از گردشگری سلامت چه می دانید؟

از گردشگری سلامت چه می دانید؟

از گردشگری سلامت چه می دانید؟

۱۳ مرداد ۱۳۹۷ مدیریت مقالات ، گردشگری سلامت

گردشگری سلامت علی طب: ارمغان آور  زیبایی جوانی  سلامتی

علی طب با ارائه خدمات گردشگری سلامت و توریسم درمانی، در حال همکاری با گروهی از پزشکان متخصص و مجرب در عرصه های گوناگون پزشکی می باشد.

یکی از خدمات شرکت گردشگری سلامت علی طب، در بحث گردشگری سلامت انواع جراحی زیبایی می باشد.

انواع جراحی زیبایی، یکی از مشکلاتی می باشد که اخیرا شهروندان کشورهای همسایه برای معالجه آن به ایران سفر می کنند.

علی طب در بحث گردشگری سلامت و توریسم درمانی ارائه کننده خدمات باکیفیت انواع جراحی زیبایی توسط پزشکان متخصص و فوق تخصص در شهرهای تهران و مشهد و آبادان و… به مسافرین و بیماران گرامی می باشد.

 

گردشگری سلامت، سفریست که برای تمدد اعصاب، درمان یا سلامتی انجام می شود. در این نوع سفرها گردشگران از سالن های ماساژ، غذاهای سالم و در کل هر نوع تجربه ای که برای سلامتی فرد توصیه می شود، استفاده می کنندگردشگری سلامت علی طب

از گردشگری سلامت چه می دانید؟

گردشگری سلامت، سفریست که برای تمدد اعصاب، درمان یا سلامتی انجام می شود. در این نوع سفرها گردشگران از سالن های ماساژ، غذاهای سالم و در کل هر نوع تجربه ای که برای سلامتی فرد توصیه می شود، استفاده می کنند. در این نوع سفرها علاوه بر سلامت جسم، سلامتی روح افراد هم مهم هست و برای این مورد نیز سرگرمی ها و تفریحاتی در نظر گرفته شده است.

در سفرهایی که با هدف سلامتی انجام می شود، اصولا گردشگران به مکان های سر می زنند که غذاها و فعالیت های آنجا تاثیر مثبتی بر سلامتی آنها بگذارد مانند چشمه های آب گرم و راه رفتن یا دراز کشیدن در این چشمه ها توسط بسیاری از پزشکان برای درمان های انواع بیماری های پوستی و عضلانی توصیه می شود. همچنین در این نوع سفر به افراد آموزش های در مورد مراقبت از خود داده می شود تا در خانه نیز این روش ها را انجام دهند مانند رژیم ها غذایی خاص.

 

 

گردشگری سلامت، سفریست که برای تمدد اعصاب، درمان یا سلامتی انجام می شود. در این نوع سفرها گردشگران از سالن های ماساژ، غذاهای سالم و در کل هر نوع تجربه ای که برای سلامتی فرد توصیه می شود، استفاده می کنند-گردشگری سلامت علی طب

 

تاریخچه گردشگری سلامت و درمان( Medical Tourism)

بسیار پیش از آنکه افراد به فکر سفر درمانی به سایر کشورها بیافتند

چیزی در حدود ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، تاریخ نگاشته شده سفر درمانی به سایر کشورها توسط بشر به ثبت رسیده است. در حقیقت می توان گفت قدمت سفر به منظور درمان به اندازه قدمت خود پزشکی ، درمان و داروهای درمانی است.

آنچه در پیش رو به عنوان یادداشت کوتاه به آن می پردازیم برگزیده ای از تاریخچه طولانی توریسم درمان بنیان یا Medical Tourism می باشد

دوران باستان:

مطالعات عمیق و مفهومی تمامی مراجع در رابطه با گردشگری پزشکی موید آنست که رابطه محسوسی بین مذهب و بهداشت و درمان وجود داشته و دارد.

