علل و درمان تنبلی کبد را بشناسید

علل و درمان تنبلی کبد را بشناسید

علل و درمان تنبلی کبد را بشناسید

4 آگوست 2019 مدیریت مقالات ، دستگاه گوارش

علل و درمان تنبلی کبد را بشناسید

از انواع بیماری کبدی که می توان به آن اشاره کرد عبارتند از کبد چرب و سیروز کبدی. سیروز از مراحل پیشرفته ی بیماری کبد است. التهاب و آسیب به بافت های کبد باعث ناتوانی آن  در انجام وظایفش می شود. کبد تا زمانی که میزان چشمگیری از سلول های آن آسیب نبیند به صورت کامل از کار نمی افتد.

 

 

تنبلی-کبد-گردشگری سلامت علی طب

 

عوامل متعددی سبب بروز سیروز می‌شوند که از جمله این عوامل می‌توان به هپاتیت ویروسی نوع B و C اشاره کرد.

همچنین در کشورهایی که مصرف الکل در آنها رواج دارد یکی از علل بروز سیروز، استفاده از الکل شناخته می‌شود.

در ایران نیز بیشترین علت ابتلاء به بیماری سیروز کبدی، هپاتیت مزمن B است و باید توجه داشت که از هر ۱۰۰ نفر بیمار مبتلا به هپاتیت B از نوع حاد، ۲ تا ۴ نفر به هپاتیت مزمن مبتلا می‌شوند و در صورت عدم درمان و پیشرفت بیماری ممکن است بیماری آنها به سیروز تبدیل شود.
متخصص علی طب بیماری سیروز کبدی را شامل عوارضی نظیر ضعف و بی‌حالی، تورم شکم، تجمع آب در شکم، برجسته شدن عروق مری، کوچک شدن کبد، کاهش وزن، بروز لکه‌های خون مردگی در پوست، خونریزی بینی و لثه و. …خواند و افزود: همچنین از مهم‌ترین خطراتی که بیماران مبتلا به سیروز را تهدید می‌کند، خونریزی گوارشی است که اغلب به دلیل پاره شدن عروق مری اتفاق می‌افتد و پس از پاره شدن این عروق، شخص ممکن است دچار استفراغ خونی شود و یا اینکه پس از چند ساعت تا چند روز مدفوع سیاه رنگ دفع کند.

به همین دلیل لازم است بیمار در صورت مشاهده این علائم سریعاً به پزشک مراجعه کند.

علائم سیروز کبدی

علائم سیروز کبدی عبارت اند از : از دست دادن اشتها ، خستگی ، تهوع و استفراغ ، کاهش وزن ، خارش پوست ، زردی ، گرفتگی عضلانی ، کبودی و خون آمدن سریع بدن و عرق خونی در زیر پوست است .

هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد اما ، می تواند از پیشروی آن جلوگیری کرد و عوارض آن را کاهش داد .

تنبلی-کبد-گردشگری سلامت علی طب

 

وجود فیبروز در کبد و پیشرفت آن درآمد ابتلا به سیروز کبدی است،سیروز یا تنبلی کبد یک اختلال جدی و پیش رونده ای است که در واقع پاسخ کبد به ضایعاتی که به آن وارد می شود، بوده و در اثر بیماری های مزمن کبدی، بافت جوشگاهی (فیبروز) در آن ایجاد می شود.

متخصص علی طب  ادامه داد: برای درک بهتر فیبروز در کبد باید به محل ترمیم و بهبودی یک زخم عمیق پوستیکه یک بافت اضافی تشکیل می شود توجه کرد بافت ایجاد شده همان بافت کلاژن است.

