جراحی زیبایی بینی استخوانی و عقابی

جراحی زیبایی بینی استخوانی و عقابی

جراحی زیبایی بینی استخوانی و عقابی

17 آگوست 2019 مدیریت مقالات

جراحی زیبایی بینی استخوانی و عقابی

به گزارش علی طب بینی استخوانی طوری است که بخش استخوانی آن از بخش غضروفی‌اش بیشتر است و یک برآمدگی مشخصی روی پل آن وجود دارد؛ استخوانی بودن بینی زیبایی‌های چهره را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و باعث می‌شود آنها دیده نشوند. برای کسانی که بینی‌شان برآمدگی برجسته‌ای دارد (که به آن قوز بینی نیز گفته می‌شود)؛ کوچک کردن یا برداشتن این برآمدگی بخش جدایی‌ناپذیر عمل جراحی زیبایی بینی آنها است.

 

رشد قوز بینی در بینی عقابی اغلب تحت تأثیر عوامل ژنتیکی است. برجستگی روی پل بینی معمولاً به عنوان یک صفت خانوادگی به ارث می‌رسد. با این حال وارد آمدن ضربه به بینی، مانند شکستگی بینی، نیز می‌تواند در ایجاد قوز بینی نقش داشته باشد. در برخی موارد ممکن است آسیبی که در مراحل اولیه کودکی به بینی وارد شده است، خودش را در زمان بلوغ و هنگامی که بینی به مرحله دوم رشد خود می‌رسد، نشان دهد.
در واقع بینی عقابی ( بینی رومی یا بینی قوزدار) نوعی از بینی انسان است با پل برآمده، که به آن شکلی منحنی یا کمی خمیده می‌دهد. برداشتن قوز پل بینی یکی از شایع‌ترین چیزهایی است که افراد می‌خواهند در طول جراحی پلاستیک بینی برایشان انجام شود. قوزهای بینی اندازه‌های متفاوتی دارند. شاید فقط قوز کوچکی دارید که دوست دارید اصلاح شود؟ یا شاید بینی رومی بزرگ‌تری دارید با یک قوز بزرگ و مورد توجه؟

 
جراحی-بینی-عقابی-گردشگری سلامت علی طب

 

 

 

 

روش دیگر برای داشتن بینی زیبا، بهره گیری از لیزر است . زیبایی بینی با لیزر یکی روش جایگزین بسیار ایمن و غیرتهاجمی برای جراحی زیبایی بینی به روش معمول (جراحی) است اما ممکن است جراحی بینی با لیزر به اندازه جراحی بینی، تغییری در ظاهر بینی ایجاد نکند.
قوز یا برآمدگی بینی معمولا جزء یکی از سه دسته‌بندی مقابل است: قوز یا بر آمدگی “واقعی” ، “کاذب” یا “پنهان”. این که قوز بینی شما جزء کدامیک از دسته‌بندی‌های گفته شده باشد، تعیین می‌کند که جراح شما در حین جراحی رفع قوز بینی چه کاری باید انجام بدهد. برای مثال برای برطرف کردن قوز کاذب بینی می‌توان برآمدگی نوک بینی را اصلاح کرد.

در واقع در این مواردی نیازی به انجام جراحی رفع قوز بینی و برش برآمدگی بینی نیست، بلکه برای برطرف کردن حالت قوزدار بینی، لازم است در جراحی قوز بینی ، جراح نوک بینی استخوانی  را کمی ‌برجسته کند یا (در صورتی که انحراف دارد) کمی ‌آن را بچرخاند تا شکل بینی اصلاح شود.

“قوز واقعی” بینی:  طول برآمدگی نوک بینی با فاصله بین لب و بینی برابر است.
“قوز کاذب بینی”: طول برآمدگی نوک بینی کمتر از فاصله بین لب و بینی است.
“قوز پنهان بینی” :  طول برآمدگی نوک بینی بیشتر از فاصله بین لب و بینی است.

 

بیهوشی

ممکن است این عمل تحت بیهوشی عمومی انجام شود؛ همچنین می‌تواند تحت بی‌حسی موضعی و تزریق یک آرام‌بخش نیز انجام شود.