جوامع متمدن شناخته شده مانند سومریان ، بابلیان، آشوریان، رومیان، یونانیان ، ایرانیان به نحوی متوجه خواص درمانی آب های گرم معدنی طبیعی و نظایر آن شده بودند. در ذیل مختصری از اولین توجهات جوامع بشری صاحب تمدن به این موضوع شده است:

۱- سومری ها( ۴۰۰۰ سال ق م م) اولین مجموعه  استخرهای آب معدنی را از چشمه های آبگرم طبیعی ساختند. این مجموعه پلکانی از استخرها در زمان ساخت خود بی نظیر و به سان معجزه می نمود.

۲- در زمان عهد برنز ( ۲۰۰۰سال ق م م ) منطقه ای در کشور سوئیس که هم اکنون سنت موریتز(ST. Moritz)  نامیده می شود. به دلیل آبهای معدنی غنی از آهن بسیار مشهور شد. خواص درمانی نوشیدن این آب و یا استحمام داخل این چشمه های درمان برای مردم پدیدار شد و همگان از این منبع استفاده می کردند تا آنجا که استفاده از ظروف برنزی در آلمان و فرانسه از این نقطه آغاز شد.

۳- نقطه عطف گردشگری درمانی و سلامت یا به عبارت بهتر کلید این صنعت در دستان یونانیان

باستان می باشد. به افتخار خداوند یونانیان یا آسکلپیوس( Asclepius) و به لطف زیر ساخت شبکه ای بهداشت و درمانی این امپراطوری، پرچمداری توریسم سلامت و درمان در اختیار یونانیان است. یونانیان باستان با ساخت مجموعه های درمانی و سلامت آسکلوپیا که به عنوان اولین مراکز سلامت و بهداشت دنیا مشهور است موفق شدند نام خود را در این عرصه جاودانه کنند و مردم سراسر دنیا را برای بدست آوردن سلامتی و درمان به این کشور جذب کنند. تا سال ۳۰۰ ق م م یونانیان صاحب کاملترین مجموعه های زنجیره ای سلامت و درمان در دنیا با نام های اپیداروس ( شامل باشگاه بدنسازی اولیه و حمام های آب گرم معدنی طبیعی) بودند.

هندوهای باستان نیز صاحب سابقه طولانی در مبحث بهداشت و سلامت و درمان هستند . ۵۰۰۰ سال ق م م با بکارگیری روش های سلامتی آیورودیک ( علم زندگی= Ayurudic) و یوگا افراد بسیاری از سراسر دنیا جذب این کشور می شدند.

رومیان با سلطه در دنیا دست به ابتکار جالبی زدند و با تلفیق تجارت و سیاست با حوزه سلامت و درمان باعث به وجود آمدن فصل جدیدی از گردشگری سلامت و درمان شدند. مجموعه استخرهای آب گرم طبیعی معدنی در این کشور همه روزه پذیرای هیئت های سیاسی اقتصادی تجار و بازرگانان داخلی و خارجی بوده است.

ایرانیان:

تمام نظام های سلامت دموکراتیک دنیا از نظام سلامت و درمان هخامنشیان کپی برداری شده است. اولین روش های درمان مکتوب و مبسوط و اثر بخش دنیا توسط ایرانیان به رشته تحریر درآمده است. در حقیقت توریسم سلامت و درمان در ایران بیشتر وابسته به روش ها و اسلوب درمانی دانشمندان بی بدیل این مرز و بوم  مانند ابوعلی سینا وابسته است.

 

دوران میانی:

 

در دوران میانی قاره کهن پرچمدار توریسم درمانی و سلامت در جهان بوده است. مقصد های توریسم سلامت و درمان مانند ژاپن و کشورهای اسلامی مانند ایران مصر پذیرای افراد بسیاری از سراسر جهان بوده اند.

۱- اونسن(Onsen) در ژاپن مجموعه آبگرم های معدنی طبیعی است که نقش آن در درمان زخم های جنگجویان ژاپنی اثبات شده است و بسیاری از افراد از سراسر دنیا جهت بهره مندی از این استخرها به ژاپن می آمدند.

