ظرفیت حافظه انسان و قابلیت های عجیب آن

ظرفیت حافظه انسان و قابلیت های عجیب آن

ظرفیت حافظه انسان و قابلیت های عجیب آن

۲۶ آذر ۱۳۹۷ مدیریت مقالات ، مغز و اعصاب

ظرفیت حافظه انسان و قابلیت های عجیب آن-گردشگری سلامت علی طب

ظرفیت حافظه انسان و قابلیت های عجیب آن

گردشگری سلامت علی طب: ارمغان آور زیبایی جوانی سلامتی

علی طب با ارائه خدمات گردشگری سلامت و توریسم درمانی، در حال همکاری با گروهی از پزشکان متخصص و مجرب در عرصه های گوناگون پزشکی می باشد.

علی طب در بحث گردشگری سلامت و توریسم درمانی ارائه کننده خدمات باکیفیت درمانی جراحی زیبایی، توسط پزشکان متخصص و فوق تخصص در شهرهای تهران و مشهد و آبادان و… به مسافرین و بیماران گرامی می باشد.

ظرفیت واقعی حافظه انسان چقدر است؟

که ظرفیت مغز انسان به طور تقریبی ۱۰ برابر چیزی است که پیش از این تصور می‌شد و طبق محاسبات کامپیوتری، این میزان ظرفیت معادل یک میلیون گیگابایت فضای ذخیره اطلاعات با شامل می‌شود.مغز ما بسیار پیچیده‌تر و منعطف‌تر از هارد درایو است و عملکرد بسیار متفاوتی نسبت به آن دارد به عبارتی، این مقدار حافظه معادل ظرفیت ۳۱ هزار و ۲۵۰ گوشی آیفون ۷ است که هر کدام ۳۲ گیگابایت گنجایش دارد.

تمام این مقدار حافظه در مغز انسان جای گرفته است. به رغم اینکه دانشمندان اغلب ظرفیت مغز انسان را بر حسب الگوهای کامپیوتری اندازه‌گیری می‌کنند، مغز ما بسیار پیچیده‌تر و منعطف‌تر از هارد درایو است و عملکرد بسیار متفاوتی نسبت به آن دارد.

مغز ما با رمزگذاری حافظه در تکانه‌های الکتریکی از طریق پرتاب نورون‌های عصبی در نقاط مختلف مغز و ایجاد شبکه پیچیده‌ای از تکانه‌ها که تفکرات و تجربیات ما را کدگذاری می‌کنند، کار می‌کند.

این بدان معناست که برخلاف کامپیوتر که مکان مشخصی برای هر فایل در نظر می‌گیرد، حافظه در تمام مغز منتشر می‌شود. مغز انسان واژه‌ها یا قوانینی را که چگونگی ویرایش آنها را نشان می‌دهند، ذخیره نمی‌کند و نیز نمادهای محرک‌های بصری را خلق نمی‌کنند بلکه آنها را در حافظه موقت و کوتاه‌ مدت ذخیره کرده و سپس آن را به حافظه بلند مدت انتقال می‌دهد.

 

ظرفیت حافظه انسان و قابلیت های عجیب آن-گردشگری سلامت علی طب

 

حافظه مغز انسان چند گیگابایت، ترابایت یا پتابایت است؟!

براساس اطلاعات منتشر شده، ظرفیت حافظه‌ی مغز انسان، ۱۰ برابر بیشتر از چیزی است که در گذشته اعلام شده بود.حافظه‌ی مغز انسان یک میلیون گیگابایت ظرفیت دارد.

همیشه گفته شده که مغز انسان یک کامپیوتر بسیار قدرتمند است که می‌تواند تصمیم‌های منطقی در مدت زمان بسیار کمی بگیرد. مغز انسان برای انجام فعالیت‌های مختلف به غیرممکن‌ترین کارها هم فکر می‌کند.

البته همیشه این سوال مطرح بوده که مغز انسان چه مقدار اطلاعات را می‌تواند در خودش ذخیره کند. با توجه به تحقیقاتی که به تازگی انجام شده، ظرفیت حافظه‌‌ی مغز انسان ۱۰ برابر بیشتر از اندازه‌ای است که در گذشته تخمین زده شده بود.

باتوجه به تحقیقاتی که دکتر «تری سنوسکی» (Terry Sejnowski) و پروفسور «فرانسیس کریک» (Francis Crick) انجام داده‌اند، مدل سه بعدی از قسمت «اسبک مغز» (Hippocampus) موش به وسیله‌ی کامپیوتر تهیه شده و آنالیز دقیق‌تری از این قسمت مغز انجام شده است.