 

جراحی-بینی-عقابی-گردشگری سلامت علی طب

روند انجام:

در این روش، برش‌ها طوری ایجاد می‌شوند که بتوان پوست را بالا آورد و غضروف و استخوان را در معرض دید قرار داد.
برای حذف قوز بینی، معمولاً لازم است قسمت‌هایی از هر دو بخش استخوان و غضروف برداشته شود.
در ابتدای عمل جراحی بینی استخوانی، غضروف از تیغه بینی جدا و سپس حذف می‌شود.
گام بعدی خلاص شدن از شرّ برآمدگی بینی استخوانی است. پس از آن فرایندی است که توسط جراح انجام می‌شود و به آن «سقف باز» می‌گویند.
سقف باز با ظرافت توسط تغییر شکل دادن استخوان‌های بینی، در جایی که جراح شکاف‌ها را می‌بندد، بسته می‌شود.

برخلاف جراحان دیگر که گاهی اوقات با ابزارهای برش به صورت نادرست بخشی از استخوان را می‌شکنند تا برآمدگی روی بینی را کوچک کنند؛متخصص علی طب با استفاده از ابزار سمباده، برآمدگی روی بینی را سمباده می‌زند تا بتواند فرایند درمان را بهتر کنترل کند. این کار به پزشک اجازه می‌دهد که بتواند بدون ایجاد بی‌نظمی، قوز بینی را هموار کند و نتایجی طبیعی برای بیمار به ارمغان بیاورد. متخصص علی طب از ابزارهای کنترل شکستگی استفاده می‌کند تا نتایج قابل‌اعتماد و پایداری ایجاد کند و میزان کبودی و تورم را به حداقل برساند.

جراحی زیبایی بینی عقابی

پل

در یک مرحله، تصمیم‌گیری در رابطه با اینکه چقدر قوز پل بینی را کوچک نماییم بر می‌گردد به ظرافت طبع و اولویت‌های شخصی‌مان. برخی افراد ترجیح می‌دهند در عمل بینی عقابی پل مقعرتر و کمتر برجسته‌ای داشته باشند در حالیکه برخی دیگر ترجیح می‌دهند خط نیم‌رخ صاف‌تر (یا کمی پُر) را حفظ کنند.

برخی بیماران ممکن است، برای حفظ برخی از ویژگی‌های قومی و خانوادگی‌شان، یا فقط به دلیل اولویت‌های شخصی، بخواهند در عمل بینی تا حدی پری پل بینی‌شان را نگه دارند. به علاوه، این امر باید مورد ملاحظه قرار گیرد که ممکن است بیماران مرد بخواهند حالت مردانه بینی‌شان را حفظ نمایند.

با این وجود، بسیار مهم است که در مورد اندازه کوچک شدن بینی  با جراح صحبت کنید .

جراح‌تان می‌بایست در مطبش قادر به انجام تغییر شکل دیجیتال باشد تا بتواند کوچک سازی قوز را شبیه‌سازی کرده و تصوری از اینکه بینی‌تان پس از انجام سطوح مختلف برداشتن قوز چه ظاهری خواهد داشت، در اختیار شما قرار دهد.

تغییر شکل دیجیتال پیش از جراحی جا را برای بحث بین شما و جراح‌تان در رابطه با اینکه می‌خواهید پل بینی‌تان چقدر کوچک باشد، باز می‌کند. در هنگام تصمیم‌گیری در این رابطه باید کل صورت و نسبت‌های آن در نظر گرفته شوند چرا که پل باید با چارچوب کلی صورت هماهنگی داشته باشد.

 

روش جراحی رینوپلاستی

جراحی‌های رینوپلاستی بینی عقابی تحت بیهوشی کلی انجام می‌پذیرند و، بسته به نوع روش، می‌توانند تا دو ساعت به طول انجامند. برای انجام این جراحی‌ها شما می‌بایست یک شب در بیمارستان بستری باشید و تحت نظر قرار گیرید. جراحی اصلاح نوک بینی را می‌توان تحت بی‌حسی موضعی با داروی مسکن انجام داد، که در این شرایط ممکن است بتوانید همان روز به خانه باز گردید.
بدون توجه به نوع جراحی راینوپلاستی‌که دارید، دکتر جراحی زیبایی شما تمام تلاشش را خواهد کرد که اطمینان حاصل کند هیچ جای زخم قابل مشاهده‌ای در صورتتان باقی نگذارد.

در یک راینوپلاستی استاندارد، جراح‌ برش‌هایی در داخل بینی‌تان ایجاد خواهد کرد که ایجاد تغییرات در ساختار استخوانی بینی را مقدور می‌سازند، و برای افرادی که جراحی اصلاح نوک بینی دارند،  عمل را روی غضروف داخل بینی انجام می‌دهد، و برای به دست آوردن ظاهر مورد نظر، بخش‌هایی از آن را برداشته یا تغییر شکل می‌دهد.پیش از جراحی، جراح‌ تمامی وجوه جراحی را برای شما روشن نموده، و توصیه‌هایی به شما خواهد کرد.

