درآمد ۳ میلیارد دلاری هند از گردشگری سلامت

درآمد ۳ میلیارد دلاری هند از گردشگری سلامت

درآمد ۳ میلیارد دلاری هند از گردشگری سلامت

۱۰ مهر ۱۳۹۷ مدیریت مقالات ، گردشگری سلامت

درآمد ۳ میلیارد دلاری هند از گردشگری سلامت

گردشگری سلامت علی طب: ارمغان آور  زیبایی جوانی سلامتی

علی طب با مدیریت و همکاری متخصصین مجرب در زمینه های گردشگری و عرصه سلامت و درمان و واحد انفورمانتیک IT یکی از بزرگترین ارائه دهندگان خدمات گردشگری سلامت و توریست درمانی در ایران می باشد.

 

 

 درآمد ۳ میلیارد دلاری هند از گردشگری سلامت

 

«گردشگری سلامت» شاخه‌ای از گردشگری است که در آن شخص از کشوری پیشرفته به سایر نقاط دنیا سفر می‌کند تا از خدمات پزشکی کشور مقصد در مراکز درمانی بهره‌مند شود.

در بیشتر موارد، هدف از گردشگری پزشکی بهره‌مندی از قیمت پایین خدمات پزشکی یا دریافت سریع‌تر خدمات در سایر نقاط دنیاست. به دلیل ارزآوری و درآمدهای بسیار بالایی که گردشگری پزشکی دارد، بسیاری از دولت‌ها با قدرت بالایی در حال تقویت این صنعت در کشورشان هستند.

بر همین اساس می‌توان از کشورهایی مانند برزیل، کاستاریکا، هند، مکزیک، پاناما، سنگاپور، تایوان، ترکیه و البته ایران نام برد که در عرصه گردشگری سلامت به پیشرفت‌های قابل‌توجهی رسیده‌اند و به عنوان نمونه برزیل، یکی از قدیمی‌ترین کشورها در گردشگری سلامت به شمار می‌رود که البته بیشتر شهرت خود را مدیون جراحی‌های زیبایی است.

نخستین بیمارستان مورد تایید استانداردهای سازمان بهاشت جهانی در خارج از امریکا، بیمارستانی در برزیل بود که موفق به دریافت گواهینامه این کمیسیون شد. مکزیک هم مقصد بسیار جذاب برای گردشگران پزشکی و سلامت، به‌ویژه امریکایی‌هاست. بالا بودن استانداردهای بهداشتی در سنگاپور نیز این کشور را در زمره کشورهای فهرست سازمان بهداشت جهانی قرار داده که در سال ۲۰۰۰م سنگاپور را ششمین کشور از نظر داشتن بهترین سیستم بهداشتی – درمانی در جهان و نخستین کشور در آسیا معرفی کرده است.

 

دولت تایوان هم برای عقب نماندن از این منبع درآمد خارجی از سال ۲۰۰۷م وارد این عرصه شد. تا آنجا که بر اساس آمار، فقط بین ماه‌های ژانویه تا اوت ۲۰۱۲، بیش از ۶۰ هزار گردشگر برای درمان به بیمارستان‌های تایوان مراجعه کرده‌اند.

 

درآمد ملی از توسعه گردشگری سلامت

و اما هند ازجمله کشورهای مهم آسیایی در عرصه گردشگری پزشکی و سلامت است که با ۲۲ بیمارستان موفق به دریافت گواهینامه JCI شده است.

هندوستان در بین بسیاری ازکشورهای فعال در حوزه گردشگری سلامت در بخش سلامت و درمان روان فعال است بر همین اساس آمارها نشان‌دهنده آن است که صنعت گردشگری در هندوستان درآمد بسیاری را برای این کشور رقم زده است و دولت هندوستان در حال برنامه‌ریزی، حمایت و توسعه این صنعت است.

گردشگری در هندوستان ۶/۸درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد. به طوری که گردشگری بزرگترین تبادلات مالی خارجی برای این کشور را به همراه دارد. گفتنی است صنعت گردشگری سلامت حدود ۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ میلادی برای هندوستان درآمد به همراه داشته است.اما مقامات دولتی هندوستان از صنعت گردشگری این کشور انتظار دارند که پس از توسعه مراقبت‌های بهداشتی، بازار گردشگری درمانی در هندوستان از ۳ میلیارد دلار به ۸ میلیارد دلار درآمد سالانه در سال ۲۰۲۰ میلادی برسد.

 

 

 

 درآمد ۳ میلیارد دلاری هند از گردشگری سلامت

کسب درآمد از دهکده سلامت

کارشناسان گردشگری هندوستان را مکان مناسبی برای کسب آرامش و فرار از زندگی ماشینی می‌دانند. هندوستان مکان‌های سلامتی در نظر گرفته که گردشگران را به سلامت روحی می‌رساند و از فشار زندگی بر روی آنها می‌کاهد.
عماد عزتی، کارشناس گردشگری به صمت می‌گوید: به طور کلی با توجه به اینکه سبک زندگی و مدرن شدن و ماشینی شدن زندگی درگیری‌های بسیاری برای مردم جهان ایجاد کرده است، مردم در تلاشند تا زمانی را برای آرامش خود در نظر بگیرند. او می‌افزاید: یکی از روش‌های کسب آرامش گردشگری و سفر است. اما هندوستان با توجه به اینکه مکان‌هایی را در نظر گرفته برای آرامش و تجدید قوای روحی برای گردشگران یکی از کشورهای شناخته شده است و به ویژه برای گردشگران اروپایی یکی از مقاصد گردشگری هندوستان است.