۲- بیمارستان منصوری در قاهره مصر در سال ۱۲۴۸ ب م م با ظرفیت ۸۰۰۰ نفر که بزرگترین مرکز درمانی و سلامت در زمان خویش بوده و هر ساله افراد خارجی فارغ از ملیت و مذهب بدانجا مراجعه می نمودند.

 

 

دوران رنسانس:

در بین قرنهای ۱۴ تا ۱۷ میلادی انگلستان و فرانسه و در کل، اروپا،  بار دیگر طلایه دار توریسم سلامت و درمان در دنیا شدند.

۱- در سال ۱۳۲۶ ب م م روستایی در فرانسه با نام شهر آب های معدنی   ( Ville d Eaux) به سبب بهره مندی از آب های معدنی غنی از روی، منیزیم و آهن در کل قاره سبز معروف شد. اولین بار کلمه اسپا یا SPA در این نقطه از اروپا استفاده شد.( اسپا از ریشه کلمه رومی Salode per Aqua یا سلامتی از آب گرفته شده است)

از دیگر مراکز بهداشت و سلامتی در اروپا که پذایرای افراد از سراسر دنیا بوده می توان به بادن بادن  و آخن در آلمان، چشمه های آبگرم در انگلستان و آلوا سویس که مختص افراد متمول در دنیا است را نام برد.

نکته جالب توجه اینکه پدر سفرهای لوکس دنیا فردی است به نام مایکل ایکوم دی مونتاژینه که کاملترین دائره المعارف مراکز درمانی بهداشتی اروپا به دست این فرد نوشته شده است.

 

 

دوران پسارونسانس:

اولین درآمدهای هنگفت از طریق گردشگری سلامت در دنیا در انگلستان بدست آمد. شهری به نام ( bath) در انگلستان در سال ۱۷۲۰ توسط عایدی های دریافتی از چشمه های جوشان معدنی این شهر به بانک تکنولوژی های سفر راه های مناسب سنگفرش شده و … دست یافت . هتل ها و رستوران های این شهر مثال زدنی و کل شهر در تمام طول شب نورانی و روشن بود..

طی قرون ۱۷ تا ۱۹ میلادی مستعمره های آلمان انگلستان اسپانیا فرانسه و پرتغال در تمام دنیا رشد کردند. ما حصل آن کشف مراکز درمانی بی نظیر در آسیا، آفریقا و اقیانوسیه بود.

 

توریسم سلامت در دوران معاصر(۱۹۰۰ تا ۱۹۹۷)

با تبدیل شدن ایالات متحده به ابر قدرت، گردشگری سلامت در این کشور با رشد انفجاری مواجه شد و نخستین مراجع پزشکی و درمان دنیا اعم از بنیاد و موسسه و سازمان در این کشور شکل گرفت.

در سال ۱۹۳۳  هیئت متخصصین درمانی آمریکا یا (American  Board of medical specialist ABMS) به عنوان مرجع استاندارد تحصیلی و قوانین تخصص شکل گرفت که بعدها به عنوان الگو در سراسر دنیا مورد بهره وری قرار گرفت. در سال ۱۹۵۸ (UEMS) در اروپا شکل گرفت یک استاندارد                آمریکا ( European Union of Medical Specialist) .

در دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی با افزایش سرسام آور نرخ درمان مراجعه در آمریکا میزان مراجعه این کشور به آمریکای لاتین مانند کوبا، برزیل، آکووادور نرخ صعودی به خود گرفت. مراکز تخصصی قلب جراحی های عمومی، چشم پزشکی و زیبایی بیشترین مراجعه را در این سالها به خود اختصاص دادند.

