عوامل موثر در انتخاب مقصد گردشگری سلامت

عوامل موثر در انتخاب مقصد گردشگری سلامت

عوامل موثر در انتخاب مقصد گردشگری سلامت

۹ مرداد ۱۳۹۷ مدیریت مقالات ، گردشگری سلامت

عوامل موثر در انتخاب مقصد گردشگری سلامت

گردشگری سلامت علی طب: ارمغان آور  زیبایی جوانی  سلامتی

علی طب با ارائه خدمات گردشگری سلامت و توریسم درمانی، در حال همکاری با گروهی از پزشکان متخصص و مجرب در عرصه های گوناگون پزشکی می باشد.

 

 

پدیده گردشگری سلامت امروزه از رو به رشدترین بخشهای صنعت گردشگری در جهان است و به صورت یکی از صنایع جذاب درزمینههای اقتصادی، اشتغالزایی، معرفی فرهنگها و حتی ایجاد منافع سیاسی برای کشورها مطرح میباشد-گردشگری سلامت علی طب

 

 

گردشگری سلامت منافع بسیاری را برای اقتصاد کشورهایی که در این صنعت فعالیت دارند، به همراه دارد. جدای از منافعی که برای کشور به وجود می آید، هزینه هایی که برای گردشگری سلامت انجام میشود موجب جذب ارزهای خارجی شده بنابراین درآمد ملی کشور بالامیرود که این مسئله مزیت فعالیت در این بخش را نشان میدهد. در شرایط کنونی در دنیا و منطقه و به علت هزینه های گزاف درمانی، بازار گردشگری سلامت شدیداً در حال توسعه است و بسیاری از کشورها در آسیا ومنطقه خاورمیانه در این راستا و جهت دستیابی به سهم بیشتری از این بازار تلاش میکنند. پژوهش حاضر با استفاده از مرور ادبیات به دنبال شناسایی عوامل تأثیرگذار در انتخاب یک مقصد گردشگری سلامت میباشد.

افزایش سلامت و جهانی شدن آن باعث پیدایش مفهوم جدیدی به نام گردشگری پزشکی شده است.

گردشگری پزشکی، بازاری در حال توسعه است که میتواند موجب ایجاد درآمدی بیش از ۶۰ میلیارد دلار در هر سال شود Jones] [2006 ,Keith &. از این رو بسیاری از کشورها برنامه های قانونی و عملیاتی مختلفی برای خدمت رسانی در این بخش تدوین کرده و به اجرا درآورده اند.

همچنین، تعداد کشورهایی که با تمام امکانات خود به ارائه تسهیلات پزشکی می پردازند، رو به افزایش است. این خدمات پزشکی در سطح بین المللی، پتانسیل اقتصادی گسترده ای فراهم کرده است.

گردشگری پزشکی به عنوان یکی از بخشهای سود آور برای کشورهای در حال توسعه معرفی شده است.

رامیرز دی آلرانو ، سرمایه گذاری در این بخش را موجب افزایش درآمد، بهبود خدمات، ایجاد تراز تجاری متعادل تر و رشد صنعت گردشگری می داند. به طور مثال در سال ۲۰۰۵، هند، مالزی، سنگاپور و تایلند بیش از دو میلیون و پانصد هزار نفر را در بخش گردشگری پزشکی جذب کرده اند.

پیش بینی شده است که درآمد حاصل از گردشگری پزشکی در آسیا به چندین میلیارد دلار در سال ۲۰۱۲ برسد. همچنین کلمبیا، سنگاپور، هند، تایلند، برونئی، کوبا، هنگ گنگ، مجارستان، اردن، لیتوانی، مالزی و امارات مهم ترین مقاصد نوظهور در عرصهی توریسم پزشکی بودهاند و آرژانتین، بولیوی، کاستاریکا، مکزیک و ترکیه نیز در حال تلاش برای مطرح کردن خود به عنوان مقاصد جذاب در زمینه ارائه خدمات پزشکی به خصوص در بخش جراحیهای زیبایی هستند .

بر اساس رده بندی های صورت گرفته، ایران در میان کشورهای برتر جذب کننده گردشگر پزشکی جایگاهی ندارد. در واقع ایران در این صنعت جایگاه خود را باز نیافته و گام های نخستین را طی میکند.

گردشگری پزشکی در ایران برای اولین بار در سال ۸۲ از سوی وزارت بهداشت مورد توجه قرار گرفت. البته وزارت بهداشت بیشتر با هدف اشتغال زایی برای دانش آموختگان پزشکی و نه رشد و توسعه گردشگری پزشکی به این مبحث پرداخت، اما به تدریج، از سال۸۳ و درست پس از ادغام سازمانهای میراث فرهنگی و سازمان ایرانگردی و جهانگردی با یکدیگر، گردشگری پزشکی به صورت مستقل در ایران ایجاد شد و دولت ایران بر اساس برنامه ریزی های خود باید تا پایان برنامه چهارم توسعه، ۳۰ درصد از نیازهای درمانی و بهداشتی کشور را از طریق صدور کالا، خدمات پزشکی و گردشگری پزشکی فراهم کند.

با وجود موقعیتهایی که کشورهای دیگر در این صنعت سودآور به دست آورده اند اقداماتی که در ایران صورت گرفته است کافی به نظر نمیرسد و کاستیهای فراوانی در این زمینه به وضوح قابل مشاهده است.

در این مقاله تلاش شده است عوامل مؤثر بر جذب و وفاداری گردشگر پزشکی شناسایی و راهکار های مناسب جهت ارائه خدمات مناسب برای افزایش جذب و وفاداری این نوع گردشگر ارائه گردد و گامی در راستای رشد و توسعه این صنعت راهبردی برداشته شود.

 

منابع: علم نت

پاپیروس

مرداد
۹