با توجه به اطلاعات بدست آمده مشخص شد که باید درباره‌ی باورهای قبلی پیرامون متوسط حافظه‌ی مغز انسان تجدید نظر شود. همچنین مشخص شده «سیناپس‌های» (Synapse) مغز خیلی گوناگون‌تر از چیزی هستند که قبلا تصور می‌شد.

کامپیوترها تمام این موارد را انجام می‌دهند اما موجودات زنده این کار را انجام نمی‌دهند. اما استعاره از ذخیره کامپیوتری، روش مؤثری برای اختصاص بخشی از ظرفیت مغز به جنبه فکری است و این بدان معناست که این ظرفیت بزرگ‌تر از آن چیزی است که پیش‌تر تصور می‌شد.

زیرا تنوع گوناگونی در سیناپس‌ها بیش‌تر از چیزی است که تصور می‌شد. محققان بخشی از مغز را که مسئول حافظه بلندمدت است، بازسازی کردند. آنها موشی را با کمک مدل‌سازی سه‌بعدی کامپیوتری مورد آزمایش قرار دادند تا بتوانند عملکرد حافظه را مورد بررسی قرار دهند.

مغز ما بسیار پیچیده‌تر و منعطف‌تر از هارد درایو است و عملکرد بسیار متفاوتی نسبت به آن دارد به عبارتی، این مقدار حافظه معادل ظرفیت ۳۱ هزار و ۲۵۰ گوشی آیفون ۷ است که هر کدام ۳۲ گیگابایت گنجایش دارد.

تمام این مقدار حافظه در مغز انسان جای گرفته است. به رغم اینکه دانشمندان اغلب ظرفیت مغز انسان را بر حسب الگوهای کامپیوتری اندازه‌گیری می‌کنند، مغز ما بسیار پیچیده‌تر و منعطف‌تر از هارد درایو است و عملکرد بسیار متفاوتی نسبت به آن دارد.

مغز ما با رمزگذاری حافظه در تکانه‌های الکتریکی از طریق پرتاب نورون‌های عصبی در نقاط مختلف مغز و ایجاد شبکه پیچیده‌ای از تکانه‌ها که تفکرات و تجربیات ما را کدگذاری می‌کنند، کار می‌کند. این بدان معناست که برخلاف کامپیوتر که مکان مشخصی برای هر فایل در نظر می‌گیرد، حافظه در تمام مغز منتشر می‌شود.

مغز انسان واژه‌ها یا قوانینی را که چگونگی ویرایش آنها را نشان می‌دهند، ذخیره نمی‌کند و نیز نمادهای محرک‌های بصری را خلق نمی‌کنند بلکه آنها را در حافظه موقت و کوتاه‌ مدت ذخیره کرده و سپس آن را به حافظه بلند مدت انتقال می‌دهد.

کامپیوترها تمام این موارد را انجام می‌دهند اما موجودات زنده این کار را انجام نمی‌دهند. اما استعاره از ذخیره کامپیوتری، روش مؤثری برای اختصاص بخشی از ظرفیت مغز به جنبه فکری است و این بدان معناست که این ظرفیت بزرگ‌تر از آن چیزی است که پیش‌تر تصور می‌شد.

زیرا تنوع گوناگونی در سیناپس‌ها بیش‌تر از چیزی است که تصور می‌شد. محققان بخشی از مغز را که مسئول حافظه بلندمدت است، بازسازی کردند. آنها موشی را با کمک مدل‌سازی سه‌بعدی کامپیوتری مورد آزمایش قرار دادند تا بتوانند عملکرد حافظه را مورد بررسی قرار دهند.

مغز ما برخلاف کامپیوتر که مکان مشخصی برای هر فایل دارد، حافظه در تمام مغز منتشر می‌شود. محققان دانشگاه تگزاس اولین بار که هر کدام از بخش های رشته‌های عصبی را بازسازی کردند، از شدت پیچیدگی و تنوع میان سیناپس‌ها شگفت‌زده شدند.

آنها با این کار مشاهده کردند که یک آکسون به دو سیناپس منتهی به یک دندریت وصل شده بود. این نشان‌ دهنده آن است. که نورون پیام‌های تکثیر شده را ارسال می‌کند.

پژوهشگران با الگوریتم‌های تازه ایجاد شده و فناوری‌های میکروسکوپی، این سیناپس‌ها را در سطح نانومولکولی بازسازی کردند و توانستند آنها را با جزئیات بیش‌تر بررسی کنند.آنها از تفاوت‌های بسیار اندک موجود در اندازه جفت‌های سیناپسی شگفت‌زده شدند به طوری که تنها حدود هشت درصد تفاوت در اندازه آنها وجود دارد. این هشت درصد تفاوت اهمیت زیادی دارد.

