جراحی دندان عقل و مراقبت های پس از آن

جراحی دندان عقل و مراقبت های پس از آن

جراحی دندان عقل و مراقبت های پس از آن

1 می 2019 مدیریت مقالات ، دهان و دندان

جراحی دندان عقل و مراقبت های پس از آن

به گزارش علی طب، دندان‌های عقل، دندان‌های بزرگی هستند که در بیشتر افراد بین سنین ۱۷ تا ۲۵ سالگی در انتهای دهان رشد می‌کنند اما ممکن است برخی افراد دندان عقل نداشته باشند.دندان های عقل سومین سری دندان های آسیاب در پشت دهان شما هستند و آن ها معمولاً بین سنین ۱۷ تا ۲۵ سالگی رشد می کنند و در پرتو ایکس دیده می شوند.

 

دندان عقل در کجا قرار گرفته است؟

پزشکان مرکز زیبایی درمانی علی طب اظهار دارند:

دندانهای عقل آخرین دندان‌هایی می‌باشند که در سن حدود ۱۸ تا ۲۰ سالگی در دهان ظاهر می‌شوند. هر فرد چهار دندان عقل خواهد داشت که می‌توانند بطور کامل ،نیمه رویش یافته و یا نهفته بمانند .چنانچه دندان‌های عقل نابجا رویش کند و یا فرد نتواند بهداشت آن را خوب رعایت کند و یا باعث گیر غذایی شود و یا باعث التهاب ودرد در ناحیه گردد معمولاً پیشنهاد می‌گردد تا بیمار برای خارج کردن آن اقدام نماید.
عمل جراحی برای کشیدن دندان عقل یکی از رایج‌ترین جراحی‌های دندان است که برای بهبودی تا دو هفته فرصت نیاز داشته و مراقبت درست از جراحت‌ها می‌تواند به فرد کمک کند تا با سرعت بیشتری بهبود یابد.
اگر دندان عقلتان هیچ آسیبی به فک و دندان های دیگر نرسانده پس چه لزومی دارد که اقدام به کشیدن آن کنید، پس از جراحی نیز ممکن است دچار عوارضی شوید.

زیبایی و سلامت دندان مهمترین عملکرد دندان‌ها جویدن غذا است و سپس کارهایی از جمله بیان درست کلمات. ولی بعضی از افراد از دندانهای خود استفاده نابجا میکنند از جمله: شکستن بادام و پسته، خوردن یخ، باز کردن در نوشابه!!!، پاره کردن پاکت چیپس و جویدن شکلاتهای سفت-گردشگری سلامت علی طب

علت کشیدن دندان عقل؛ چرا باید آنها را بکشید؟

به گزارش علی طب اکثر مردم به این دلایل آنها را می کشند:

آن ها مشکل دارند.
چون خیلی عقب هستند،نرمال نمی مانند.
آن ها می توانند در استخوان فک یا لثه بمانند که می تواند دردآور باشد.
آن ها زاویه ای هستند:ممکن است به طرف دندان های دیگر شما فشار بیاورند.
دهان شما به اندازه کافی بزرگ نیست:فک هیچ جایی برای یک مجموعه آسیاب اضافی ندارد.
کرم خوردگی دندان خواهید داشت:ممکن است قادر به رسیدگی به دندان های عقلتان نباشید.
اثرات ناشی از جراحی دندان عقل به طور تدریجی بهبود می‌یابد و کبودی، تورم و درد پس از جراحی برای التیام به زمان نیاز دارد. در برخی از موارد پس از جراحی فرد به بخیه نیاز دارد که معمولا پس از یک هفته بخیه‌ها برداشته می‌شوند. فرایند بهبود این جراحی بدین ترتیب است که:

– ۲۴ ساعت اول: لخته‌های خون شکل می‌گیرند.

– دو تا سه روز: تورم دهان و گونه‌ها بهبود می‌یابد.

– هفت روز: دندان پزشک بخیه‌ها را بر می‌دارد.

– هفت تا ۱۰ روز: سفتی و خشکی فک از بین می‌رود.

– دو هفته: هر گونه کبودی روی صورت ناپدید می‌شود.

