دهکده سلامت درخدمت توسعه گردشگری سلامت

دهکده سلامت درخدمت توسعه گردشگری سلامت

دهکده سلامت درخدمت توسعه گردشگری سلامت

22 آوریل 2019 مدیریت مقالات

دهکده سلامت درخدمت توسعه گردشگری سلامت

مجمع جهانی اقتصاد در گزارش خود صنعت گردشگری را یکی از صنایع مطلوب برای اشتغال درکشورها عنوان و اعلام کرده است که به ازای ورود ۳۰ گردشگر یک شغل ایجاد می شود، این گزارش نه تنها ایران را رتبه نخست ارزانترین مقصد گردشگری در جهان نام برده است، بلکه از بهبود دیگر شاخص های اقتصادی در کشورمان خبر داده است.

دهکده سلامت-گردشگری سلامت علی طب

با ایجاد محیط طبیعی و به دور از آلودگی و سر و صدا و هیاهو در دهکده های سلامت می توان گردشگران داخلی و خارجی را که به دنبال دریافت خدمات درمانی در این مکان ها هستند، جذب کرد.
بر اساس آمارهای موجود، ارزش جهانی بازار بین الملل گردشگری سلامت بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار است که با تاسف باید گفت که سهم ایران با وجود ظرفیت های بالایی که دارد تنها نیم درصد از این بازار است. هزینه هر گردشگر پزشکی در هر مسافرت بین ۳۶۰۰ تا ۷۶۰۰ دلار است و ما در ایران می توانیم با برنامه ریزی مناسب از این درآمد ثابت به خوبی استفاده کنیم.
به گزارش علی طب : گرچه طرح ایجاد دهکده های سلامت با هدف جذب گردشگر درمانی با ارائه خدمات پزشکی مطلوب سال هایی است که در کشور آغاز شده اما هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب و استفاده از ظرفیت های موجود کشور، فاصله بسیار داریم.
بر اساس اعلام مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با توجه به ظرفیت های طبیعی و امکانات بهداشتی و درمانی موجود در کشور، سهم واقعی ایران از گردشگری سلامت باید یک میلیارد دلار باشد گرچه زیرساخت های درمانی کشور امکان کسب بیش از این درآمد را نیز دارد.
ساخت و گسترش دهکده های سلامت در مناطق کوهستانی، خوش آب و هوا و به دور از آلودگی و هیاهوی شهرها در ایران می تواند تاثیر بالایی در رشد اقتصادی و کسب درآمد پایدار برای کشور و حتی ایجاد اشتغال در بخش های مختلف داشته باشد.
روستاهای نمونه گردشگری در نقاط مختلف کشور مکانی مناسب برای ایجاد دهکده های سلامت به ویژه برای گردشگران درمانی از کشورهای منطقه و جهان است و بر این اساس است که گفته می شود که ایران ظرفیت جذب سالانه یک میلیون گردشگر سلامت را دارد.
دهکده سلامت ایده ای است برای ارائه خدمات تجمیعی پزشکی شامل تندرستی، درمان و بازتوانی در حوزه سلامت است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز با تاکید بر لزوم حرکت حوزه سلامت به خارج از مرزهای کشور و ضرورت ورود بخش خصوصی به این مقوله، گفت: ما تعهد می‌کنیم که تا پایان دولت دوازدهم هر کجا که فکر کردیم بخش خصوصی می‌تواند بیمارستانی در حوزه گردشگری سلامت بسازد و نرخ آن هم نرخ رقابتی به عنوان مبنا باشد، از آن حمایت کنیم.
دکتر سید حسن هاشمی سال گذشته در همایش روسای بیمارستان‌های دارای واحد پذیرش بیماران بین‌الملل با بیان اینکه موضوع گردشگری در اقتصاد سلامت بسیار اهمیت دارد، گفت: هر کشوری که در این حوزه توانمند باشد، می‌تواند از طریق گردشگری سلامت برای خود ثروت آفرینی کند، به ویژه این موضوع برای ایران که دارای تمدنی کهن، فرهنگی غنی، کشوری زیبا و جاذبه‌های گردشگری زیادی است، صدق می‌کند.
در دولت های یازدهم و دوازدهم برای احداث دهکده های سلامت در شهرهایی نظیر شیراز، اصفهان، مشهد، اردبیل، تبریز، تهران و البرز اقداماتی صورت گرفته و در برخی از آنها عملیات ساخت و ساز نیز آغاز شده است.
ایجاد دهکده های سلامت و تاسیسات و زیربناهای جانبی آن فرصتی ممتاز برای حضور و سرمایه گذاری بخش خصوصی و بهره برداری لازم از آن و حتی جذب سرماگذار خارجی است و دولت نیز بارها اعلام کرده که از گسترش چنین طرح هایی در کشور حمایت لازم را به عمل خواهد آورد.
به گفته فعالان این بخش، حمایت از سرمایه گذاران، ارائه تسهیلات ارزان قیمت، ایجاد شرایط برای جذب سرمایه گذار خارجی از اقداماتی است که برای جذب سرمایه گذار باید صورت گیرد.
محمد پناهی نائب رییس انجمن گردشگری سلامت ایران نیز در مورد وضعیت گردشگری سلامت در ایران با بیان اینکه این شاخه از گردشگری در ایران با مشکلات زیادی روبرو است، اظهار کرد : اگر برنامه ریزی مناسبی نداشته باشیم از رقبای منطقه عقب می مانیم.
وی گردشگری سلامت را سبب اشتغالزایی و درآمدزایی عنوان کرد و گفت : کشور ما با دارا بودن پزشکان متخصص در رشته های مختلف نشان داده که در این حوزه حرفی برای گفتن داریم اما نیازمند برنامه ریزی درست هستیم.
پناهی اظهار کرد: برغم ظرفیت های فراوان برای بازاریابی، اقدام جدی صورت نگرفته است، کشورهای زیادی برای تبلیغات هزینه می کنند اما ظرفیت و تخصص پزشکان ما را ندارند.

