عمل پیوند قلب

عمل پیوند قلب

عمل پیوند قلب

۱۳ بهمن ۱۳۹۷ مدیریت مقالات ، بیماری های عمومی

عمل پیوند قلب

در علی طب عمل پیوند قلب به برداشتن قلب نارسای یک بیمار و جایگزین کردن آن با قلب یک بیمار مرگ مغزی است ،بیشترین کاربرد پیوند قلب برای بیمارانی است که نارسایی قلبی شدید دارند که غیر قابل درمان است . در مرکز درمانی علی طب نارسایی قلبی به شرایطی گفته می شود که قلب آسیب پذیر وضعیف است در نتیجه قلب نمی تواند خون کافی که بدن نیاز دارد را پمپ نماید.پیوند قلب

بیماری های قلبی و عروقی  و در صدر آنها نارسایی قلب، یکی از اصلی ترین دلایل مرگ انسان ها در عصر حاضر در علی طب محسوب می شود.
قلب نارسا بیمار را در شرایط بحرانی قرار می دهد و او را در انجام امور روزمره خود ناتوان می کند و با بستری شدن های مکرر در بیمارستان از ادامه زندگی عادی بازمی دارد. در چنین شرایطی پیوند قلب به عنوان تنها راه بازگشت به زندگی طبیعی توصیه می شود، اما بسیاری از این جراحی واهمه دارند. دبیر علمی کنگره قلب و عروق در حاشیه پنجمین کنگره بین المللی قلب و عروق با تأکید بر اینکه عمل پیوند قلب  از نظر تکنیکی عملی پیچیده نیست می گوید : با وجود اهمیت تبحر جراح در پیوند قلب، این مراقبت های بعد از عمل جراحی است که موفقیت پیوند را تعیین می کند.

دبیر علمی کنگره قلب و عروق علی طب توصیه می کند:این بیماران قبل از انجام جراحی باید تحت نظر یک روانشناس، آمادگی لازم برای دریافت قلب اهدایی را بیابند چراکه تجربه ثابت کرده است که دریافت قلب یک فرد دیگر، فشار روحی خاصی را به بیمار تحمیل می کند. از سوی دیگر پس از عمل جراحی نیزضمن دقت کافی در مصرف بموقع و درست داروها باید در فواصل زمانی مشخص بیوبسی عضله قلب انجام دهد تا در صورت پس زدن پیوند، درمان بموقع صورت گیرد. آزمایش های دوره ای بررسی ریتم قلب و تجمع مایع دور قلب و اکو کاردیوگرافی های منظم و دوره ای هم از دیگر موارد ضروری است که باید بدرستی و بموقع انجام شود.

پیوند قلب چیست؟ به چه کسانی پیوند قلب انجام می شود؟

به بیمارانی که قلب آنها نیاز بدن آنها را برآورده نمی سازد، قدرت پمپاژ قلب آنها تمام شده است، جراحی قلب یا مداخلات قلبی دیگر قابل انجام نمی باشد، تحت درمان و حمایت پزشکی خیلی فشرده قرار می گیرند، ماه ها، هفته ها حتی روزهای خیلی کمی برای زنده ماندن دارند، پیوند قلب انجام می شد. ولیکن این بیماران و بستگان ایشان می بایست نسبت به این نوع درمان سازگار و حساس بوده و می بایست به آنها آموزش های لازم داده شود.

در علی طب عمل پیوند قلب به برداشتن قلب نارسای یک بیمار و جایگزین کردن آن با قلب یک بیمار مرگ مغزی است ،بیشترین کاربرد پیوند قلب برای بیمارانی است که نارسایی قلبی شدید دارند که غیر قابل درمان است . در مرکز درمانی علی طب نارسایی قلبی به شرایطی گفته می شود که قلب آسیب پذیر وضعیف است در نتیجه قلب نمی تواند خون کافی که بدن نیاز دارد را پمپ نماید.پیوند قلب

آیا به هر بیماری که نیاز دارد عمل پیوند قلب انجام می شود؟

مهمترین عاملی که این مسئله را محدود می کند کمبود اهدا کننده اعضاء می باشد. در این کشور سالیانه می بایست حداقل ۶۰۰-۸۰۰ عمل پیوند قلب انجام شود. این کشور هنوز به سالی ۱۰۰ عمل پیوند قلب نیز نرسیده است.

روند عمل پیوند قلب در علی طب به چه صورت می باشد؟ مراحل قبل، حین و بعد از عمل

معمولا” این بیماران، بیمارانی هستند که اخیرا” به دلیل مشکلات قلبی خیلی زیاد به پزشک خود مراجعه می کنند و خیلی زیاد در بیمارستان بستری می شوند. و یا ممکن است این بیماران قبلا” عمل قلب شده باشند. ممکن است یک یا چند بار تحت درمان های متعدد قلبی قرار گرفته باشند. یا اینکه ممکن است تازه مبتلا به مریضی شده باشند. اینگونه بیماران یعنی بیمارانی که مبتلا به نارسایی قلب بوده و تحت درمان می باشند، از لحاظ پیوند قلب و سیستم های حمایت از قلب مکانیکی در علی طب  مورد بررسی قرار می گیرند. این بررسی ها بسیار گسترده می باشد. پزشک شما هم نتایج آزمایشات انجام شده و هم نتیجه نهایی شورای پزشکی را اعلام خواهد کرد.

