عینکتان را بردارید

عینکتان را بردارید

عینکتان را بردارید

۱۵ اسفند ۱۳۹۷ مدیریت دسته‌بندی نشده

عینکتان را بردارید

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که هر صبح روزشان را با زدن عینک آغاز می‌کنند حتما تا به حال چند بار فکر جراحی و خلاص شدن از شر عینک را از سر گذرانده‌اید. اما آیا ترس و تردید درمورد انتخاب نوع جراحی، پزشک مطمئن در علی طب  و درد و ناراحتی بعد از عمل، تصمیم‌گیری را برایتان سخت کرده است؟ نمی‌دانید بین لیزیک و لازک کدام را انتخاب کنید؟ پزشکان علی طب  تمامی تفاوت‌های بین این ۲ روش را برای شما بازگو می‌کنند.

اساسا ۳نوع ضعف چشم وجود دارد كه نوع اول نزديك بيني، دوم دوربيني و سومين مورد آستيگماتيسم است. به‌طور متوسط بيش از ۵۰درصد افراد بالغ و ميانسال نياز به استفاده از عينك دارند. يكي از روش‌هايي كه براي رفع ضعف بينايي مرسوم شده، عمل ليزر چشم است. درباره اين عمل جراحي و مضرات و محاسن آن گفت‌وگويي با فوق‌تخصص جراحي چشم در علی طب انجام داده‌ايم كه حاصل اين گفت‌وگو را در اختيار شما قرار مي‌دهيم.

ضعف بينايي هيچ ارتباطي با ميزان مطالعه و كار مداوم چشمي ندارد. همچنين عدم‌استفاده از عينك يا وضعيت تغذيه نيز منجر به پيشرفت ضعف چشم نمي‌شود. به‌طور كلي مي‌توان گفت كه ضعف بينايي صرفا جنبه ارثي دارد. اين مشكل عموما از حدود سن ۱۳تا ۱۹سالگي شروع و سپس ثابت مي‌شود. شايد به همين دليل است كه بسياري از والدين اين تصور را دارند كه فرزندانشان به‌دليل مطالعه زياد يا استفاده زياد از كامپيوتر دچار ضعف بينايي شده‌اند. درحالي‌كه هيچ فعاليت شديد چشمي موجب ضعف بينايي نمي‌شود.

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که هر صبح روزشان را با زدن عینک آغاز می‌کنند حتما تا به حال چند بار فکر جراحی و خلاص شدن از شر عینک را از سر گذرانده‌اید. اما آیا ترس و تردید درمورد انتخاب نوع جراحی، پزشک مطمئن در علی طب و درد و ناراحتی بعد از عمل، تصمیم‌گیری را برایتان سخت کرده است؟ نمی‌دانید بین لیزیک و لازک کدام را انتخاب کنید؟ پزشکان علی طب تمامی تفاوت‌های بین این 2 روش را برای شما بازگو می‌کنند.

عينك وسيله‌اي جهت اصلاح ديد بسياري از افراد است اما همين وسيله كمك‌دهنده در پاره‌اي موارد به صلاح بسياري از افراد نيست؛ براي مثال استفاده از عينك براي فوتباليست‌ها، كشتي‌گيران، شناگران و بسياري ديگر از رشته‌هاي ورزشي امكان‌پذير نيست همچنين براي مشاغل خاصي نظير خلبانان، مأموران آتش‌نشاني و نيروي انتظامي و نيروهاي امدادي حين كار محدوديت ايجاد كرده و در پاره‌اي موارد امكان‌پذير نيست. در ضمن افرادي كه اختلاف بين ۲چشم‌شان بيش از ۲/۵درجه باشد استفاده از عينك برايشان سرگيجه ايجاد كرده و قابل تحمل نخواهد بود. براي رفع اين معضل مي‌توان از لنزهاي تماسي استفاده كرد اما لنز هم وسيله‌اي پرهزينه است و امكان عفونت دارد. ضمن آنكه رعايت بهداشت از آن هم دشوارتر است.

يكي از روش‌هاي اصلاح ديد، جراحي با ليزر است كه درصورت انجام آن مشكلات استفاده از عينك و لنز برطرف مي‌شود. در روش عمل جراحي لازك يا P.R.K كه توسط ليزر انجام مي‌شود انحناي قرنيه تغيير مي‌يابد. اطلاعات شكل و ضخامت قرنيه و شماره عينك و سن بيمار به دستگاه داده مي‌شود و دستگاه طبق نرم‌افزاري كه دارد تشخيص مي‌دهد كه چه ميزان و در كدام محل ليزر بايد به قرنيه تابيده شود تا وضعيت قرنيه به يك فرم طبيعي و نرمال دربيايد.