۱۹۹۷ تا ۲۰۰۱:

با به وجود آمدن بحران اقتصادی سال ۱۹۹۷ در آسیا ارزش پولی تمام کشورهای آسیا به خصوص آسیای جنوب شرقی به شدت افت کرد. این مهم باعث به وجود آمدن بارقه های امید در صنعت توریسم و گردشگری شد. توریسم بهداشت و سلامت به عنوان زیر شاخه اصلی این صنعت بشدت مورد توجه قرار گرفت.

تایلند به عنوان پرچمدار توریسم سلامت و گردشگری به مرکز این صنعت در جنوب شرق آسیا مبدل شد و عمده تخصص این کشور در جراحی پلاستیک می باشد.

بنیادی به نام JCI( Joint Commission International) در سال ۱۹۹۷ در دنیا شکل گرفت که وظیفه اصلی این مرکز شناسایی، استاندارد سازی، بازرسی و اعتبار سنجی از مراکز درمانی و سلامت بین اصلی می باشد.

۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶:

بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر در آمریکا، رشد روزافزون سفرهای درمانی و سلامت به کشورهای آمریکای لاتین و جنوب شرق به وضوح قابل درک بود. ۱۵۰ هزار سفر درمانی با زمان بیش از ۲ هفته  فقط از مبدا آمریکا به تایلند اتفاق افتاد. رکوردی که باعث توجه بیش از پیش باقی کشورها به این صنعت شد. تایلند، سنگاپور و هندوستان به عنوان مقاصد برتر سلامت و پزشکی لقب گرفتند تا آنجا که بسیاری از شرکتهای آمریکایی جهت  افتتاح دفاتر خود در این کشورها اقدام به سرمایه گذاری کردند.

از سال ۲۰۰۷ تا کنون:

در سال ۲۰۰۷ رکورد مراجعه به کشورهای آسیایی و آمریکای لاتین از مقصد  آمریکا به عدد ۳۰۰/۰۰۰ سفر رسید. همچنین این عدد در سال ۲۰۱۴ به عدد باور نکردنی ۱/۲۵۰/۰۰۰ سفر دست یافت.

در این میان اسپانیا به عنوان مقصد قدرتمند سفر چه از منظر درمانی و چه از نظر سلامت بسیار مورد توجه قرار گرفت و اصطلاحا  با رشد قارچی مراکز درمانی و سلامت در همه نقاط کشور  و با جذب سرمایه های خارجی به یکه تازی در صنعت گردشگری متمرکز بر سلامت و درمان می پردازد.

 

گردشگری سلامت، سفریست که برای تمدد اعصاب، درمان یا سلامتی انجام می شود. در این نوع سفرها گردشگران از سالن های ماساژ، غذاهای سالم و در کل هر نوع تجربه ای که برای سلامتی فرد توصیه می شود، استفاده می کنند-گردشگری سلامت علی طب

صنعت گردشگری سلامت و درمان از نقطه نظر آمار و ارقام :

در سال ۲۰۱۵ کشورهای مختلف دنیا فقط فقط از درگاه توریسم سلامت و درمان درآمد بین ۶۰ تا ۷۰ میلیارد  دلار کسب کردند و طبق پیش بینی های انجام شده توسط دیده بانهای رسمی نظیر JCI  این عدد ظرف ۵ سال آینده (۲۰۲۰) می بایست ۲ برابر شود. همچنین طبق آمار این دیده بان و همچنین OECD هم اکنون ۵۰ میلیون سفر با هدف بهداشت و سلامت بطور سالیانه  در دنیا انجام می گیرد. با نگاه دقیق تر به این آمار و ارقام می توان دریافت که بازار صنعت گردشگری سلامت و درمان بسیار بالقوه خواهد بود.

چرا  افراد با ملیت های گوناگون برای سلامت و درمان به کشورهای خارجی سفر می کنند؟

شاید شما نیز این گونه فکر می کنید که افراد صرفاً برای بهره وری از خدمات درمانی با قیمت پایین تر  به سفرهای

درمانی  می پردازند اما این برداشت کاملاً اشتباه است.

