب می کند. تایلند جراحان معتبر زیادی دارد که عضو کمیسیون پزشکی
بین المللی هستند.

برزیل:

این کشور خانه جراحان زیبایی در جهان می باشد.

کره جنوبی:

این کشور مرکز جراحان زیبایی است. همچنین مقصدی برای بیماران نخاعی و سرطانی است. کره جنوبی جراحان معتبر زیادی دارد که عضو کمیسیون پزشکی بین المللی هستند.

ترکیه:

پزشکان زیادی که در اروپا و آمریکا آموزش دیده اند، خدمات درمانی از قبیل جراحی قلب، سرطان، ارتوپدی و لیزر چشم را فراهم نموده اند.
سایر کشورها از قبیل کاستاریکا، مجارستان و . . .

چرا این کشورها؟

ایجاد یک مقصد درمانی در سطح جهانی کاری بسیار پیچیده و دشوار است. ما عوامل مختلفی را در نظر می گیریم. از جمله:
• سرمایه گذاری دولت و بخش خصوصی در زیرسازی واحدهای درمانی
• تضمین کیفیت، شفافیت در کار
• شفافیت سیاسی و ثبات اجتماعی
• زیربنای عالی در صنعت گردشگری
• اعتبار در پیشرفت های پزشکی
• سابقه نوآوری ها و موفقیت های پزشکی
• تکنولوژی های درمانی جدید و مدرن
• در دسترس بودن کارمندان با تجربه و آموزش دیده در سطح بین المللی

 

منابع: کجارو

تبیان

 

خرداد
۵