هدف، تغییر در انحنای قرنیه است

هدف از روش‌های لیزری برای اصلاح عیوب انکساری مانند نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم، ایجاد تغییر در انحنای قرنیه است. درواقع با این تغییر می‌توان تصویری که روی شبکیه تشکیل نمی‌شده را روی شبکیه متمرکز کرد. این امر اساس اصلاح هرگونه عیب انکسار است. برای تغییر انحنای قرنیه می‌توان از ۳ روش لازک، PRK و لیزیک استفاده كرد. در روش لازک و PRK که با یکدیگر تفاوت‌های تکنیکی بسیار کوچکی دارند، لیزر به صورت مستقیم روی سطح قرنیه تابانده می‌شود. در روش لیزیک نیز ابتدا لایه‌ای با ضخامت بین ۱۰۰ تا ۱۶۰ میکرون با تیغ یا لیزر از سطح قرنیه برداشته می‌شود و بعد از استفاده از لیزر دوباره این لایه که به اصطلاح «Flap» نامیده می‌شود، روی قرنیه خوابانده می‌شود.

مراحل عمل

درآغاز عمل، چشم بيمار به‌وسيله قطره بي‌حس كننده، بي‌حس مي‌شود و سپس با محلول بتادين چشم‌ها ضدعفوني شده و بيمار زير دستگاه ليزر دراز مي‌كشد. بيمار حين عمل كاملا بهوش و آگاه است. اطلاعات مربوط به شماره عينك بيمار قبل از جراحي به دستگاه داده شده است. دستگاه ميزان اشعه‌اي را كه بايد به چشم بيمار تابيده شود را مشخص مي‌كند. جراح پلك‌هاي بيمار را با وسيله مخصوصي باز كرده و لايه رويي قرنيه كه اپي‌تليوم ناميده مي‌شود را به قطر حدود ۸ميلي‌متر برمي‌دارد. اين لايه بعد از ۳الي ۵روز خودبه‌خود ترميم مي‌شود. پس از آنكه اپي تليوم قرنيه برداشته شد به بيمار گفته مي‌شود كه فقط به نوري كه درست وسط دستگاه است خيره شود. سر بيماربايددر يك حالت كاملا افقي و موازي با دستگاه قرار گيرد. با فشار به دكمه، دستگاه شروع به تاباندن ليزر مي‌كند و زماني كه شماره چشم بيمار اصلاح شد تابيدن ليزر به‌طور اتوماتيك پايان مي‌گيرد. آنگاه با گذاشتن يك لنز تماسي روي قرنيه، عمل چشم اول خاتمه و با همين روش عمل چشم دوم انجام مي‌شود و سپس بيمار به اتاق معاينه هدايت مي‌شود و بعد از معاينه و تجويز دارو و دادن توصيه‌هاي لازم مرخص مي‌شود.

لازک چشم چیست؟

لازک چشم یکی از انواع جراحی‌های مرسوم و روش‌های لیزری برای اصلاح عیوب انکساری چشم مانند نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم و تغییر در انحنای قرنیه است. برای اولین بار چشم پزشکان آمریکایی در سال ۱۹۹۹ میلادی لازک را ابداع نمودند. لازک با ورود به عرصه‌ی چشم پزشکی تحول بزرگی را برای اصلاح دید بسیاری از بیماران علی‌الخصوص کسانی که قرنیه‌ی نازکی داشتند ایجاد نمود. عمل لازک چشم ترکیبی از مزایای دو روش دیگر جراحی چشم یعنی لیزیک (LASIK) و پی آر کی (PRK) است. پیدایش لازک به جهت کاستن عوارضی بود که در نتیجه‌ی برداشتن ضخامتی از قرنیه، بنام فلپ (flap) در جراحی لیزیک ایجاد می‌شد.

