غار علیصدر همدان: یکی از شگفت انگیزترین غارهای آبی جهان

غار علیصدر همدان: یکی از شگفت انگیزترین غارهای آبی جهان

غار علیصدر همدان: یکی از شگفت انگیزترین غارهای آبی جهان

۹ مهر ۱۳۹۷ مدیریت مقالات ، گردشگری سلامت

غار علیصدر همدان: یکی از شگفت انگیزترین غارهای آبی جهان

علی طب قصد دارد یکی از جاذبه های گردشگری ایران و جهان «غار علیصدر» را به شما معرفی کند، با ما همراه باشید.

گردشگری سلامت علی طب: ارمغان آور  زیبایی جوانی سلامتی

علی طب با مدیریت و همکاری متخصصین مجرب در زمینه های گردشگری و عرصه سلامت و درمان و واحد انفورمانتیک IT یکی از بزرگترین ارائه دهندگان خدمات گردشگری سلامت و توریست درمانی در ایران می باشد.

 

غار علیصدر همدان: یکی از شگفت انگیزترین غارهای آبی جهان

 

سفر به گوشه گوشه طبیعت ایران سفر به زیبایی ها و شگفتی هاست. در پهنه بزرگ و گسترده سرزمین ایران، جاذبه ها و دیدنی های بسیاری وجود دارد که هر کدام گوشه ای از اعجاز طبیعت این دیار را به رخ ببیننده می کشند و او را غرق در زیبایی و تحسین می کنند. با وجود تمام مشکلات، مصیبت ها، ناملایمات و زخم هایی که طبیعت ایران در این سال ها با آنها دست و پنجه نرم کرده است؛ اما هنوز جذابیت های فراوان شناخته شده و ناشناخته ای در جای جای آن به چشم می خورد که می توانند بارها و بارها شما را شگفت زده و غافلگیر کنند.

در این میان، جاذبه هایی نیز وجود دارند که در طول سال ها اسم و رسمی برای خود پیدا کرده اند و بین مردم بسیار محبوب شده اند. دیدنی هایی که به تنهایی اقتصاد گردشگری یک منطقه را تکان داده و رونق و فراوانی را برای یک شهر یا روستا به ارمغان آورده اند. سفر امروز کارناوال  به یکی از این جاذبه های معروف ایران است که طی سال ها به واسطه ویژگی های خاص و منحصر به فرد خود میزبان گردشگران و طبیعت گردان بسیاری بوده است. غار تماشایی و فوق العاده علیصدر در استان همدان مقصد انتخابی ماست، جایی که یکی از بهترین تجربه های غار نوردی و طبیعت گردی را در اختیارتان می گذارد و با کوله باری از تجربه های ناب و خاطره های خوش شما را همراهی می کند.

چرا غار علیصدر؟

یکی از بزرگترین غارهای آبی ایران و جهان است.
یکی از بزرگترین غارهای آبی قابل قایقرانی دنیاست.
به دلیل تفاوت زیاد دمای بیرون و داخل غار و خنک بودن هوای درون آن، یکی از جاذبه های جذاب برای گردش در فصل گرم تابستان به شمار می رود.
در این غار با مناظر خارق العاده زمین شناسی روبرو می شوید و معجزه طبیعت را می توانید از نزدیک مشاهده کنید.

 

غار علیصدر همدان: یکی از شگفت انگیزترین غارهای آبی جهان

 

 

آشنایی با غار علیصدر | یکی از بزرگترین غارهای آبی ایران

در میان اشکال مختلف طبیعت، غارها یکی از اعجاب انگیزترین، اسرارآمیزترین و جذاب ترین انواع مظاهر طبیعی به شمار می آیند و بسیاری را برای کشف رازها و رمزهای درون شان به سوی خود می کشانند. گوشه و کنار سرزمین مان ایران نیز انواع مختلفی از غارها را در خود جای داده است که هر کدام از آنها به طریقی هوش از سر بازدیدکنندگان خود می برند. امروز اما در سفری می خواهیم سری به معروفترین غار ایران بزنیم؛ با ویژگی های آن بیشتر آشنا شویم و گردشی متفاوت را در این جاذبه منحصر به فرد تجربه کنیم.

