دوران بارداری و مراقبت های لازم

دوران بارداری و مراقبت های لازم

دوران بارداری و مراقبت های لازم

12 می 2019 مدیریت مقالات

دوران بارداری و مراقبت های لازم

مراقبت‌های دوران بارداری (به انگلیسی: Prenatal care) شامل یک سری مراقبت‌های طبی و بهداشتی می‌باشد. در طی بررسی‌ها و چکاپ‌ها، اطلاعات طبی به خانم باردار داده می‌شود، در مورد تغییرات بیولوژیک و مراقبت‌های تغذیه ای مثل دریافت کافی ویتامین‌ها. مراقبت‌های طبی روتین شامل غربالگری دوران بارداری و اقدامات تشخیصی می‌باشد که در کاهش خطر مرگ مادر یا سقط و همین‌طور نقائص زمان تولد، وزن کم زمان تولد و عفونت‌ها نقش دارد.

مراقبت های بارداری-گردشگری سلامت علی طب

 

 

مراقبتهاي بهداشتي در بارداري به گزارش علی طب :

**تغذيه :

همانطوريكه اشاره شد در دوران بارداري جنين كاملاّ وابسته به مادر است و مواد غذائي كه مادر  مصرف مي كند از راه جفت به جنين مي رسد . بنابر اين تغذيه مناسب مادر باردار علاوه بر تامين سلامت خودش ، در سلامت جنين و نوزاد آينده هم نقش مهمي دارد . غذاي روزانه خانم باردار بايد داراي همه گروههاي غذائي باشد چون استفاده از يك گروه غذائي ، همه مواد لازم را تامين نمي كند .

 

*گروههاي غذائي عبارتند :

۱-گروه نان و غلات :

مواد غذائي اين گروه منبع خوبي براي توليد انرژي است . از قبيل انواع نان مخصوصاّنان سبوس دار مانند نان سنگگ ، برنج، ماكاروني ،جو ، گندم وذرت .

 

۲-گوشت ،حبوبات ، تخم مرغ و مغزها :

اين گروه غذائي پروتئين وآهن بدن را تاّمين مي كنند و مواد غذائي موجود در اين دسته براي خونسازي ، تكامل سيستم عصبي و رشد جنين لازمند . مانند انواع گوشت قرمز ، مرغ ، ماهي ، تخم مرغ و انواع مغزها ( گردو ، بادام ، پسته و …) انواع حبوبات به منظور جلوگيري از سرايت بيماريهاي انگلي حتماّ بايد گوشت كاملاّ پخته شود. ضمناّ مخلوط غلات و حبوبات مانند عدس پلو و لوبيا پلو ، منبع خوبي از پروتئين براي مادر باردار است .

 

۳-شير و فرآورده هاي آن مانند پنير ،‌ماست كشك :

مصرف اين مواد هم كليسم بدن را تاّمين ميكند وهم براي استخوان بندي جنين و شكل گيري و استحكام دندانهاي او در آينده ضروري است . علاوه بر كلسيم  اين گروه داراي مواد مغذي ديگري مثل فسفر  انواع ويتامينهاي آ و ب بوده و منبع تاّ مين پروتئين نيز ميباشد .

۴-سبزيها وميوه ها :

اين گروه شامل انواع سبزيها مثل كاهو ،هويج ، گوجه فرنگي ،سيب زميني ، جعفري و انواع ميوه هاي تازه وخشك است كه شامل ويتامينهاي مورد نياز بدن بخصوص ويتامين آ و ويتامين ث و مقداري آهن هستند . براي تامين ويتامين ث لازم است  سبزيجات و ميوه جات بصورت تازه مصرف شود زيرا طبخ اين مواد ويتامين ث را از بين مي برد .

 

**روابط زناشوئي :

تمايل جنسي زنان باردار در مراحل مختلف حاملگي تغيير مي كند . احساس لذت بيشتر ويا حتي تنفر از داشتن نزديكي در بارداري كاملاّ طبيعي است . تمايلات جنسي مردان هم ممكن است تغيير كند . در يك حاملگي سالم ، نزديكي تا قبل از ماه آخر ضرري  ندارد . مشروط به اينكه راحتي زن رعايت شده و وضعيت قرار گرفتن بدن او طوري باشد كه به شكم وي فشار وارد نشود.