 

نتایج رینوپلاستی

نتایج

نتایج جراحی‌های رینوپلاستی بینی می‌توانند بسیار بارز باشند، و نه تنها بینی، بلکه تمامی صورت را تغییر دهند.

هر جراحی‌ای که انجام دهید، هیچ جای زخم قابل مشاهده‌ای نخواهید داشت، با این حال می‌بایست برای محافظت از بینی‌تان به مدت ۷-۱۰ روز آن را آتل بندی نمایید. نتایج نهایی معمولاً پس از چند ماه، پس از اینکه تورم و کبودی‌ها کاملاً از بین روند، نمایان خواهند شد.

دوران بهبودی

توصیه می‌کنیم ۷-۱۴ روز از کار مرخصی بگیرید .کبودی و تورم چشم‌ها و قسمت‌های بالایی گون ها طبیعی هستند، و بین ۱۰-۱۴ روز از بین خواهند رفت. همچنین ممکن است پس از جراحی احساس گلودرد نمایید. ممکن است چند ماه طول بکشد تا تورم درون بینی‌تان کاملاً از بین برود.

 

پوست بینی‌تان پس از برداشتن قوز چقدر با بینی تطابق خواهد داشت؟

محدودیت دیگری که در رابطه با از بین بردن  قوز بینی (یا به طور کلی کوچک کردن بینی) وجود دارد این است که پوست پوشاننده بینی باید دوباره روی ساختار جدید و کوچک‌شده بینی کشیده شود. در حین جراحی پوست برداشته نمی‌شود، بلکه پوست به خاطر خاصیت کشسانی، منقبض شده و به دور بینی جدید و کوچک‌شده کشیده می‌شود.

 

این ویژگی پوشانندگی پوست به اینکه در طی برداشتن قوز بینی چه میزان کوچک‌سازی صورت گرفته است ارتباط دارد. در بیمارانی که پوست بینی‌شان ضخیم است کاهش سایز بینی به اندازه دلخواه میسر نیست، اگرچه باز هم مقداری کوچک‌سازی قوز ممکن خواهد بود. اگر پوست نتواند به اندازه کافی منقبض شده و به دور بینی تازه کوچک‌شده کشیده شود، نتیجه‌اش ممکن است توده‌ای بدون شکل از پوست باشد که به احتمال زیاد باعث می‌‌شود بینی بدتر به نظر آید.

برای ارزیابی اینکه پوست هر شخص تا چه حد قابلیت این پروسه انقباض و پوشش را دارد نیاز به قضاوت پزشکی هست. به طور کلی، این مسئله در بیماران جوان‌تر و بیماران دارای پوست نازک‌تر خیلی خوب صورت می‌گیرد. بیماران مسن‌تر و آنهایی که پوست ضخیم‌تری دارند قادر نخواهند بود به همان خوبی از پس این عمل بر آیند. خطر موجود این است که پوست اضافی از لحاظ ظاهری به بینی‌ای بدون شکل بیانجامد.

علت قوز بینی شما وجود استخوان اضافه است یا غضروف، یا هر دو؟

مشخص شده است که تمامی قوزهای پل بینی به یک دلیل ایجاد نشده‌اند. در واقع پل بینی در یک سوم بالایی از استخوان، و در دو سوم پایینی از غضروف تشکیل شده است. طرح شماتیک زیر آناتومی بینی را به خوبی نشان می‌دهد.

قوز بینی در بینی استخوانی  برخی افراد فقط محدود به بخش استخوانی بالای بینی می‌شود.

این مشکل تنها با برداشتن استخوان اضافی در حین جراحی راینوپلاستی قابل اصلاح است. در برخی دیگر از افراد در عمل بینی استخوانی ممکن است قوز بینی به دلیل غضروف اضافی تشکیل شده باشد. این امر را می‌توان با تراشیدن غضروفی که باعث پری در قسمت خلفی می‌شود، به بهترین وجه درمان کرد.

شایع‌ترین نوع قوز بینی، قوزی است که در نتیجه وجود استخوان و غضروف اضافی تشکیل شده است.

در این موقعیت نیاز به استفاده از روشی ترکیبی است که در آن استخوان برداشته شده و غضروف تراشیده می‌شود. این کار منجر به کاهش سطح استخوان و غضروف تا اندازه‌ای می‌شود که خط نیم‌رخ مطلوب ایجاد شود.