این اندازه‌ها در قالب کوچک، متوسط و بزرگ بودند. محققان دریافتند که اگر این سه اندازه بیش‌تر از این شوند، کم‌تر از هشت درصد از یکدیگر متمایز می‌شوند و مغز می‌تواند با استفادهاز اندازه‌گیری‌های کم‌تر پیشرفته، بیشتر از آنچه تصور می‌شود اطلاعات در خود ذخیره کند.

در واقع، اندازه سیناپس‌ها تغییر می‌کند تا سیگنالی را که ارسال می‌کنند، اندازه کرده و تطبیق آنها را با یکدیگر بیش‌تر کند. این بدان معناست که اندازه سیناپس‌ها هر دو یا ۲۰ دقیقه تغییر می‌کند و از این طریق، خود را با سیگنال‌های دریافتی هماهنگ می‌کنند.

حافظه ی انسان‌ها قابلیت‌های عجیبی دارد که بعضی از آن‌ها به نفع ما تمام می‌شود و بعضی از آن‌ها ممکن است به ضرر ما باشند!

موضوع حافظه‌ی بشر در میان روانشناسان همواره جنجال‌برانگیز است. با این حال بسیاری از ما ظرفیت حافظه‌ی خود را در فریب دادن و تحریف رویدادها دست‌کم گرفته‌ایم! در ادامه به بیان ۶ دلیلی خواهیم پرداخت که نشان می‌دهد حافظه‌ی ما از آنچه فکر می‌کنیم عجیب و غریب‌تر است:

۱- حافظه‌ نمی‌تواند سال‌های اول زندگی را به خاطر آورد

سالوادور دالی، هنرمند معروف اسپانیایی می‌گوید:

فرض من این است که خوانندگان من هیچ خاطره‌ای از از لحظه‌ی تولد یا بودن‌شان در رحم مادر نداردند. اما من طوری این دوران را به خاطر می‌آورم که انگار دیروز بوده است!

خاطرات بعد از تولد

دالی  امیدوار بود تا در آثار نقاشی‌اش با عنوان بهشت الهی که از کمدی الهی دانته الهام گرفته بود، به دیگر افراد کمک کند تا خاطرات آن دوران برای‌شان بازآفرینی شود.

البته، بخشی از خاطرات دالی به علت قدرت تخیل قابل توجه او بود. امروزه دانشمندان بر این باورند که یادآوری چند سال اول زندگی غیر ممکن است و زمان قبل از تولد هم مانند یک بوم سفید خالی از تصور است. زیرا در آن دوران، بسیاری از ساختارهای ضروری مغز به بلوغ نرسیده‌اند و همین مسئله به خاطر سپردن رویدادهای ابتدای تولد را غیرممکن می‌کند. از این رو، هر خاطره‌ای که از آن دوران بازیابی می‌شود نوعی توهم یا خاطره‌ی دروغین است که به تجربه‌‌های بعدی ما در زندگی ارتباط دارد.

۲. حافظه شما با دمای بدن فرد وابستگی دارد

روانشناسان می گویند که حافظه‌ی انسانی به یک پس‌زمینه‌ی محیطی وابسته است. برای درک این وابستگی، این مثال را در نظر بگیرید:

به عده‌ای از افراد گفته شد که دست خود را در یک ظرف مخلوط آب و یخ قرار دهند و در حین تجربه‌ی این حالت ناخوشایند، فهرستی از کلمات را حفظ کنند. بعد از انجام این آزمایش، محققان متوجه شدند که وقتی دست‌های این شرکت‌کنندگان در برخورد با آب سرد قرار می‌گیرد، بهتر می‌توانند کلمات از قبل حفظ شده را به یاد بیاورند.

نتایج این مطالعه نشان داد که موارد محیطی یا فیزیولوژیکی می‌تواند نوعی رمزگذاری در حافظه‌ی ما ایجاد کند. حتی اگر این پس‌زمینه با موضوع بی‌ارتباط به نظر برسد. گاهی اوقات ممکن است بتوانید از این نشانه‌های فیزیولوژیکی به نفع خود استفاده کنید.

افرادی که در هنگام مطالعه آدامس می‌جوند یا قهوه می‌نوشند، چنانچه در جلسه‌ی آزمون همان کار را انجام دهند، موارد را راحت‌تر به یاد خواهند آورد. در این زمینه، بوها هم می‌تواند موثر باشند. بنابراین می‌توانید با کمک عطر خاص یا افترشیوی که در زمان مرور درس استفاده کرده‌اید، در جلسه امتحان عملکرد بهتری نشان دهید.

