قطب گردشگری خاورمیانه:مشهد

قطب گردشگری خاورمیانه:مشهد

قطب گردشگری خاورمیانه:مشهد

2 می 2019 مدیریت اخبار ، گردشگری سلامت

قطب گردشگری خاورمیانه:مشهد

کارشناسان گردشگری سلامت علی طب معتقدند ایران با توجه به پیشرفت‌های حاصله در علم پزشکی و دارا بودن جاذبه‌های طبیعی مانند آب‌های معدنی از ظرفیت‌های بسیار در حوزه گردشگری سلامت یا «توریسم درمانی» برخوردار است.

با اینکه گردشگری سلامت از زیر شاخه‌های صنعت پرسود گردشگری به شمار می‌رود و از قابلیت‌های بسیار در این عرصه برخوردار است، هنوز نه تنها در میان ایرانیان چندان جای خود را باز نکرده است بلکه رشد و رونق آن با چالش‌های مختلفی هم روبه‌رو شده است.

با این حال استان خراسان رضوی و شهر مذهبی مشهد با توجه به زائرپذیری بسیار بالا، هر سال از کشور‌های مختلف نیز مسافران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. زائران و مسافرانی که مشهد را به عنوان قطب مهم گردشگری سلامت در ایران می‌شناسند و با حضور در این شهر مذهبی با یک تیر دو نشان می‌زنند. اتفاقی که توانسته این شهر را به مقصد اول گردشگران سلامت در خاورمیانه تبدیل کند.

گردشگری-سلامت-مشهد

آمار گردشگران سلامت مشهد:

گردشگران سلامت از ۳۰ کشور جهان در مشهد حضور دارند که عراق، افغانستان، ترکمنستان و کشور‌های حاشیه خلیج فارس بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

سرکنسول کشور عراق در مشهد گفت: در سال جاری میلادی ۲۰۰ هزار گردشگر سلامت عراقی در بیمارستان های مشهد تحت درمان قرار گرفتند.

به گزارش علی طب در بازدید از بیمارستان تخصصی چشم ‘بینا’تاکنون نزدیک به دو میلیون زائر عراقی برای زیارت به مشهد مقدس سفر کرده اند.

پیش بینی می شود سال آینده میلادی چهار تا پنج میلیون زائر عراقی به مشهد مقدس سفر کنند، لذا تعداد گردشگران سلامت نیز در این مدت ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار نفر برآورد می شود.

علی طب: بیماریهای صعب العلاج مانند سرطانها بویژه سرطانهای کودکان، سرطان پستان، بیماریهای چشمی، دستگاه گوارش، عمل های زیبایی مانند کاشت مو و به ویژه جراحی بینی بیشترین علت مراجعه گردشگران سلامت عراقی به مشهد بوده است.

 

گردشگری-سلامت-مشهد-گردشگری سلامت
علی طب افزود: بیمارستان و مراکز درمانی مشهد مجهز و از پزشکان متبحر و کادر درمانی توانمند برخوردار هستند و این امر در کنار همسایگی و اشتراکات فرهنگی و مذهبی تمایل گردشگران سلامت عراقی برای معالجه در این شهر را افزایش داده است، درحالیکه قبلا این گردشگران بیشتر به کشورهای ترکیه و اردن برای معالجه سفر می کردند.
اقدامات میراث فرهنگی و گردشگری استان می‌تواند علاوه بر کمک به مسافران داخلی، گردشگران خارجی را هم به سمت اماکن و مناطق دیدنی خراسان رضوی سوق دهد.

جایی که مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان اینکه در راستای توزیع سفر در شهرستان‌های استان، ایجاد و راه‌اندازی اقامتگاه‌های بوم گردی در شهر‌های کوچک و به ویژه روستا‌ها اجرا شده است، می‌گوید: «تاکنون حدود ۴۶ اقامتگاه بوم گردی در حال بهره‌برداری است و در بیشتر شهرستان‌های خراسان رضوی اقامتگاه بوم گردی وجود دارد.

اقامتگاه‌های بوم گردی علاوه بر اینکه موجب توزیع سفر در شهرستان‌ها خواهد شد، موجب رونق و توسعه اقتصادی مبتنی براقتصاد گردشگری در روستا‌ها می‌شود و به نوعی تمرکز زدایی از مشهد نیز صورت می‌گیرد و موجب ماندگاری زائر در شهرستان‌های خراسان‌رضوی می‌شود.»

گروهی از گردشگران سلامت نیز در بیمارستان‌های مشهد از خدمات بستری برخوردارند که این تعداد از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۱۰ هزار نفر برآورد می‌شود.

علی طب تعرفه پزشکی گردشگران سلامت را دو برابر اتباع ایرانی در بخش خصوصی عنوان کرده و تأکید می‌کند: «در بخش دولتی مشروط به استفاده از ظرفیت مازاد تخت‌ها، این تعرفه حدود سه برابر است.»

هم اکنون ۱۲ بیمارستان در مشهد مجوز نهایی گردشگری سلامت را اخذ کرده‌اند و تعداد دیگری هم در مراحل ارزیابی هستند. همچنین چند مرکز جراحی محدود در مرحله ارزیابی برای دریافت مجوز ایجاد دپارتمان بیماران بین‌الملل (IPD) قرار دارند. بررسی‌ها نشان می‌دهد گردشگران سلامت از ۳۰ کشور جهان در مشهد حضور دارند، اما بیشترین گردشگران این حوزه به ترتیب از کشور‌های عراق، افغانستان، ترکمنستان و کشور‌های حاشیه خلیج فارس هستند.

 

منبع:جوان آنلاین

 

می
2