درمان عفونت کبد

درمان عفونت کبد

درمان عفونت کبد

۲۵ بهمن ۱۳۹۷ مدیریت مقالات ، بیماری های عمومی

درمان عفونت کبد در مرکز درمانی علی طب

آبسه کبد ؛ عفونت کبد است . اگر چه آبسه کبدی به عنوان عارضه بیماریهای کیسه صفرا توسط پزشکان خبره علی طب شناخته شده است که در آن عفونت از طریق مجرای صفراوی به کبد ایجاد می شود. علائم آن شامل درد شکم ، و تب است. درمان آسپیراسیون از راه پوست ( قرار دادن یک سوزن از طریق پوست به داخل آبسه ) و یا جراحی لاپاروسکوپی به تخلیه چرک جمع آوری شده، در علی طب با درمان آنتی بیوتیک برای ریشه کن کردن عفونت است . آبسه درمان نشده کبدی می تواند به سرعت خطر مرگ را به دنبال داشته باشد.

تاریخچه تشخیص آبسه های کبدی به زمان بقراط حکیم بر می گردد و آبسه های کبدی بر اساس عوامل ایجاد کننده آنها در علی طب ، به سه دسته تقسیم می شوند:

۱- آبسه پیوژنیک کبد که بوسیله میکروبهایی مانند ایشریشیا کولی، کلبسیلا، پروتئوس، اینتروکوک، استافیلوکوک طلائی، استرپتوکوک فیکالیس، استرپتوکوک میلری و میکروبهای بی هوازی مانند خانواده باکتروئید ایجاد می شود و گاهی اوقات چند میکروب با هم در ایجاد آن نقش دارند.

۲- آبسه آمیبی کبد که بوسیله آمیب هیستولیتیکا ایجاد می شود.

۳- آبسه قارچی کبد که بوسیله قارچ خانواده کاندیدا ایجاد می شود.

آبسه کبد ؛ عفونت کبد است . اگر چه آبسه کبدی به عنوان عارضه بیماریهای کیسه صفرا توسط پزشکان خبره علی طب شناخته شده است که در آن عفونت از طریق مجرای صفراوی به کبد ایجاد می شود. علائم آن شامل درد شکم ، و تب است. درمان آسپیراسیون از راه پوست ( قرار دادن یک سوزن از طریق پوست به داخل آبسه ) و یا جراحی لاپاروسکوپی به تخلیه چرک جمع آوری شده، در علی طب با درمان آنتی بیوتیک برای ریشه کن کردن عفونت است . آبسه درمان نشده کبدی می تواند به سرعت خطر مرگ را به دنبال داشته باشد.

طبق بررسی های متعدد مرکز درمانی علی طب آسیب آبسه کبدی معمولأ بشکل یک کیسه پر از چرک که همان لاشه گلبولهای سفید، باکتریها و بقایای سلولهای مرده هستند، فضایی از جسم کبد را اشغال نموده و می تواند با فشاری که به بافت های اطراف خود در داخل کبد، وارد می نماید باعث بروز مشکلاتی برای بیمار شود.

علت شناسی:

شایعترین علتهایی در علی طب که باعث ایجاد آبسه پیوژنیک کبد می شوند عبارتند از:

۱- عفونت و التهاب سیستم صفراوی از خود کبد گرفته تا کیسه صفرا و لوزالمعده یا همان پانکراس

۲- سیروز کبدی

۳- پیوند کبد

۴- آمبولی شریان کبد در بیماران مبتلا به سرطان کبد

۵- بستری شدن در بیمارستان به هر علتی

۶- ضعف سیستم ایمنی بدن به هر دلیلی مانند سوء تغذیه، ایدز یا مصرف داروهای پایین آورنده سیستم ایمنی

۷- کهولت سن

۸- پاره شدن آپاندیس

۹- سرطان لوزالمعده

۱۰- التهابها و عفونت های روده ها مانند بیماری کرون یا دایورتیکولیت

۱۱- عفونت خون یا سپتیسمی

۱۲- ضربه به کبد

آبسه های آمیبی کبد در اثر آمیبیاز روده بزرگ ایجاد می شوند، به این صورت که بیمار معمولأ دچار یک اسهال آمیبی خونی شده و بدون درمان خود بخود خوب شده و بعدها مثلأ بعد از ۶ ماه دچار آبسه آمیبی کبد می شود و اکثر بیماران هنگام گرفتن تاریخچه بیماری، آن اسهال خونی آمیبی را که ۶ ماه پیش به آن دچار شده بودند، بیاد نمی آورند.

