انواع عفونت واژن و راه های درمان

انواع عفونت واژن و راه های درمان

انواع عفونت واژن و راه های درمان

۴ خرداد ۱۳۹۸ مدیریت مقالات ، زنان و زایمان

انواع عفونت واژن و راه های درمان

عفونت واژن چیست؟ عفونت واژن از شایع‌ترین بیماری های زنان است. عفونت واژن، نوعی التهاب است که موجب ترشح، خارش واژن و درد در این ناحیه می‌شود. علت این عفونت هم معمولا تغییر در تعادل طبیعی باکتری‌های واژن یا عفونت است.

به گفته پزشکان علی طب عفونت واژن، نوعی عفونت قارچی است که علت سوزش واژن و باعث تحریک، ترشح و خارش شدید واژن (مهبل) و فرج می‌شود. عفونت قارچی واژن (که کاندیدیازیس واژن نیز نامیده می‌شود)، عارضه‌ای است که از هر ۴ زن، برای ۳ زن اتفاق می‌افتد و دوره‌ای از زندگی آنان را درگیر خود می‌کند.

 

عفونت-واژن-گردشگری سلامت علی طب

انواع عفونت واژن

    سه نوع عفونت واژن وجود دارد که شامل :

    عفونت انگلی
عفونت باکتریایی
عفونت قارچی

 

عفونت قارچی واژن و علت ایجاد این نوع عفونت خطرناک

طبق نظر پزشکان علی طب ریشه اصلی ایجاد عفونت های قارچی اندام تناسلی زنان، عمدتا نوعی قارچ به نام کاندیدا آلبیکنس است. این قارچ معمولا به طور طبیعی در محیط واژن وجود دارد و محیط اسیدی واژن مانع از رشد این قارچ ها می شود. حال اگر به دلیلی از اسیدی بودن محیط واژن کاسته شود، قارچ ها رشد بیشتر خواهند کرد و سبب عفونت قارچی در واژن می شوند. اگر در مورد دلیل عفونت قارچی بخواهید بدانید باید گفت به گفته ی متخصصان زنان عمده ترین دلیل ایجاد عفونت قارچی شامل :

بیماری قند و دیابت
حاملگی
استفاده از کورتون
مصرف بعضی از آنتی بیوتیک ها
مصرف قرص های جلوگیری از حاملگی
زمان سیکل ماهیانه
اشتباهات و رعایت نکردن بهداشت در روابط جنسی از عواملی هستند که باعث تغییر محیط طبیعی واژن و افزایش رشد قارچ ها و در نتیجه باعث عفونت در واژن می شوند.

عفونت انگلی واژن و نشانه این عفونت در دستگاه تناسلی زنان

در مورد این نوع عفونت که باید نسبت به آن حساسیت بیشتری داشته باشیم باید گفت عفونت های انگلی مجاری تناسلی در بیشتر اوقات به واسطه نوعی انگل تک سلولی ایجاد می شود که این انگل به طور طبیعی در مجاری تناسلی زندگی نمی کند و ابتلا به آن ممکن از طریق تماس جنسی و یا برخی لوازم (مانند حوله آلوده) و محیط های آلوده (مانند استخر) صورت پذیرد.  اصلی ترین نشانه های آن وجود ترشح واژینال بیش از حد است. این ترشح دارای رنگ خاکستری یا سبز رنگ بوده و بوی آن زننده می باشد. روی آن حباب های هوا مشاهده می شود که باعث ایجاد ظاهری کف مانند می گردد.

 

عفونت-واژن-گردشگری سلامت علی طب

علائم عفونت  واژن چیست؟

   خارش واژن

    تورم اطراف مهبل (واژن)
سوزش در طول ادرار کردن یا رابطه جنسی
درد در هنگام رابطه جنسی
قرمزی
ترشح خاکستری و چرکین از واژن

 

علت‌هایی که باعث عفونت واژن می‌شوند کدامند؟

به گزارش علی طب عامل اصلی عفونت قارچ کاندیدا Candida است که باعث تجمع باکتری‌ها می‌شود. عوامل متعددی می‌توانند باعث عفونت دهانه واژن شوند، از جمله:

بارداری
دیابت کنترل نشده
سیستم ایمنی ضعیف
عادات بد غذا خوردن، از جمله خوردن غذاهای شیرین
عدم تعادل هورمونی در دوران قاعدگی شما
فشار
کمبود خواب

عفونت واژن چگونه تشخیص داده می‌شود؟

تشخیص عفونت‌های باکتریایی واژن ساده هستند. پزشک درباره سابقه پزشکی شما سوال خواهد کرد. گام بعدی معاینه واژن است. دکتر دیواره‌های واژن و رحم شما را بررسی خواهد کرد. در این حالت کمی از ترشحات شما را بر روی لام می‌گذارد و به آزمایشگاه می‌فرستد. البته گاهی تشخیص عفونت بدون آزمایش امکان‌پذیر است و آنقدر واضح است که نیازی به آزمایشات بعدی ندارد.

