قارچ های فله ای مصرف نکنید! خطر مرگ

قارچ های فله ای مصرف نکنید! خطر مرگ

قارچ های فله ای مصرف نکنید! خطر مرگ

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ مدیریت اخبار

علی طب با مدیریت و همکاری متخصصین مجرب در زمینه های گردشگری و عرصه سلامت و درمان و واحد انفورمانتیک IT یکی از بزرگترین ارائه دهندگان خدمات گردشگری سلامت و توریست درمانی در ایران می باشد.

علی طب در حال حاضردر عرصه خدمات زیبایی همچون کاشت مو، زیبایی پوست، پیکرتراشی، جراحی بینی، بوتاکس، ژل لب، چال گونه، افتادگی پلک و… در شهرهای تهران،مشهد، آبادان، تبریز،شیراز و یزد با همکاری مراکز درمانی و پزشکان متخصص مشغول به فعالیت می باشد.

 

30085024_356532341499880_6633374974885232640_n

 

 

هشدار سازمان غذا و دارو: از مصرف قارچ‌های فله‌ای خودداری کنید تشخیص قارچ سمی از قارچ خوراکی بر اساس ظاهر برای افراد دشوار است
تهران (پانا) – سخنگوی سازمان غذا و دارو درخصوص گزارش مسمومیت‌های اخیر ناشی از مصرف قارچ‌های خودرو در طبیعت به مردم توصیه کرد که از مصرف قارچ‌های خودرو و فله‌ای خودداری کنند

کیانوش جهانپور در گفت‌وگو با پانا اظهار کرد: با توجه به اوضاع جوی و بارندگی‌های اخیر در فصل بهار به ویژه در مناطق غربی کشور رویش قارچ خودرو افزایش یافته و برخی از افراد از این قارچ‌ها استفاده کردند و افرادی هم برای تأمین معاش به چیدن قارچ‌ها و فروش آن‌ها اقدام کردند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو با تأکید بر اینکه تشخیص قارچ سمی از قارچ خوراکی بر اساس ظاهر برای افراد دشوار است، گفت: در واقع معیار تشخیص دقیقی بر اساس ظاهر برای افراد عادی جامعه وجود ندارد و متأسفانه بخشی از قارچ‌هایی که در طبیعت بوده و افراد استفاده کردند سمی بوده است و نزدیک به ۷۵۰ نفر مسموم و ۹ نفر کشته شدند، ۳ نفر پیوند کبد کردند و ۶۰ تا ۷۰ نفر هم دچار عوارض شدید شدند و وضعیتشان بدحال توصیف شده است.

وی با بیان اینکه مسمومیت‌های ناشی از مصرف قارچ بر اثر مصرف قارچ‌های غیرخوراکی بوده است، گفت: این قارچ‌ها به هیچ وجه بسته‌بندی نبودند و توصیه ما این است که با توجه به اینکه تشخیص قارچ‌ها سخت است، از قارچ‌های خودرو استفاده نشود و مردم از قارچ‌های بسته‌بندی و بهداشتی استفاده کنند.

جهانپور تأکید کرد: خطر مسمومیت قارچ‌های سمی را هر سال داریم و هشدار آن هم داده شده و توصیه ما این است که مردم فقط از قارچ‌های خوراکی استفاده کنند. هرچند گزارش مسمومیت‌ها بیشتر در مناطق غربی کشور بوده است اما هشدار سازمان غذا و دارو برای همه کشور است.

وی در خصوص علائم مسمومیت گوارشی ناشی از مصرف قارچ‌های سمی گفت: تهوع، استفراغ، سرگیجه دل درد، کاهش هشیاری، ضعف عضلانی، تشنج و زردی از علایم این نوع مسمومیت است.

 

منبع:خبرگذاری پانا

اردیبهشت
۳۰