مراقبت های پیش از بارداری کدامند؟

مراقبت های پیش از بارداری کدامند؟

مراقبت های پیش از بارداری کدامند؟

۲۷ فروردین ۱۳۹۸ مدیریت مقالات ، زنان و زایمان

مراقبت های پیش از بارداری کدامند؟

مهمترين هدف مراقبت پيش از بارداری افزايش بهبود كيفيت زندگي نوزاد است. مشاوره قبل از بارداری ضروری است و موجب مي گردد كه فرد حاملگي خود را با شرايط بهتری آغاز نمايد و خطراتی را كه موجب عوارض بد حاملگی می گردد در دوران قبل از بارداري اصلاح نمايد در نتيجه مشكلات آينده را براي سلامتی خود و فرزندش كاهش دهد .

بسیاری از زوجها هستند که برای بارداری خود برنامه ریزی می کنند. آنها برای به دنیا آوردن یک نوزاد سالم و داشتن یک بارداری بدون خطر تصمیم می گیرند تا یک برنامه ریزی منظم داشته و تحت نظر پزشک اقدامات لازم را انجام دهند.

مراقبتهایی وجود دارد که به آنها مراقبتهای پیش از بارداری گفته می شود.
معاینات فیزیکی و آزمایشات قبل از بارداری در طول چند ماه آمادگی های لازم فیزیکی و روحی را به شما می دهد تا در بهترین زمان برای بارداری اقدام کنید. همچنین مراقبتهای قبل از بارداری پیش زمینه ها و فاکتورهای لازم برای بارداری را که در شما وجود دارد در اختیار پزشک متخصص علی طب قرار می دهد.

 

 

درمورد ناباروری و راه های درمان آن درمان ناباروری و نازایی با جراحی امروزه برای درمان ناباروری از روش های نوین ابداعی استفاده می شود. این تکنیک ها که بسته به علت ناباروری در زوجه به کار گرفته می شوند. تنوع زیادی دارند. در ادامه تمامی راههای درمان ناباروری و نازایی را برایتان خواهیم گفت-گردشگری سلامت علی طب

۱۷ کاری که پیش از بارداری باید انجام دهید:

 

۱٫  پیش دکتر بروید و چک آپ کنید

در این مرحله، لازم نیست دکتر یا مامای خاصی برای خود پیدا کنید. فقط پیش دکتر خانوادگی خود بروید و از او بخواهید تا چک اپ کاملی انجام دهد. این چک آپ، تاریخچه بیماری های خانوادگی و بیماری های خود شما، سلامت کنونی شما و داروهایی که هم اکنون استفاده می کنید را بررسی می کند. مصرف برخی از داروها در دوران بارداری بسیار خطرناک است و برخی از آنها باید پیش از بارداری عوض شوند زیرا ممکن است در بدن مادر رسوب کنند و مضر هستند.
در این ملاقات با دکتر علی طب باید در مورد رژیم، وزن، ورزش و عادت های ناسالم شما همچون استعمال سیگار و مخدر نیز صحبت شود. باید برای شما مولتی ویتامین تجویز شود. از اینکه واکسن های خود رابه موقع زده اید اطمینان حاصل کنید. مصونیت خود در برابر بیماری های دوران کودکی همچون آبله مرغان و سرخچه  را آزمایش کنید.

به همه سوال هایی که دکتر می پرسد، پاسخ درست بدهید. اگر از آخرین آزمایش و چک آپ شما حدود یکسال می گذرد، حتما دوباره تست پاپ اسمیر  بدهید و آزمایش های لازم برای نداشتن بیمارهای عفونی و مقاربتی را انجام دهید.
شاید برخی از والدین به دلیل سابقه خانوادگی، تمایل داشته باشند برای بیماری هایی همچون کم خونی داسی شکل، تای-ساکز، تصلب کيستی بافت ها، آزمایش ژنتیک بدهند.