۳. زمان‌بندی حافظه‌ انسان گره خورده است

سعی کنید زمان ماه یا سالی که هر کدام از رویدادهای زیر اتفاق افتاده است را به خاطر آورید:

مرگ مایکل جکسون

انتشار آلبوم لیموناد بیانسه

لحظه‌ای که جایزه‌ی اسکار اشتباهی به فیلم لالالند داده شد

تحقیقات نشان داده است که هر چه رویدادی به گذشته‌ی دورتری مربوط باشد (مانند فوت مایکل جکسون) زمان آن کم‌تر از مقدار واقعی تخمین زده می‌شود و اگر رویدادی به گذشته ی اخیر باشد، زمان تخمین آن بیشتر از مقدار واقعی است. این پدیده به عنوان جابجایی زمانی یا تلسکوپینگ شناخته می شود؛ از این رو خط زمانی ذهنی شما کلافی به هم پیچیده شده است و با تاریخچه‌ی واقعی مطابقت ندارد.

۴. مبهم بودن خاطرات به نفع ما است

سعی کنید بدون آنکه به هیچ عکسی نگاه کنید، تصویر بهترین دوست خود را در ذهن‌تان به خاطر آورید. جزیی‌ترین ویژگی‌های چهره‌ی او را در نظر بگیرید. احتمالا تنها بتوانید کلیات و خصوصیات واضح چهره‌ی او را به خوبی توصیف کنید.

خاطرات

این مثال نشان می‌دهد که بیشتر اوقات تمایل به درک خلاصه‌ای از واقعیت‌ها داریم و جزئیات دقیق چندان اهمیتی برای ما ندارند. در حالی که این موضوع ضرری برای شما ندارد. موارد جزئی یک چهره ممکن است روز به روز در حال تغییر باشند در حالی که تصویر کلی نسبتا ثابت باقی می‌ماند.

۵. اعتماد بیش از حد به حافظه به ضرر شما تمام خواهد شد

نتایج بسیاری از مطالعات نشان داده است که اکثر افراد حافظه‌ی خود را بالاتر از حد متوسط ارزیابی می‌کنند. به نظر می‌رسد ما فقط زمان‌هایی را به خاطر داریم که حافظه‌مان عملکرد درستی داشته است! این مسئله برای افسران پلیس یک مشکل جدی به شمار می آید و ممکن است چنین خطایی در پرونده‌‌های جنایی تحت نظر آن‌ها تاثیر بگذارد. ضمن اینکه دانشجویان و دانش‌آموزان در اثر این خطا، آموخته‌های خود را دست بالاتر از حد واقعی در نظر می‌گیرند.

از طرفی، ما به حافظه ی آینده‌نگر خود هم بیش از حد مطمئن هستیم. حافظه‌ی آینده‌نگر یا پرسپکتیو، به خاطر سپردن همان کارهایی است که قرار است در آینده انجام دهیم. این موضوع می‌تواند باعث ایجاد هزینه‌های مالی برای ما شود.

برای مثال، سرویس‌های ثبت‌نام از این مسئله به نفع خود استفاده می‌کنند. آن ها خدماتی را برای دوره‌ی محدود به صورت رایگان در اختیار ما قرار می‌دهند و پس از آن، به صورت خودکار از حساب ما هزینه‌ی خدمات خود را برداشت می‌کنند. زیرا اکثر افراد فراموش می‌کنند که پس از پایان دوره‌ی رایگان، ثبت نام خود را لغو کنند!

۶. ممکن است از حافظه‌ی دیجیتال رنج ببرید

حضور همیشگی گوشی‌های هوشمند در ظاهر بار سنگینی از دوش حافظه‌ی ما برمی‌دارند. به این ترتیب که می‌توان تمام رویدادهای شخصی را در یک آرشیو عظیم ذخیره‌سازی کرد.

با این حال، شبکه‌های اجتماعی پتانسیل این را دارند که بسیاری از رویدادهای گذشته را نادیده بگیرند. یکی از دلایل آن پدیده‌ای است که به نام فراموش شدن ناشی از بازیابی شناخته شده است. در واقع، شبکه‌های اجتماعی به ما دیکته می‌کنند که کدام تجربه‌های ما معنای بیشتری دارند! از این رو خاطراتی که کم‌تر جنبه‌ی اشتراک‌گذاری دارند را نابود می‌کنند.

 

منابع:دلگرم

زومیت

 

آذر
۲۶