راه مقابله با حمله تشنجی

راه مقابله با حمله تشنجی

راه مقابله با حمله تشنجی

۲۳ بهمن ۱۳۹۷ مدیریت اخبار ، بیماری های عمومی

راه مقابله با حمله تشنجی

یک حمله تشنجی در مرکز درمانی علی طب مانند توفانی کوچک در سیستم الکتریکی مغز است و علائم حاصل از آن می‌تواند از چند دقیقه مات و مبهوت شدن تا افتادن و از دست رفتن کامل هوشیاری متفاوت باشد.در علی طب حتی یک شخص سالم ممکن است به ندرت دچار حمله تشنجی شود، اما به طور کلی حملات تشنجی در کودکان شایع‌تر از بزرگسالان است.

هنگامی که حمله تشنجی رخ می‌دهد، پزشکان مجموعه‌ای از آزمون‌ها را بر روی فرد انجام می‌دهند تا مطمئن شوند که عارضه وخیمی وجود ندارد.

تشنج چیست؟

تشنج‌ (که‌ حمله‌ تشنجی‌ یا حمله‌ غش‌ هم‌ نام‌ دارد) شامل‌ انقباضات‌ غیرارادی‌ تعداد زیادی‌ از عضلات‌ بدن‌ است‌. این‌ وضعیت‌ ناشی‌ از وجود یک‌ اختلال‌ در فعالیت‌ الکتریکی‌ مغز است‌. تشنج‌ها معمولاً منجر به‌ از دست‌ رفتن‌ یا اختلال‌ هوشیاری‌ می‌شوند.

روش تشخیص تشنج چیست؟

مهم ترین روش تشخیص تشنج به روش علی طب  ابتدا شرح حال بیمار است و برای قطعی کردن نوع تشنج یا شرایط بیمار، نوار مغز و یا تصویر برداری مغزی به روش های ام آر آی یا سیتی اسکن و یا آزمایشات خون انجام می شود و یا گاهی برای تشخیص تشنج بررسی مایع مغزی نخاعی لازم است.

فقط بیماری صرع باعث بروز تشنج نمی شود، بلکه عوامل دیگری نیز در ایجاد تشنج دخیل هستند، مثل تب بالا در کودکان، ضربه مغزی یا وجود عفونت در بدن. معمولاً بیمار قبل از حالت تشنج علائمی را احساس می‌کند. در مواردی بدن بیمار منقبض می‌شود. در صورتی که فرد دچار تشنج شد بیمار را به پهلو خوابانیده تا راه تنفس او باز شود و دچار خفگی نشود.

علائم تشنج در مرکز درمانی علی طب 

نشانه‌هایی که از طریق آنها می‌توان دریافت فرد به صورت آنی دچار تشنج شده است به این قرار است:

• دست و پا زدن یا به بیان دیگر، بروز حرکات غیر‌ارادی در بعضی یا تمام اندام‌ها از علائم تشنج‌ است.

• در برخی موارد تشنج‌، باعث کم شدن سطح هوشیاری می شود.

• عدم شناسایی زمان یا مکان از دیگر علائم تشنج‌ است.

• تشنج‌ منجر به بیهوشی موقت می شود.

• در تشنج فرد قادر به پاسخگویی به سوالات افراد پیرامون خود نیست.

• خیرگی یا چرخیدن چشم‌ها به یک سمت از نشانه های تشنج است.

• احتمال دفع ناخواسته و غیرارادی ادرار نیز از علائم تشنج‌ در علی طب  می باشد.

یک حمله تشنجی در مرکز درمانی علی طب مانند توفانی کوچک در سیستم الکتریکی مغز است و علائم حاصل از آن می‌تواند از چند دقیقه مات و مبهوت شدن تا افتادن و از دست رفتن کامل هوشیاری متفاوت باشد.در علی طب حتی یک شخص سالم ممکن است به ندرت دچار حمله تشنجی شود، اما به طور کلی حملات تشنجی در کودکان شایع‌تر از بزرگسالان است.