برای رسیدن به غار علیصدر همان گونه که همه شما می دانید باید به سمت استان همدان سفر کنیم. غار علیصدر در ۷۵ کیلومتری شمال غربی شهر همدان، در شهر کبودرآهنگ و در نزدیکی روستای علیصدر قرار دارد و در دل ارتفاعات ساری قیه یا صخره زرد جای خوش کرده است. ارتفاع غار از سطح دریا به ۲۱۸۰ متر می رسد؛ اما از آنجایی که هنوز تمام زوایا و گوشه های این غار کشف نشده کسی از طول و عمق آن اطلاع دقیقی ندارد.

تا به اینجای کاوش ها تا این اندازه می دانیم که برخی حفره های زیرزمینی آن تا ۴۰ متر درازا دارند و عمق دریاچه غار بین نیم تا ۱۴ متر در نوسان است. غاز علیصدر از دالان ها، دهلیزها و تالارهایی پیچ در پیچ تشکیل شده است و دریاچه بزرگی در میانه آن، بخش اعظم غار را به یکدیگر متصل می کند به همین جهت باید برای رسیدن به قسمت های مختلف آن از قایق استفاده کرد؛ موضوعی که علیصدر را به بزرگترین غار آبی قابل قایقرانی در جهان تبدیل می کند. برخی پژوهشگران نیز اعلام کرده اند که این غار با غار کتله خور در زنجان ارتباط دارد.

این پدیده طبیعی خارق العاده در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۸۷ به عنوان بیست و سومین اثر طبیعی ملی در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.

غار علیصدر مسیرهایی به نسبت مناسب برای استفاده معلولان حرکتی که با ویلچر رفت و آمد می کنند دارد. اما باید توجه داشته باشید که امکان حضور معلولان در غار تا نزدیکی اسکله هست و امکان قایقرانی و پیاده روی در دیگر قسمت های غار برای آنها وجود ندارد.

شگفتی ها و جذابیت های غار علیصدر

شاید برای بسیاری از شما در زمان شنیدن نام غارهای مختلف این سوال به وجود بیاید که چرا باید از چنین جاذبه هایی دیدن کرد و برای آنها وقت گذاشت؟ گشت و گذار در دل کوه، جایی که تاریکی و سکوت حکم فرماست و منظره چندانی به چشم نمی خورد چه دلیل و لذتی دارد؟ اگر می خواهید جواب این سوال ها را بدانید بهتر است این قسمت از مطلب ما را بخوانید تا متوجه شوید چرا غار علیصدر ارزش نه یک بار بازدید که چندین بار سفر را دارد و در هر سفر می تواند با زیبایی هایی که در گذشته متوجه آن نبودید شما را غافلگیر کند.

* ویژگی های برتر و جذاب غار علیصدر

جذابترین بخش غار علیصدر تالاب وسیع آبی آن است که امکان قایقرانی و نفوذ به قسمت های داخلی تر غار را می دهد. گستره آبی که با استفاده از آن می توانید به بخش های مختلف غار سرک بکشید و دیدنی ها و اشکال مختلف شناخته شده و ناشناخته آن را کشف کنید. گذرگاهی آبی که نظیر آن در دیگر غارهای ایران و جهان به ندرت دیده می شود و فقط در تعداد معدودی غار در جهان مانند غار مولیس فرانسه، غارهای شوالیه و بوکان در استرالیا مجموعه ای زیبا نظیر آنچه در غار علیصدر وجود دارد به چشم می خورد.

آب دریاچه علیصدر بی رنگ و بی بوست و منشا آن چشمه های زیرزمینی، ریزش مداوم آب از دیواره ها و سقف غار است. مزه آن معمولی ست و هیچ گونه حیات جانوری در آن دیده نمی شود. آب به اندازه ای زلال و شفاف است که تا عمق ۱۰ متری آن به راحتی و بدون چشم مسلح دیده می شود؛ دلیل شفاف بودن آن نیز، جاری بودن آب درون غار است که هم، محیط داخلی علیصدر را مرطوب و با طراوت نگاه می دارد و هم باعث زلال ماندن آن می شود. درجه حرارت آب در تمام طول سال ثابت و در حدود ۱۲ درجه سانتی گراد است و به دلیل وجود املاح آهکی فراوان غیر قابل خوردن.