با نگاه اجمالی به اینفوگراف ذیل درمی یابیم که افراد با هدفی متفاوت از صرف هزینه به سفرهای سلامت و درمان می پردازند.

پذیرش مفاهیم گردشگری سلامت

پذیرفتن نقص: سفرهای که با هدف سلامتی انجام می شود، یک تفریح سالم به شما در مراقبت از خودتان کمک کند. این نوع سفرها مشکلات و موانع بسیاری مواجه هستند از جمله عدم برنامه ریزی درست در مقاصد سلامتی. مانند چشمه های آب گرم شلوغ که اصولا موارد بهداشتی را رعایت نمی کنند.

واقع بین باشید: فراموش نکنید که شما فقط مدت کوتاهی در سفر هستید که تنها هدف این سفر بهبود سلامتی شماست و با اتمام این سفر، برنامه عادی شما ادامه خواهد داشت. بنابراین با این تصور که با یکبار رفتن به سالن اسپا یا ماساژ در بهترین سالن های ماساژ در دنیا تا آخر عمر سالم خواهید بود، نباشید. واقع بین باشید.
نگرش: مثبت نگاه کنید. هر چقدر به اطراف خود با نگاه مثبت تری نگاه کنید، ذهن شما آرام تر خواهد و این باعث می شود که در زندگی خود صبورتر باشید.

قدردانی:  از خودتان بابت چیزهای که دارید سپاسگذار باشید. قدردانی از خود باعث می شود اتفاقات خوب شما را دنبال کنند.

چرا باید گردشگری سلامت را امتحان کنید؟

گردشگری سلامت، سفریست که برای تمدد اعصاب، درمان یا سلامتی انجام می شود. در این نوع سفرها گردشگران از سالن های ماساژ، غذاهای سالم و در کل هر نوع تجربه ای که برای سلامتی فرد توصیه می شود، استفاده می کنند-گردشگری سلامت علی طب

فرصتی برای تغذیه بدن، ذهن و روح شما

در سفرهای با هدف سلامتی، این فرصت را دارید که سبک های سالم آشپزی را تجربه کنید (مانند تجربه خوردن غذاهای آب پز که جزو سالم ترین سبک آشپزی می باشد). در این سفرها شما یاد میگیرید که سلامتی از طعم لذیذ غذاها مهم تر هستند. همچنین متخصصان تغذیه به شما یاد می دهند که روح و جسم شما به طور متعادل نیاز به رژیم دارند و داشتن یک رژیم غذایی برای سلامتی کافی نیست (روحتان را فراموش نکنید). در این نوع سفرها مواد اولیه ی اکثر غذاها از مزارع تهیه می شوند که این مواد به صورت ارگانیک تهیه می شوند.

فرصتی برای تحرک فیزیکی

در سفری با هدف سلامتی می توانید تمریناتی برای آرامش یا تمدد اعصاب داشته باشید. فعالیت ها و تمرینات خود را در طبیعت انجام دهید و این بخش می تواند بهترین بخش سفر شما باشد. از ورزش های افزایش آدرنالین مانند قایق سواری روی آب های خروشان (رفتینگ)، زیپ لاین، غواصی، موج سواری و غیره لذت ببرید. بعد از ماجراجویی های با ترشح آدرنالین، مرحله بعد آرامش عمیقی ست که ایجاد می شود. به هتل یا محل اقامتتان بروید و در آرامش کامل استراحت کنید. سالمندان میتوانند برای تحرک فیزیکی از دوچرخه سواری لذت ببرند.

کسب تجربه های منحصر به فرد در زادگاه پیدایش آنها

در این سفرهای، برای خود تجربه ی منحصر به فرد ایجاد کنید. بهتر است هر تجربه در جایی که شروع است تجربه کنید تا از بهترین نوع آن لذت ببرید. برای مثال اگر به یوگا علاقه دارید و می خواید این تجربه را داشته باشید به هند سفر کنید. هند جایی است که یوگا در آنجا شروع شده است و حال ایده آل ترین سالن ها یوگا را می توانید در هند ببینید.