آبسه های قارچی کبد در افرادی که سیستم ایمنی پایینی به هر دلیل دارند مانند دیابت، ایدز و مصرف داروهای پایین آورنده ایمنی، در اثر رشد وسیع قارچهای خانواده کاندیدا در روده بزرگ، به آن مبتلا می شوند.

علائم بیماری آبسه کبدی :

یک بیمار آبسه کبدی معمولأ با یک تب و شکم درد مراجعه می کند، اما بندرت محل دقیق درد را در بالای سمت راست شکم یعنی جایی که کبد قرار دارد نشان می دهد و این می تواند ورزیده ترین پزشکان را گمراه کند. علاوه بر تب و لرز که از شایعترین علائم بیماری هستند، حالت تهوع و استفراغ، کاهش وزن، زردی یا همان یرقان می توانند از علائم دیگر بیماری باشند. گلبولهای سفید معمولأ بالا می روند، بیلی روبین و آلکالین فسفاتاز بالا می روند، اما آنزیمهای کبدی خیلی بالا نمی روند و آلبومین سرم کاهش می یابد.

تشخیص آبسه های کبدی:

در اکثر مواقع پزشکان علی طب  با گرفتن یک تاریخچه دقیق بیمار، یک معاینه فیزیکی دقیق و انجام کارهای تصویر برداری مانند سونوگرافی و سی تی اسکن به تشخیص می رسد. نکته بسیار مهم در تشخیص آبسه های کبدی متمایز نمودن آبسه پیوژنیک از آبسه آمیبی است، زیرا درمان و پیش آگهی آنها کاملأ متفاوت است و تشخیص به موقع نوع آبسه می تواند جان بیمار را نجات دهد. تمایز بین این دو نوع آبسه در علی طب  به سه روش صورت می گیرد:

۱- آزمایش سرولوژی یا هماگلوتینین برای آمیب هیستولیتیکا

۲- کشت میکروبی آبسه

۳- پاسخ به درمان آزمایشی

معمولأ وقتی بیمار یک جوان سالم است و فقط یک آبسه در لوب راست کبد خود دارد و کبد در معاینه دردناک است و تیتر سرولوژی آمیبی او بالاتر از ۲۵۶/۱ است به آبسه آمیبی بیشتر مشکوک می شویم، اما اگر بیمار یک بیمار بالای ۵۰ سال و مبتلا به دیابت و یرقان است و در معاینه می بینیم که ریه هم درگیر است و بیمار چند تا آبسه در نقاط مختلف کبد خود دارد و تست سرولوژی آمیبی او کمتر از ۲۵۶/۱ می باشد و آلبومین سرم او هم پایین است، بیشتر آبسه پیوژنیک برای او مطرح می شود.

آبسه کبد ؛ عفونت کبد است . اگر چه آبسه کبدی به عنوان عارضه بیماریهای کیسه صفرا توسط پزشکان خبره علی طب شناخته شده است که در آن عفونت از طریق مجرای صفراوی به کبد ایجاد می شود. علائم آن شامل درد شکم ، و تب است. درمان آسپیراسیون از راه پوست ( قرار دادن یک سوزن از طریق پوست به داخل آبسه ) و یا جراحی لاپاروسکوپی به تخلیه چرک جمع آوری شده، در علی طب با درمان آنتی بیوتیک برای ریشه کن کردن عفونت است . آبسه درمان نشده کبدی می تواند به سرعت خطر مرگ را به دنبال داشته باشد.

