اقدام به بارداری وچند نکته بسیار مهم که باید بدانید!

اقدام به بارداری وچند نکته بسیار مهم که باید بدانید!

اقدام به بارداری وچند نکته بسیار مهم که باید بدانید!

۶ خرداد ۱۳۹۷ مدیریت دسته‌بندی نشده ، مقالات

یکی از خدمات زیبایی علی طب، درمان نازایی می باشد.درمان نازایی، توسط پزشکان متخصص در مراکز درمانی مجهز، انجام می پذیرد.

برای بررسی پکیج های درمان نازایی علی طب، لطفا به پکیج درمانی سایت مراجعه فرمایید.

بانوان عزیز اگر تصمیم به بارداری گرفته‌اید، باید بدانید که چه مدت طول می‌کشد تا باردار شوید، چه زمانی باید رابطه جنسی با همسر خود برقرار کنید و این رابطه‌ها باید هر چند وقت یکبار صورت بگیرند؟ جواب این سؤالات و همچنین مطالبی در خصوص چگونگی آمادگی برای بارداری و نیز نکات مهمی که برای داشتن یک بارداری ایمن، می بایست حتما به آن توجه داشته باشید را در ادامه مطالعه کنید.

احتمالاتی که برای بارداری باید در نظر گرفت

این ماه احتمال حاملگی من چقدر است؟ این سؤال متداولی است که اکثر زنان از دکتر متخصص زنان می‌پرسند. احتمال بسته شدن نطفه برای اکثر زوج‌هایی که اقدام برای بارداری می‌کنند در هرماه، بین ۱۵ تا ۲۵ درصد است. اما عواملی نیز هستند که می‌توانند بر این مهم دلالت کرده و احتمال باروری را بالاتر ببرند:

سن بارداری: پس از سی سالگی است که شانس باروری زنان کمتر می‌شوند و این روند تا سن ۴۰ سالگی ادامه خواهد داشت.

پریود نامنظم: داشتن یک پریود نامنظم حدس زدن اینکه چه زمانی زن شروع به تخمک گذاری کرده را سخت‌تر می‌کند. به همین علت یافتن زمان مناسبی برای برقراری رابطه جنسی کار سختی خواهد بود.

تناوب رابطه جنسی: هر چه کمتر رابطه جنسی با همسرتان برقرار کنید، احتمال بارداری شما کمتر و کمتر می‌شود.

مدت زمانی که از شروع اقدام برای بارداری می گذرد: اگر پس از یک سال تلاش، هنوز باردار نیستید، متأسفانه باید با دکتر متخصص مشورت کنید و به همراه همسرتان تست‌های ناباروری مردان و تست‌های ناباروری زنان را بگذرانید.

سابقه بیماری: همچنین بیماری و شرایط پزشکی نیز می‌تواند روی بارداری تأثیرگذار باشد.

یک توضیح کلی در مورد چرخه قاعدگی یا پریود

بیشتر دانستن در مورد چرخه قاعدگی می‌تواند شما را بیشتر با حاملگی، علائم بارداری و دوران بارداری آشنا کند.

چرخه قاعدگی یک خانم از روزی که خون روشن و سرخی مشاهده کند آغاز شده و تا روز قبل از خون ریزی بعدی ادامه دارد. لازم به ذکر است که لکه بینی را نباید با خون ریزی اشتباه گرفت. یک دوره قاعدگی می‌تواند ۲۱ الی ۳۵ روز (شاید هم بیشتر) ادامه پیدا کند.

اینکه پریود چند روز جلو بیافتد و یا با تأخیر همراه باشد هم غیرعادی و هم متداول است. خیلی از بانوان پریود منظمی ندارند و این اتفاق لزوماً بیانگر این نیست که این زنان مشکل خاصی دارند.

رابطه‌ جنسی برای بارداری

سؤال دیگری که خیلی از زوج‌ها می‌پرسند این است که برای باردار شدن باید هر چند وقت یک‌بار رابطه جنسی داشت؟ اگر بخواهیم به این سؤال پاسخ کوتاهی بدهیم مسلماً خواهیم گفت: بارها!

