جراحی قلب کودکان

جراحی قلب کودکان

جراحی قلب کودکان

۲۴ فروردین ۱۳۹۸ مدیریت مقالات ، قلب و عروق

جراحی قلب کودکان

عمل قلب کودکان برای تندرستی آن ها نیاز است. تعداد زیادی اختلالات قلبی وجود دارد. بعضی ها کوچک، و بعضی از آن ها شدید هستند.به گزارش علی طب اختلال میتواند درون قلب یا در عروق خونی خارج قلب ایجاد شود. بعضی از اختلالات نیاز به جراحی بلافاصله بعد از تولد کودک دارند. در باقی موارد، ممکن است کودک شما تا چند ماه یا چند سال بعد و انجام جراحی، در معرض خطری نباشد.

جراحی-قلب-نوزادان-گردشگری سلامت علی طب

بعضی از اختلالات قلبی نیازمند ترمیم بلافاصله بعد از تولد دارند. در بقیه موارد، بهتر است چند ماه یا چند سال منتظر بود. بعضی از اختلالات خاص قلبی نیاز به ترمیم ندارند.

یکی از پزشکان متخصص قلب و عروق علی طب اظهار کرد: عمل جراحی در برخی بیماری های مادرزادی قلب باید زیر یکسال انجام گیرد، تعیین زمان برعهده پزشک است و خانواده ها نباید سلیقه ای رفتار کنند.
وی ادامه داد: اگر در مدت زمان تعیین شده مداخله های لازم پزشکی انجام نگیرد متاسفانه برای بیماری که به سادگی قابل درمان است، نمی توان کاری کرد.
فلوشیپ جراحی قلب کودکان با بیان اینکه ۸۰ درصد بیماری های مادرزادی قلب به سادگی قابل درمان است، تاکید کرد: در ۱۰ سال اخیر امکانات برای عمل جراحی قلب کودکان در کشور بسیار پیشرفت کرده است.
وی گفت: بیماری های مادرزادی قلب در نیم تا ۱ درصد از حاملگی ها رخ می دهد و میزان کمی از این نوزادان زنده به دنیا می آیند.
وی اظهار کرد: در برخی از کشورهای دنیا در زمان بارداری سونوگرافی و اکو جنین انجام می شود تا بیماری مادرزادی قلب برسی شود و در برخی از کشورها نیز این بررسی ها اجباری و جزو مراقبت های بارداری است.
وی گفت: ‘سندروم داون’، ازدواج های فامیلی، وجود بیماری ژنتیک قلب در خانواده و مصرف برخی مواد سمی از جمله عواملی است که موجب افزایش این بیماری می شود.

جراحی-قلب-نوزاد-گردشگری سلامت علی طب
فوق تخصص جراحی قلب علی طب با بیان اینکه درمان بیماری مادرزادی به صورت جنینی در جهان در مراحل ابتدایی است، ادامه داد: بعد از به دنیا آمدن نوزاد بر اساس شدت بیماری نوع درمان متفاوت است، درمان برخی بسیار ساده بوده و نیاز به مداخله ندارد.
وی با تاکید بر اینکه باید سطح آگاهی عموم مردم در این خصوص افزایش یابد، گفت: در برخی موارد شاهد این هستیم که خانواده ها فرزندان خود را در سنین ۳ یا ۴ سالگی به پزشک ارجاع می دهند که از سن جراحی گذشته و نمی توان کاری کرد.
بیماری های مادرزادی قلب به ۲ دسته، همراه با کبودی (سیانوتیک) و بدون کبودی (غیرسیانوتیک) تقسیم می شوند.
وی ادامه داد: در بیماری هایی که همراه با کبودی است اقدامات درمانی ضروری بوده و تیم درمان بلافاصله در زمان تولد نوزاد متوجه بیماری می شوند.
وی اظهار کرد: در بیماری هایی که بدون کبودی است خانواده ها دیر متوجه بیماری فرزند خود می شوند.
پزشک علی طب، علائمی را که خانواده ها باید به آن توجه کنند، ضربان قلب بالا (تاکی کاردی) و دیسترس تنفسی ( زجر تنفسی) عنوان کرد و گفت: برخی والدین که توجه بیشتری به حالات فرزند خود دارند متوجه صداهای اضافی از قلب نوزاد می شوند که این مهم ترین علامت برای تشخیص بیماری است.

جراحی قلب کودکان برای ترمیم اختلالات قلبی مادرزادی که کودک با آن متولد شده و بیماری های قلبی که کودک بعد از تولد به آن ها مبتلا شده و نیاز به جراحی دارند، انجام می شود.