مزایای استفاده از لیزیک کدام اند؟

تاثیر گذار است! دید را تصحیح می‌کند. حدود ۹۶ درصد بیمارانیکه عمل لیزیک انجام می‌دهند از نتیجه آن راضی هستند.
بدلیل استفاده از قطره‌های بی حس کننده، درد بسیار کمی به همراه دارند.
دید فورا و یا یک روز بعد از لیزیک بهبود می‌یابد.
نیازی به بانداژ و بخیه بعد از عمل نمی‌باشد.
سال‌های بعد از عمل هم درصورتیکه دید تغییر کرد می‌شود از اصلاح دید استفاده نمود.
بعد از عمل لیزیک، اکثر بیماران کاهش محسوسی در نیاز خود به عینک و لز داشته و بیشترشان از لنز استفاده نمی‌کنند.

بعضی از پزشکان معتقداند لازک بهتر است، بعضی دیگر به لیزیک اعتقاد دارند، بهمین دلیل محققان دانشگاه ایلینویز شیکاگو تحقیقی انجام داده و به این نتیجه رسیدند که هر دو جراحی‌ها ایمن، کارا و قابل پیش بینی بوده، هرچند چشم‌هایی که با لازک عمل شده اند دید بهتری داشتند، اما تغییر آنقدر ناچیز است که بیماران قادر به تشخیص نمی‌باشند.

جراحی‌های لیزری اصلاح عیوب انکساری چشم در افراد نزدیک بین، دوربین و آستیگمات استفاده می‌شود. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که عمل‌های جراحی لازک و لیزیک به یک اندازه مفید هستند.

به گزارش علی طب , در هردو این جراحی‌ها از لیزر برای برداشتن لایه‌هایی از روی قرنیه و شکل دادن به آن استفاده می‌شود. در لازک (فوتوریفرکتیو کراتکتومی) این لایه برداری فقط در ناحیه خارجی قرنیه انجام می‌شود، به همین دلیل بعضی از مشکلات ایجاد شده در لایه برداری که در لیزیک رخ می‌دهد، در این نوع جراحی کم‌تر بوده، اما دوره بهبودی آن طولانی‌تر است و درد بیشتری هم بعد از جراحی در پی دارد.

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که هر صبح روزشان را با زدن عینک آغاز می‌کنند حتما تا به حال چند بار فکر جراحی و خلاص شدن از شر عینک را از سر گذرانده‌اید. اما آیا ترس و تردید درمورد انتخاب نوع جراحی، پزشک مطمئن در علی طب و درد و ناراحتی بعد از عمل، تصمیم‌گیری را برایتان سخت کرده است؟ نمی‌دانید بین لیزیک و لازک کدام را انتخاب کنید؟ پزشکان علی طب تمامی تفاوت‌های بین این 2 روش را برای شما بازگو می‌کنند.

آیا از پیشرفت جراحی مورد استفاده برای رفع اختلالات بینایی اطلاع دارید؟

چشم یکی از حساس‌ترین اعضای بدن هر انسان است. چشم‌ها علاوه بر قدرت بینایی در زیبایی ما نقش دارند. ما زمانی می‌توانیم محیط پیرامون خود را خوب ببینیم که امواج نورانی بازتاب شده از اجسام، پس از شکست نور (انکسار نور) در هنگام از عبور از قرینه بر روی شبکیه تمرکز یابد. هردلیلی که مانع این تمرکز شود می‌تواند در کیفیت بینایی تاثیر منفی بگذارد. اصولاً برای درمان اولیه عیوب انکساری از عینک و لنز‌های تماسی استفاده می‌کنند، مگر این که بیمار از استفاده مکرر آن‌ها خسته شده باشد. برای پی بردن به این نکات کافی است بدانید که عمل لازک چشم چیست و آن را با جراحی‌هایی که در دهه‌ها و قرن‌های گذشته برای بازگرداندن بینایی بیماران به کار برده می‌شد مقایسه کنید.

نحوه‌ی جراحی لازک چشم

طی جراحی لازک شکل و ساختار قرینه بیمار تغییر داده می‌شود تا انکسار نور (شکست نور) بصورت طبیعی انجام شده و مسیر امواج نورانی جهت تمرکز بر روی شبکیه اصلاح شود. در لازک نیز همانند بسیاری از روش‌های جراحی از لیزر اگزایمر استفاده می‌شود. عمل لازک چشم معمولاً کمتر از چند دقیقه انجام می‌شود. این عمل بدون بیهوشی و تنها با استفاده از قطره بی‌حس کننده انجام می‌گیرد. در جراحی لازک ابتدا با قرار دادن الکل رقیق ۲۰% به مدت ۱۵ تا ۲۰ ثانیه لایه سطحی و برگشت پذیر قرنیه (اپی تلیوم) بصورت یکپارچه منعقد می‌گردد، سپس با ابزاری بسیار ظریف بنام هاکی آنرا برداشته و اشعه لیزر بر سطح قرنیه تابیده می‌شود و لایه تراشیده شده ظرف چند روز خود به خود ترمیم می‌شود.