سقف غار در برخی قسمت ها به ارتفاع ۱۰ متری از سطح آب می رسد و در برخی قسمت ها با کربنات کلسیم خالص و در برخی بخش ها با عنصرهای دیگر پوشیده شده است. رسوباتی که در طول میلیون ها سال به شکل های مختلف در آمده اند و استالاکتیت ها (چکنده ها) و استالاگمیت هایی (چکیده) را تشکیل داده اند که در گوشه و کنار غار توجه هر بیننده و گردشگری را به خود جلب می کنند.

منظره درونی غار با وجود این چکیده ها و چکنده ها بسیار تماشایی و خارق العاده است و در هر قسمت از آن می توان معجزه طبیعت و قدرت خالق را به خوبی مشاهده و لمس کرد. هوای درونی غار از دیگر مزیت ها و ویژگی های برجسته آن است؛ هوایی بسیار پاک و لطیف که هیچ گونه آلودگی و گرد و غبارِ میکروبی در آن وجود ندارد و در تابستان خنک و در زمستان گرم و مطبوع است. هر چند به طور کلی دمای درونی غار نیز در ۱۴ درجه سانتی گراد ثابت است و شما را مجبور می کند چه در زمستان چه در تابستان لباس گرمی با خود به همراه داشته باشید. در کنار این حقایق جالب، خوب که بدانید هوای داخل غار بسیار سبک است و حالت سکون مطلق دارد؛ به همین دلیل اگر شمعی را در محیط غار روشن کنید هیچ گونه حرکتی در شعله آن نمی بینید.

 

 

غار علیصدر همدان: یکی از شگفت انگیزترین غارهای آبی جهان

 

 

* حقایقی خواندنی در مورد غار شگفت انگیز علیصدر

*غار علیصدر ۱۹۰ میلیون سال سن دارد و در زمره غارهای زنده قرار می گیرد. آن گونه که علم زمین شناسی بیان می کند تا زمانی که صدای چکه های آب در غار به گوش می رسد و تا هنگامی که ترک های دیواره غار با لایه های آهک پوشیده می شود غار زنده است و تغییر می کند؛ هر چند ممکن است دیدن این تغییرات به عمر کوتاه آدمی قد ندهد.

*غار علیصدر پدیده ای طبیعی ست و هیچ انسانی در ساخت آن دخالتی نداشته است.

*ورودی اصلی غار ۱۱۰ متر زیر سنگ های سطح زمین قرار دارد.

*با اینکه غار در زیرزمین قرار دارد هیچ گونه گاز سمی در آن دیده نمی شود.

*بیشترین ارتفاع غار، از عمق آب تا سقف به ۵۴ متر می رسد که این به اندازه ارتفاع یک برج ۱۸ طبقه است.

*با وجود اینکه غار در عمق زمین قرار دارد اما هیچ گونه تنگی نفسی در آن احساس نمی شود.

*به طور معمول سالانه یک میلیون نفر از این غار دیدن می کنند.

*از این غار در سال های گذشته به عنوان پناهگاه در زمان هجوم اشرار و سارقان و همچنین منبع ذخیره آب برای شرب و کشاورزی استفاده می کردند.

*در طبقه بندی غارها، علیصدر در میان غارهای دریاچه ای قرار می گیرد که در داخل پوسته زمین ایجاد می شود.

*املاح مختلف مانند آهن، منیزیم، روی، سرب، مس و … زیر پوست زمین به آب رنگ های مختلف زرد، قرمز، ارغوانی، قهوه ای، سبز و آبی را می دهد. این رنگ ها با چکیده ها و چکانده ها ترکیب می شود و رنگ های زیبایی به آن می دهد.

*سطح آب داخل غار بسیار بالاتر از نقطه های اطراف بیرونی آن ست.

*غار علیصدر دریچه های سلولی بسیاری دارد و به طور دایم در حال تنفس است. به همین دلیل بازدید هزاران گردشگر از این غار هوای آن را آلوده نمی کند.

*به طور کلی در حدود ۴۴۰ کیلومتر از مسیرهای مختلف غار نقشه برداری شده است و گردشگران از مسافت آبی ۲ کیلومتری آن دیدن می کنند.

