انحراف بینی:علت، تشخیص و درمان

انحراف بینی:علت، تشخیص و درمان

انحراف بینی:علت، تشخیص و درمان

۱۱ مرداد ۱۳۹۷ مدیریت مقالات ، عمل بینی

انحراف بینی:علت، تشخیص و درمان

دکتر امیرحسین سروری متخصص گوش حلق و بینی در شهر مشهد، با سابقه فعالیت در زمینه جراحی زیبایی بینی که دارای همکاری صمیمانه با شرکت  گردشگری سلامت علی طب می باشد مقاله اختصاصی بسیار مفیدی در این زمینه ارائه داده است که در ادامه آورده شده است:

گردشگری سلامت علی طب: ارمغان آور  زیبایی جوانی  سلامتی

علی طب با ارائه خدمات گردشگری سلامت و توریسم درمانی، در حال همکاری با گروهی از پزشکان متخصص و مجرب در عرصه های گوناگون پزشکی می باشد.

یکی از خدمات درمانی علی طب، در بحث گردشگری سلامت، بخش جراحی زیبایی بینی می باشد.

جراحی زیبایی بینی ، یکی از مشکلات درمانی می باشد که اخیرا شهروندان کشورهای همسایه برای معالجه آن به ایران سفر می کنند.

علی طب در بحث گردشگری سلامت و توریسم درمانی ارائه کننده خدمات باکیفیت درمانی جراحی بینی توسط پزشکان متخصص و فوق تخصص در شهرهای تهران و مشهد و آبادان و… به مسافرین و بیماران گرامی می باشد.

  انحراف تیغه بینی، کج شدگی یا سایر ناهنجاری‌های تیغه بینی، دیواره‌ای است که بینی را از وسط به دو قسمت مساوی تقسیم می‌کند. تیغه بینی از دو قسمت غضروفی (نزدیک نوک بینی) و استخوانی (نزدیک پیشانی) تشکیل‌شده است.

تیغه بینی دیوارک مرکزی در بینی است که از استخوان و یک ماده ارتجاعی (به نام غضروف) که دو حفره بینی را از یکدیگر جدا می‌کند، ساخته‌شده است. تیغه بینی در معدودی از موارد کاملاً در وسط قرارگرفته است،‌ اما در بسیاری از افراد مستقیم و نسبتاً در مرکز قرار دارد. بااین‌حال، در برخی از افراد تیغه بینی خم‌شده و یا دارای انحنا می‌باشد. این عارضه می‌تواند بسیار خفیف یا در برخی موارد، چنان شدید باشد که یک حفره بینی به‌طور کامل مسدود شده باشد.

 

 

 

 

 انحراف تیغه بینی، کج شدگی یا سایر ناهنجاری‌های تیغه بینی، دیواره‌ای است که بینی را از وسط به دو قسمت مساوی تقسیم می‌کند. تیغه بینی از دو قسمت غضروفی (نزدیک نوک بینی) و استخوانی (نزدیک پیشانی) تشکیل‌شده است-گردشگری سلامت علی طب

علت انحراف تیغه بینی

انحراف بینی می‌تواند ناشی ازعوامل زیر باشد:

فشرده شدن ناحیه بینی و یا نوعی از تروما در هنگام زایمان.
یک صفت طبیعی خانوادگی و یا
شرایط ژنتیکی: مانند سندرم اهلر-دانلوس، هموسیستینوری و سندرم مارفان.
آسیب به ناحیه بینی در صورت.

انحراف بینی،کجی بینی
انواع انحراف بینی

به‌طورکلی دو نوع اصلی از انحراف بینی وجود دارد.

نوع اول انحراف به این دلیل رخ می‌دهد که انتهای پایینی تیغه بینی جابجا می‌شود، بدین معنا که از ضمیمه خود در پایین بینی جدا شده و به یک سمت هل داده می‌شود و یکی از حفره‌های بینی را تنگ‌تر می‌سازد.
نوع دیگر انحراف به این دلیل اتفاق می‌افتد که تیغه بینی به فرم کمانی یا s تغییر شکل پیدا می‌کند. این عارضه می‌تواند موجب انسداد نسبی یا کامل هر دو حفره بینی شود.

تفاوت بین انحراف بینی و کجی بینی چیست؟

تفاوت بین انحراف بینی و کجی بینی از آنجا اهمیت دارد که انحراف بینی یک عمل درمانی حساب می‌شود و بیمه‌های درمانی، هزینه‌های آن را پرداخت می‌کنند اما کجی بینی یک عمل زیبایی بوده و توسط بیمه‌های درمانی قابل پرداخت نمی‌باشد.

 

 

سه حالت وجود دارد:

•  اگر تیغۀ وسط بینی کج باشد و این کجی باعث بسته شدن یک یا هر دو حفرۀ بینی شده باشد، به آن انحراف بینی می گویند. هم بیمه‌های معمولی و هم بیمه‌های تکمیلی، هزینۀ انحراف بینی را پوشش می‌دهند.

•  اگر فردی تیغۀ وسط بینی اش کج باشد و به موازات آن کل ساختمان بینی‌اش نیز کج باشد به طوری که هیچ یک از حفره‌های بینی مسدود نشوند دیگر عمل درمانی محسوب نمی‌شود و باید با جراحی زیبایی بینی اصلاح شود. زیرا کل هرم بینی باید جابجا شود و با اصلاح کردن تیغۀ وسط بینی، به تنهایی مشکل بیمار حل نمی شود.

•  حالت دیگری نیز وجود دارد: کل هرم بینی کج است، تیغۀ وسط بینی هم کج است، به گونه ای که حفره های بینی را مسدود می شوند. در این صورت آن بخشی از جراحی را که مربوط به تیغۀ وسط بینی است، بیمه ها باید قبول کنند اما متأسفانه در حال حاضر بیمه ها این را قبول ندارند زیرا همزمان با آن عمل جراحی زیبایی بینی نیز انجام می شود. تکلیف این مسئله باید در آینده مشخص شود.

 

منبع:مقاله اختصاصی از دکتر امیرحسین سروری، متخصص گوش حلق و بینی جراحی های زیبایی در مشهد

مرداد
۱۱