جراحی لوزه

جراحی لوزه

جراحی لوزه

21 فوریه 2019 مدیریت مقالات ، بیماری های عمومی ، دهان و دندان

جراحی لوزه

لوزه ها از بافت های نرمی تشکیل شده اند که در دو طرف قسمت انتهایی دهان قرار دارند.در مرکز درمانی علی طب ورم و التهاب لوزه ها بر اثر عفونت های مختلف به وجود می آید و با علائمی مانند گلو درد، تب، احساس درد گلو و احساس خستگی شدید خود را نمایان می کند. مرکز درمانی علی طب ارائه دهنده خدمات درمانی در زمینه جراحی های حاد بواسطه ی پزشکان خبره علی طب  نیز میباشد .

لوزه‌ها، نسوج لنفاوی است که در انتهای حلق، قاعده زبان و پشت بینی قرار دارد. به‌‌طور کلی مهم‌ترین لوزه‌هایی که می‌توانند دچار مشکل شوند، لوزه سوم، لوزه حلقی به تعداد دو عدد در انتهای حفره دهانی و لوزه زبانی به تعداد دو عدد در قاعده زبان هستند. یکسری نسوج لنفاوی پراکنده نیز وجود دارد که این نسوج به‌دلیل نداشتن حجم زیاد برای افراد ایجاد مشکل نمی‌کند.

عفونت مشکل‌ساز در علی طب 

عفونت لوزه‌های کامی بیش از ۵ تا ۷ بار در یک‌سال یا بیش از سه تا ۵ بار در دو سال پیاپی از علل جراحی لوزه است. علاوه بر این، بزرگی لوزه سوم از علل سینوزیت مزمن در اطفال محسوب می‌شود. چنانچه سینوزیت مزمن در اطفال مقاوم به درمان شود، در چنین شرایطی احتمال جراحی لوزه سوم وجود خواهد داشت. گاهی به دلیل بزرگی بیش از حد لوزه هم احتمال جراحی وجود دارد همچنین آبسه دور لوزه نیز جزو مواردی است که می‌تواند احتمال عمل جراحی را
افزایش بدهد.

دلایل جراحی لوزه در کودکان

دلایل به وجود آورنده مشکلات لوزه که منجر به عمل جراحی در کودکان می‌شود با مشکلات لوزه در بزرگسالان که نیاز به جراحی پیدا می‌کند، متفاوت است.

لوزه‌های کامی و لوزه سوم، در کودکان می‌تواند منجر به علائم انسدادی شود که همین مساله می‌تواند مشکلاتی را برای کودک ایجاد کند و برای برطرف کردن این مشکلات، در برخی موارد جراحی باید صورت بگیرد.

دلایل دیگری چون عفونت‌های مختلف در ناحیه لوزه‌ها و بندرت تومورها، از دیگر مواردی است که ممکن است منجر به جراحی در کودکان شود.

جراحی لوزه لوزه ها از بافت های نرمی تشکیل شده اند که در دو طرف قسمت انتهایی دهان قرار دارند.در مرکز درمانی علی طب ورم و التهاب لوزه ها بر اثر عفونت های مختلف به وجود می آید و با علائمی مانند گلو درد، تب، احساس درد گلو و احساس خستگی شدید خود را نمایان می کند. مرکز درمانی علی طب ارائه دهنده خدمات درمانی در زمینه جراحی های حاد بواسطه ی پزشکان خبره علی طب نیز میباشد .

لوزه‌های درگیر در بزرگسالی

بزرگسالان به دلیل دو علت مهم، دچار مشکلات لوزه می‌شوند و نیاز به جراحی پیدا می‌کنند. یکی از این دلایل، لوزه‌های حفره‌ای است که در برخی از افراد وجود دارد و در حفرات ترشحاتی جمع می‌شود. همچنین داخل حفره‌ها، پوسته ریزی خود لوزه، بقایای مواد غذایی و میکروب تجمع می‌کند که تمامی این موارد باعث التهاب مزمن می‌شود. لوزه‌های حفره‌دار باعث احساس فشار در حلق، بوی بد دهان، ترشح سفید و عفونت لوزه خواهند شد. گاهی برخی از بزرگسالان لوزه‌های بزرگی دارند که این لوزه‌ها، منجر به اختلال در خواب و آپنه تنفسی در خواب می‌شوند که در چنین شرایطی احتمال جراحی وجود دارد. یک بار آبسه نیز عمل جراحی لوزه را لازم می‌کند چون احتمال عود آبسه زیاد است. تومورها هم از دلایل دیگری محسوب می‌شوند که نیاز به جراحی دارند.

چه موقع کودکم نیاز به جراحی لوزه دارد؟

در شرایط زیر پزشک علی طب  توصیه می کند لوزه کودک خود را با جراحی درآورید:

۱- به سختی نفس کشیدن در خواب همراه با خروپف و بی قراری؛ ممکن است نفس کودک در خواب قطع و وصل شود (آپنه خواب).

۲- عفونت و ورم مکرر و شدید لوزه ها، به طور کلی:

– عفونت لوزه ها به میزان ۷ بار یا بیشتر در سال (هر عفونت به قدری شدید است که زندگی روزمره را مختل می کند مثل غیبت از مدرسه)

– ۵ بار عفونت لوزه در سال طی دو سال متوالی

– ۳ تا ۴ بار عفونت  لوزه در سال طی ۳ سال متوالی یا بیشتر

۳- التهاب طولانی مدت لوزه ها: زمانی که لوزه ها آسیب زیادی ببینند و عفونی باقی بمانند و با آنتی بیوتیک ها به خوبی درمان نشوند.