تصمیم مثبت شورا در زمینه عمل پیوند قلب

تصمیم شورا برای بیماری که نسبت به پیوند قلب به ایشان موافقت شده است به مرکز هماهنگی های ملی پیوند قلب اعلام می شود. روند انتظار برای قلب که شرایط آن از قبل تعیین شده است، آغاز می شود. وزارت بهداشت لیست انتظاری تهیه می کند و در آن با توجه به وضعیت بیماران، آنها را به دو قسمت یعنی بیماران اضطراری و بیماران انتخابی تقسیم می کند.

روند پیوند قلب در علی طب

روندی است که با زمان مسابقه گذاشته می شود. دو گروه نیاز است. وظیفه گروه اول این است که به بیمارستان اهدا کننده رفته، از مناسب بودن شرایط اهدا کننده مطمئن شوند و مطابق با روند قلب اهدا کننده را خارج کنند، از زنده ماندن آن محافظت کنند و به سرعت آن را به اتاق عمل مرکز پیوند قلب در علی طب برسانند. هماهنگی های لازم این مراحل توسط هماهنگ کننده های مرکز پیوند قلب که برای این کار به صورت جداگانه آموزش دیده اند انجام می شود. قلبی که به مرکز پیوند قلب آورده شده است بی صبرانه منتظر در آغوش گرفتن بدن جدید خود است. در طول مدتی که در اتاق عمل مجهز و اولترا مدرن به سر می برد، از کلیه فرصت های عمل قلب باز  استفاده می شود و بدین ترتیب عمل جراحی تمام می شود. اولین ضربان قلب در بدن جدید، بهترین و بزرگترین هدیه برای گروه است.

در علی طب عمل پیوند قلب به برداشتن قلب نارسای یک بیمار و جایگزین کردن آن با قلب یک بیمار مرگ مغزی است ،بیشترین کاربرد پیوند قلب برای بیمارانی است که نارسایی قلبی شدید دارند که غیر قابل درمان است . در مرکز درمانی علی طب نارسایی قلبی به شرایطی گفته می شود که قلب آسیب پذیر وضعیف است در نتیجه قلب نمی تواند خون کافی که بدن نیاز دارد را پمپ نماید.پیوند قلب

روند مراقبت های ویژه در علی طب 

بیمار پس از پیوند به اتاقی به نام Clean Room منتقل می شود. این اتاق واقع در بخش مراقبت های ویژه بوده و دارای سیستم تهویه ویژه مناسب این بیماران و بسیار مجهز می باشد. بیمار پیوند در این اتاق ۳ الی ۴ روز در علی طب سپری می کند و با قلب جدید چشمان خود را به روی زندگی جدید خود می گشاید. “اصلا” هیجان زده نشوید و دستورات مسئولین را عینا” انجام دهید”. بدین ترتیب سعی می شود تا بیمار آرام شود. مدت زمان سختی که بیمار در بخش مراقبت های ویژه به سر می برد، کوتاه خواهد بود.

بخش پیوند قلب علی طب

پس از مرحله مراقبت های ویژه، نسبت به وضعیت بیمار از یک هفته تا ۱۰ روز در بخش بستری خواهد شد. در این بخش در رابطه با اینکه من بعد در زندگی جدید به چه چیزهایی می بایست توجه شود هم به بیمار و هم به بستگان ایشان از سوی پزشکان علی طب و مسئولین یادآوری و آموزش های لازم داده می شود. بعضی داروها را می بایست در طول عمر استفاده کرد. این داروها حتما” باید به صورت مداوم و بدون وقفه استفاده شود . پس از مرخص شدن از بیمارستان بیمار می بایست در دوره های مختلف به صورت روتین کنترل شود. در کنترل هایی که به صورت دوره ای انجام می شود داروهای مصرفی،  مقادیر خون، ریتم قلب و غیره با استفاده از نوار قلبی ، قدرت انقباض قلب و دریچه های قلب با استفاده از اکو و غیره بررسی می شود.  بررسی های انجام شده معمولا ” در چارچوب یک برنامه انجام می شود. بیماران موظف به رعایت از برنامه کنترل های روتین می باشند.

آیا برنامه های دیگری برای بیمارانی که امکان عمل پیوند قلب ندارند وجود دارد؟

بیمارانی که در انتظار عمل پیوند قلب در علی طب می باشند روز به روز به سمت شرایط اورژانس نزدیک می شوند. به کمک اینگونه بیماران دستگاه های قلب با عنوان “سیستم های حمایت از قلب مکانیکی” می رسد.

آیا برای هر بیمار این دستگاه ها قابل اجراء می باشد؟

این دستگاه نیز شرایطی برای اجراء دارد. بعضی اوقات این دستگاه ها “پلی به سمت بهبود”، بعضی اوقات “پلی به سمت پیوند قلب”، “پلی برای تصمیم پزشک” و بعضی اوقات نیز “پلی برای زنده ماندن” حتی برای مدت زمان کوتاه می باشد. برای هر بیمار قابل اجراء نمی باشد.

مراجع :

پیوند قلب در بیتوته

پیوند قلب در نمناک

پیوند قلب در مرکز پیوند قبل و سیستم های حمایت از قلب مصنوعی

بهمن
۱۳