مراقبت های بارداری-گردشگری سلامت علی طب

*نکته مهم:
خانمهائي كه در حاملگي هاي قبلي خود سابقه سقط ، خونريزي ، پارگي كيسه آب و زايمان زودرس دارند ، بايد از نزديكي در سه ماه اول و آخر بارداري خودداري كنند .

**بهداشت دهان ودندان :

با توجه به اهميت مراقبت از دندانها در حاملگي ، زن باردار بهتر است  در طول  بارداري حداقل يكبار توسط دندانپزشك معاينه شود . حداقل يكبار مسواك زدن در روز ( قبل از خواب )ضروري است . با پيشرفت حاملگي به علت افزايش ترشح هورمونها ممكن است لثه ها متورم و پر خون شده و  خونريزي از لثه ها  پيش آيد ، اگر خونريزي زياد شده و بيش از چند روز ادامه يابد لازم است با دندانپزشك مشورت شود .

 

**بهداشت روان :

آرامش مادر از مسائلي است كه امروز بسيار مورد توجه قرار دارد . ثابت شده است كه اضطراب و هيجانات زن حامله بر سلامت جنين تاّثير مي گذارد . آرامش رواني مادر بخصوص نزديك زايمان اهميت زيادي دارد .

 

**مصرف دارو :

اكثر دارو ها ميتوانند از جفت عبور كرده و به جنين رسيده  و اثرات زيانبار ي براي  جنين ونوزاد ايجاد كنند .

از آنجائي كه بيشترين اثرات سوء داروها و مواد مضر  در سه ماهه اول حاملگي است لذا در اين مدت بايد از مصرف دارو بدون تجويز پزشك ، همچنين از كشيدن سيگار يا تنفس در فضاي آلوده به دود سيگار  وهمچنين انجام هر نوع عكسبرداري پزشكي بدون اجازه پزشك خودداري شود .

 

**ورزش :

بهترين ورزش در بارداري ، پياده روي در هواي آزاد است . خانم باردار مي تواند حدود نيم ساعت در روز و حداقل سه بار در هفته پياده روي كند .

راه رفتن باعث تقويت عضلات شكم شده ودر ماه هاي آخر به راحت انجام شدن زايمان كمك ميكند .
نكته مهم : از انجام ورزشهاي سنگين و حركاتي كه احتمال ضربه  به شكم وجود دارد ، اجتناب كرده و چنانچه دچار تپش قلب شديد شده و عرق كرديد ورزش را متوقف كنيد .

 

**اجتناب از تماس با افراد بيمار :

ابتلاء مادر باردار به برخي بيماريهاي عفوني مثل سرخجه عوارض متعددي در جنين ايجاد مي كند . لذا زنان باردار بايد از تماس با افراد مبتلا به بيماريهاي عفوني مثل سرخجه ، هپاتيت و ‌آبله مرغان دوري كنيد .

از این موارد در دوران بارداری پرهیز کنید:

۱. طب سوزنی و ماساژ در سه ماهه اول بارداری

در حالی که برخی از درمان‌های مکمل از جمله طب سوزنی و ماساژ در هنگام بارداری بدون خطر هستند، شواهد محدودی وجود دارد که نشان می‌دهند آنها تا چه حد موثر هستند. با این حال هنوز هم زمان‌هایی در دوران بارداری است که این موارد ممکن است ایمن نباشند. به عنوان مثال، شکم شما در سه ماه‌ی اول بارداری نباید ماساژ داده شود.

معمولا هنگام حاملگی، طب سوزنی ایمن در نظر گرفته می‌شود و شما باید به دنبال یک متخصص طب سوزنی واجد شرایط باشید که آموزش لازم را دیده و تجربه‌ی زیادی در مورد زنان باردار دارد. حتما به متخصص طب سوزنی بگویید که باردار هستید زیرا برخی از نقاط طب سوزنی نمی‌توانند در طول بارداری با خیال راحت مورد استفاده قرار بگیرند.

