جراحی چاقی

جراحی چاقی

جراحی چاقی

۱ اسفند ۱۳۹۷ مدیریت مقالات ، پیکرتراشی ، جراحي هاي زیبایی ، دستگاه گوارش ، بیماری های عمومی

جراحی چاقی

درمان چاقی با جراحی لاپاراسکوپی، معمولا در علی طب برای افرادی توصیه می شود که اضافه وزن شدید داشته باشند. در جراحی لاپاراسکوپی از یک تلسکوپ مخصوص (لاپاراسکوپ) استفاده می شود که به وسیله ی آن می توان معده را از طریق یک برش کوچک در شکم بواسطه متخصصین علی طب مشاهده کرد و بهترین درمانهارا ارائه داد .

در این مقاله موارد زیر را توضیح می دهیم:

 • چاقی مفرط یعنی چه؟
 • درمان چاقی مفرط با روش های جراحی و دارویی
 • جراحی لاپاراسکوپی چگونه انجام می شود
 • بعد از جراحی لاپاراسکوپی چه اتفاقی می افتد
 • نتایج قابل انتظار از این جراحی

دلایل چاقی مفرط

دلایل چاقی مفرط به سختی قابل تشخیص است. احتمالا عوامل زیادی در ایجاد این مشکل نقش دارد. در یک فرد چاق، نقطه ی تنظیم ذخیره ی انرژی، بسیار بالاست. تغییراتی که در این نقطه ی تنظیم به وجود آمده است ممکن است ناشی از مصرف بیش از حد کالری، سوخت و ساز کم با مصرف انرژی کم و یا هر دو مورد باشد. علاوه بر این، تحقیقات علمی نشان داده است که چاقی مفرط ممکن است زمینه ی ارثی نیز داشته باشد.

طبق اظهارات علی طب علت چاقی مفرط به احتمال زیاد ترکیبی از عوامل ژنتیکی، روانی، محیطی، اجتماعی و اثرات فرهنگی است که متقابلا ناشی اختلالات پیچیده ای در تنظیم اشتها و سوخت و ساز انرژی است. این طور که به نظر می رسد چاقی مفرط فقط به خاطر عدم کنترل شخصی بیمار ایجاد نمی شود و معمولا عوامل دیگری نیز دخیل هستند.

درمان چاقی با جراحی لاپاراسکوپی، معمولا در علی طب برای افرادی توصیه می شود که اضافه وزن شدید داشته باشند. در جراحی لاپاراسکوپی از یک تلسکوپ مخصوص (لاپاراسکوپ) استفاده می شود که به وسیله ی آن می توان معده را از طریق یک برش کوچک در شکم بواسطه متخصصین علی طب مشاهده کرد و بهترین درمانهارا ارائه داد .

درمان به وسیله جراحی در مرکز درمانی علی طب

در طول ۴۰-۵۰ سال گذشته جراحی های متعددی برای کاهش وزن طراحی شده است. عمل هایی که اکثر جراحان علی طب با آنها آشنایی دارند عبارتند از:

 1. گاستروپلاستی عمودی با نوار

این روش شامل ایجاد یک کیسه ی کوچک می شود که مجرای ورودی غذا را به معده ی پایینی محدود می کند. مجرای ورودی با یک قطعه نوار تقویت شده است که از اختلال و انحراف جلوگیری می کند.

 1. حلقه ی معده (قابل تنظیم و غیر قابل تنظیم)گذاشتن حلقه ی معده عبارتست از بستن یک کمربند نیم اینچی (تقریبا ۱.۳ سانتی متر) دور قسمت بالایی معده که با اینکار یک کیسه ی کوچک و یک مجرای ورودی ثابت به سمت معده ی پایینی ایجاد می شود. اگر از حلقه ی قابل تنظیم استفاده شود، داخل آن با محلول نمک استریل پر می شود. وقتی محلول اضافه می شود، مجاری ورودی کوچک تر شده و باعث می شود که غذا سخت تر از کیسه کوچک معده پایین برود.
  1. بای پس معده به روش Roux-en-Yدر روش بای پس، معده را تقسیم می کنند و به وسیله ی آن یک کیسه ی کوچک از بافت معده درست می کنند. کیسه کوچک جدید به ابتدای روده ی کوچک شما وصل می شود و به صورت یک اندام Y شکل در می آید.
   1. اسلیو معده

آیا جراحی اسلیو معده به درد من می خورد؟

عمل جراحی اسلیو معده یک روش محدود کننده ای است که به شما در کاهش وزن کمک می کند. این کار میزان غذایی که می توانید بخورید را با کاهش اندازه معده تان محدود می کند.در جراحی اسلیو معده بخش بزرگی از معده برداشته می شود و شکم کوچک تر و نوتر می شود و در حدود به اندازه یک موز جا می ماند.اسلیو معده

اسلیو معده

اندازه معده مقدار غذایی که می توانید بخورید را محدود می کند. تنها می توانید یک وعده غذایی کوچک بخورید و برای مدت طولانی احساس سیر بودن خواهید داشت و غذا به روش عادی جذب خواهد شد.