علل تشنج در علی طب

تشنج,بیماری تشنج,اختلالات مغزی

تشنج ناشی‌ از وجود یک‌ اختلال‌ در فعالیت‌ الکتریکی‌ مغز است‌

ο آسیب و ضربه به مغز از علل تشنج می باشد.

ο تومور مغزی می تواند باعث ایجاد بیماری تشنج شود.

ο صرع‌ یکی از علل تشنج است.

ο تغییرات متابولسیم و یا سوخت و ساز بدن که باعث مشکلات کبدی و کلیوی می شود از علل بروز تشنج است.

ο وجود عفونت در بدن (مانند عفونت مغز) از علل ایجاد تشنج است.

ο از عوامل موثر در ایجاد بیماری تشنج می توان به مصرف مواد مخدر و الکل اشاره کرد.

ο از دیگر دلایل تشنج  وجود بیماری مادرزادی از قبیل سندرم داون است.

ο سکته و بیماری آلزایمر نیز در ایجاد تشنج نقش دارند.

علائم تشنج ناشی از صرع

¤ عدم پاسخ به صورت لحظه ای

¤ ناتوانی در یادآوری آنچه اتفاق افتاده است.

¤ حرکات بدنی تند و سریع

¤ سفت شدن و تکان های ناگهانی بدن

انواع تشنج در علی طب 

تشنج دو نوع اصلی دارد:

۱٫تشنج partial (محدود – جزئی)

۲٫تشنج  generalize (گسترده)

تشنج های گسترده نسبت به تشنج محدود اثرات بیشتری روی مغز می گذارند و در نتیجه تاثیر بیشتری نیز بر روی عملکرد بدن دارند. در بعضی موارد تشنجات partial تبدیل به نوع گسترده می شوند.

۱٫ تشنج partial (محدود – جزئی)

در تشنجات Partial ساده، شخص هوشیار است و می‌داند که تشنج نزدیک است

یک تشنج partial با افزایش شدید سیگنالهای الکتریکی و فرستادن آنها از یک منطقه مغز شروع می شود. به این نوع تشنج نوع کانونی (focal) نیز گفته می شود. از یک قسمت مغز شروع شده و سپس انتشار می یابد. و دونوع مختلف دارد:

تشنجات Partial ساده: این نوع تشنج با یک احساس یا علامت آگاه کنترل شروع می‌شود –حالتی به نام اورا ممکن است که تغییر و تقویت حس چشایی یا بویایی یا مشکلات گوارشی و یا احساس ترس و … باشد. یا شامل حرکات پرش – احساس سوزش یا تغییرات احساسی و یا توهم باشد. شخص هوشیار است و می‌داند که تشنج نزدیک است.

تشنج partial پیچیده : Complex Partial این نوع تشنج هم ممکن است با اورا شروع شود و بیمار دچار کاهش سطح هوشیاری و خیرگی می شود و یا ممکن است که دچار گیجی یا حرکات خودبخودی و غیر ارادی پشت سر هم شود مانند گزش پرش لب یا حرکات gesturing و یا ممکن است دچار تغییرات شخصیتی و احساسی شود. در این نوع تشنج شخص ممکن است هوشیار باشد اما آگاه به تشنج نباشد یا دچار کاهش سطح هوشیاری شود.

۲٫ تشنج generalize (گسترده) :

در تشنج آتونیک فرد تمام کنترل عضلات خود را از دست داده و به زمین می خورد

این تشنج کل مغز را تحت تاثیر قرار می دهد. انواع مختلفی دارد که در زیر توضیح داده می شود:

◊ (صرع کوچک) Absence Seizures : این تشنجات شامل از دست دادن مختص هوشیاری است که علائمی مانند خیره شدن و پلک زدن چشمها و حرکات متعدد گوش و لب هاست.