اگر در این فکر هستید که از یک درمان مکمل استفاده ‌کنید، مهم است که پزشک یا ماما را در رابطه با درمان‌های مورد نظرتان در جریان بگذارید. اگر پس از آن تصمیم گرفتید که از یک درمان مکمل استفاده کنید، باید همیشه با یک متخصص واجد شرایط در حیطه‌ی مورد نظرتان مشورت کنید.

 

مراقبت های بارداری ۲: گربه

توکسوپلاسموز نوعی عفونت شایع است که در بیشتر پرندگان و پستانداران، از جمله انسان رخ می‌دهد. انگلی به نام توکسوپلاسما گاندی را می‌توان در مدفوع گربه یا خاک یا بچه گربه‌ای یافت که با مدفوع آلوده‌ی گربه‌ی دیگر آلوده شده‌است.

خطر ابتلا به توکسوپلاسموز در هنگام بارداری بسیار کم است. در صورت ابتلا به توکسوپلاسموز در مراحل اولیه‌ی بارداری، احتمال بروز سقط جنین بالا می‌رود و می‌تواند باعث نابینایی و آسیب مغزی در یک کودک تولد نیافته شود.

 

۳. محصولات بهداشتی شیمیایی

یکی دیگر از فنون مراقبت های بارداری این است که برچسب‌های روی این محصولات را بررسی کنید تا مطمئن شوید هیچ گونه هشدار ایمنی برای زنان باردار وجود ندارد. اگر روی برچسب یک محصول سمی بودن آن مشخص شده باشد، بهتر است در این دوران از مصرف آن اجتناب کنید.

اگر شما از محصولات بهداشتی، چسب، رنگ یا سایر مواد شیمیایی خانگی استفاده می‌کنید، دستورالعمل‌های ایمنی روی برچسب را حتما دنبال کنید. در صورت استفاده از آنها اطمینان حاصل کنید که مقدار زیادی هوای تازه در محیط وجود دارد.

 

مراقبت های بارداری ۴: تمرینات ورزشی سنگین

این عالی است که در هنگام بارداری فعال باشید و متناسب بمانید، اما در ابتدا با ماما یا پزشک‌تان مشورت کنید تا مطمئن شوید که هیچ مشکلی در رابطه با سلامتی شما وجود ندارد. اگر هیچ مشکلی وجود نداشت، در بیش‌تر روزهای هفته ۳۰ دقیقه تمرین متوسط، مانند پیاده‌روی یا شنا داشته باشید.

 

مراقبت های بارداری-گردشگری سلامت علی طب

ورزش منظم می‌تواند:

– به شما کمک کند وزن مناسب بدن‌تان را حفظ کنید

– به شما کمک کند که ریلکس باشید

– به شما کمک ‌کند که قوی و متناسب بمانید – برای این‌که در دوران بارداری قوی بمانید، و وضع حمل خوبی داشته باشید و پس از زایمان نیز قوای بدنی مناسبی داشته باشید

– به کاهش ناراحتی‌هایی مانند درد پشت و واریس که برخی زنان باردار را تحت تاثیر قرار می‌دهد، کمک می‌کند.

۵. برنزه کردن بدن با لوسیون و اسپری

لوسیون‌ها و اسپری‌های برنزه‌کننده‌ی بدن یک جایگزین محبوب و ایمن برای گذراندن وقت در خورشید برای برنزه شدن است.

ماده‌ی فعال موجود در محصولات برنزه‌کننده دی‌هیدروکسی‌ استون (DHA) است. این ماده غیرسمی است که با سلول‌ها در لایه‌های خارجی پوست واکنش می‌دهد و یک رنگدانه‌ی قهوه‌ای به نام ملانوییدین تولید می‌کند.

سلول‌های پوستی بیرونی مرده‌اند و در هنگام این‌که پوست خود را تازه می‌کند، می‌ریزند و از بین می‌روند. به همین دلیل است که باید برای حفظ رنگ دوباره این ماده را استعمال کنیم. DHA فراتر از لایه‌ی بیرونی پوست نمی‌رود و از این رو جذب بدن نمی‌شود.