درمان عفونت کبدی :

درمان آبسه های کبد، بر اساس عوامل ایجاد کننده آنها هم احتیاج به آنتی بیوتیک مناسب و هم احتیاج به تخلیه جراحی دارد. بعضی مواقع اگر در دسترس باشد، تحت راهگشایی سی تی اسکن، جراح یک لوله وارد آبسه نموده و آن را تخلیه می نماید، اما چنانچه آبسه زیاد در دسترس نباشد، عمل جراحی لازم است.

  • آشنایی با توصیه‌هایی برای درمان کبد چرب

به همين دليل بايد هميشه حواستان جمع كبدتان باشد. با دكتر رضا رشيدي، پزشك عمومي درباره شايع‌ترين بيماري‌هاي كبد گفت‌وگو كرده‌ايم.

  • چرب‌شدن كارخانه انرژي

كبد طبيعي حاوي حدود ۵ گرم چربي در ۱۰۰گرم وزن خود است. اگر مقدار چربي به بيش از اين مقدار افزايش يابد گفته مي‌شود كه فرد به كبد چرب مبتلا شده. بيماري كبد چرب رايج‌ترين بيماري كبدي است. چاقي، كم‌تحركي، بالا‌بودن چربي‌خون و مصرف زياد چربي‌ها و فست‌فودها در ابتلا به كبدچرب مؤثر است. ديابت، كاهش ناگهاني وزن، مصرف مشروبات الكلي، بدغذايي و مصرف بي‌رويه هورمون‌ها هم باعث چرب‌شدن كبد مي‌شود.

  • پيشگيري و درمان كبدچرب

كبدچرب درمان دارويي ندارد و تنها توصيه مي‌شود كه بيمار با كاهش وزن و كاهش چربي‌خون يا قطع‌كردن داروهايي كه عامل چربي كبد بوده‌اند، آن را كنترل كرده و از پيشرفت بيماري پيشگيري كند. ورزش‌كردن و بالا‌بردن فعاليت بدني سريع‌ترين و مؤثرترين كاري است كه براي نجات از كبد چرب مي‌توانيد انجام دهيد.

  • سيروز؛ رايج و كشنده

بيماري خطرناك و مزمني است كه ساختمان طبيعي كبد را نابود مي‌كند و باعث نارسايي كبد و ازكارافتادن بخش‌هايي از آن يا همه كبد مي‌شود. سيروز معمولا به‌خاطر هپاتيت B و C و D، كبدچرب، كبد الكلي (بيماري ناشي از مصرف زياد الكل) و بيماري‌هاي خودايمني ايجاد مي‌شود. فرد مبتلا با نشانه‌هايي مثل زردي، بزرگي شكم (به خاطر تجمع آب در شكم)، تغييرات قندخون، تب و دل‌درد و بي‌اشتهايي متوجه بيماري‌اش شده و به پزشك مراجعه مي‌كند؛ يعني درست وقتي كه درمان بسيار دشوار و پرخطر است و ممكن است با شكست مواجه شود.

  • پيشگيري و درمان سيروز

براي پيشگيري از سيروز بايد از خيلي قبل‌تر اقدام كرد؛ يعني قبل از آنكه به بيماري كبد چرب، هپاتيت و… مبتلا شويد. اما وقتي كسي دچار سيروز شود، كنترل آن نياز به اقدام زودهنگام و درمان سريع دارد. اگر عامل ابتلا به سيروز را حذف كنيم، بيماري كنترل مي‌شود و امكان بازگشت و ساخت مجدد كبد فراهم مي‌شود. خوشبختانه كبد عضوي است كه مي‌تواند خود را ترميم كرده و بازسازي كند. در سيروز و نارسايي كبد، جراحي تنها راه درمان است. اين جراحي ممكن است به‌صورت برداشتن بخشي از كبد يا پيوند كبد در موارد پيشرفته باشد.