 

خطرات و عوارض احتمالی کشیدن دندان عقل:

بیشتر دندان های عقل می توانند منجر به عوارض طولانی مدت شوند با این حال،کشیدن دندان های عقل گاهی نیاز به جراحی دارند که شامل ایجاد یک برش در بافت لثه و برداشتن استخوان می باشد. به ندرت، پیچیدگی می تواند شامل موارد زیر باشند:

حفره دردناک و خشک
قرار گرفتن استخوان زمانی که لخته خونی پس از جراحی از محل زخم جراحی از دست می رود (حفره).
عفونت در حفره با باکتری ها یا گیر کردن ذرات مواد غذایی .
آسیب به دندان های نزدیک، اعصاب، استخوان فک یا سینوس.

اگر دندان عقل از لثه بیرون نزند،چه اتفاقی می افتد؟

جراحی دندان عقل-گردشگری سلامت علی طب

دندان های عقل معمولا کامل بیرون نمی آیند و یا فقط کمی از لثه بیرون می زنند ؛ بیش از ۸۰% جوانان در اروپا حداقل یک دندان عقل دارند که از لثه بیرون نزده. این اتفاق در فک پایینی بیشتر از فک بالایی است و دلیلش این است که فضای کافی در فک وجود ندارد.

این می تواند به این معنی باشد که دندان های دیگر توسط دندان عقل کج می شوند. دندان های عقلی که از لثه بیرون نزدند ممکن است باعث ایجاد هیچ مشکلی نشوند اما برخی از مردم درد ، تورم و یا سوزش لثه خواهند داشت. اما حتی دندان های عقلی که کامل بیرون زدند هم می توانند به دندان های دیگر نیز فشار بیاورند و باعث التهاب ، پوسیدگی دندان و یا عوارض دیگر شوند .

چه زمانی خوب است که دندان های عقلتان را بکشید ؟

اول قبل از اینکه دندان ها را بکشید باید به سوالات زیر پاسخ دهید :

آیا دندان های عقل شما در حال حاضر باعث درد و یا آسیب به فک یا دندان های کناری اش شده است ؟

آیا دندان های عقلتان دندان های دیگر را از رشد صحیح منع می کند ؟

آیا ممکن است دندان های عقل با دیگر درمان های مربوط به دندان پزشکی یا فک تداخل داشته باشند؟

 

جراحی دندان عقل-گردشگری سلامت علی طب

اثرات جانبی بالقوه کشیدن دندان های عقل چیست؟

اعصاب و رگ های خونی می توانند در طی این روند آسیب ببینند این می تواند باعث خونریزی و معمولا ً بی حسی موقتی در زبان و یا صورت شود .در موارد بسیار نادر ممکن است باعث عفونت جدی شود .بیش از ۱ در ۱۰۰ نفر از افراد ممکن است مشکلات دائمی مربوط به رویه ، مانند بی حسی و یا آسیب به دندان های همسایه اش را داشته باشند .ریسک کشیدن بستگی به این دارد که این روند تا چه حد وسیع است ؛ اکثر مردم بعد از جراحی دهان و یا گونه هایشان ورم می کنند و نمی توانند دهان خود را کامل باز کنند . بسیاری از آن ها بعد از عمل درد دارند ، اما خیلی طول نمی کشد.

اگر درد بعد از چهار یا پنج روز باز گشت و هم چنین بدتر شد و با ورم و یا تنفس بدبو همراه بود ، زخمش می تواند آلوده باشد .دهان شویه یا ژل دهان شویه می تواند به جلوگیری از این مشکلات کمک کند ، نیازی نیست که به طور معمول به کار خود ادامه دهید ؛ آنتی بیوتیک مصرف کنید.

دندان های عقل به طور معمول با بی حسی موضعی کشیده می شوند ، بی هوشی عمومی ممکن است برای فرآیندهای پیچیده تری مورد استفاده قرار گیرد .

 

 

درصورت داشتن هرگونه سوالی در زمینه بیماری های دهان و دندان می توانید با مشاوران مرکز زیبایی درمانی علی طب تماس حاصل فرمایید.

 

منابع:نمناک

ستاره

میزآنلاین

مجله سلامتی

 

می
1