گرچه هیچ خطر مشخصی در رابطه با استفاده از لوسیون‌های بزنزه‌کننده‌ی پوست وجود ندارد، اما گاهی اوقات ممکن است باعث بروز واکنش آلرژیک شوند. به همین دلیل، توصیه می‌شود که در طول بارداری از این محصولات استفاده نکنید، چرا که تغییرات در سطح هورمون‌ها ممکن است باعث حساس‌تر شدن پوست شوند. اگر از محصولات برنزه‌کننده‌ی پوست استفاده می‌کنید، دست کم یادتان باشد که حتما ابتدا محصول را در یک قسمت کوچکی از پوست‌تان بررسی کنید تا معلوم شود که واکنشی نشان خواهید داد یا خیر.

اگرچه برخی از محصولات برنزه‌کننده‌ی پوست شامل فاکتور حفاظتی در برابر نور خورشید هستند، اما SPF (عامل حفاظت از خورشید) آنها معمولا بسیار کم است. افزایش حساسیت پوست هنگامی که باردار هستید، می‌تواند به این معنی باشد که احتمال بروز سوختگی پوست در شما بالاتر است، بنابراین از یک کرم محافظتی (حداقل ۱۵) استفاده کنید و تا جایی که ممکن است دور از نور خورشید بمانید.

قرص‌های برنزه‌کننده حاوی مقادیر بالایی از بتاکاروتن و / یا یک ماده‌ی شیمیایی به نام کانتاگزانتین هستند و با عوارض جانبی خطرناکی، از جمله آسیب دیدن چشم و کبد، ارتباط داده شده‌اند. تزریقات حاوی ملانوتان برای برنز کردن پوست تأیید نشده‌اند و به عنوان یک داروی تجویزشده طبقه‌بندی شده‌اند. هر دوی این محصولات برنزه‌کننده نباید توسط کسی استفاده شود.

مراقبت های بارداری ۶: مواد غذایی نامطمین

بعضی از مواد غذایی وجود دارند که در زمان بارداری نباید آنها را بخورید زیرا ممکن است شما را بیمار کنند یا به نوزادتان آسیب برسانند.یکی دیگر از فنون مراقبت های بارداری این است که اطمینان حاصل کنید که شما حقایق مهم را در مورد مواد غذایی که باید در دوران حاملگی از آنها اجتناب کنید می‌دانید یا مراقبت‌های لازم را حتما در نظر دارید. بهترین مواد غذایی برای دوران بارداری موارد تازه هستند یا آن‌هایی که به تازگی آماده شده‌اند.

۷.نوشیدنی های الکلی

هیچ سطح ایمنی در رابطه با الکل وجود ندارد که شما بتوانید در دوران بارداری آن را مصرف کنید. خواه در حال برنامه‌ریزی برای بارداری باشید، خواه درحال‌حاضر باردار هستید یا به فرزندتان شیر می‌دهید، عدم مصرف الکل، امن‌ترین گزینه است چرا که الکل می‌تواند به فرزندتان آسیب برساند.

مراقبت های بارداری ۸: رنگ مو

تحقیقات علی طب ، نشان می‌دهند که در هنگام بارداری، رنگ کردن موها خطری ندارد. البته برخی مطالعات نشان داده‌اند که دوزهای بسیار بالای مواد شیمیایی در رنگ مو ممکن است باعث بروز آسیب شود. با این حال، این دوزها در مقایسه با میزان بسیار کم مواد شیمیایی که یک زن در زمان رنگ‌ کردن موهای‌اش در معرض آن قرار می‌گیرد، بسیار عظیم است.

بسیاری از زنان تصمیم می‌گیرند تا ۱۲ هفته‌ی اول بارداری برای رنگ کردن موهای‌شان انتظار بکشند، چرا که در این زمان خطر مواد شیمیایی برای آسیب رساندن به نوزاد بسیار پایین است.

 

منابع:برترین ها

دکترسلام

مادرشو

 

می
12