علایم بیماری خاموش کبد چرب را بشناسید!

علایم بیماری خاموش کبد چرب را بشناسید!

علایم بیماری خاموش کبد چرب را بشناسید!

۱۲ تیر ۱۳۹۸ مدیریت مقالات ، دستگاه گوارش

علایم بیماری خاموش کبد چرب را بشناسید!

به گزارش علی طب بیماری کبد چرب را بیماری خاموش کبد می‌گویند. با این وجود این بیماری نیز علائم و نشانه‌های خود را دارد.وجود چربی در کبد هر انسانی طبیعی است اما اگر کبدی دارای ۵ تا ۱۰ درصد چربی باشد کبد چرب نامیده می شود که این بیماری عوارض مخربی برای اعضای بدن دارد.کبد چرب یک بیماری سهل و ممتنع است که قابل پیشگیری و درمان بوده و استرس مضاعف در خصوص این بیماری منطقی نیست و نیازی به پیگیری تشخیصی ــ درمانی با فواصل کوتاه‌مدت ندارد.

 

کبد-چرب

کبد چرب یکی از عارضه‌های شایع است که درمان دارویی ندارد، اما با برخی درمان‌های خانگی می‌توان آن را برطرف کرد.
کبد چرب نوعی بیماری است که به خاطر تجمع چربی بیش از حد یا استئاتوز در کبد به وجود می‌آید. در شروع این بیماری، علائم خاصی بروز نمی‌کند اما با پیشروی بیماری، اوضاع بیمار هم وخیم‌تر می‌شود.

 

 کبـد چرب چیست؟

متخصصان علی طب بیان می کنند: منظور از کبد چرب، رسوب چربی (عمدتاً از چربی‌های خنثی مثل تری گلیسیرید) در آن است که در رابطه با مصرف الکل می تواند باشد که به آن “Alcoholic Fatty Liver” می‌ گویند، یا بدون مصرف الکل و یا در حضور میزان بسیار جزیی از الکل ایجاد می ‌شود که تحت عنوان کلی “Non Alcoholic Fatty Liver Disease” (بیماری کبد چرب غیر الکلی) گفته می‌ شود.

رسوب چربی در کبد از نظر شکل ذرات چربی و از نظر اهمیت بالینی و فیزیوپاتولوژی به دو نوع “Micro Vesicular” و “Macro Vesicular” تقسیم می‌ شود. آنچه مورد بحث فعلی است نوع “Macro Vesicular” است، یعنی رسوب ذرات درشت چربی در سلول‌های کبد که به جابجا شدن ارگان‌های داخل سلولی منجر می ‌شود، اما فعالیت‌ آنها را مختل نمی ‌سازد. این عارضه در حال حاضر نسبتاً شایع بوده و روز به روز ارزش بیشتری در بیماران مزمن کبدی (که علت خاصی برای بیماری شان پیدا نمی ‌شود) پیدا می ‌کند.

 

کبد-چرب-گردشگری سلامت علی طب

در ادامه مقاله علی طب علائم کبد چرب آمده و چنانچه از حالات زیر برخوردارید‌، برای درمان کبد چرب‌، وقت را تلف نکنید:

ــ زرد بودن بار روی زبان

ــ زرد بودن سفیدی اسکلروز چشم

ــ کک‌ومک و لک صورت

ــ ترش کردن و ریفلاکس گوارشی

ــ طعم دهان تلخ و بدمزه صبحگاهی

ــ جوش صورت و پشت کمر و روی بازوها

ــ عصبانیت و پرخاشگری، زود از کوره دررفتن

ــ درد مچ پاها و پیچ‌خوردگیهای مکرر مچ پاها

ــ ریزش موی شدید

ــ احساس مورچه‌روی در نواحی مختلف بدن

ــ خونریزیهای شدید عادت ماهیانه در زنان

ــ حالت چسبندگی داشتن مدفوع به کاسه توالت (که نیاز به شست‌وشوی مدفوع با فشار زیاد آب باشد)