عمل جراحی اسلیو معده چیست؟

همانطور که در بخش قبلی تناسب اندام و ورزش نمناک توضیح داده شد در جراحی اسلیو معده، جراحی شما یک تکه کوتاه را با استفاده از دستگاه پیچش نگه داشته می شود و بقیه معده شما برای همیشه از بین می رود.

اندازه معده شما در حدود ۷۵ درصد کاهش خواهد یافت. این می تواند یک روش منفرد برای کاهش وزن باشد و یا می تواند اولین قدم قبل از دیگر روش های جراحی برای کاهش وزن مانند بای پس معده در مرکز درمانی علی طب  باشد.

تصور کنید که همه راه ها را برای کاهش وزن امتحان کرده اید و هیچ دری نمانده که نزده باشید جز جراحی. در این صورت دنبال چه اطلاعاتی می گردید تا مطمئن شوید که این جراحی به درد شما می خورد و می تواند شما را به اندازه ای که لازم است، لاغر کند؟

اگر بخواهید در خصوص عوارض و شرایط عمل بیشتر بدانید، سراغ چه کسی می روید؟ جراحی که تعداد زیادی عمل در این حوزه انجام داده و بر اساس تجربه می داند که کدام روش به درد کدام نوع چاقی و چه فردی می خورد و چطور می شود شرایط را برای رسیدن به حداکثر کاهش وزن مدیریت کرد؟

چه چیزی در روش اسلیو معده مشارکت دارد؟

قبل از جراحی اسلیو معده، یک داروی بی هوشی عمومی به شما داده خواهد شد که بخوابید. در اسلیو معده معمولا از یک دوربین کوچک به نام لاپاروسکوپی استفاده می شود که در معده قرار می گیرد و به جراح اجازه می دهد داخل معده را ببینید.

 جراحی دو تا پنج برش کوچک در شکم ایجاد می کند و لاپاروسکوپ و ابزارهای دیگر مورد نیاز برای انجام عمل جراحی را از طریق این دریچه ها رد می کند. آن ها بخش بزرگی از معده شما را برمی دارند و بخش های باقیمانده معده را به هم متصل می کنند.

این کار باعث ایجاد یک لوله عمودی بلند یا معده ای به شکل موز می شود. این روند بین ۶۰ تا ۹۰ دقیقه طول می کشد.

آیا جراحی اسلیو معده گزینه مناسبی برای من است؟

اگر شما ایده عمل جراحی برای کاهش وزن را ترجیح می دهید تا کمک کند وزن خود را با محدود کردن مقدار غذایی که می خورید، کاهش دهید و با جذب غذای شما تداخل نداشته باشد و شامل داشتن یک شی خارجی در بدن نباشد، پس جراحی اسلیو معده می تواند بهترین گزینه برای شما باشد.

باید به خاطر داشته باشید که وزن معمولاً آهسته تر از دیگر روش ها مثل بای پس معده کم می شود و برای از دست دادن وزن باید ورزش کنید و برنامه تغذیه داشته باشید.

عمل جراحی اسلیو معده باید به عنوان یک روش دایمی به رسمیت شناخته شود، چون نمی تواند برعکس شود.

می تواند این باشد که BMI فرمان می دهد که شما نمی توانید روش جراحی دیگری را در ابتدا داشته باشید و در این نمونه، جراح ممکن است توصیه کند که اسلیو معده در از دست دادن وزن اضافی به شما این امکان را می دهد تا بعد از آن برای دومین بار عمل جراحی کاهش وزن را انجام دهید.