 

روش های جراحی قلب کودکان

 

ممکن است انجام یک جراحی برای ترمیم اختلال قلبی کافی باشد، اما بعضی اوقات عمل های پیاپی نیاز است. سه روش مختلف برای ترمیم اختلالات قلبی مادرزادی در کودکان وجود دارد که در زیر به آن ها می پردازیم.

جراحی قلب باز هنگامی انجام میشود که پزشک از یک دستگاه بای پس قلبی ریوی استفاده کند.

وقتی کودک تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرد (کودک می خوابد و دردی احساس نمی کند)، یک برش روی استخوان جناق او ایجاد می شود.
لوله هایی برای انتقال خون به یک پمپ مخصوص به اسم دستگاه بای پس قلبی ریوی استفاده میشوند. این دستگاه به خون اکسیژن اضافه میکند و خون را گرم نگه می دارد و هنگامی که جراح درحال ترمیم قلب میباشد خون را در تمام بدن حرکت می دهد.
استفاده از این دستگاه به قلب اجازه می دهد که متوقف شود. توقف قلب انجام ترمیم عضله ی قلبی، دریچه های قلبی یا عروق خونی خارج قلبی را آسان میکند. بعد از انجام ترمیم، دوباره قلب شروع به تپیدن میکند و دستگاه برداشته میشود. استخوان جناق و برش روی پوست بسته میشوند.

در بعضی از ترمیم های اختلالات قلبی، برش روی کنار قفسه ی سینه بین دنده ها ایجاد میشود. به این فرآیند تراکئوتومی می گویند. همچنین بعضی اوقات به آن جراحی قلب باز گفته میشود. این جراحی ممکن است با استفاده از ابزارها و دوربین مخصوصی انجام شود.

راه دیگر برای ترمیم اختلال قلبی وارد کردن یک لوله ی کوچک به یک شریان در پا و رساندن آن به قلب میباشد. فقط بعضی از اختلالات میتوانند با این راه درمان شوند که به آن جراحی بسته می گویند.

 

عمل قلب کودکان
چرا جراحی قلب کودکان انجام می شود؟

درکل، علائمی که نیاز به جراحی را نشان می دهند شامل موارد زیر هستند:

قرمز یا خاکستری شدن پوست، لب ها و بستر ناخن ها (سیانوز). این علائم به معنی این است که در خون اکسیژن کافی وجود ندارد (هیپوکسی).
مشکل شدن تنفس به دلیل مرطوب شدن ریه ها، پرخون شدن یا پرشدن آن ها از مایعات (نارسایی قلبی).
مشکل در ریتم قلب یا ضربان قلب (آریتمی).
خواب و خوراک ضعیف، و کاهش رشد و وزن گیری کودک.

 

خطرات

بیمارستان ها و مراکز بهداشتی که برای جراحی قلب کودکان انجام می دهند دارای جراح، پرستار و کارشناس هایی هستند که به صورت ویژه برای انجام این جراحی آموزش دیده اند. همچنین آن ها کارکنانی دارند که بعد از جراحی از کودک شما مراقبت خواهند کرد.

 

خطراتی که تمام جراحی ها دارند:

خون ریزی هنگام جراحی یا روزهای بعد از آن
واکنش های بد به داروها
مشکلات تنفسی
عفونت

 

خطرات اضافه ای که جراحی قلب کودکان دارد:

ایجاد لخته ی خون (ترومبوز)
ایجاد حباب هوا (آمبولی هوا)
پنومونی
مشکلات ضربان قلب (آریتمی)
حمله قلبی
سکته ی مغزی

درمان سوراخ قلب vsd و asd
قبل از جراحی قلب کودکان

اگر کودک شما میتواند صحبت کند، درباره جراحی به او بگویید. اگر کودک شما قبل از سن مدرسه است، روز قبل به او بگویید چه اتفاقی خواهد افتاد. برای مثال بگویید “ما به بیمارستان می رویم تا چند روز آن جا بمانیم. پزشک عملی روی قلب تو انجام خواهد داد تا عملکرد آن را بهتر کند.”

اگر کودک شما بزرگ تر است، صحبت با او درمورد جراحی را یک هفته قبل شروع کنید. شما باید متخصص کودکتان را به او معرفی کنید و به کودکتان بیمارستان و محل جراحی را نشان دهید.

