علل زانو درد و عوامل خطرساز آن

علل زانو درد و  عوامل خطرساز آن

علل زانو درد و عوامل خطرساز آن

28 آوریل 2019 مدیریت مقالات ، بیماری های عمومی

علل زانو درد و  عوامل خطرساز آن

درد پشت زانو گاهی اوقات به تدریج و در طول زمان به وجود می آید و نشانه یک بیماری زمینه ای است و گاهی نیز ناگهانی و به دلیل مصدومیت رخ می دهد. درد زانو در همه گروه های سنی رایج است، ولی درد پشت زانو به دلیل فشار و استرس زیاد بر روی مفاصل زانو ایجاد می شود.
زانو درد (Knee Pain) مشکل شایعی بوده که افراد در همه سنین را تحت تاثیر قرار می دهد. درد زانو می تواند ناشی از آسیب دیدگی ها همچون پاره شدن رباط و یا غضروف باشد. بیماری ها و مشکلات همچون ورم مفاصل، نقرس و عفونت نیز می توانند باعث زانو درد شوند.

زانو درد-گردشگری سلامت علی طب

دلایل زانو درد

آسیب دیدگی ها، معمول ترین علت مشکلات و درد زانو می باشند. آسیب های ناگهانی (حاد) به زانو می تواند ناشی از ضربه مستقیم به زانو و یا خم کردن، پیچیدن و یا افتادن برروی زانو باشد. درد، کبودی و یا ورم زانو می تواند شدید بوده و همچنین بیشتر و بیشتر شود. زانو و یا زیر زانو بعد از آسیب ممکن است بی حس، ضعیف، سرد، سوزن سوزن شده و یا به رنگ آبی درآید.

آسیب های حاد و ناگهانی که باعث درد زانو می شود، شامل:

رگ به رگ شدن، کشیدگی و سایر آسیب ها به رباط و تاندون های متصل کننده کشکگ زانو
پارگی در بالشتک لاستیکی مفصل زانو (مینیسک)
پارگی های رباط از قبیل رباط صلیبی قدامی (ACL). آسیب دیدگی رباط جانبی داخلی (MCL) شایع ترین آسیب دیدگی رباط زانو می باشد.
شکستگی کشکگ زانو، که عموما ناشی از فشار غیرطبیعی برروی زانو از قبیل افتادن، پیچش شدید زانو، نیروی شدید که زانو را خم کند و یا زمانیکه زانو با شدت زیاد با چیزی برخورد می کند.
دررفتگی زانو که اغلب در دختران سنین ۱۳ تا ۱۸ سال رخ می دهد.
تکه های از استخوان و بافت های ناشی از شکستگی که در زانو گیر می کند.
در رفتگی مفصل زانو که عموما آسیبی نادر و در عین حال جدی می باشد.

علل زانو درد و  عوامل خطر

طبق نظر متخصصان علی طب زانو درد ممکن است به علل زیر ایجاد شود.

 

آسیب

آسیب ممکن است باعث زانو درد شود. علل مربوط به آسیب عبارتند از:

آسیب به ساختار زانو ازجمله استخوان، غضروف، لیگامان، تاندون‌ها و ماهیچه‌ها
بورسیت که التهاب کیسه‌های پر از مایعی است که از زانو محافظت می‌کنند.

آرتروز

آرتروز می‌تواند به‌زانو درد منجر شود. علل مرتبط با آرتروز عبارتند از:

ساییدگی مفصل
روماتیسم مفصلی
نقرس
آرتریت سپتیک (عفونت زانو)

 

زانو درد-گردشگری سلامت علی طب

 

علل دیگر زانو درد

سایر علل زانو درد عبارتند از:

سندرم درد پاتلوفمورال: درد در اطراف کاسه زانو كه به انتهاي استخوان ران کشیده می‌شود.
درد ناشی از کمر یا ستون فقرات

علل زانو درد و  عوامل خطر

علائم زانو درد

موقعیت و شدت زانو درد ممکن است بسته به علت مشکل متفاوت باشد. علائم و نشانه‌هایی که گاهی همراه زانو درد دیده می‌شوند عبارتند از:

تورم و سفتی
قرمزی و حساسیت به لمس
ضعف یا بی‌ثباتی
صدا دادن زانو
عدم توانایی کامل زانو

 

عوامل خطر

فرد بیشتر درخطر زانو درد قرار می‌گیرد اگر او:

اضافه‌وزن دارد
دارای عضلات ساق پای ضعیف یا خشک است
انجام ورزش‌های خاص به‌عنوان مثال اسکی و بسکتبال

قبلاً زانویش صدمه‌دیده است

دارای پاهای ناصاف یا مشکلات دیگر است.