خیلی از زوج‌ها زمان تخمک گذاری زن را محاسبه کرده و سعی می‌کنند در زمان مشخصی به داشتن رابطه جنسی بپردازند. از لحاظ نظری این کار منطقی به نظر می‌آید. تحقیقات اخیر نشان داده‌اند مدت زمانی که شانس باروری بالا است تنها چند روز می‌باشد. اساساً این زمان از ۳ الی ۵ روز منتهی به تخمک گذاری زنان و خود روز تخمک گذاری است. بهترین حالت ۱ یا دو روز قبل از تخمک گذاری است. پزشکان توصیه می‌کنند در هفته  منتهی به تخمک گذاری یا در واقع پس از پایان پریود، یک روز در میان رابطه برقرار شود.

اما باید بدانید درست است که برنامه‌ ریزی کار منطقی به نظر می‌آید اما اشکالات خود را هم دارد. این اشکالات اساساً به این دلیل هستند که بدن انسان همیشه ساعت وار و بدون اشکال کار نمی‌کند. حتی اگر پریود منظم باشد، تخمک‌ گذاری می‌تواند در هر روزی از چرخه قاعدگی انجام شود.

پس متخصصین پیشنهاد می‌دهند که حداقل دو یا سه بار در هفته رابطه جنسی برقرار کنید.

متوقف کردن دارو و اقدام برای بارداری

چه مقدار زمان لازم است تا اثر قرص ضد بارداری از بین برود؟ در واقع حتی ممکن است دقیقاً پس از قطع مصرف قرص ضد بارداری و به محض اینکه هورمون‌های دارو از بدن شما بیرون می‌روند، باردار شوید. با این‌حال این امکان نیز وجود دارد که ماه‌ها طول بکشد تا تخمک‌ گذاری به حالت اولیه‌ خود بازگردد.

آیا اقدام برای بارداری دقیقاً پس از قطع قرص ضد بارداری مضر است؟ خیر. هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت. زنانی که دقیقاً پس ازز قطع مصرف قرص های ضد بارداری، باردار می‌شوند، بچه‌های سالمی به دنیا خواهند آورد.
اقدامات ضروری قبل از بارداری

هنوز علائم بارداری را مشاهده نکردید و مطمئن نیستید که باردار هستید یا خیر؛ اما باید مقدمات رشد کودک نازنین خود را فراهم آورید. موارد زیر را حتماً قبل از مشاهده‌ علائم اولیه بارداری انجام دهید:
متخصص زنان مورد اعتمادی پیدا کنید

پس از اینکه مطمئن شدید که باردار هستید، بارها باید به متخصص زنان مراجعه کنید. اما چه بهتر که از قبل از دکتر مورد اعتماد خود نوبت بگیرید. به خصوص اگر پزشک شما مراجعین زیادی دارد. پس از مشاهده‌ علائم بارداری و مطمئن شدن از بارداری هفته به هفته به پزشک مراجعه کنید. اگر بیماری‌ها و مشکلاتی دارید که می‌توانند روی بارداری شما تأثیر منفی بگذارند، آن‌ها را حتماً با دکتر خود در میان بگذارید. اگر بیماری‌هایی نظیر فیبروز کیستیک یا بیماری سلول‌های داسی شکل در خانواده‌ شما سابقه دارد، بهتر است که با یک مشاور ژنتیک هم صحبت کنید.
لثه‌های خود را چک کنید!

بهداشت دهان و دندان رابطه‌ مستقیم و محکمی با سلامت زن باردار دارد. داشتن بیماری لثه می‌تواند منجر به زایمان زودرس و کم بودن وزن نوزاد به هنگام زایمان شود. حتماً برای اطمینان از این موضوع به دندانپزشک مراجعه کنید.

اگر مرتب از نخ دندان استفاده نمی کنید، اکنون زمان آن فرا رسیده که آن را به یک عادت تبدیل کنید. این کار علاوه بر اینکه برای کودکتان مفید است لبخندتان را زیباتر خواهد کرد. بارداری احتمال ابتلا به بیماری لثه و در نتیجه آن زایمان زودرس را افزایش می دهد. پس بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کرده، مسواک بزنید، از نخ دندان استفاده کرده و هر روز از دهانشویه استفاده کنید.