 

ممکن است آزمایش های مختلفی برای کودک شما نیاز باشند:

آزمایش خون (تمام سلول های خونی، الکترولیت ها، عوامل انعقادی و “کراس مچ”)
عکس اشعه ایکس قفسه ی سینه
نوار قلب
اکوکاردیوگرافی قلب
کاتتریزاسیون قلبی
پیشینه و معاینه جسمانی

همیشه به پزشک کودکان بگویید که چه داروهایی مصرف میکند. مانند داروها، داروهای گیاهی، و ویتامین هایی که بدون نسخه برای او تهیه کرده اید.

 

 

روز قبل از جراحی قلب کودکان

اگر کودک شما رقیق کننده خونی مصرف میکند (دارویی که ایجاد لخته ی خون را سخت میکند)، مانند وارفارین یا هپارین، با پزشک کودکتان صحبت کنید تا ببینید چه زمانی باید مصرف دارو متوقف شود.
بپرسید که چه دارو هایی باید همچنان در روز جراحی مصرف شوند.

 

 

در روز جراحی قلب کودکان

اغلب میخواهند که کودک شما از نیمه شب قبل از جراحی به بعد چیزی نخورد و ننوشد.
داروهایی که پزشک کودکتان توصیه کرده که باید مصرف کند را با مقدار کمی آب به او بدهید.
به شما گفته خواهد شد که چه موقعی در بیمارستان حاضر باشید.

 

 

عمل قلب در کودک
بعد از جراحی قلب کودکان

بیشتر کودکانی که جراحی قلب باز انجام داده اند، باید تا ۲ الی ۴ روز بعد در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان بستری بمانند. همچنین اغلب بعد از ترخیص از بخش مراقبت های ویژه، باید به مدت ۵ لی ۷ روز در بخش بستری باشند. در کودکانی که جراحی قلب بسته انجام داده اند، مدت زمانی بستری در بخش مراقبت های ویژه و بخش های بیمارستان کمتر خواهد بود.

 

 

هنگام بستری در بخش مراقبت های ویژه، کودک شما موارد زیر را خواهد داشت:

لوله ای در راه های هوایی و دستگاه تنفسی برای کمک به تنفس (لوله اندوتراکئال). در این هنگام به کودک شما آرام بخش داده خواهد شد.
یک یا تعداد بیشتری لوله در وریدهای او برای دادن مایعات و دارو ها.
یک لوله ی کوچک در شریان او.
یک یا دو لوله ی سینه ای برای تخلیه ی هوا، خون و مایعات از حفره ی سینه.
لوله ای از بینی به معده ی او (لوله نازوگاستریک) برای تخلیه معده و دادن غذا و داروها برای چند روز.
لوله ای در مثانه برای تخلیه ی ادرار برای چند روز.
تعداد زیادی سیم های الکتریکی و لوله ها برای پایش کودک شما.

 

 

وقتی کودک شما از بخش مراقبت های ویژه ترخیص شود، تعداد زیادی از لوله ها و سیم ها کنده خواهند شد. کودک شما تشویق میشود تا خیلی از فعالیت های روزانه خود را دوباره آغاز کند. بعضی از کودکان ممکن است ۱ یا ۲ روز بعد خودشان بتوانند بخورند و بیاشامند، اما برای بقیه افراد ممکن است طولانی تر باشد.

وقتی کودک شما از بیمارستان ترخیص شود، به والدین یا کسی که از کودک مراقبت میکند فعالیت های مجاز برای کودک، مراقبت از زخم کودک و طریقه ی مصرف داروهای احتمالی کودک آموزش داده میشوند.

کودک شما حداقل به چندین هفته زمان برای بهبودی در خانه نیاز دارد. با پزشک کودکتان صحبت کنید که او چه زمانی میتواند به مدرسه یا فعالیت هایش بازگردد.

کودک شما باید هر ۶ الی ۱۲ ماه به پزشک متخصص قلبش مراجعه کند. ممکن است کودکتان نیاز داشته باشد قبل از کارهای دندان پزشکی (پر کردن دندان یا دیگر فرآیند های دندان پزشکی) آنتی بیوتیک مصرف کند، تا از عفونت های شدید قلبی پیشگیری کند. در صورت نیاز این مورد از متخصص قلب کودکان سوال بپرسید.
پیش آگهی عمل قلب کودکان

نتایج حاصل از جراحی قلب وابسته به شرایط کودک شما، نوع اختلال و نوع جراحی که انجام شده است دارد. خیلی از کودکان کاملا بهبود می یابند و به زندگی و کارهای طبیعی خود بازمی گردند.

 

منابع:ویکی پدیا

ایرنا

مهر

فروردین
۲۴