  • از سرطان تا مرگ كبد

سرطان كبد كه در مردان شايع‌تر است معمولا به‌خاطر ابتلا به هپاتيت C، سيروز، چاقي، بيماري ذخيره‌اي آهن و مصرف بيش از حد الكل ايجاد مي‌شود و خود را با درد شكمي، تهوع، كم‌خوني، زردي، خارش، كاهش وزن، تب و بزرگي كبد نشان مي‌دهد. براي تشخيص سرطان كبد، سي‌تي‌اسكن يا ‌ام‌آر‌آي انجام مي‌دهند تا محل دقيق و گستره سرطان مشخص شود. سپس از كبد نمونه‌برداري و با آزمايش خون، عملكرد كبد را ارزيابي مي‌كنند. هر چه زودتر اين بيماري را تشخيص دهيم درمان آن ساده‌تر است اما هم‌اكنون از هر ۱۰بيمار مبتلا به سرطان كبد، تنها بيماري يك نفر در مراحل اوليه تشخيص داده مي‌شود.

  • پيشگيري و درمان عفونت کبد در علی طب

سيروز با ايجاد زخم در كبد احتمال ابتلا به سرطان را افزايش مي‌دهد. بنابراين براي پيشگيري از اين بيماري بايد از سيروز و نارسايي كبد پيشگيري كرد كه آن هم با اصلاح سبك زندگي و تغذيه، يعني سالم خوري، كاهش وزن و ورزش امكان‌پذير است. سرطان كبد اگرچه در موارد پيشرفته لاعلاج است اما در مراحل مقدماتي و مياني با شيمي‌درماني و راديوتراپي قابل مهار است. گاهي هم ممكن است نياز به پيوند كبد يا برداشتن بخش‌هايي از آن باشد؛ البته به شرطي كه بيماري در مراحل اوليه باشد.

  • هپاتيت و بيماري‌هاي ثانويه كبد

هپاتيت يك التهاب شايع كبدي است كه به وسيله ويروس‌هاي هپاتيت A، B، C، D و E ايجاد مي‌شود.
هپاتيت A از طريق خوردن مواد آلوده مثل آب و غذاي آلوده به فاضلاب، انتقال مي‌يابد. بي‌اشتهايي، تهوع، استفراغ، درد در ناحيه بالايي شكم و ادرار تيره و زرد از علائم آن است.
هپاتيت C و B مي‌توانند به‌صورت مزمن درآيند و باعث آسيب جدي كبد شوند. از طرف ديگر، افراد مبتلا مي‌توانند ناقل بيماري باشند و آن را از طريق خون، رابطه جنسي و بزاق انتقال دهند.
ويروس هپاتيت Dدر پي ابتلا به هپاتيت B ايجاد مي‌شود.
هپاتيت E معمولا به‌صورت حاد ديده مي‌شود و بعد از ۶هفته، كاركرد كبد به حالت عادي برمي‌گردد.

علل بیماری های کبد چیست؟

کبد به اَشکال مختلفی دچار آسیب می‌شود که عبارت‌اند از:

التهاب سلول‌ها مانند هپاتیت؛
انسداد در جریان صفرا مانند کُلستاسیس؛
تجمع کلسترول یا تری‌گلیسرید مانند تغییر چرب یا استئاتوز؛
اختلال در جریان خون به کبد؛
آسیب به بافت کبد به‌وسیله‌ی مواد شیمیایی و مواد معدنی یا از طریق سلول‌های غیرطبیعی مانند سلول‌های سرطانی.

التهاب کبد به چه معناست؟

کبد ملتهب تنها با بزرگ شدن اندازه کبد ارتباط ندارد و به عبور این اندام از محدودیت های خود اشاره دارد که می تواند عوارض بسیاری در پی داشته باشد.

طبق کارشناسی های علی طب کبد ملتهب موجب می شود تا اندام هایی که در مجاورت آن قرار دارند عملکرد درست و بهینه خود را ارائه نکنند زیرا زمانی که کبد بیمار باشد کل بدن با نقص در عملکرد خود مواجه می شود.

اگرچه تشخیص التهاب در کبد ممکن است دشوار باشد، اما با مد نظر قرار دادن برخی نشانه ها پیش از این که مشکل حادتر شود می توانید این شرایط را شناسایی کنید.

مراجع :

عفونت کبد در بیتوته

عفونت کبد در عصر ایران

عفونت کبد در همشهری انلاین

بهمن
۲۵