عفونت-واژن-گردشگری سلامت علی طب

عفونت واژن چگونه درمان می‌شود؟

برای عفونت‌های ساده، پزشک معمولا یک درمان یک تا سه روزه‌ی پماد، قرص یا شیاف تجویز می‌کند. این داروها می‌توانند به صورت نسخه و یا بدون نسخه باشد. داروهای رایج درمان عفونت واژن عبارتند از:

بوستونازول (گینازول)
کلوتریمازول
پماد میکونازول
پماد میکونازول
پماد میکونازول
کلیندامایسین
تینیدازول

 

اگر علائم عفونت ظرف دو ماه بازگردد، این درمان باید ادامه پیدا کند.

نکته: ممکن است که این عفونت‌ها مداوم بازگشت داشته باشند. در این صورت همسر شما باید تحت آزمایش قرار بگیرد که آیا عفونت از اوست یا خیر. در طی این مدت سعی کنید از روابط جنسی کنترل شده (کاندوم) استفاده کنید.

درمان‌های طبیعی در جلوگیری از عفونت واژن کدامند؟

در زیر چند داروی موضعی گیاهی را برای درمان عفونت به شما معرفی می‌کنیم، سعی کنید هر مرحله از یکی از آن‌ها استفاده کنید و همه‌ی آن‌ها را با هم استعمال نفرمایید. برخی از داروهای محبوب طبیعی عبارتند از:

    روغن نارگیل (به صورت موضعی، روزی یک بار داخل واژن)
روغن درخت چای (به صورت موضعی داخل واژن)
سیر (رنده شده به صورت موضعی)
شیاف واژینال اسید بوریک
ماست به صورت خوراکی یا موضعی
روغن پونه (موضعی داخل واژن)
پراکسید هیدروژن
ویتامین C (مصرف خوراکی)
سرکه سیب (موضعی و به صورت خوراکی مخلوط با آب)
چای کیسه‌ای خنک (به صورت موضعی)
عسل (به صورت خوراکی و موضعی)

درمان‌های جایگزین

عفونت-واژن-گدشگری سلامت علی طب

اگرچه در مورد درمان‌های جایگزین برای عفونت قارچی مطالعاتی انجام شده است، اما برای بررسی این روش‌های جایگزین و قبل از اینکه کارشناسان بتوانند توصیه‌ای ارائه دهند، به آزمایش‌های کنترل‌شده و طراحی‌شده‌ی دقیقی نیاز است.

نمونه‌هایی از درمان‌های جایگزین عبارتند از:

اسید بوریک: ممکن است برای کمک به درمان قارچ‌های مزمن و کمتر شایع کاندیدیا و کاندیدیاهایی که نسبت به آزول مقاوم هستند و از بین نمی‌روند، اسید بوریک (یک نوع شیاف واژنی که با نسخه پزشک قابل تهیه است) تجویز شود.

درمان فقط از طریق واژن انجام می‌شود و به مدت دو هفته به صورت دو بار در روز استفاده می‌شود. با این حال اسید بوریک می‌تواند پوست شما را تحریک کند و اگر اشتباهی خورده شود (به خصوص توسط کودکان) می‌تواند کشنده باشد.

ماست: برخی زنان با خوردن ماست و یا مالیدن آن به واژن خود، علائم عفونت قارچی آنها تسکین می‌یابند؛ البته شواهدی برای تأیید این ادعا وجود دارد. برخی مطالعات نشان داده است که ماست مؤثرتر از دارونماها یا داروهای کلوتریمازولی است که در واژن استفاده می‌شوند. با این حال تنها تعداد کمی از زنان شامل تأثیر این روش درمانی می‌شوند.

قبل از انجام هرگونه درمان جایگزین، با دکتر خود صحبت کنید تا جوانب مثبت و منفی این روش‌های درمانی را برای شما بسنجد.

 

 

 

برای کاهش خطر ابتلا به عفونت قارچی واژن، موارد زیر را رعایت کنید:

 

لباس زیر نخی (پنبه‌ای) و شلوار گشاد یا دامن بپوشید.
از پوشیدن لباس زیر تنگ و یا جوراب شلواری اجتناب کنید.
لباس‌های خیس مانند لباس شنا یا لباس تمرین را بلافاصله عوض کنید.
از وان‌های با آب داغ و حمام‌های بسیار گرم دوری کنید.
از مصرف آنتی بیوتیک‌های غیرضروری مانند آنهایی که برای سرماخوردگی یا دیگر عفونت‌های ویروسی تجویز می‌شوند، خودداری کنید.

 

 

نمناک

دکترسلام

 

خرداد
۴