 

۲٫ اسید فولیک مصرف کنید (مراقب ویتامین آ باشید)

خوردن اسید فولیک بسیار ضروری است. با مصرف حداقل ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک در طول روز برای حداقل یک ماه پیش از بارداری و سه ماه نخست بارداری، می توانید ۵۰ تا ۷۰ درصد از احتمال داشتن نوزادی با نقص لوله عصبی همچون اسپینا بیفیدا جلوگیری کنید. استفاده از اسید فولیک همچنین می تواند از دیگر ناهنجاری های تولد نیز جلوگیری کند.

۳٫ ترک سیگار، الکل و مواد مخدر

اگر سیگاری هستید یا مواد مخدر مصرف می کنید، زمان آن رسیده تا آنها را ترک کنید. یافته های علمی بسیاری نشان داده اند، سیگار و مواد مخدر منجر به سقط جنین، زایمان زودرس و نوزادان بسیار کوچک و کم وزن می شوند. در نظر داشته باشید، تاثیر برخی از داروها و مخدرها حتی از پس از ترک آنها نیز  در بدن باقی می مانند.

 

۴٫ یخچال خود را از مواد غذایی سالم پر کنید

مسلما پیش از بارداری، شما هنوز به جای دو نفر غذا نمی خورید اما باید  تغذیه خود را درست کنید. باید سعی کنید از مواد مغذی و سالم تغذیه کنید تا بارداری سالم تری داشته باشید.

۵٫ کمتر کافئین مصرف کنید

با اینکه هنوز اتفاق نظری در مورد مصرف کافئین در دوران بارداری بین کارشناسان وجود ندارد، اما بیشتر آنها اعتقاد دارند زنان باردار و افرادی که تصمیم به باردار شدن دارند، باید مصرف این خوراکی را به حداقل برسانند.

 

۶٫ وزن خود را کنترل کنید

هنگامی که وزن متعادلی داشته باشید، بارداری آسان تری نیز خواهید داشت. کم یا زیاد بودن نسبت قد به وزن می تواند منجر به مشکلاتی برای باردار شدن بشود. داشتن نسبت زیر ۲۰ یا بیش از ۲۴ وزن به قد می تواند روی باروری تاثیر منفی داشته باشد.
اگر در وزن متناسب قرار ندارید، کم یا زیاد کردن وزن شاید به باردار شدن شما کمک کند. داشتن وزن متناسب، بارداری راحت تری نیز برای مادر به ارمغان می آورد. برای کسب وزن مناسب می توانید با متخصص تغذیه نیز مشورت کنید.

۷٫ حواستان به مصرف ماهی باشد

اگر از طرفداران ماهی هستید باید حواستان به تغذیه خود باشد. با اینکه ماهی منبع اسیدهای چرب اومگا ۳ (که برای رشد مغز و بینایی کودک شما بسیار مهم است) و همچنین پروتئین، ویتامین D و دیگر مواد مغذی است، اما با این حال حاوی جیوه نیز هست که می تواند خطرناک باشد.
بسیاری از کارشناسان معتقدند، زنان باردار باید به طور متوسط ماهی مصرف کنند و بهترین تغذیه نیز ممانعت از خوردن ماهی هایی است که جیوه زیاد دارند. سازمان دارویی و غذایی جهانی توصیه می کند، زنانی که قصد باردار شدن دارند از خوردن گوشت ماهی هایی همچون کوسه، اره ماهی و شاه ماهی خالدار خودداری کنند و بیشتر از ۱۷۰ گرم تن ماهی در طول هفته مصرف نکنند.

 

مراقبت بارداری-گردشگری سلامت علی طب

۸٫ برنامه ورزشی برای خود تعیین و آن را دنبال کنید

هم اکنون یک برنامه ورزشی برای تناسب اندام خود تعیین کنید و بر اساس آن پیش بروید. به این ترتیب می توانید بارداری سالم تری داشته باشید. ورزش کردن تاحدی که کمی هم عرق کنید می تواند در فرونشاندن استرس های پیش از بارداری نیز مفید باشد.
تمرینات ورزشی سالم شامل ۳۰ دقیقه ورزش ملایم همچون پیاده روی، دوچرخه سواری یا ورزش های کاهش وزن در بیشتر روزهای هفته است.

