بهداشت دندان ها زیبایی و سلامت

بهداشت دندان ها زیبایی و سلامت

بهداشت دندان ها زیبایی و سلامت

23 آوریل 2019 مدیریت مقالات ، دهان و دندان

بهداشت دندان ها زیبایی و سلامت

برای داشتن لبخندو چهره ای زیبا به زیبایی و سلامت دندان بایدتوجه کرد که لازمه ی این ویژگی هارعایت نکات بهداشتی برای مراقبت از دندان ها میباشد.

 

مراقبت از دندان ها و رعايت بهداشت دهان، اهميت بسيار زيادي دارد که  علی طب به بررسی آن پرداخته است :

مهمترين كار دندان ها، جويدن است .اگر بتوانيم غذا را به خوبي بجويم، از خوردن غذا بيشتر لذت خواهيم برد. اگر غذا خوب جويده شود، هضم غذا راحت تر انجام مي شود و مشـكلات گوارشي كمتري خواهيم داشت.

همه دوست دارنــد كه دنـــدان هاي سـالم و دهان خوشبو داشـته باشـند. بـوي بـد دهـان، علاوه براينكه موجب دوري اطرافيان مي شود، براي خود ما نيـز آزار دهنـده اسـت. هـر چنـد بسياري از بيماري ها، مثل گلودرد، سينوزيت و بيماري هاي داخلي مي توانند موجب بوي بـد دهان شوند، اما يكي از دلايل بوي بد دهان، باقي ماندن

 

بهداشت دهان دندان-گردشگری سلامت علی طب

ذرات غـذا در بـين دنـدان هـا و رشـد ميكروب ها روي آن است. اولين اقدام براي برطرف كردن بوي بدن دهان، پيشگيري از خرابـي دندان ها و عفونت هاي لثه است.

با رعايت بهداشت دهــان و دندان ها، دچار عفونت هاي لثه و دندان ها نمي شويم. اين نوع عفونت ها را نبايد كم اهميت دانست؛ زيرا عفونت هاي لثه و دندان به دهان محدود نمي شوند و ممكن است از طريق خون، به ساير قسمت هاي بدن مثل قلب برسند و باعـث آسـيب آنهـا شوند.

براي داشتن دندان هاي سالم، مراقبت از دندان ها بايد از ابتداي زندگي آغاز شـود. هريـك از مـا برحسب اينكه چقدر بهداشت دهان و دندان هايمان را رعايت كرده باشيم ممكن اسـت تعـدادي دندان سالم، پركرده، روكش شده و دندان مصنوعي داشته باشيم.

مراقبت از دندان های طبیعی

برای مراقبت از دندان های طبیعی انجام یک سری کار ها واجب است. استفاده از نخ دندان حداقل روزی یکبار و استفاده از مسواک حداقل روزی دوبار، لازم به ذکر است که نخ دندان را باید قبل از مسواک استفاده کرد، هفته ای یکبار بهتره از جوش شیرین به عنوان خمیر دندان استفاده کنیم، دهان شویه و دیگر موارد را که حائز اهمیت است همگی را در پایین چگونگی و روش استفاده از آن و توضیحات تکمیلی را بررسی میکنیم.

 

استفاده از مسواک و نکات آن

اولین قدم برای حفظ زیبایی  بهداشت دهان و دندان، مسواک زدن مرتب و روزانه آنهاست. اما تا چه حد مطمئن هستید که از مسواک درست استفاده می کنید؟ اگر مسواک زدن دندان ها به درستی انجام نشده و با فشار و خشونت همراه باشد، نه تنها به زیبایی دندان ها کمک نکرده بلکه باعث از بین رفتن آنها می شود و ممکن است صدمات جدی به لثه ها و مینای دندان وارد شود. استفاده از مسواک باید به آرامی و بدون فشار زیاد روی لثه و دندان ها انجام شود. فراموش نکنید که هدف از مسواک زدن تمیز کردن سطح و بین دندان هاست نه جرم گیری آنها.

 

 

انتخاب مسواک مناسب

انتخاب یک مسواک مناسب در بهداشت و زیبایی دراز مدت دندان ها نقش مهمی را ایفا می کند. اولین نکته ای که باید در خرید یک مسواک به آن توجه کنید، درجه سختی مسواک است که معمولی با سه نشان نرم، متوسط و سخت تولید می شوند. اگر نوع دندان و لثه های شما از نوع حساس باشد، حتما باید از مسواک نرم استفاده کنید.

