انحراف بینی: شناخت علائم و درمان آن

انحراف بینی: شناخت علائم و درمان آن

انحراف بینی: شناخت علائم و درمان آن

۹ تیر ۱۳۹۷ مدیریت مقالات ، عمل بینی

 دکتر امیرحسین سروری متخصص گوش، حلق وبینی در شهر مشهد،  با سابقه فعالیت درخشان که دارای همکاری صمیمانه با شرکت  گردشگری سلامت علی طب می باشد مقاله اختصاصی بسیار مفیدی در این زمینه ارائه داده است که در ادامه آورده شده است:

گردشگری سلامت علی طب: ارمغان آور  زیبایی جوانی  سلامتی

علی طب با مدیریت و همکاری متخصصین مجرب در زمینه های گردشگری و عرصه سلامت و درمان و واحد انفورمانتیک IT یکی از بزرگترین ارائه دهندگان خدمات گردشگری سلامت و توریست درمانی در ایران می باشد.

علی طب در حال حاضردر عرصه خدمات زیبایی همچون کاشت مو، زیبایی پوست، پیکرتراشی، جراحی بینی، بوتاکس، ژل لب، چال گونه، افتادگی پلک و… در شهرهای تهران،مشهد، آبادان، تبریز،شیراز و یزد با همکاری مراکز درمانی و پزشکان متخصص مشغول به فعالیت می باشد.

انحراف بینی: علائم و درمان آنانحراف تیغه بینی، کج شدگی یا سایر ناهنجاری‌های تیغه بینی، دیواره‌ای است که بینی را از وسط به دو قسمت مساوی تقسیم می‌کند. تیغه بینی از دو قسمت غضروفی (نزدیک نوک بینی) و استخوانی (نزدیک پیشانی) تشکیل‌شده است.

تیغه بینی دیوارک مرکزی در بینی است که از استخوان و یک ماده ارتجاعی (به نام غضروف) که دو حفره بینی را از یکدیگر جدا می‌کند، ساخته‌شده است. تیغه بینی در معدودی از موارد کاملاً در وسط قرارگرفته است،‌ اما در بسیاری از افراد مستقیم و نسبتاً در مرکز قرار دارد. بااین‌حال، در برخی از افراد تیغه بینی خم‌شده و یا دارای انحنا می‌باشد. این عارضه می‌تواند بسیار خفیف یا در برخی موارد، چنان شدید باشد که یک حفره بینی به‌طور کامل مسدود شده باشد.

علت انحراف تیغه بینی

انحراف بینی می‌تواند ناشی ازعوامل زیر باشد:

  • فشرده شدن ناحیه بینی و یا نوعی از تروما در هنگام زایمان.
  • یک صفت طبیعی خانوادگی و یا
  • شرایط ژنتیکی: مانند سندرم اهلر-دانلوس، هموسیستینوری و سندرم مارفان.
  • آسیب به ناحیه بینی در صورت.

انحراف بینی،کجی بینی

انواع انحراف بینی

به‌طورکلی دو نوع اصلی از انحراف بینی وجود دارد.

  • نوع اول انحراف به این دلیل رخ می‌دهد که انتهای پایینی تیغه بینی جابجا می‌شود، بدین معنا که از ضمیمه خود در پایین بینی جدا شده و به یک سمت هل داده می‌شود و یکی از حفره‌های بینی را تنگ‌تر می‌سازد.
  • نوع دیگر انحراف به این دلیل اتفاق می‌افتد که تیغه بینی به فرم کمانی یا s تغییر شکل پیدا می‌کند. این عارضه می‌تواند موجب انسداد نسبی یا کامل هر دو حفره بینی شود.

تفاوت بین انحراف بینی و کجی بینی چیست؟

تفاوت بین انحراف بینی و کجی بینی از آنجا اهمیت دارد که انحراف بینی یک عمل درمانی حساب می‌شود و بیمه‌های درمانی، هزینه‌های آن را پرداخت می‌کنند اما کجی بینی یک عمل زیبایی بوده و توسط بیمه‌های درمانی قابل پرداخت نمی‌باشد.

سه حالت وجود دارد:

•  اگر تیغۀ وسط بینی کج باشد و این کجی باعث بسته شدن یک یا هر دو حفرۀ بینی شده باشد، به آن انحراف بینی می گویند. هم بیمه‌های معمولی و هم بیمه‌های تکمیلی، هزینۀ انحراف بینی را پوشش می‌دهند.

•  اگر فردی تیغۀ وسط بینی اش کج باشد و به موازات آن کل ساختمان بینی‌اش نیز کج باشد به طوری که هیچ یک از حفره‌های بینی مسدود نشوند دیگر عمل درمانی محسوب نمی‌شود و باید با جراحی زیبایی بینی اصلاح شود. زیرا کل هرم بینی باید جابجا شود و با اصلاح کردن تیغۀ وسط بینی، به تنهایی مشکل بیمار حل نمی شود.

•  حالت دیگری نیز وجود دارد: کل هرم بینی کج است، تیغۀ وسط بینی هم کج است، به گونه ای که حفره های بینی را مسدود می شوند. در این صورت آن بخشی از جراحی را که مربوط به تیغۀ وسط بینی است، بیمه ها باید قبول کنند اما متأسفانه در حال حاضر بیمه ها این را قبول ندارند زیرا همزمان با آن عمل جراحی زیبایی بینی نیز انجام می شود. تکلیف این مسئله باید در آینده مشخص شود.

منبع::مقاله اختصاصی از دکتر امیرحسین سروری متخصص گوش، حلق وبینی در شهر مشهد

تیر
۹