ــ پرش پلک راست در اکثر مواقع

ــ زرد شدن پیراهن در ناحیه زیر بغل و بدبو بودن عرق

ــ احساس سوزن‌سوزن شدن انتهای دست و پاها

ــ درد در سمت راست حفره شکمی که به‌سمت بین دو کتف انتشار داشته باشد

 

سطوح بیماری کبد چرب:

۱. کبد چرب

بیش از ۵ تا ۱۰ درصد از وزن کبد را چربی تشکیل می‌دهد، اما اگر میزان چربی از این مقدار بیشتر شود، کبد چرب یا کبد چرب غیرالکلی به وجود می‌آید. ابتلا به این وضعیت چندان مطلوب نیست، اما شدت و وخامت آن هم به‌قدری نیست که علائم یا مشکلاتی خاص را به همراه داشته باشد.

طبق نظر پزشکان علی طب بیشتر افرادی که مبتلا به کبد چرب در این سطح هستند، اصلا متوجه وجود این مشکل در بدن‌شان نمی‌شوند و معمولا زمانی از مشکل خود باخبر می‌شوند که به‌خاطر تشخیص مشکلات دیگر، مجبور به انجام آزمایش‌هایی شده و در حین تشخیص بیماری‌ها و مشکلات دیگر از وجود این عارضه هم باخبر می‌شوند. در بیشتر افراد، کبد چرب در همین سطح باقی می‌ماند و پیشروی بیماری رخ نمی‌دهد.

 

۲. استئاتوز غیرالکلی

اگر تجمع چربی در کبد ادامه پیدا کند و این عضو از بدن ملتهب شود، استئاتوز غیرالکلی رخ می‌دهد. حدود ۷۵ درصد بیماران دچار التهاب کبد و هپاتومگالی می‌شوند. علائم این بیماری به شرح زیر است:

کاهش وزن؛
حالت تهوع؛
کاهش اشتها؛
ناراحتی و التهاب در قسمت بالای شکم؛
خستگی و کوفتگی به شکل ضعف عضلات و کمبود انرژی.

علائم این مشکل احتمالا نامشخص و گنگ هستند و با بیماری‌‌ها و مشکلات دیگر هم‌پوشانی دارند. برای تشخیص استئاتوز غیرالکلی از بیماری‌ها و مشکلات دیگر باید آزمایش‌هایی انجام شود. دانشمندان دقیقا نمی‌دانند که چرا بعضی از افراد بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

 

۳. سیروز و نارسایی کبدی

پیشروی استئاتوز غیرالکلی در حدود ۱۰ تا ۲۵ درصد مبتلایان به سیروز و نارسایی کبدی می‌انجامد. علائم این مشکلات به شرح زیر هستند:

ضعف و خستگی؛
حالت تهوع، استفراغ و اسهال؛
درد و تورم شکمی؛
مدفوع تیره و قیرمانند؛
زردی پوست و چشم موسوم به یرقان؛
گیجی، فقدان تمرکز، از دست رفتن حافظه و توهم؛
خارش پوست؛
خون‌ریزی و کبودی آسان بدن.

در موارد حاد نیز نیاز به پیوند کبد به‌وجود می‌آید.

 

علل ایجاد کبد چرب چیست؟

کبد-چرب-گردشگری سلامت علی طب

عادات و رفتارهای غلط بسیاری ایجاد کننده این بیماری هستند که بارزترین و مهم ترین آنها :

علل کبد چرب

اضافه وزن یکی از علل کبد چرب
مصرف الکل و مشروبات الکلی
مصرف مواد غذایی چرب
اضافه وزن
نداشتن فعالیت بدنی سالم یعنی همان ورزش و تحرک مفید
سوء تغذیه و فشار خون بالا
بارداری
مصرف داروهایی همچون آسپرین و تتراسایکلین و استامینوفن هستند.