 

 

 

غار علیصدر همدان: یکی از شگفت انگیزترین غارهای آبی جهان

 

 

 

از ورودی بزرگ غار عبور می کنیم وارد فضایی خنک و مرطوب می شویم. اختلاف دما با محیط بیرون اولین نکته ای ست که به ذهن می آید. به سمت پایین می رویم و چشم مان به جلوه های زیبایی که در تاریکی، دیواره ها و سقف غار را آراسته اند می افتد. به محل قایقرانی می رسیم. کمی منتظر می مانیم تا یکی از قایق های گشت به سمت جایگاه بیاید و ما را سوار کرده و به گردشی شگفت انگیز در دل تاریخی چند میلیون ساله ببرد. جلیقه های نجات را می پوشیم، سوار بر قایق می شویم و همراه با راهبر قایق به دل غار می زنیم.

راهروها و تالارهای غار شکلی از کوچه و خیابان دارند؛ برخی از آنها به بن بست می رسند و برخی در ارتباط با هم هستند. ویژگی جذاب و منحصر به فرد غار علیصدر از دیگر غارهای آبی دنیا، راحتی استفاده از کانال های آبی داخل آن است. این کانال ها به شکلی هستند که به راحتی می توان از میان آنها با قایق معمولی عبور کرد. تلاش کنید زمان قایق سواری با دقت بالایی به تماشای محیط اطراف بنشینید و با رازها و رمزهای این معجزه طبیعت بیشتر آشنا شوید. از تماشای زیر پای تان که دریاچه ای عمیق و زلال جاری ست تا اشکال مختلف استالاگمیتی و استالاکتیتی که هر یک به صورتی اعجاب انگیز درآمده اند و از گردشگران دلبری می کند، نهایت لذت را ببرید. هر گوشه از غار نیز به وسیله نورپردازی های رنگارنگ و جذابی رنگ آمیزی شده است تا گردشگران به راحتی بتوانند شکل های مختلف را تشخیص دهند و تجربه بهتری از گردش در علیصدر به دست آورند.

مسیر آبی که تمام می شود، مسیر کشف غار به صورت پیاده ادامه پیدا می کند. شگفتی ها همچنان ادامه دارد و در گوشه و کنار غار به اشکالی بر می خورید که به اشیایی مانند مروارید، اژدها و … شباهت هایی دارند. اگر کمی خلاقیت تان را به کار بیندازید شما هم می توانید شکل های تازه ای پیدا کنید. بعد از گذر از مسیر پیاده روی دوباره راه آبی پیش پای شما قرار می گیرد. اینجا کم کم راه تنگ می شود و سقف کوتاه. در آخر مسیر قایقران ها شما را به کناره ها می رسانند. اینجا دیگر باید پیاده شوید و با زیبایی های غار خداحافظی کنید.

 

 

 

 

غار علیصدر همدان: یکی از شگفت انگیزترین غارهای آبی جهان

 

 

تجربه گردشگران خارجی

علیصدر از آن دست جاذبه های طبیعی ایران است که گردشگران خارجی بسیاری به تماشای آن می روند. در این بخش می خواهیم با دیدگاه تعدادی از این مسافران خارجی آشنا شویم و نکات مثبت و منفی غار را از دید آنها ببینیم. این نظرها در وبسایت معتبر تریپ ادوایزر به ثبت رسیده و در تصمیم بسیاری برای آمدن به این جاذبه تاثیر گذاشته است.

گردشگری از چین | آذر ۱۳۹۶

جالب

تجربه بسیار جالب و منحصر به فردی بود، درون غار خیلی زیبا و جادویی ست. تنها کلمه ای که برای توصیف آن می توان استفاده کرد “wow” است.

گردشگری از نیوزیلند | آبان ۱۳۹۶

فوق العاده

شما نمی توانید در برابر تماشای یک غار خوب مقاومت کنید و قطعا این غار یکی از بهترین هاست. جذابترین بخش بازدید آن قایقرانی درون غار است. برخی از تالارهای آن بسیار بزرگ و شگفت انگیز هستند و از نور به شکل خلاقانه ای در تزیین، نشان دادن عمق و شکل استالاگمیت ها و استالاکتیت ها استفاده شده است. باید بدانید در زمان بازدید از غار باید از پله های زیادی بالا و پایین بروید. من این شانس را داشتم که به راهبر یکی از قایق ها کمک کنم و یکی از آنها را برانم، تجربه جالبی بود.