دهکده سلامت-گردشگری سلامت علی طب

 

وی به هزینه های پایین خدمات درمانی در ایران نسبت به سایر کشورها اشاره کرد و گفت : درمان در ایران به صرفه تر از دیگر نقاط دنیا است.
در شرایطی که یکی از اولویت های اصلی کشور امروز اشتغال و تولید ملی است، اجرایی شدن گردشگری سلامت و جذب گردشگران خارجی در دهکده های سلامت کشور می تواند رونق اقتصادی، درآمد پایدار و اشتغال زایی را به همراه داشته باشد.
بهره مندی از این ظرفیت بالقوه موجود در کشور نیازمند برنامه ریزی، بازاریابی مناسب و معرفی توانمندی های درمانی کشور به کشورهای منطقه و جهان و حضور افراد و شرکت های مرتبط با ارائه این خدمات در این عرصه است. به همان میزان که جذب گردشگر سلامت اهمیت دارد، حضور افراد متخصص در این عرصه نیز مهم است و ورود افراد نامرتبط به این عرصه می تواند ظرفیت سوزی داشته باشد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این باره گفت: انجام این اقدامات کار وزارت بهداشت نیست و اگر چنین انتظاری از وزارت بهداشت داشته باشیم هیچ کاری در این حوزه از پیش نمی‌بریم. در حال حاضر بیماران زیادی از کشورهای مختلف علاقه مندند تا برای درمان‌شان به ایران بیایند، اما به دلیل کمرنگ بودن حضور بخش خصوصی، افراد مرتبط یا نامرتبطی وارد این حوزه شدند که به سود کوتاه مدت توجه دارند و ما هم نشسته‌ایم و نگاه می‌کنیم.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه در گذشته اقداماتی در حوزه گردشگری سلامت انجام شده اما به نتیجه نرسیده است، گفت: ما باید اشکالات‌ را ببینیم و آنها رفع کنیم. متاسفانه تا کنون نتوانسته‌ایم خود را در حوزه گردشگری سلامت به خوبی معرفی کنیم.