چند روش درمانی:زانو درد-گردشگری سلامت علی طب

 

يکي ازآسان ترين درمان و سريع ترين راه تسکين زانودرد، مصرف تخم شنبليله است. کمي تخم شنبليله را که از شب قبل خيس کرده ايد، به صورت ناشتا ميل کنيد.اين گياه درد مفصل را به سرعت بهبود مي بخشد.

آب مايه حيات است و مي تواند درد زانو را کاهش دهد.ميزان کافي آب در بدن، غضروف ها را نرم مي کند و اين امر در حفظ گردش خون و رسيدن مواد مغذي به مفصل ها کمک مي کند. علاوه بر آن با دفع سموم از مفصل هاي زانو، درد زانو را تسکين مي دهد.

پياز به طور طبيعي خاصيت ضد التهابي دارد و سيستم ايمني بدن را تحريک مي کند. ترکيب سولفور پياز، هر نوع دردي را کاهش مي دهد.

ماساژ دادن آرام زانو با روغن ولرم، التهاب را کاهش مي دهد و گردش خون را تقويت مي کند. ۲ قاشق مرباخوري روغن خردل را با ۵ سير رنده شده کمي گرم کنيد و به زانوها بماليد.ماساژ با روغن ولرم نارگيل، تسکين دهنده درد است و گردش خون را بهبود مي بخشد.

روغن زيتون، مفصل ها را نرم و منعطف مي کند و درد زانو را تسکين مي دهد. اين روغن حاوي ماده اي به نام «اليوکانتل» است که درد در قسمت موثر را کاهش مي دهد.

علل زانو درد و  عوامل خطر

 

مخلوطي از کمي زردچوبه را در يک ليوان آب ولرم حل و ميل کنيد تا درد زانوي شما کاهش يابد.

دمنوش زنجبيل و زردچوبه با کمي عسل نيز به تسکين درد زانو کمک مي کند.اين دو گياه خاصيت ضد التهابي دارد و درد مربوط به آرتريت روماتوئيد را کاهش مي دهد. مصرف اين دمنوش، روزي ۲ بار مي تواند موثر واقع شود.

نمک اپسوم حاوي منيزيم سولفات است که درد مزمن زانو را کاهش مي دهد. در يک تشت بزرگ حاوي آب ولرم، يک پيمانه نمک اپسوم اضافه کنيد و براي مدتي پاها را در آن قرار دهيد.منيزيم، باعث آرامش عضلات و اعصاب مي شود، سفتي مفصل ها را برطرف مي کند و درد را کاهش مي دهد.براي تقويت تراکم استخوان، مصرف منيزيم را که در برگ هاي سبز، مغز ميوه با لوبيا و… وجود دارد، افزايش دهيد. روغن آن را نيز مي توانيد روي زانو بماليد تا درد کاهش يابد.

برگ هاي قاصدک، حاوي ويتامين هاي A و C است که در بازسازي بافت هاي آسيب ديده موثر است. اين ۲نوع ويتامين با دفع سموم، کبد را تصفيه مي کند. برگ هاي آن خاصيت ضدالتهابي دارد و پروستا گلاندين توليد مي کند که براي ايجاد واکنش ايمني خوب و کاهش التهاب موثر است.

همچنين براي حفظ سلامت زانوها، ورزش هاي مفيد براي زانو را انجام دهيد. ورزش مي تواند سفتي و درد مفصل زانو و آرتريت را کاهش دهد.يکي از علت هاي عمده زانو درد، اضافه وزن است. با انجام ورزش مناسب مي توانيد عضلات را که از مفصل حمايت مي کند، تقويت کنيد.

به علت «ساليسين» موجود در بيد سفيد، آن را نوعي آسپرين مي دانند.اين مسکن طبيعي بدون عارضه جانبي، درد زانو را تسکين مي دهد. براي به دست آوردن نتيجه مطلوب روزي ۲ بار دمنوش آن را با کمي عسل و چند قطره آب ليمو ميل کنيد.

به گزارش علی طب، همچنين روغن نعناع و اکاليپتوس، تسکين دهنده درد است و ناراحتي و درد زانو را برطرف مي کند. استفاده موضعي از آن به صورت منظم، در رفع درد موثر است.

 

منابع:بیتوته

آفتاب نیوز

دلگرم

آوریل
28