گردشگری از دبی | آبان ۱۳۹۶

ارزش دیدن را دارد

بازدید از اینجا را از دست ندهید. مسیر دسترسی خیلی خوبی دارد و تجربه گردش در آن بسیار جذاب است. تنها مورد بد آن راهنمای داخل غار بود که فقط فارسی صحبت می کرد. فراموش نکنید که با خودتان ژاکت اضافه همراه بیاورید. ما در یکی از تعطیلات به این غار سر زدیم اما به طرز عجیبی خبری از صف انتظار نبود.

گردشگری از انگلیس | اردیبهشت ۱۳۹۶

جایی متفاوت

زمانی که به غار می رسید، قلب تان می ایستد. جای کوچکی برای بازی کودکان در اینجا وجود دارد، در بازارچه ها و مغازه ها جنس هایی به فروش می رسد که مورد نیاز ایرانیهاست؛ موضوعی که اینجا را بیشتر به مکانی برای گردشگران ایرانی تبدیل می کند تا گردشگران خارجی. شما از ورودی بزرگی داخل غار می شوید؛ جلیقه نجات را می پوشید و بعد از یک پیاده روی پنج دقیقه ای به محل سوارشدن قایق ها می رسید. در واقع قایق ها شامل یک قایق پدالی هستند که ۱۰ قایق پلاستیکی را به دنبال خود می کشانند؛ خیلی زیست محیطی! نشانه هایی به انگلیسی در قسمت های مختلف غار وجود دارد که به شما کمک می کند اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. راهنمایی نیز داخل غار حضور داشت که موارد مهم و جذاب را برای ما به انگلیسی ترجمه می کرد. بعد از ۱۵ دقیقه از قایق پیاده شدیم و مسیری یک کیلومتری را پیاده رفتیم. بسیار جذاب بود.

گردشگری از آلمان | اردیبهشت ۱۳۹۶

قایق سواری زیر زمین

اینجا با غارهای زیادی که تا کنون از آن دیدن کرده ام بسیار متفاوت بود. برای گردش در این غار باید سوار قایق های کوچکی شوید که به وسیله قایق های پدالی کشیده می شود؛ این موضوع خیلی بهتر از غار نوردی با پای پیاده است و حالتی جادویی به سفر شما می دهد. همچنین گنبدهای بسیار بزرگی در غار دیده می شوند که باید از میان راه های باریک از زیر آنها عبور کنید. این تجربه ناب و حیرت انگیز متاسفانه به وسیله نورپردازی های اغراق آمیز و خیلی رنگی غار تحت تاثیر قرار گرفت. اصلا رمانتیک نبود که ببینی استالاگتیت ها با پرچم ایران تزیین شده اند! این کار طبیعت اعجاب انگیز غار را در حد پارک دیزنی لند پایین می آورد.

اقامت و امکانات غار علیصدر

برای اقامت در علیصدر می توانید از مجتمع های اقامتی نزدیک غار استفاده کنید. یک هتل، ده دستگاه ویلای چوبی یک خوابه و دو خوابه، شانزده دستگاه سوئیت اقامتی و پنجاه دستگاه چادر صحرایی نیز برای اقامت مسافران در نزدیکی غار علیصدر در نظر گرفته شده است. داخل روستا هم خانه های محلی و سوئیت ها و اقامتگاه های مناسبی وجود دارد که می توانید در صورت پر بودن سوئیت ها و ویلاهای غار علیصدر به آنها مراجعه کنید.

امکانات

در کنار امکانات اقامتی، امکانات رفاهی و تفریحی مانند رستوران های مختلف، بازارچه های صنایع دستی، شهربازی، رصدخانه، نمازخانه، سرویس بهداشتی و پارکینگ نیز در حوالی غار علیصدر برای پذیرایی از گردشگران ایجاد شده است.

 

منبع: کارناوال

مهر
۹