بافت فیبروز از کلاژن تشکیل شده و سلول ها ایتو (ItO) کبدی که در حالت عادی غیر فعال هستندپس از فعال شدن به علل مختلف از جمله ویروس هپاتیت بی، مواد کلاژن تولید می کنند.
این متخصص گوارش و کبد با اشاره به اینکه علائم و نشانه های سیروز با توجه به شدت بیماری کبدی متغیر است، گفت: این علائم شامل خستگی و ضعف، تورم شکم و اندام، ضعف و سستی عضلانی، تیره شدن پوست، بروز لکه های خونمردگی در پوست، کاهش میل جنسی، خونریزی از بینی و لثه ها و بزرگی سینه ها در آقایان است.
تنبلی-کبد-گردشگری سلامت علی طب

 

وی تصریح کرد: برای تشخیص قطعی وجود سیروز کبدی از روش های فیبرو اسکن، بیویسی کبد،و آندوسکوپی فوقانی جهت بررسی وجود واریس در مری استفاده می شود همچنین در درمان سیروز کبدی علاوهبر توجه به بیماری زمینه ای که همان هپاتیت بی است باید به عوارض موجود در بدن توجه کرده و در جهت کنترل آنها نیز اقدام کرد.

وی همچنین افزود: برای درمان، اصلاح ورم اندام ها و شکم، اصلاح اختلال انعقادی با تجویز ویتامین k ،اصلاح اجابت مزاج با مصرف شربت لاکتولوز و … توصیه می شود و در برخی شرایط پیوند کبد می تواندجان بیمار را نجات دهد البته باید توسط معیارهای بالینی و آزمایشگاهی مورد محاسبه قرار گرفته و تعیین شود.

کلینیک زیبایی درمانی علی طب یاد آور شد: پیوند کبد معمولا از کبد افراد با مرگ مغزی استفاده می شود و فرد گیرنده پیوند نیز باید آمادگی کافی جهت آن را داشته باشد.

بیماری سیروز یا تنبلی کبد، درمان قطعی ندارد، اما باید توجه داشت اگر تشخیص سریع اتفاق افتد و روند درمان به درستی پیگیری شود، درصورتی که علت ابتلاء به سیروز، بیماری خودایمنی باشد، امکان بهبودی قطعی به‌وجود می‌آید.

البته باید توجه داشت که مجموعه درمان دارویی، رعایت دستورات تغذیه‌ای و بهداشتی می‌تواند زندگی بیمار مبتلا به سیروز کبدی را بهبود بخشد.

 

کاسنی و نقش آن در درمان سیروز کبدی:

تنبلی-کبد-گردشگری سلامت علی طب

کاسنی گیاهی دارویی است که در طبیعت بسیار وجود دارد و خواص بیشماری برای بدن دارد.

کاسنی گیاهی با طبع سرد است و می تواند حرارت و التهاب را از بدن دور کند.

کبد عضوی سم زدا است که سوخت و ساز چربی ها از مهمترین وظایف این عضو به شمار می آید و اگر در این عضو از بدن اختلالی به وجود آید تمام اعضای دیگر بدن را درگیر می‌کند.

براساس تحقیقات علی طب عرق کاسنی نقش بسزایی در تولید سلول های کبدی ایفا می کند و منبع سرشار از ویتامین c بوده و تمام بیماری های مزمن کبدی را برطرف می کند.

تنبلی-کبد-گردشگری سلامت علی طب

چه افرادی استعداد ابتلا به بیماری کبدی دارند؟

پزشکان علی طب اظهار دارند: افراد چاق که کم ترین میزان تحرک را به دلیل اضافه وزن دارند اصلی ترین گروه ها برای ابتلا به بیماری کبد هستند. افراد بی تحرک و علاقه مند به غذاهای آماده در گروه افراد مستعد ابتلا به این بیماری هستند بنابراین باید هوشیار باشند و با مراجعه به پزشک خود آزمایشات لازم را انجام دهند.

مصرف بی رویه و بی قاعده ویتامین A  نیز می تواند یک عامل محرک برای ابتلا به بیماری کبدی باشد که در نهایت خطر رسوب چربی در بافت های کبد و اختلال در عملکرد این عضو رو به رو کند.

 

منابع: نمناک

باشگاه خبرنگاران جوان

دکترنیم

آگوست
4