علائم بارداری

سیگار و مشروبات الکلی را کنار بگذارید

حتماً می‌دانید که تنباکو و الکل در زمان بارداری برای رشد جنین بسیار مضر هستند. اما از همین حالا این دو مورد را کنار بگذارید چرا که می‌توانند احتمال بارداری را کمتر کنند و به زایمان زودرس، وزن کم نوزاد در زمان تولد و سقط جنین منجر شوند. همچنین می تواند کودک را در معرض سندرم ناگهانی مرگ نوزاد (SIDS) قرار دهد.

از همسر خود نیز تقاضا کنید سیگار کشیدن را ترک کند چرا که بودن در معرض دود سیگار نیز خطرناک است و ممکن است باعث ناباروری در مردان شود.
کمتر کافئین مصرف کنید

کافئین هم مانند الکل و سیگار می‌تواند منجر به کمتر شدن احتمال باروری و بیشتر شدن احتمال سقط جنین منجر شود. اگر از همین حالا کافئین دریافتی خود را کمتر کنید مجبور نیستید در هفته اول بارداری با احساس نیاز شدید خود به کافئین بجنگید. برخی کارشناسان توصیه می کنند قبل از اقدام برای بارداری زنان بیش از ۲۰۰ میلی گرم کافئین در روز مصرف نکنند. به همین دلیل بهتر است قهوه بدون کافئین یا شیر گرم را جایگزین کنید.
تغذیه دوران بارداری را رعایت کنید

برای کم کردن غذاهای بدون ارزش غذایی فرصت بهتری پیدا نخواهید کرد. تغذیه دوران بارداری یعنی میوه، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین را هر روز در رژیم غذایی خود داشته باشید. داشتن یک برنامه غذایی مناسب قبل از بارداری می‌تواند احتمال ابتلای شما به دیابت بارداری را کاهش دهد. در دوران بارداری به اندازه کافی هوس های مختلف خواهید داشت پس از حالا روی برنامه غذایی سالم برنامه ریزی کنید. در این زمان به مقدار زیادی پروتئین، آهن، کلسیم و فولیک اسید نیاز دارید. سعی کنید میوه، آجیل، سبزیجات، سبزی، غلات کامل و محصولات لبنی کم چرب استفاده کنید. از مصرف چیپس، نوشابه و سایر تنقلات بدون ارزش غذایی جدا خودداری کنید. از همسر خود نیز بخواهید برای موفقیت بیشتر در این زمینه با شما همکاری کند.
فولیک اسید مصرف کنید

فولیک اسید از نقص تولد که ممکن است قبل از آنکه متوجه بارداری خود شوید اتفاق بیفتد، جلوگیری می کند. این ویتامین B را در بسیاری از مواد غذایی مانند سبزی ها، مرکبات و لوبیا می توانید پیدا کنید. اما بیشتر زنان برای دریافت فولیک اسید کافی نیاز به مصرف قرص دارند.

وزن اضافی خود را کاهش دهید

اضافه وزن می‌تواند احتمال ابتلای شما به دیابت بارداری و فشار خون در طول بارداری را کاهش دهد. کم کردن وزن به هنگام بارداری توصیه نمی‌شود پس بهتر است از همین حالا به فکر کم کردن وزن خود باشید.

139606281701273ec79
واکسن‌ها فراموش نشوند

حتماً با دکتر خود صحبت کنید و از واکسن‌هایی که باید بزنید از او بپرسید. برخی بیماری‌ها می‌توانند به نوزاد شما صدمه برسانند.
در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید هوشیار باشید

با متخصص زنان خود در مورد داروها، جوشانده‌ها و حتی ویتامین‌هایی که مصرف می‌کنید صحبت کنید. برخی از آن‌ها شاید تأثیر بدی رو جنین بگذارند.
ورزش فراموش نشود

برای تجربه بارداری و زایمان راحت تر سعی کنید هرچه سریعتر وزن خود را پایین بیاورید. سعی کنید بیشتر روزها ۳۰ دقیقه ورزش های هوازی انجام دهید. پیاده روی، دوچرخه سواری و شنا بهترین ورزش ها در دوران بارداری محسوب می شوند. ورزش نه تنها به کم کردن وزن و کنترل چاقی کمک می‌کند، بلکه شما را برای دوران بارداری و زایمان طبیعی نیز آماده می‌کند. اما بهتر است به محض اینکه مطمئن شدید باردار هستید، سراغ ورزش‌هایی بروید که برای زنان باردار طراحی شده‌اند.

 

منبع:اینفوسلامت

خرداد
۶