عمل برداشتن کیسه صفرا

عمل برداشتن کیسه صفرا

عمل برداشتن کیسه صفرا

۲۸ بهمن ۱۳۹۷ مدیریت مقالات ، دستگاه گوارش

عمل برداشتن کیسه صفرا در علی طب

فوق تخصص گوارش و کبد علی طب با بیان اینکه کولیک صفراوی نخستین علامت ابتلا به سنگ کیسه صفرا است و در این حالت وقتی فرد غذای چرب مصرف می‌کند، احساس درد شدید کبد به سراغ او می‌آید که ممکن است باعث شود پشت و قلب او و شانه راستش تیر بکشد، متخصص گوارش در علی طب گفت:‌ با این حال ۴۰ درصد موارد ابتلا به سنگ کیسه صفرا بدون علامت هستند.

پزشکان علی طب، به گردش صفراوی در بدن اشاره کردند و توضیح داد: بر اثر مصرف غذای چرب، کیسه صفرا منقبض شده و باعث می‌شود ماده صفرا وارد روده شود. بیشتر از ۹۸ درصد ماده صفراوی در قسمت انتهایی روده باریک دوباره جذب و وارد یک حوضچه صفراوی می‌شود.

در ادامه طبق گزارشات علی طب : سیکل ریختن صفرا داخل روده و جذب دوباره‌اش در انتهای آن و برگشتش به کبد دائما در طول روز تکرار می‌شود. اگر فرد به یک بیماری مبتلا باشد که در پی آن گردش صفراوی به هم بخورد در نتیجه صفرا دیگر جذب نشود و غلظت اسیدهای صفراوی کاهش یابد، فرد در معرض ابتلا به سنگ کیسه صفرا قرار می‌گیرد.

مرکز درمانی علی طب در پاسخ به اینکه آیا همه افرادی که سنگ کیسه صفرا دارند، دارای علامت هستند، گفت: ۴۰ درصد موارد ابتلا به سنگ کیسه صفرا بدون علامت هستند.

نقش‌های کیسه صفرا در بدن

مهم‌ترین کاری که کیسه صفرا انجام می‌دهد، ذخیره‌ی مایع صفراوی ترشح شده از کبد است. در یک وعده‌ی غذایی، مایع مورد نظر در مقداری مناسب به روده‌ی کوچک منتقل می‌شود. همین مایع صفراوی در روده‌ی کوچک کمک می‌کند که چربی به قطعات کوچکتر تجزیه شده تا هضم آن آسان شود. در واقع یکی از عوارض برداشتن کیسه صفرا و بدون مایع صفراوی، هضم و جذب چربی ناقص است.

فوق تخصص گوارش و کبد علی طب با بیان اینکه کولیک صفراوی نخستین علامت ابتلا به سنگ کیسه صفرا است و در این حالت وقتی فرد غذای چرب مصرف می‌کند، احساس درد شدید کبد به سراغ او می‌آید که ممکن است باعث شود پشت و قلب او و شانه راستش تیر بکشد، متخصص گوارش در علی طب گفت:‌ با این حال 40 درصد موارد ابتلا به سنگ کیسه صفرا بدون علامت هستند.

متخصصین علی طب  علائم ابتلا به سنگ کیسه صفرا را این گونه توضیح دادند: کولیک صفراوی نخستین علامت ابتلا به سنگ کیسه صفرا است. در این حالت وقتی فرد غذای چرب مصرف می‌کند، احساس درد شدید کبد به سراغ او می‌آید که ممکن است باعث شود پشت و قلب او و شانه راستش تیر بکشد. در این حالت معمولا بیمار تصور می‌کند دچار حمله قلبی شده است. در حالی که علت ابتلای او به درد قلبی، سنگ کیسه صفرا بوده است.

فوق تخصص گوارش و کبد ادامه داد: کولیک صفراوی از ۱۵ دقیقه شروع و تا شش ساعت هم ادامه می‌یابد. گاهی اوقات ممکن است سنگ کیسه صفرا با التهاب کیسه صفراوی همراه شود، در این حالت علاوه بر درد محل کیسه صفرا، این ناحیه کاملا حساس می‌شود.