جراحی اسلیو (SLEEVE) چه تغییری روی دستگاه گوارش ایجاد می کند که باعث کاهش وزن می شود؟

امروزه، جراحی های چاقی برای درمان چاقی مفرط و عوارض آن به دلیل نتیجه دهی بسیار خوب و عوارض کم، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در بین این جراحی ها، جراحی اسلیو معده جزو محبوب ترین جراحی های چاقی در سراسر دنیاست. جراحی اسلیو نوعی از جراحی چاقی است که در آن کاهش قابل توجه ظرفیت معده و ایجاد یک محدودیت اجباری و فیزیولوژیک در میزان غذای مصرفی فرد صورت می گیرد. در این نوع جراحی ۸۰ درصد از بخش قابل ارتجاع معده شامل قسمتی از معده – که هورمون گرلین (GHERLIN؛ هورمونی که نقش بسزایی در ایجاد اشتها دارد یا همان هورمون گرسنگی) ترشح می کند – از معده جدا شده و قسمت باقی مانده معده با نخ های تیتانیومی مخصوص و به کمک یک دستگاه ویژه جوش می خورد.

بیماران بعد از عمل جراحی به دلیل کوچک شدن قابل توجه معده و حذف هورمون گرلین به صورت فیزیولوژیک، تمایل بسیار کمی به مصرف خوراکی داشته و حتی در صورت تمایل، توان مصرف بیش از حد خوراکی را ندارند. این محدودیت با تغییراتی نامحسوس تا پایان عمر باقی می ماند و جراحی در علی طب در یک سال اول باعث کاهش وزن قابل توجه فرد شده و در ادامه این کاهش وزن را به همین صورت نگه می دارد.

جراحی اسلیو به درد چه کسانی می خورد؟

انتخاب تکنیک عمل جراحی توسط تیم پزشکی علی طب  و بر اساس مشاوره های قبل از عمل، معاینه ها و بررسی سبک زندگی شما پیش از عمل انتخاب می شود اما به طور کلی در افرادی که ریزه خواری شدید و اجتناب ناپذیر، وزن های بسیار بالا (بالای ۱۵۰ تا ۱۶۰ کیلو) و بیماری های متابولیک خاص و طولانی مثل دیابت دارند، اسلیو گزینه اول جراحی نیست.

درمان چاقی با جراحی لاپاراسکوپی، معمولا در علی طب برای افرادی توصیه می شود که اضافه وزن شدید داشته باشند. در جراحی لاپاراسکوپی از یک تلسکوپ مخصوص (لاپاراسکوپ) استفاده می شود که به وسیله ی آن می توان معده را از طریق یک برش کوچک در شکم بواسطه متخصصین علی طب مشاهده کرد و بهترین درمانهارا ارائه داد .

با اسلیو چقدر وزن کم می کنیم؟

انتظار این است که با انجام عمل جراحی اسلیو که فرد بین ۷۰ تا ۹۰ درصد اضافه وزن خود را طی ۱۸ ماه یا به طور متوسط حداکثر ۴۵ کیلوگرم را طی مدت ۱۸ ماه از دست بدهد.

آیا اسلیو عوارض دارد؟

بعضی از عوارض عمل جراحی اسلیو مانند بسیاری از عمل های جراحی دیگر است مانند عفونت محل زخم، حساسیت به نخ بخیه و … که این عوارض ممکن است در هر عمل دیگری هم که لزوما ربطی به دستگاه گوارش یا چاقی ندارد، اتفاق بیفتد. البته این موارد با توجه به شیوه لاپاراسکوپیک و کوچک بودن محل برش ها احتمال بروز کمتری دارند و در صورت بروز نیز شدت عارضه خفیف تر خواهد بود.

عوارض دیگر مانند آمبولی، خونریزی و لیک یا نشت از محل جراحی تا حدودی قابل پیشگیری بوده و مختص اسلیو نیست و تا حدود زیادی هم به انجام مشاوره های قبل از عمل و وضعیت و میزان تحرک خود بیمار بستگی دارد.

اسلیو باعث افزایش احتمال سرطان معده می شود؟

خیر، جراحی اسلیو به خودی خود باعث ایجاد یا پیشرفت سرطان معده نمی شود مگر اینکه فرد پیش از جراحی اسلیو، ضایعه سرطانی در معده یا عامل مستعد کننده دیگری داشته که پس از عمل نیز تشخیص داده نشده باقی بماند و به پیشرفت خود ادامه دهد. علاوه بر این، اسلیو به دلیل کاهش قابل توجه وزن باعث پیشگیری از بروز خیلی از سرطان ها از جمله سرطان تخمدان نیز می شود.

مراجع :

جراحی چاقی در نمناک

جراحی چاقی درdranbara

جراحی چاقی در بهترینها

اسفند
۱