 

توصیه پزشکان علی طب درباره چند درمان خانگی کبد چرب:

معجزه درمان کبد چرب با سرکه سیب

سرکه سیب سرخ (ACV) یکی از بهترین دارو‌های طبیعی برای بیماری کبد چرب است و کمک می‌کند تا از چربی‌های انباشته شده در داخل و اطراف کبد خلاص شوید و کاهش وزن پیدا کنید.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ قدرت بالقوه سرکه سیب سیب را در کاهش چربی‌ها مانند کلسترول و تری گلیسیرید در موش‌هایی که رژیم غذایی با کلسترول بالا تغذیه کرده بودند، مورد بررسی قرار داد و نتیجه گیری شد که سرکه سیب سبب محافظت از گلبول‌های قرمز، کلیه و کبد از اکسیداسیون و همچنین کاهش میزان چربی خون می‌شود؛ همچنین سطح آنتی اکسیدان بدن را افزایش می‌دهد.

علاوه بر این، سرکه سیب عملکرد کبد سالم را تقویت می‌کند و التهاب کبدی را کاهش می‌دهد.

 

کبد-چرب-گردشگری سلامت علی طب

دستورالعمل: کافی است یک قاشق غذاخوری سرکه سیب سرخ شده را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و برای خوش طعم شدن می‌توانید در صورت تمایل کمی عسل خام بیفزایید و آن را دو بار در روز قبل از وعده‌های غذایی بنوشید و این روش را برای درمان کبد چرب چند ماه دنبال کنید.

توجه داشته باشید سرکه می‌تواند به مینای دندان صدمه بزند، از این رو توصیه می‌شود پس از نوشیدن دهان خود را بشویید.

 

خوراکی که کبد چرب را درمان می‌کند

لیمو نه تنها یک خورکی بلکه یک داروست چرا که حاوی مقادیر بالایی از ویتامین C. و آنتی اکسیدان هاست که به کبد کمک می‌کند تا آنزیم‌هایی مانند گلوتاتیون را تولید کنند، گلوتاتیون سموم را خنثی می‌کند و به همین دلیل لیمو به سم زدایی کبد کمک می‌کند.
لیمو غنی از فلاونوئیدهاست و فلاونوئید‌ها در داخل لیمو ترشح صفرا تحریک می‌کند و در نتیجه در هضم مواد غذایی موثر است.

لیمو در کاهش انواع چربی خون به ویژه کلسترول و تری گلیسیرید و در نتیجه کاهش چربی کبد موثر است.

 

دستورالعمل: آب  نصف یک عدد لیمو را  در یک فنجان آب بریزید و آن را دو تا سه بار در روز برای چند هفته اول صبح ناشتا بنوشید.

همچنین لیمو خرد شده را به یک بطری یا پارچ آب اضافه کنید و  اجازه دهید برای چند ساعت باقی بماند و این آب را در فواصل منظم در طول روز بنوشید.

 

درمان کبد چرب با چاشنی خانگی زردچوبه

زردچوبه توانایی بدن در جذب چربی را بهبود می‌بخشد و در نتیجه کمک می‌کند تا چربی در کبد انباشته نشود؛ همچنین به فرآیند سم زدایی کبد کمک می‌کند.

 

دستورالعمل: کافی است تا مخلوط یک چهارم قاشق چای خوری پودر زردچوبه در ۱ تا ۲ لیوان آب بریزید و آن را بجوشانید و دو بار در هفته از این نوشیدنی مصرف کنید؛ البته می‌توانید برای جذب بهتر به جای آب از شیر استفاده کنید.

 

البته اگر پس از مصرف این نوشیدنی مشکل یبوست، درد معده یا گاز بیش از حد وجود داشته باشد، مصرف آن قطع شود.

 

 

منابع:نمناک

خبرگزاری تسنیم

پارسی طب

تیر
۱۲