علی طب با بیان اینکه گاهی سنگ تولید شده از کیسه صفرا در مجرای میان کیسه تا روده می‌افتد در این صورت گاهی ماده صفرا از مجرا وارد روده شده و باعث می‌شود چشم‌های بیمار کاملا زرد شده و تب کند. به این حالت «کلانژیت» نیز گفته می‌شود که اگر به موقع به فرد رسیدگی نشود، ممکن است به علت عفونت شدید، جان خود را از دست بدهد. به طور کلی زرد شدن رنگ چشم، تغییر رنگ ادرار، تهوع و استفراغ از جمله علائم کلانژیت هستند.

آیا قادر به زندگی کردن بدون کیسه صفرا خواهیم بود

شما میدانید که کیسه صفرا دارید،اما آیا میدانید محل آن کجاست و عملکرد آن چیست؟کمی درباره کیسه صفرا و نقش آن در گوارش بدانیم.چرا برداشتن کیسه صفرا یکی از رایج ترین بیماری ها به شمار می آید؟ برای داشتن یک بدن سالم بد نیست بدانید به چه علت کیسه صفرا را بر می دارند.کیسه صفرا عضوی مهم است ولی وجود آن برای ادامه زندگی ضروری نیست. این عضو گلابی شکل که در زیر کبد واقع شده است، انبار مهماتی است برای ذخیره صفرا که در کبد ساخته شده است. پس از خوردن غذای چرب و به محض ورود موادغذایی از معده به داخل روده باریک (در محل دوازدهه) یکسری مواد محرک آزاد شده و انقباض کیسه صفرا را موجب می شود.

کیسه صفرا ترشحات صفراوی موجود در خود را تخلیه می کند و وارد ابتدای روده باریک کرده و موجب هضم چربی ها می شود.

برای شما که می خواستید بدانید چرا کیسه صفرای شما را با جراحی برداشته اند، عرض می کنم که ترشحات صفراوی مجموعه ای است از چربی ها، املاح صفراوی و بعضی مواد زاید دفعی کبد؛ در صورتی که شرایط نامساعدی اتفاق بیفتد در مسیر عبور صفرا که همان مجاری صفراوی است موادی که به طور عمده از جنس چربی متراکم و همراه با املاح هستند رسوب کرده و سنگ صفراوی ایجاد می شود.

این سنگ ها می توانند موجب انسداد مجاری صفراوی و التهاب کیسه صفرا شوند.

درمان این مشکل برداشتن کیسه صفرا است. شرایط نامساعدی که از آن یاد کردم شامل: افزایش میزان چربی صفرا، ناشتا بودن طولانی مدت، مصرف بعضی داروها از جمله قرص های جلوگیری از بارداری و یا برخی داروهای پایین آوردنده چربی خون، چاقی و یا در جریان حاملگی و کاهش وزن شدید است.

پرهیزها بعد از جراحی کیسه صفرا در علی طب

پس از انجام جراحی برداشتن کیسه صفرا، باید توجه ویژه‌ای به رژیم غذایی خود داشته باشید. پس از انجام این عمل جراحی در علی طب، باید برخی تغییرات سریع را در رژیم غذایی‌تان ایجاد کنید. به تدریج به رژیم غذایی پیشین خود بازگردید تا مشکلی پیش نیاید. بلافاصله پس از انجام این عمل، خوردن غذاهای چرب را آغاز نکنید. بهتر است طی چند روز پس از جراحی، مایعات، ژلاتین و آبگوشت مصرف کنید. برای اضافه کردن غذای جامد به رژیم غذایی خود عجله نکنید.

 فوق تخصص گوارش و کبد علی طب با بیان اینکه کولیک صفراوی نخستین علامت ابتلا به سنگ کیسه صفرا است و در این حالت وقتی فرد غذای چرب مصرف می‌کند، احساس درد شدید کبد به سراغ او می‌آید که ممکن است باعث شود پشت و قلب او و شانه راستش تیر بکشد، متخصص گوارش در علی طب گفت:‌ با این حال 40 درصد موارد ابتلا به سنگ کیسه صفرا بدون علامت هستند.