گلوی کودک بیشتر اوقات درد می کند و اغلب با بوی بد دهان و گاهی مشاهده مواد زردرنگ پنیری شکل و بدبو و بدمزه در شکاف های کوچک لوزه ها همراه است.

عمل جراحی لوزه چقدر موفقیت آمیز است؟

۱- در موارد اختلال تنفسی در خواب.

بررسی نشان داده است که عمل جراحی لوزه در ۸۰ تا ۹۷ درصد موارد، علائم اختلال نفس کشیدن در خواب را بهبود می دهد.

اگر اختلال دیگری مثل چاقی که باعث اختلال تنفس در خواب می شود وجود نداشته باشد، این عمل موفقیت آمیزتر خواهد بود.

به ندرت لوزه سوم بعد از جراحی، مجددا رشد خواهد کرد.

۲- در موارد عفونت و ورم حاد و مکرر لوزه ها

وقتی که لوزه ها با عمل جراحی از بدن خارج می شوند، هرگز مجددا عفونت و ورم نخواهند کرد.

ولی گلودرد چرکی در اثر سرماخوردگی و آنفلوآنزا همچنان بروز خواهد کرد.

طی عمل جراحی لوزه در علی طب چه اتفاقی برای کودکم می افتد؟

– عمل جراحی لوزه معمولا ۴۰ دقیقه طول می کشد. ممکن است قسمتی از لوزه کودک به دلیل تنفس مشکل در خواب برداشته شود، اما معمولا تمامی لوزه برای جلوگیری از نیاز مجدد به جراحی، برداشته می شود.

– کودک تحت بیهوشی کلی قرار می گیرد.

– عمل جراحی از طریق دهان انجام می شود.

– معمولا بخیه ای در گلو زده نمی شود.

– جای زخم در محل جراحی لوزه ها در دو طرف گلو وجود خواهد داشت که ۱۰ تا ۱۴ روز طول می کشد تا خوب شوند.

جراحی لوزه لوزه ها از بافت های نرمی تشکیل شده اند که در دو طرف قسمت انتهایی دهان قرار دارند.در مرکز درمانی علی طب ورم و التهاب لوزه ها بر اثر عفونت های مختلف به وجود می آید و با علائمی مانند گلو درد، تب، احساس درد گلو و احساس خستگی شدید خود را نمایان می کند. مرکز درمانی علی طب ارائه دهنده خدمات درمانی در زمینه جراحی های حاد بواسطه ی پزشکان خبره علی طب نیز میباشد .

عفونت های لوزه را چگونه از بین ببریم؟

معمولا عفونت باکتریایی لوزه ها با انواع مختلفی از آنتی بیوتیک ها از جمله پنی سیلین درمان می شود. در مواردی که بدن بیمار نسبت به درمان های پزشکی مقاوم شده و مرتب عفونت ها بازمی گردد، پزشکان علی طب  معمولا لوزه ها را خارج می کنند.

عوامل ویروسی التهاب لوزه ها تنها از طریق مراقبت های حمایتی مانند کنترل تب و غرغره کردن آب از بین می رود. مصرف آنتی بیوتیک ها در درمان عفونت ویروسی التهاب لوزه بی تاثیر است.

در مواردی که لوزه ها بیش از حد بزرگ شده، مصرف دوره های طولانی مدت آنتی بیوتیک یا دوره کوتاه مدت استروئیدها موثر است. داروهایی که در این موارد استفاده می شوند، کورتیزون هایی از قبیل پریدنیزون و پریدنیزولون است.

اما در کنار تمام این روش ها شما می توانید با کارهایی بسیار ساده در منزل، تا حدودی التهاب لوزه ها را کاهش دهید و از تحریک آنها جلوگیری کنید.

بهتر است تا حد امکان در منزل استراحت کرده، آهسته و کمتر صحبت کنید تا لوزه ها تحریک نشوند. ترکیبی از آبلیمو و عسل مسکن خوبی است که درد شما را کاهش می دهد.

تا جایی که می توانید مایعات بنوشید و غذاهای نرمی مصرف کنید که راحت تر بلعیده شوند.

تا می توانید آب بنوشید، زیرا مانع خشکی لوزه ها و کم آبی گلو می شود.

کسانی که به عفونت لوزه مبتلا هستند (که با درد همراه است)، لازم است هنگام خوردن غذا از آب استفاده کنند. مخصوصا کسانی که احساس تشنگی دارند، اگر به میزان لازم از مایعات استفاده نکنند، احساس درد در ناحیه سر و خستگی شدید می کنند.

چای داغ همراه با عسل، گلودرد شما را کاهش می دهد.

غرغره کردن آب نمک گرم به کم شدن گلودرد ناشی از التهاب لوزه ها کمک می کند.

سعی کنید تا حد امکان در معرض محرک هایی از هوای خشک، محصولات پاک کننده و دود سیگار قرار نگیرید و از دستگاه های بخور محیطی برای مرطوب نگه داشتن هوا استفاده کنید.

مصرف داروهایی از قبیل استامینوفن و ایبوپروفن با اجازه پزشک معالج می تواند در کاهش دردها و از میان بردن تب ناشی از عفونت لوزه ها موثر باشد.

پزشکان معمولا تنها در درمان عفونت های باکتریایی، دارو تجویز می کنند.

چه زمانی برای عمل لوزه ها مناسب است؟

پزشکان علي طب  معتقدند بیمارانی که مدام لوزه هایشان عفونت می کند و به روش های دارویی پاسخ نمی دهند و این مشکل در فعالیت های روزمره آنها تداخل ایجاد کرده است، باید تحت عمل جراحی قرار بگیرند.

مراجع :

جراحی لوزه در بیتوته

جراحی لوزه در باشگاه خبرنگاران جوان

جراحی لوزه در نمناک

فوریه
21