راه شناسایی دندان و لثه حساس این است که وقتی ترکیبی از مواد غذایی و مایعات سرد و گرم را با هم استفاده می کنید ممکن است دردی در دندان های خود احساس کنید که در اکثر موارد، مربوط به یک دندان نبوده و تا چند دندان را درگیر می کند. لثه های حساس هم بسیار مستعد خونریزی هستند و ممکن است حتی با استفاده از یک مسواک متوسط تحریک شده و خونریزی کنند. پس بسیار مهم است که در انتخاب نوع مسواک خود دقت کنید چرا که برای داشتن دندان های زیبا و صدفی حتی یک روز هم نباید مسواک زدن آنها را متوقف کنید.

بهداشت دهان-گردشگری سلامت علی طب

طريقة صحيح مسواك زدن

براي سطح بيروني و داخلي دندان، مسواك را به طور مايل در محل اتصال لثه و دنـدان قـرار دهيد و به صورت جاروب كردن از سمت لثه به طرف لبة دندان مسواك را حركت دهيد، براي سطح جوندة دندان مسواك را با كمي فشار روي اين سطح به جلو و عقب ببريد، براي سطح داخـلي دندان هاي جلــو، مسواك را بـه صـورت عمـودي روي لثـه و سـطح داخلي دندان ها قرار داده و به سمت لبة دندان ها حركت دهيد.

 

 

بسياري از ما علاوه بردندان هاي طبيعي ، تعدادي دندان روكـش شـده ، دنـدان كاشـته شـده ويـا دندان مصنوعي ثابتي كه به وسيلة گيره به دندان هاي كناري وصل شده باشد داريـم .تميـز كـردن اين دندان ها نيز مانند دندان هاي طبيعي است .اما نخ كشيدن ومسواك زدن اين دندان ها بايـد بـا دقت وتوجـــه بيشتري انجام شود؛ زيرا احتمال گيركردن خرده هاي غذا در بـين ايـن دنـدان هـا بيشتر است.
پس از مسواك زدن لثه هاي خود را با انگشت ماساژ دهيد، اگر در موقع مسواك زدن، لثة شـما خـونريزي مـي كنـد، مسـواك زدن را قطـع نكنيـد و بـه دندانپزشك مراجعه كنيد، بهترین زمان برای مسواک زدن حداقل بیست دقیقه بعد صرف غذا میباشد.

 

 

دهانشویه و شستشوی دهان

شستشوی دهان باید قبل از مسواک و استفاده از نخ دندان انجام شود. این کار برای پیشگیری از هرگونه تجمع باکتری‌ها و جرم‌ها روی دندان، و کمک به زدنِ مسواک و نخ دندان ضروری است. دهانشویه‌ها به عنوان روشی برای کمک به محافظت از دندان‌ها در برابر مواد شیمیایی مضر احتمالی در خمیر دندان‌ها استفاده می‌شوند و معمولا دندان پزشکان آن‌ها را تجویز می‌کنند.

دهانشویه‌ها به حفظ خوشبویی دهان و پیشگیری از تجمع جرم‌ها و پلاک‌ها کمک می‌کنند؛ این نیز یکی دیگر از تاثیرات مثبت دهانشویه بر روند مراقبت از بهداشت دهان و دندان است.

فواید دهانشویه ها

۱. دهانشویه می‌تواند بوی بدن دهان را کاهش دهد

یکی از شناخته شده‌ترین حقایق راجع به دهانشویه، قابلیت آن در کاهش بوی بد دهان است. در اصطلاح پزشکی به بوی بد دهان هالیتوز می‌گویند. با وجود این، امروزه مطالعات بسیاری این ادعا را ثابت کرده‌اند که دهانشویه واقعا می‌تواند بوی بد دهان را کاهش دهد. علت ایجاد بوی بد دهان برخی باکتری‌هایی است که درون دهان زندگی می‌کنند.

۲. دهانشویه‌ فلوراید می‌تواند از پوسیدگی دندان پیشگیری، از مینای دندان محافظت، و با پلاک‌ها مبارزه کند

دهانشویه‌فلوراید می‌تواند از پوسیدگی دندان پیشگیری و با آن مبارزه کند. نحوه‌ی عملکرد فلوراید در محافظت از مینای دندان به این ترتیب است که این عنصر می‌تواند باعث جذب دوباره‌ی مواد معدنی به دندان‌ها شود. فلوراید هم‌چنین به مقاوم‌سازی دندان‌ها در برابر باکتری‌ها و قند نیز کمک می‌‌کند. این کارکرد فلوراید برای سلامت دندان بسیار مهم است، زیرا هنگام مصرف خوراکی‌های اسیدی، مینای برخی از دندان‌ها در فرایندی ناشی از تاثیر قند و پلاک‌ها به مرور فرسایش می‌یابند. به علاوه، دهانشویه برای آن دسته از افرادی که در معرض خطر پوسیدگی‌های دندان قرار دارند، بسیار مفید است.