◊ نوع تونیک – کلونیک: صرع بزرگ این نوع شناخته شده ترین نوع صرع است و شخص هوشیاری خود را از دست داده ممکن است زمین بخورد بدن سفت و لخت می شود و شروع به لرزش می کند و بازوها و پاها پرش ریتمیک دارد. بیمار ممکن است زبان خود را گاز بگیرد و کنترل ادرار خود را از دست بدهد.

فقط بیماری صرع باعث بروز تشنج نمی شود، بلکه عوامل دیگری نیز در ایجاد تشنج دخیل هستند، مثل تب بالا در کودکان، ضربه مغزی یا وجود عفونت در بدن. معمولاً بیمار قبل از حالت تشنج علائمی را در علی طب  احساس می‌کند. در مواردی بدن بیمار منقبض می‌شود.

یک حمله تشنجی در مرکز درمانی علی طب مانند توفانی کوچک در سیستم الکتریکی مغز است و علائم حاصل از آن می‌تواند از چند دقیقه مات و مبهوت شدن تا افتادن و از دست رفتن کامل هوشیاری متفاوت باشد.در علی طب حتی یک شخص سالم ممکن است به ندرت دچار حمله تشنجی شود، اما به طور کلی حملات تشنجی در کودکان شایع‌تر از بزرگسالان است.

ما باید در برابر تشنج بیمار چه بکنیم؟

* اولین اقدام، اطمینان از امنیت بیمار و خودمان است. اگر بیمار در مکانی خطرناک مثل استخر یا بلندی قرار گرفته، وی را از محل دور می ‌کنیم.

* پس از برقراری امنیت با اورژانس پیش بیمارستانی (۱۱۵) تماس می ‌گیریم.

* مانند تمامی حوادث باید در ابتدا راه هوایی بیمار امن گردد. برخلاف تصور عامه نیازی به باز کردن دهان بیمار نیست. گاز گرفتگی زبان نه ‌تنها مشکلی ایجاد نمی ‌کند، بلکه در صورت اعمال زور برای باز کردن دهان جهت رهایی زبان ممکن است به دندان ‌ها آسیب وارد شود. عده‌ ای از انگشت خود برای باز کردن دهان استفاده می ‌کنند که می ‌تواند به آسیب‌ های شدید تا حتی قطع انگشت منجر گردد.

نکاتی که بیماران تشنجي باید رعایت کنند

* این بیماران باید بر اساس نظر پزشکان علی طب ، اقدام به مصرف دارو نمایند. کاهش یا افزایش داروی مصرفی بر اساس نظر پزشکان علی طب  می ‌باشد.

* قطع ناگهانی دارو می ‌تواند منجر به بروز حمله ی پایدار تشنج شود که گاهی به سختی قابل کنترل بوده و حتی منجر به مرگ بیمار می ‌شود.

* بیماران مبتلا به صرع باید به مدت ۲ تا ۵ سال از قرارگیری در شرایطی که در صورت بروز تشنج می ‌تواند آسیب‌ رسان باشد، اجتناب کنند؛ از جمله این موارد می ‌توان به رانندگی، شنا کردن، کار یا تردد در ارتفاعات، اشاره کرد.

* این افراد نباید به تنهایی در جایی رها شوند. بروز تشنج می ‌تواند با آسیب به سر همراه بوده و در صورت نداشتن همراه و دیر رسیدن به مرکز درمانی، به عوارض ناگواری منجر شود.

* زنان مبتلا به این اختلال در حین آشپزی باید در حضور فردی دیگر اقدام به آشپزی نمایند که در صورت بروز تشنج، احتمال سوختگی کمتر باشد.

بیماران پس از چند سال مصرف دارو و عدم بروز حملات در صورت نوار مغزی طبیعی با دستور پزشک علی طب  می ‌توانند درمان خود را به تدریج قطع کنند. این افراد می‌ توانند مانند افراد طبیعی فعالیت کنند.

مراجع :

حمله تشنجی در بیتوته

حمله تشنجی در شبکه خبر

حمله تشنجی در خبرگذاری تسنیم

حمله تشنجی در تبیان

بهمن
۲۳