احتمالا می پرسید مگر بدون کیسه صفرا می توانم زندگی کنم؟

هیچ نگران نباشید. نداشتن کیسه صفرا به اختلال عمده در روند زندگی شما منجر نخواهد شد. با جراحی و برداشتن کیسه صفرا درواقع محل ذخیره صفرای کبدی را برمی داریم و پس از آن ترشحات صفراوی کبد جریان داشته و بدون ذخیره شدن به طور مداوم تراوش شده و موقع لزوم به داخل روده باریک خواهد ریخت.
وجود جریان صفرا به طور کلی برای هضم و جذب ۴۰ تا ۵۰ درصد چربی ها و ویتامین های محلول در چربی لازم است و حتی نمی توان گفت هضم و جذب چربی ها و ویتامین ها در نبودن کیسه صفرا با مشکل مواجه خواهد شد. در صورتی که به طور مناسب جراحی شده باشید، عارضه مهمی را انتظار نداریم. ممکن است نفخ شکم در بعضی از بیماران ایجاد شود که حتی نیاز به درمان نیز ندارند.

محافظت از کیسه صفرا بدون عمل جراحی

برخی کارها و روش‌ها وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توان بدون عمل برداشتن کیسه صفرا از آن محافظت کرد. این روش‌ها عموماً بر روی عملکرد کبد تأثیر می‌گذارند اما سایر روش‌ها هدف‌شان تأثیر بر سطح کلسترول بدن است، چرا که عموماً سنگ‌های صفراوی از کلسترول ساخته می‌شوند.

رایج‌ترین توصیه‌ها در علی طب بدین قرارند:

  • ماندن در وزن مناسب (جلوگیری از افزایش وزن)
  • توجه به میزان چربی در رژیم غذایی
  • مصرف سرکه سیب

کارهایی که در صورت برداشتن کیسه صفرا در علی طب توصیه میگردد و می‌بایست انجام داد:

۱- درست پس از عمل برداشتن کیسه صفرا  :

هنگامی که کیسه صفرا برداشته می‌شود، کبد به ترشح مایع صفراوی ادامه می‌دهد. اما این مایع، به سبب نبود کیسه صفرا، به روده وارد می‌شود. لیکن بدون کیسه صفرا هیچ فضایی برای نگهداری مایع صفراوی وجود ندارد و به این ترتیب هیچ کنترلی بر روی میزان ورود این مایع به روده وجود ندارد. یکی از عوارض برداشتن کیسه صفرا این است که این امر می‌تواند اسهال را در پی داشته باشد،خصوصاً پس از انجام عمل جراحی . بنابراین فرد می‌بایست با توجه به اسهال بر روی مصرف غذاهای حاوی فیبر رژیمی تمرکز کند. در هر صورت اسهال به سرعت از میان می‌رود چرا که بدن خود را با شرایط جدید سازگار می‌کند. اما با این حال، در برخی موارد اسهال به زودی از میان نمی‌رود و به این ترتیب می‌بایست مورد رسیدگی واقع شود.

۲- عادات غذایی در بلند مدت :

برخی تغییرات در عادات غذایی می‌بایست اعمال شوند تا بتوانند غیاب کیسه صفرا را تا حدی کمرنگ کنند. نخستین کار و یکی از مهم‌ترین کارها محدود کردن مصرف چربی است. برای این کار می‌بایست از مصرف سس‌ها، کرم‌ها و همچنین غذاهای سرخ شده اجتناب گردد و در عوض بایستی به کباب کردن و یا پختن مواد غذایی روی آورده شود. افزون بر این، حتماً می‌بایست مصرف فرآورده‌های گوشتی نیز قطع شود. در مصرف گوشت نیز محدودیت‌هایی لازم است اعمال شود، از جمله این‌که می‌بایست از گوشت‌های با ۱۵ درصد چربی و یا کمتر استفاده گردد.

 مراجع :

عمل برداشتن کیسه صفرا در فردا

عمل برداشتن کیسه صفرا در نمناک

عمل برداشتن کیسه صفرا در روکنا

عمل برداشتن کیسه صفرا در نت نوشت

عمل برداشتن کیسه صفرا در تابناک

بهمن
۲۸