درمان «شکنندگی ناخن» و «موخوره» با طب ایرانی

درمان «شکنندگی ناخن» و «موخوره» با طب ایرانی

درمان «شکنندگی ناخن» و «موخوره» با طب ایرانی

۱۶ مرداد ۱۳۹۷ مدیریت اخبار

درمان «شکنندگی ناخن» و «موخوره» با طب ایرانی

گردشگری سلامت علی طب: ارمغان آور  زیبایی جوانی سلامتی

علی طب با مدیریت و همکاری متخصصین مجرب در زمینه های گردشگری و عرصه سلامت و درمان و واحد انفورمانتیک IT یکی از بزرگترین ارائه دهندگان خدمات گردشگری سلامت و توریست درمانی در ایران می باشد.

در خصوص بیماری‌های مو و ناخن طب ایرانی معتقد است که می‌توان وضعیت خون فرد را با مشاهده علائم پوست و مو حدس زد-گردشگری سلامت علی طب

 

نعمت‌الله مسعودی متخصص طب ایرانی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس،‌ اظهار داشت:
وی تصریح کرد: باید توجه داشت هنگام مواجهه با بیماری‌های پوست و مو و ناخن اصلاح سبک تغذیه می‌ تواند کمک زیادی به این عارضه کند و اگر کسی به دنبال این است که ناخن و موی مناسبی داشته باشد باید به فکر اصلاح خون خود باشد.

مسعودی گفت: هضم ناقص غذا در معده و روده و یا خوب عمل نکردن کبد نیز می‌تواند باعث بروز مشکلات مو و ناخن شود.

این متخصص طب ایرانی ادامه داد: باید توجه کنیم که موخوره نیز به دلیل خشکی خون افراد بروز می‌کند و باعث شاخه شدن مو می‌شود به دلیل اینکه رطوبت صالح به مو نمی‌رسد.

وی گفت: مصرف غذاهای خشک می‌تواند باعث شکننده شدن ناخن‌ها یا مو شود که در این موارد به بیمار توصیه می‌شود علاوه بر اصلاح الگوی تغذیه از روغن بنفشه به صورت موضعی استفاده کند تا وضعیت مو و ناخن بهتری داشته باشد.

وی در پایان گفت:‌استفاده موضعی از لعاب شنبلیله نیز باعث بهبود شکنندگی ناخن‌ها خواهد شد همچنین شستن سر با لعاب ختمی نیز باعث تقویت موها و لطافت نسبی مو می‌شود.

موخوره یا دوشاخه شدن انتهای مو، ناشی از آسیب فیزیکی (تروما یا حرارت) یا آسیب شیمیایی به مو است و در بانوان شایع‌تر است. لایه محافظ مو در فیبرهای انتهایی مو از بین می‌رود، در نتیجه قسمت انتهایی مو چند شاخه و شکننده می‌شود. این آسیب می‌تواند از سشوار زدن زیاد، برس زدن مکرر با برس زبر، رنگ کردن مکرر مو و دکلره کردن، شامپوهای اسیدی یا قلیایی، فر دائمی و… ناشی شود. موهای خشک و خیلی چرب بیشتر دچار این مشکل می‌شوند.

 

دلایل بروز موخوره

این آسیب می تواند از سشوار زدن زیاد، برس زدن مکرر با برس زبر، رنگ کردن مکرر مو و دکلره کردن، شامپوهای اسیدی یا قلیایی، فر دائمی و… ناشی شود. موهای

خشک بیشتر دچار این مشکل می شوند.

موخوره عمدتا در موهای سر دیده می شود، ولی در ابروها و نواحی دیگر بدن هم ممکن است آن را مشاهده کنیم. رنگ کردن ابروها از عواملی است که می تواند در

این ناحیه ایجاد موخوره کند.

سایش دو قسمت پوست روی یکدیگر، مثل بازو به پوست تنه یا سایش پوست با پارچه و لباس و همچنین خشک کردن خشن بدن با حوله بعد از استحمام نیز ممکن

است باعث بروز این عارضه شود.

حرارت و نور آفتاب هم می تواند شکنندگی و دو شاخه شدن موها را ایجاد کند. در جایی مثل شمال کشور، اگر یک مرد مدت زیادی زیر آفتاب باشد، ممکن است

موهای بدنش دچار چنین وضعی بشود.

در بعضی موارد سوء تغذیه هم این حالت را ایجاد می کند که این مورد اخیر چندان شایع نیست.

موخوره در هر سنی ممکن است در موها ایجاد شود و بنا بر آسیبی که به ساقه مو وارد می آید، حتی در سنین کودکی هم امکان پیدایش موخوره وجود دارد.

با وجود تمام مضراتی که برای مواد شیمیایی و وسایلی که برای صاف کردن مو از آنها استفاده می شود، گفته شد، باز هم افراد به سراغ این موارد می روند.

به همین دلیل بهتر است حداقل از راهکارهایی استفاده شود که کمتر به مو آسیب برسد. مثلا بهتر است بین دفعات رنگ کردن مو، فاصله های چند ماهه بگذارید یا از

تغییر رنگ های خیلی شدید پرهیز کنید.

از رنگ ها و تکنیک های استاندارد و صحیح استفاده کنید و برای این کار از افراد خبره که در زمینه رنگ کردن متبحر هستند، کمک بگیرید.

از اتوی مو تا جایی که ممکن است استفاده نکنید و برای شانه کردن موها از شانه های دندانه درشت بهره بگیرید.

برای نوک موهای درهم رفته خود از نرم کننده هایی استفاده کنید که مخصوص داخل حمام، بعد از استحمام یا بین دفعات حمام رفتن هستند.

سعی کنید این نرم کننده ها مناسب باشند و خیلی چرب و سنگین نباشند تا زمانی که لازم است و می خواهید، بتوانید به راحتی آنها را بشویید.

سشوار را روی درجه ملایم بگذارید و آن را خیلی نزدیک به موهای سر نگیرید.

اگر به مو آسیب شدید وارد شده، تا موی سالم جایگزین آن نشده است، از وارد کردن آسیب بیشتر پرهیز کنید و از روش هایی که تحریک کننده هستند، بهره نگیرید.

 

منبع:فارس نیوز

ویکی پدیا

نمناک

مرداد
۱۶