 

عزتی عنوان می‌کند: هندوستان دوره‌ها و مکان‌های خاصی را برای دهکده سلامت در نظرگرفته است که به بازیابی روحی کمک می‌کنند. در این مراکز امکانات آب درمانی و تمرینات صبحگاهی وجود دارد و دوره‌های ۱۰ روزه تا ۶ ماهه در آنها برگزار می‌شوند. گردشگران اروپایی و آسیای شرقی برای گذراندن دوره‌های سلامت به هندوستان مراجعه می‌کنند و با آرامش روحی به کشور خود بازمی‌گردند. او اضافه می‌کند: برخی از مراکز سلامت به دلیل اینکه زیرپوشش سازمان‌های جهانی خاصی قرار گرفته‌اند هزینه‌ای نداشته و رایگان هستند.

در این مراکز هنرجویان به کشاورزی پرداخته و از محصولاتی که پرورش می‌دهند غذای خود را تهیه می‌کنند. برخی دوره‌ها در ایالت‌های شمالی به صورت خصوصی برگزار می‌شوند و براساس مدت زمانی که دوره سلامت مربوط طول می‌کشد هزینه دریافت می‌کنند.

به طور معمول دوره یک ماهه ۱۵۰ دلار هزینه دارد. هندوستان به عقیده بسیاری از کارشناسان و موسسات تحقیقاتی تبدیل به یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری درمانی شده است. هندوستان یکی از کشورهایی است که به دلیل هزینه‌های ارزان درمان پزشکی، پیشرو در گردشگری درمانی روحی و روانی به شمار می‌رود. این کشور سالانه بیش از ۲۵۰ هزار مسافر متقاضی دریافت خدمات درمانی را می‌پذیرد.

مسافران معتقدند که خدمات درمانی در هندوستان ۸۵ درصد ارزان‌تر از کشورهای توسعه یافته تمام می‌شود. به هر حال هند جزو ۵کشور برتر جهان در بهره‌برداری از این صنعت قرار گرفته است.

 

 

 

 درآمد ۳ میلیارد دلاری هند از گردشگری سلامت

ایران هم وارد فهرست شد

ایران هم در زمره کشورهایی است که در سال‌های اخیر وارد فهرست ارائه‌دهندگان گردشگری سلامت شده است. نیمه‌های بهمن هم همایشی با همین محور برگزار شد تا توانمندی‌های ایران در حوزه گردشگری سلامت را معرفی کند.

این درحالی است که محمد پناهی، دبیر شورای راهبری گردشگری سلامت درآمد گردشگری سلامت ایران در سال گذشته را یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار اعلام کرده و معتقد است: گردشگری سلامت یک سر و گردن از سایر بخش‌های گردشگری بالاتر است. به عنوان نمونه هر گردشگری اروپایی که به ایران وارد می‌شود، با این تفکر که ارز وارد ایران کرده و سبب متحول شدن چرخه اقتصادی آن شده است، نگاه بالادستی دارد؛ اما در گردشگری سلامت به دلیل ارائه خدمات رفاهی و درمانی به گردشگران، شرایط متفاوت‌تر است.

پناهی در حاشیه همایش گردشگری سلامت به تشکیل کنسرسیوم گردشگری سلامت ایران با حضور ۴۰ کشور و احداث پروژه‌ای در فضایی به وسعت ۱۰۰ هکتار در چابهار خبر داد و در ادامه گفت: با توجه به دانش و امکاناتی که در بخش گردشگری سلامت وجود دارد، می‌توانیم ۳ سال آینده ۷ میلیارد دلار از این بخش برای کشور ارزآوری داشته باشیم.

هر چند که به گفته پناهی آمار دقیقی از میزان گردشگری سلامت ایران وجود ندارد، اما به طور تقریبی سال گذشته ایران در بخش گردشگری سلامت بیش از یک میلیارد دلار درآمد داشته است.

این درآمد از ورود ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار گردشگری است که از مرز بیله سوار و از کشورهای عربی و عراق وارد ایران می‌شوند. پناهی درباره رتبه ایران در پذیرش گردشگر سلامت در میان کشورهای منطقه گفت: وضعیت ما نسبت به کشورهای منطقه خوب است. نسبت به کشورهای اکو و کنفرانس اسلامی قطع به یقین جلو هستیم. با کشور ترکیه در رقابت هستیم.

کشورهای عربی، عراق، آذربایجان، افغانستان و کشورهای آسیای میانه و همچنین از کشورهای اروپایی و امریکایی هم گردشگر داریم اما تعداد آنها چندان زیاد نیست.

 

در انتظار درآمد ۳میلیارد دلاری

طبق آمارهای جهانی ارائه شده، در سال ۲۰۰۴م، درآمد حاصل از گردشگری سلامت در جهان ۴۰ میلیارد دلار بود که این رقم در سال ۲۰۰۶ به ۶۰ میلیارد دلار و در ادامه همین روند صعودی، در سال ۲۰۱۲م به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار رسید. با وجود تمام این آمار، سهم ایران از درآمد ارزی بخش گردشگری در دنیا ناچیز است به‌ویژه وقتی نه آنقدرها دور بلکه در همین نزدیکی‌ها کشورهایی مانند هندوستان، سنگاپور و تایلند در سال ۲۰۱۳م فقط در بخش گردشگری سلامت میلیاردها دلار نصیب‌شان شده است.

در حالی سهم اندک ایران از گردش مالی بخش گردشگری سلامت اعلام می‌شود که مقامات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امیدوارند با فعالیت‌هایی که قراراست در آینده پیگیری شود و با فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری که در این بخش فراهم شده تا پایان دولت یازدهم درآمد ایران از گردشگری سلامت به حدود ۳ میلیارد دلار برسد.
منبع: سمت نیوز

مهر
۱۰