چرا دیگر مثل گذشته از عمل لیزیک استقبال نمی‌شود؟

شاید هنوز در برخی کشورها شایع‌ترین عملی که با استفاده از لیزر انجام می‌شود، عمل لیزیک باشد اما هم اکنون در ایران بیشتر بیماران تحت عمل لازک و PRK قرار می‌گیرند و تعداد پزشکانی در علی طب که از لیزیک استفاده می‌كنند انگشت شمار است. در عمل لیزیک به این دلیل که سطح قرنیه دستکاری نمی‌شود و لیزر به سطح آن تابانده نمی‌شود خیلی سریع بعد از عمل دید بیمار برمی‌گردد و فرد خیلی زود می‌تواند به کارهای روزانه‌اش بپردازد. اما یکی از مهم‌ترین مسائلی که باعث شد در ایران پزشکان علی طب دوباره به سمت لازک و  PRK بروند این بود که در عمل لیزیک با برداشتن ضخامتی از قرنیه، قوام یا ساختار قرنیه تاحدودی ضعیف می‌شد. علاوه براین، گاهی اوقات در زمان جراحی مشکلاتی در رابطه با لایه‌برداری از سطح قرنیه به وجود می آمد که باعث استرس جراح چشم می شد.

اما در لازک و PRK به این دلیل که هیچ برشی با تیغ یا لیزر برای برداشتن لایه اولیه قرنیه ایجاد نمی‌شود و لیزر در سطح قرنیه اعمال می‌شود، ساختار قرنیه دستکاری چندانی نخواهد شد و مقاومت آن در سال‌های بعد نیز دچار اشکال نمی‌شود. با این حال از آنجایی که در لازک و PRK، لیزر به صورت مستقیم به سطح قرنیه تابانده می‌شود ترمیم آن نسبت به روش لیزیک زمان بیشتری می‌برد. بیمار در این روش باید حوصله کافی داشته باشد، زیرا گاهی اوقات کامل شدن دید تا چند هفته طول می‌کشد اما در کل برای آینده خطر کمتری دارد. درواقع فرایند ترمیم قرنیه پس از عمل لازک یا PRK مانند زمانی است که خراشی روی پوست دست ایجاد می‌شود و مدتی طول می کشد تا پوست ترمیم شود و هم رنگ و هم ضخامت ناحیه مجاور خود شود. اصلاح دید پس از عمل لیزیک بسیار سریع‌تر صورت می‌گیرد اما با انجام آن همیشه یک نقطه ضعف در قرنیه باقی می‌ماند.

مزایای استفاده از لازک کدام اند؟

عوارض ناشی از ساختن و دوباره وصل کردن لایه در قرنیه وجود ندارد.
عمل جراحی لازک کم‌تر از لیزیک باعث خشکی چشم می‌شود.

معایب استفاده از لیزیک چیست؟

طولانی‌تر بودن دوره بهبود نسبت به لیزیک. خیلی از بیماران لازکی تا یک یا دو هفته بعد از عمل جراحی بهبود کامل نمی‌یابند.
لازک نسبت به لیزیک می‌تواند باعث درد و ناراحتی بیشتری شود. اکثر بیماران لازکی معتقداند درد آن حدود یک تا دو روز بعد از عمل طول می‌کشد.
بعد از جراحی بیماران باید برای ۳ تا ۴ روز از بانداژ برای جلوگیری از برخورد پلک‌ها با ناحیه جراحی شده استفاده نمایند.
بیماران بیاد از قطره‌های موضعی استروئیدی چندین هفته بیشتر از مدت مشابه در جراحی لیزیک استفاده نمایند. تغییرات صورت گرفته در قرنیه قابل بازگردانی نیست.
لیزیک عملی پیچیده می‌باشد. ممکن است هنگام لایه سازی توسط پزشک علي طب آسیب‌هایی دائمی که برروی دید تاثیر بگذارد ایجاد شود.

مراجع :

ضعف بينايي در بیتوته

ضعف بينايي در نمناک

ضعف بينايي در تابناک

اسفند
۱۵