ماهیت گردشگری سلامت

ماهیت گردشگری سلامت

ماهیت گردشگری سلامت

۱۲ آذر ۱۳۹۷ مدیریت اخبار ، گردشگری سلامت

ماهیت گردشگری سلامت

معاون گردشگری سلامت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در خصوص چیستی و ماهیت گردشگری سلامت می گوید:

گردشگری سلامت علی طب: ارمغان آور  زیبایی جوانی سلامتی

علی طب با مدیریت و همکاری متخصصین مجرب در زمینه های گردشگری و عرصه سلامت و درمان و واحد انفورمانتیک IT یکی از بزرگترین ارائه دهندگان خدمات گردشگری سلامت و توریست درمانی در ایران می باشد.

بطور کلی ارائه خدمات پزشکی و سلامتی به مسافران خارجی را گردشگری سلامت می گویند. به خصوص اگر مسافر به قصد استفاده از این خدمات به شهر یا کشوری سفر کرده باشد.

معصومه توانگر: البته بهتر است موارد اورژانسی پزشکی که برای سایر گردشگران پیش می آید را در این حوزه حساب به حساب نیاوریم.

وی می‌گوید: در تعاریف بین المللی ‘گردشگری سلامت’ را به سه شاخه تقسیم می کنند. شاخه نخست ‘گردشگری پزشکی’ است که اصلی ترین شاخه گردشگری سلامت و شامل ارائه خدمات درمانی توسط پزشکان، کلینیکها و بیمارستانها است.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی افزود:

شاخه دوم ‘گردشگری طبیعت درمانی’ شامل درمان برخی بیماریها و یا گذراندن دوران نقاهت پس از بهبود با بهره گیری از منابع طبیعی مانند چشمه های آب گرم و یا غار نمک است.

وی می‌گوید:

شاخه سوم ‘گردشگری تندرستی’ است که تشابه زیادی با طبیعت درمانی دارد و برپایه استفاده از منابع و آرامش موجود در طبیعت شکل می گیرد اما مختص گردشگرانی است که دچار بیماری و یا عارضه خاصی نیستند و صرفا جهت پیشگیری و تمدد اعصاب سفر می کنند.

عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی مشهد می‌گوید: اینکه در یک تقسیم بندی از گردشگری سلامت یا گردشگری اکوتوریستی یا گردشگری پزشکی

سخن بگوییم بیشتر به هدف خود گردشگر بر می گردد.

ماهیت گردشگری سلامتمعاون گردشگری سلامت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در خصوص چیستی و ماهیت-گردشگری سلامت علی طب

دکتر هادی رفیعی: گردشگر کسی است که به قصد اهدافی خاص ۲۴ ساعت یا بیشتر بخواهد به منطقه ای سفر کند. حال اگر هدف نخست این گردشگر زیارت باشد به او گردشگر مذهبی می گوییم.

اگر طبیعت گردی باشد به او گردشگر طبیعت گرد می گوییم. اگر بخواهد روستایی را ببیند گردشگر روستایی تلقی می شود و اگر اقامت کند بحث بوم گردی پیش می آید اما اگر قصد داشته باشد که به مزرعه ای برود و در عمل ببیند کشاورزان چه می کنند و کشاورزی را لمس کند جنس گردشگری اش گردشگری کشاورزی است.

وی ادامه داد: در موضوع تشخیص جنس گردشگری هدف نخست گردشگر خیلی مهم است مثلا یک گردشگر اگر قصدش از سفر به مشهد درمان باشد و بخواهد عمل جراحی انجام دهد یا خدمات دندانپزشکی بگیرد گردشگر پزشکی است.

عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی مشهد گفت: گردشگر پزشکی بطور قطع اهداف دیگری هم دارد و سایر خدمات چون حمل و نقل، تغذیه، زیارت و هتل را هم استفاده یا طلب می کند.

وی افزود: فردی که به قصد دیدن اماکن تاریخی اصفهان به آن شهر سفر می کند اگر دو کیلومتر آن طرفتر رفت و از رودخانه یا آبشاری هم بازدید کرد و به فضای اکوتوریستی اصفهان هم سر زد چون هدف اصلی و اولش دیدن اصفهان بوده گردشگر تاریخی محسوب می شود نه گردشگر اکوتوریسم.

دکتر رفیعی ادامه داد: گردشگری سلامت فضای خیلی کلی تری است و در برخی تقسیم بندیها گردشگری پزشکی در ذیل گردشگری سلامت قرار می گیرد.

وی گفت: گردشگری پزشکی خاص فعالیتهای پزشکی است مثلا اگر فردی به آبگرم شاهان گرماب برود رفتن به داخل آبگرم یک اقدام پزشکی نیست اما برای سلامت خوب است که گردشگری سلامت محسوب می شود.

او افزود: گردشگری پزشکی اما مختص گردشگری است که خدمات تخصصی بیمارستانی مثل جراحی یا خدمات آزمایشگاهی دریافت می کند یعنی اخذ فعالیتی که با پزشکان سر و کار دارد.

عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی مشهد ادامه داد: الان در مشهد بیشتر تاکید بر روی گردشگری پزشکی است چون ظرفیت زیادی برای گردشگری سلامت وجود ندارد و افرادی که به مشهد می آیند بیشتر به بحثهای پزشکی توجه دارند و موضوعاتی چون گل درمانی یا زالودرمانی فاصله عجیبی با وضعیت گردشگری پزشکی در مشهد دارد.

منبع: سیری در ایران

آذر
۱۲