 

جراحی-بینی-عقابی-گردشگری سلامت علی طب

 

 عمل جراحی بینی عقابی چقدر طول می‌کشد؟

عمل جراحی زیبایی بینی تقریباً ۶۰ تا ۴۵ دقیقه زمان می‌برد و تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود تا حین انجام عمل خواب باشید و هیچ ناراحتی و دردی حس نکنید.
با چه وضعیتی بیمارستان را ترک می‌کنم؟

نگرانی از شکل ظاهری در زمان ترک بیمارستان دغدغه‌ی مشترک اکثر متقاضیان عمل زیبایی بینی است. گچ کوچکی روی پل بینی گذاشته می‌شود و سوراخ‌های بینی نیز با پد تامپون از هم جدا می‌شود.

پد زیر  بینی پس از ۲۴ ساعت در خانه برداشته می‌شود و گچ کوچک روی پل بینی را نیز پزشک ۷۲ ساعت پس از عمل برمی‌دارد.

به خاطر داشته باشید که قبل از عمل باید با یکی از نزدیکان خود هماهنگ کنید تا شما را به منزل برساند و شب اول را مراقبتان باشد.

بیماران غالباً فکر می‌کنند که کل بینی‌شان پانسمان می‌شود و تمام بینی و گونه‌هایشان پوشانده می‌شود. اما نگران نباشید، نیازی به باندپیچی کل صورت نیست و عمل زیبایی بینی فقط به گچ کوچکی نیاز دارد.

 

 

نقاط مهم و ضروری پس از عمل بینی

به اندازه کافی استراحت کنید.
هرچه زودتر شروع به راه رفتن کنید، این کار باعث کاهش تورم می‌‌شود و ریسک ایجاد لخته خون را پایین خواهد آورد.
از رژیم غذایی متعادل استفاده کنید. کاهش سطح فعالیت می‌تواند باعث ایجاد یبوست شود بنابراین سعی کنید در رژیم غذایی خود از فیبر و میوه و سبزیجات خام بیشتری استفاده کنید و میزان مصرف مایعات خود را افزایش دهید.
داروهایی که پزشک تجویز کرده است را به موقع مصرف کنید. بدون اجازه پزشک از مصرف آسپرین یا سایر داروهایی که حاوی آسپرین هستند خودداری کنید.
حداقل تا دو هفته از استعمال دخانیات خودداری کنید زیرا سیگار کشیدن باعث به تعویق افتادن فرآیند بهبود و افزایش ریسک بروز عوارض می‌‌شود.

 

 

 چه مدت پس از جراحی می‌توان فعالیت‌های روزمره خود را آغاز کرد؟

جراحی-بینی-عقابی-گردشگری سلامت علی طب

 دوش گرفتن:

شما می‌توانید پس از مرخص شدن از بیمارستان دوش بگیرید اما باید به خاطر داشته باشید که چسب و اسپلینت شما خیس نشود. برای شستن موهای خود از یکی از اعضای خانواده کمک بگیرید زیرا باید برای جلوگیری از خیس شدن چسب و اسپلینت بینی، سر خود را به عقب ببرید و بشویید. پس از آنکه پزشک اسپلینت بینی را برداشت می‌توانید به راحتی دوش بگیرید.

 

  حالت بدن هنگام خوابیدن:

برای اینکه خواب راحتی داشته باشید دو یا سه عدد بالش را زیر سر خود قرار دهید تا سر شما بالاتر از سطح بدن قرار بگیرد.

لباس پوشیدن: سعی کنید لباس‌های را انتخاب کنید که عوض کردن آنها راحت است و از پوشیدن لباس‌های تنگ و جلو بسته خودداری کنید زیرا در آوردن آنها می‌‌تواند به بخیه و اسپلینت بینی شما فشار وارد کند.

رانندگی کردن:

معمولاً پزشک از شما می‌خواهد تا دو هفته پس از جراحی و برداشتن اسپلینت از رانندگی کردن خودداری کنید. از سوی دیگر برای جراحی بینی باید استخوان بینی شما از چند نقطه شکسته شود این کار باعث تورم چشم و پف آن می‌شود و ممکن است باعث اختلال در سطح بینایی شما شود بنابراین باید تا زمانی که تورم چشم از بین می‌رود صبر کنید.

 

منابع: دکترنیم

تبیان

 

آگوست
17