لذت بردن از خدماتی برای کمک به شما برای استراحت و خواب کامل

یکی از مهمترین هدف های گردشگری سلامت کمک به شما برای خواب آرام در طول شب است. معروفترین مقاصد گردشگری سلامت برای این کار از درمان های اسپا یا ماساژ استفاده می کنند. با این روش ذهن شما در آرامش فرو می رود و می توانید خوابی عمیق و آرام را تجربه کنید. همچنین برخی مقاصد از روش های مدیتیشن یا روش های تنفسی یا تکنیک ها دیگر برای تجربه خواب آرام استفاده می کنند.

گردشگری سلامت چیست و چرا باید آن را امتحان کنیم؟

فرصتی برای انتخاب خدماتی مناسب خود

در سفرهای با هدف سلامتی، می توانید از بین فعالیت های مختلف یکی را که مورد علاقه شماست انتخاب کنید؛ مانند استفاده از سالن های اسپا یا ماساژ، تورهای آشپزی، چشمه های آبگرم و غیره.

قرار گرفتن برنامه های پزشکی در بسته های سلامت

 

گردشگری سلامت، سفریست که برای تمدد اعصاب، درمان یا سلامتی انجام می شود. در این نوع سفرها گردشگران از سالن های ماساژ، غذاهای سالم و در کل هر نوع تجربه ای که برای سلامتی فرد توصیه می شود، استفاده می کنند-گردشگری سلامت علی طب

در برخی از مقاصد گردشگری سلامت، در برنامه سفر شما آزمایش های پزشکی مختلف به شما پیشنهاد می شود. یا تست های از شما گرفته میشود که متناسب با این تست ها، رژیم های غذایی مناسب به شما ارائه می شود. جدا از این توضیه ها می توانید در کارگاه های پزشکی یا کلاسهای تناسب اندام شرکت کنید و بیش از پیش مراقب خودتان باشید.

درواقع گردشگری پزشکی رایج ترین و حساس ترین زیر شاخه گردشگری سلامت است. این سفر عموما برای درمان بیماری یا انجام عمل جراحی و یا چک آپ سلامت گردشگر در کلینیک‌ها و بیمارستان‌های کشوری با امکانات پزشکی بالا و هزینه‌های درمانی مناسب انجام می‌گیرد. گردشگری پزشکی یا گردشگری درمانی حساس‌ترین نوع گردشگری در بین تمام انواع گردشگری‌ها است. زیرا به طور مستقیم با جان و سلامت گردشگر مرتبط است. گرچه بسیاری از کشورهای توریستی دنیا امروزه برای کسب درآمد، خدمات گردشگری درمانی ارائه می دهند، اما مطمئنا توانمندی یک کشور در علم پزشکی و خدمات درمانی برخلاف گردشگری تفریحی و ورزشی و … چیزی نیست که صرفا با ساخت و ساز و صرف پول بدست آید. وجود پزشکان متبحر و با تجربه، سابقه علم پزشکی، وجود زیرساخت‌های درمانی و نظارتی، وجود بیمارستان‌ها و کلینیک‌های استاندارد، تجهیزات پزشکی کامل و به روز، همچنین وجود قوانین و نظارت‌های پزشکی جزو زیرساخت‌های مهم درمانی یک کشور به شمار می‌روند، تا آن کشور بتواند در مرحله بعدی با ادغام خدمات اقامتی و گردشگری اقدام به فعالیت در زمینه گردشگری سلامت کند. قابل ذکر است که کشور ایران دارای پیشینه پزشکی هزاران ساله است و همواره پزشکان ایرانی در سطح بین المللی شناخته شده بودند.
گردشگری طبیعت درمانی (Curative Tourism)