 

۳. دهانشویه می‌تواند احتمال بروز التهاب لثه را کاهش دهد

ژنژیویت یا التهاب لثه یکی از بیماری‌های خطرناک لثه است که اگر درمان نشود می‌تواند باعث لق شدن و ریزش دندان‌ها و هم‌چنین ضعیف شدن استخوان‌ها شود. به همین دلیل نیز، نه تنها مسواک و نخ دندان برای سلامت دندان‌ها ضروری است، بلکه استفاده از دهانشویه نیز حائز اهمیت است. استفاده از دهانشویه‌ی ضد باکتری می‌تواند تجمع پلاک‌ها را کاهش دهد، و هم‌چنین باکتری‌های آن ناحیه را از بین ببرد.

۴. دهانشویه بدون الکل می‌تواند از خشکی دهان پیشگیری کند

 

دهانشویه‌های بدون الکل نه تنها برای افراد مبتلا به سوء مصرف الکل بسیار مفید است، بلکه هم‌چنین استفاده از آن‌ها برای آدم‌هایی که دچار علائم خشکی دهان هستند نیز بسیار کاربردی است؛ زیرا الکل یک عامل خشک کننده به شمار می‌رود و می‌تواند خشکی دهان را بیش‌تر کند.

هم‌چنین دهانشویه‌ی بدون الکل بر خلاف دهانشویه‌های حاوی الکل (اتانول)، باعث ایجاد احساس سوزش در دهان نمی‌شود.

به علاوه، دهانشویه‌ی بدون الکل برای افراد دارای لثه‌های حساس نیز مفید است، زیرا بر خلاف دهانشویه‌ی حاوی الکل، باعث سوزش لثه‌ها نمی‌شود. علاوه بر این‌ها، دهانشویه‌های بدون الکل تاثیر بهتری بر حفظ استحکام، رنگ، و براقی طبیعی دندان‌های ترمیم شده با کامپوزیت دارند.

 

 

۵. دهانشویه می‌تواند باعث التیام زخم‌های دهانی شود

دهانشویه‌های حاوی آب اکسیژنه (یا پراکسید هیدروژن) می‌توانند به التیام زخم‌ها و آفت‌های دهانی کمک کنند. به علاوه، با استفاده از آب اکسیژنه در حفظ بهداشت مناسب دهان و دندان به راحتی می‌توانید بوی بد دهان‌تان را نیز از بین ببرید؛ زیرا آب اکسیژنه به عنوان یک ماده‌ی ضد عفونی کننده‌ی ملایم شناخته می‌شود.

 

۶. دهانشویه می‌تواند باعث سفید شدن دندان‌ها شود

به علاوه، دهانشویه‌ی حاوی آب اکسیژنه طی فرایند ضد عفونی کردن دهان باعث سفید شدن دندان‌ها نیز می‌شود. هم‌زمان، ترکیب فعال کلرهگزیدین موجود در این دهانشویه‌ها می‌تواند لکه‌های ناشی از مصرف نوشیدنی‌ها را از روی دندان پاک کند.

 

۷. دهانشویه جوش شیرین نیز برای سلامت دهان مفید است

دهانشویه‌ی جوش شیرین حاوی ترکیب بی‌کربنات سدیم است. با ترکیب جوش شیرین و نمک می‌توانید یک دهانشویه‌ی خانگی عالی درست کنید. از این محلول جهت پاکسازی بزاقی استفاده می‌شود که ممکن است باعث ایجاد محیطی مخرب در دهان شود.

 

۸. دهانشویه آب و نمک نیز به سلامت دهان و دندان کمک می‌کند

شستشوی دهان با آب و نمک نه تنها به حفظ سلامت دهان و دندان کمک می‌کند، بلکه هم‌چنین به آسانی در دسترس و ارزان است. دهانشویه‌ی آب و نمک دارای فواید بسیاری از جمله کشتن باکتری‌های دهانی و قلیایی کردن فضای دهان است. به نوشته‌ی مجله‌ی دندانپزشکی بریتانیا، آب و نمک سطح pH داخل دهان را افزایش می‌دهد.

 

منابع:بیتوته

ویکی پدیا

بازده

 

آوریل
23