همیشه سازمان‌های مرتبط از دیگری انتظار داشتند و یا می‌گفتیم انجام این اقدامات کار بخش خصوصی است. من معتقدم بخش خصوصی در این زمینه اطلاعات ندارد. من خودم هم در بخش خصوصی کار کرده‌ام و می‌دانم که رشته چشم از گردشگر پذیرترین رشته‌ها است که ترکیه در این حوزه بسیار فعال است، اما بخش خصوصی ما در این زمینه اطلاعات ندارد. در بیمارستان‌های ما کسی نیست که بتواند زبان انگلیسی، عربی و… را به خوبی صحبت کند و بتواند خدمات را به بیماران سایر کشورها ارائه دهد. این در حالیست که رقبای ما این وضعیت را ندارند و از سویی بازاریابی مناسبی در این عرصه صورت نمی گیرد.
استان البرز نیز به واسطه دارا بودن اقلیمی متنوع و کم نظیر و دارا بودن کوهستان های خوش آب و هوا و روستاهای بکر هدف گردشگری و امکانات و زیرساخت های مناسب درمانی به عنوان یکی از کانون های گردشگری سلامت مطرح شود. از مجموع ۴۷ روستای هدف گردشگری استان البرز ۲ روستا به عنوان پایلوت کشوری انتخاب شده است.

 

 

بر این اساس، به گزارش علی طب کلنگ نخستین دهکده سلامت البرز در روستای نمونه گردشگری برغان در شهرستان ساوجبلاغ به زمین زده شد.
روستای خوش آب و هوا و تاریخی برغان یکی از روستاهای نمونه گردشگری استان البرز در شهرستان ساوجبلاغ و در ۱۰ کیلومتری کلانشهر کرج قرار گرفته و در طول سال پذیرایی گردشگران بسیاری از نقاط مختلف کشور است.
پروژه دهکده سلامت روستای برغان در استان البرز در زمین به مساحت یک هکتار با زیربنای ۸۰۰ مترمربع در منطقه گردشگری برغان کلنگ زنی شد و در طرح توسعه مساحت ۵۰ هکتاری برای آن پیش بینی شده است.
استاندار البرز در حاشیه این مراسم نیز با تاکید بر اینکه دستگاه های اجرایی برای اجرای پروژه های بخش خصوصی تلاش کنند، گفت: حمایت از بخش خصوصی از تکالیف مهم دستگاه های اجرایی است.
نجفی با اشاره به اینکه موسسه خیریه محب اجرای پروژه دهکده سلامت را عهده دار است، گفت: این پروژه از پروژه های مهم کشوری است که منشا برکات بسیاری برای کشور و البرز خواهد بود.
استاندار البرز همچنین تصریح کرد: آغاز این پروژه نوید تحولی دیگر در عرصه سلامت است که همراهی های لازم در اجرای آن ضروری است.
وی گفت: با هدف اجرایی شدن طرح های توسعه ای در استان، پشتیبانی کامل از سرمایه گذاران بخش خصوصی صورت می گیرد.
نجفی با تاکید بر اینکه نگاه در البرز به مقوله توسعه با در نظر گرفتن ملاحظات محیط زیستی است، سرمایه گذاران با توجه به این موضوع باید مسیر توسعه را در پیش گیرند. شرایط برای ایجاد جهش در فعالیت های بخش خصوصی در البرز فراهم است و در تلاش برای رفع موانع هستیم.
استاندار البرز خاطرنشان کرد: بخش خصوصی در ایجاد پروژه های خود باید نگرانی های بخش کشاورزی و محیط زیست را نیز در نظر بگیرد و اجرای پروژه ها در نهایت باید به رضایت مندی مردم منجر شود.
در دهکده سلامت بیمارستان ۱۰۰ تختخوابی ایجاد می شود که در صورت تامین مسیر تردد برای آغاز عملیات اجرایی، پروژه تا سال آینده به بهره برداری می رسد.
کمک دولت به بخش عوارض و اختصاص متراژ بیشتری زمین از جمله درخواست های بخش خصوصی از استاندار البرز در جریان کلنگ زنی نخستین دهکده سلامت در استان بود.

منابع:نمناک

دکتر سلام

 

آوریل
22