سفر درمانی به مراکز دارای منابع و خدمات درمانی طبیعی تحت نظارت پزشک را گردشگری طبیعت درمانی می‌گویند. این منابع و خدمات طبیعی شامل چشمه‌های آب گرم، دریاچه نمک، آفتاب درخشان، لجن طبی، ماساژ طبی، حمام گیاهی و همچنین محیط زیست زیبا، پاک و آرام به منظور بهبود بیماران پوستی، تنفسی، روماتولوژی، عضلانی و یا گذراندن دوران نقاهت بعد از درمان و عمل‌های جراحی صورت می‌گیرد. به لطف خدا، طبیعت متنوع ایران انواع و اقسام منابع طبیعت درمانی را در اختیار انسان‌ها گذاشته است. درحال حاضر در ایران مراکز بسیاری وجود دارد که در کنار منابع طبیعت درمانی امکانات اقامتی، رفاهی و نظارت پزشکی را برای گردشگران آماده کرده‌اند، تا گردشگران بتوانند در آرامش و رفاه کامل از این نعمت‌های خداوند استفاده کنند.
گردشگری تندرستی (Wellness Tourism)

در این نوع سفر، گردشگر به دنبال آرامش است و برای رهایی از تنش‌های زندگی روزمره و تجدید قوا، بدون مداخله و نظارت پزشکی راهی سفر می‌شود. معمولا این گردشگران بیماری جسمی مشخصی ندارند و بیشتر در پی بهره‌مندی از طبیعت شفابخش و دوری از شلوغی‌ها، تنش‌ها و آلودگی‌های زندگی شهری هستند. یکی از جاذبه‌ها و امتیازات ایران برای گردشگری درمانی در حوزه‌ی آب درمانی است، به طوری که در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰ چشمه آب معدنی شناسایی شده است. از دیگر جاذبه‌های گردشگری تندرستی در ایران، وجود هتل‌ها و ویلاهای جنگلی، کویری، ساحلی و یا کوهستانی است. که افراد می‌توانند در آرامش کامل در محیط زیست پاک تندرستی خود را بهبود بخشند.

 

گردشگری درمانی

سفر برای درمان خاص یا عمل در بیمارستان‌ها یا مراکز درمانی خارج از کشور مبداء (در مدت زمانی میانگین ۲ هفته). در گردشگری درمانی مداخلات پزشکی وجود دارد. بیمار (با بیماری مزمن یا حاد) برای حل مشکلات درمانی خود یا از روش‌های پزشکی متعارف و معمول بهره می‌برد و یا از درمان و روش‌هایی که از نظر دانشمندان تجربی، روش‌های غیرعلمی خوانده می‌شوند.

گردشگری صحت

به این نوع از گردشگری سلامت، گردشگری شفا‏بخش[۲]هم گفته می‌شود. در این نوع از گردشگری نیز از امکانات طبیعت (آب گرم‌ها و آب‌های معدنی، دریاچه‌های نمک، لجن‌های طبی، شن‌زارهای رادیواکتیو، حمام‌های گیاهی، خورشید و آب و هوا و مانند آن) استفاده می‌شود. بیماران (گردشگران) با هدف درمان و یا رفع نارسایی جسمی (دردوره زمانی ۴-۲ هفته) سفر کرده و ممکن است تا ماه‌ها در مقصد بمانند. همچنین بیمارانی که دوره نقاهت خود را می‌گذرانند نیز با استفاده از برنامه‏ای مراقبتی‌ که پزشک معالج در نظر می‌گیرد، می‌توانند با استفاده از امکانات طبیعت به بهبود خود تسریع بخشند.

 

گردشگری پیشگیرانه

در این نوع از گردشگری سلامت، تمام منابع طبیعی و هدف از سفر مشابه گردشگری صحت می‌باشد با این تفاوت که افراد، ناراحتی یا بیماری خاص نداشته و در واقع از بروز بیماری و ناراحتی جسمی و روحی جلوگیری می‌کنند.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              منابع:گروه تحقیقاتی طلوع

دکتر سلام                                                                                                                                                                                                              لست سکند

ساحل آفتاب

مرداد
۱۳