درباره سینوزیت مزمن چه میدانید ؟

درباره سینوزیت مزمن چه میدانید ؟

درباره سینوزیت مزمن چه میدانید ؟

25 جولای 2020 مدیریت مقالات ، عمل بینی

سینوزیت مزمن التهاب حفره های سینوسی است که بیش از دو یا سه ماه طول می کشد. سینوزیت مزمن در نتیجه سینوزیت درمان نشده یا جزئی درمان می شود. آسیب در این حالت غیر قابل برگشت است و به صورت صدمه به غشاهای مخاطی در سینوس ها یا آسیب به عملکرد مژگان و لایه مخاطی ظاهر می شود که عدم حرکت دائمی برای آلوده کردن آسان است ، مگر اینکه با عمل جراحی برای دستگاه نشتی و تهویه مانع انجام شود.

این بیماری می تواند برای مدت طولانی اندک ظاهر شود یا گهگاه حاد ظاهر شود. افراد مبتلا به شکل شدید این بیماری ممکن است از آنفولانزا و خلط خلط آور ، درد سر و صورت ، سرفه با خلط و بینی پر از شکایت شکایت داشته باشند. علائم می تواند یکی از موارد ذکر شده یا گروهی از شکایات به طور هم زمان باشد. شکل مزمن آن با تب بالا همراه نیست.

عوامل تحریک کننده سینوزیت مزمنآب مروارید آلرژیک ، پولیپ بینی ، اختلالات مربوط به عملکرد مژگان (Immotile Cillia) ، فیبروز کیستیک در کودکان ، آشفتگی ناشی از تورم لوزه حلق (لوزه حلق) و بادام (Tonsil) ، پیچ و تاب در سپتوم بینی (نطفه بینی) و مخروط بینی میانی (محفظه اگزوئیدی انفرادی) بزرگ شده است. تروما فشار (Barotrauma) (در برابر تغییر فشار) و التهاب در ساقه ریشه از سینوس فک بالا (سینوس ماگزیلا) ، عفونت سیستم ایمنی. کسانی هستند که تأیید می کنند که رفلاکس معده معده نقش مهمی در ایجاد سینوزیت مزمن دارد.

متخصص گوش و حلق و بینی به تصمیم گیری در مورد نیاز به عمل جراحی و به عنوان نقشه ای که ایمن ترین مکان برای انجام عمل جراحی است ، به یک توموگرافی کامپیوتری متکی است.

 

علل و عوامل خطرزای سینوزیت مزمن

باکتریهای معمولی در سینوزیت مزمن باکتری بی هوازی و گرم منفی هستند. در موارد نادر ، علت می تواند یک آلاینده مزمن مانند توپ قارچ و سینوزیت قارچی آلرژیک باشد.

 

شرکت گردشگری سلامت علی طب  چه خدماتی ارائه میدهد ؟

بهترین شرکت های گردشگری سلامت کدامند؟

 

عوارض سینوزیت مزمن

عوارض سینوزیت مزمن به سه گروه تقسیم می شود: عوارض موضعی ، عوارض در ناحیه چشم و عوارض مغزی.

عوارض موضعی شامل (موکوکله – کیست حاوی ماده مخاطی یا چرکی است که در داخل سینوس ایجاد می شود) و پوکی استخوان. از عوارض تورم چشم می توان به التهاب ادم پلک ها ، ورم التهابی بافت چربی موجود در داخل سوکت چشم (مدار) ، آبسه زیر فشار خون ، آبسه مداری و ترومبوز سینوس غاری اشاره کرد. عوارض موجود در مغز شامل مننژیت ، آبسه اپیدورال ، آبسه Subdural و آبسه مغزی است.

این عوارض لازم است در بیمارستان بستری شوند ، به مدت طولانی مدت با آنتی بیوتیک یا مطابق با ضرب میکروب ها از طریق تزریق داخل وریدی دریافت شوند. در بیشتر موارد ، یک عمل جراحی آندوسکوپی یا خارجی لازم است.

تشخیص سینوزیت مزمن

در طی معاینه جسمی ، هیچگونه حساسیتی به جیب گونه ها ، یا در پیشانی و زاویه چشم داخلی وجود ندارد و هنگام انجام آندوسکوپی خلاء بینی ، می توان از وجود یک خلال غشای حفره ای در قسمت میانی یا فوقانی ، پولیپ ها بررسی کرد. پیچ و خم دیواره بینی (طناب بینی) و بزرگ شدن مخروط بینی میانی (پیوند ادموئید تحتانی). هنگام بررسی حلق ، ممکن است خلط مخاطی چرکی پیدا کنیم.

اکثراً اشعه ایکس سینوس ها و سینوس ها با استفاده از توموگرافی کامپیوتری سینوس ها مورد بررسی قرار می گیرد تا نقش سینوس ها ، آسیب استخوانی ، پولیپ ها ، مانع شبکیه بینی و صدف های گاوآلود (Conchabullosa) را درک کنید.

 

درمان سینوزیت مزمن

سینوزیت مزمن با توجه به حساسیت میکروب ها در محیط کشت (کشت باکتریایی) که با نمونه از بینی یا با توجه به شیوع آماری آنها کاشته می شود با کمک آنتی بیوتیک ها درمان می شود. آنتی بیوتیک توصیه شده آگوستین ، سفوروکسیم (Zinnat) است. افزودن مترونیدازول یا کلیندامایسین باعث افزایش اثربخشی در درمان می شود. درمان بطور عمده از راه خوراکی و داخل وریدی با تزریق داخل وریدی در هنگام بستری انجام می شود. به طور کلی ، بهبود بیمار ۴۸ تا ۷۲ ساعت پس از شروع درمان با آنتی بیوتیک شروع می شود.

در التهاب مزمن نیز می توان از غشاهای مخاطی با قطره بینی یا قرص بینی استفاده کرد. داروهای ضد حساسیت برای رینیت آلرژیک توصیه می شود. استروئید دارای اثر طولانی مدت است که به صورت خوراکی یا با تزریق عضلانی صورت می گیرد تا با هدف بهبود سرما ، هوادهی و جذب کامل پولیپ ها در بینی و سینوس ها ، مخاط های مخاطی کوچک شود. اما پولیپ ها قادرند در طی چند ماه مجدداً توسعه یابند ، مجدداً فضای بینی و سینوس را پر کنند.

 

اگر التهاب در سینوس فک بالا همراه با درد حاد باشد که جوابگوی درمان نباشد ، احتمال وارد کردن ایمپلنت – سوزن ضخیم و طولانی به داخل سینوس ها وجود دارد ، پس از بی حسی موضعی ، محتوای چرکی را مکش می کنید و آن را برای آزمایش باکتریواستاز و شستشوی جیب ارسال می کنید.

 

محور اصلی برای درمان سینوس های مزمن بینی ، عمل جراحی آندوسکوپی تو خالی بینی را انجام می دهد. هدف از این درمان ، بهبود سرماخوردگی و هوادهی در سینوس های مختلف ، علاوه بر از بین بردن پولیپ ها و از بین بردن موانع بی نظمی آناتومیک برای عملکرد مناسب سینوس ها است. جراحی لاپاروسکوپی که در طی ۲۵ سال گذشته ایجاد شده است ، جراحی خارجی را که قبلاً برای همین منظور استفاده می شده بود جایگزین کرده است. از مزایای جراحی لاپاروسکوپی می توان به ترمیم طبیعی بینی و سینوس ها بدون زخم های خارجی ، شیوع پایین این بیماری ، کوتاه تر ماندن در بیمارستان و هزینه کمتر مواد اشاره کرد.

جولای
25