۹٫ پیش دندانپزشک بروید

هنگامی که می خواهید خود را برای باردای آماده کنید حتما باید به سلامت دهان خود نیز رسیدگی کنید. تغییرات هورمونی در طول بارداری می تواند منجر به بیماریهای لثه شود. در دوران بارداری میزان استروژن و پروژسترون افزایش می یابد و همین مساله باعث می شود لثه در مقابله با باکتری ها رفتاری متفاوت نشان دهد و منجر به تورم لثه ها شود. این تورم باعث می شود هرباری که دندان های خود را مسواک می زنید یا نخ دندان می کشید، لثه ها خونریزی کنند.

۱۰٫ به سابقه پزشکی خود توجه کنید

سعی کنید در رابطه با سابقه پزشکی خود و همسر خود اطلاعات کسب کنید و ببینید سابقه بیماری های ژنتیکی همچون سندروم داون، کم خونی داسی شکل، تصلب کیستی بافت ها، تای-ساکز یا ناهنجاری های خونی نداشته باشید.

۱۱٫ توجه به مسایل مالی

به دنیا آوردن و پرورش کودک هزینه های زیادی دارد. شما پیش از باردار شدن باید همه هزینه های مرتبط با بارداری، زایمان و رشد و مدرسه رفتن کودک خود را برآورد کنید.
می توانید برای کم کردن بخشی از هزینه ها از بهترین بیمه ای که امکانات بیشتری دارد، استفاده کنید. اگر پزشک یا مامای خاصی مد نظر شماست، هزینه های ویزیت و … را برآورد کنید. اگر می توانید از هزینه های کنونی خود کم و پس انداز کنید تا بعد از تولد کودک، با مشکل مواجه نشوید.

۱۲٫ توجه به سلامت روانی خود

 

به گزارش علی طب، زنانی که از افسردگی رنج می برند، دوبرابر بیشتر از زنان سالم در معرض مشکلات ناباروری قرار دارند. افرادی که افسرده هستند نمی توانند به خوبی از خود مراقبت کنند، در نتیجه نمی توانند از فرزندانشان نیز مراقبت کنند. بر اساس اعتقاد برخی کارشناسان، باردارشدن در دوران افسردگی بسیار دشوار است.

۱۳٫ مراقب عفونت ها باشید

بسیار مهم است که پیش از باردار شدن هیچ گونه عفونتی در بدن نداشته باشید. شما باید از غذاهایی همچون پنیرهای سفید سترون نشده یا دیگر لبنیات روزانه و گوشت، ماهی یا مرغ خام و نیم پز استفاده نکنید. این غذاها می توانند حامل باکتری های مضر و خطرناکی باشند که منجر به بیماری های تغذیه ای و در نتیجه سقط جنین یا مرده به دنیا آمدن نوزاد شوند. همچنین باید از آب میوه های پاستوریزه و هموژنیزه نشده استفاده نکنید زیرا حاوی باکتری هایی همچون ای کولی یا سالمونلا هستند.

۱۴٫ خطرهای محیطی را به حداقل برسانید

شاید نتوانید از همه خطرهای محیطی در امان باشید اما می توانید تا حد امکان این خطرهات را به حداقل کاهش دهید. بعضی از کارها برای شما و کودک متولد نشده تان مضر و خطرناک است.

مراقبت-بارداری-گردشگری سلامت علی طب
۱۵٫ خوب به تصمیم خود فکر کنید

بچه دار شدن یکی از تعهدات زندگی است. پیش از تصمیم گیری برای بچه دار شدن، ببینید آیا برای پذیرفتن این مسئولیت آمادگی کافی دارید. برای اطمینان از این آمادگی به سوال های زیر فکر کنید:
•    آیا می دانید که چگونه باید مسئولیت های بچه داری خود را به خوبی انجام دهید و بین کار و خانواده خود تعادل برقرار کنید؟
•    آیا آمادگی لازم برای نگهداری از فرزندی که مشکل خاصی دارد را دارید؟
•    آیا شما و همسرتان هر دو به بچه دار شدن تمایل دارید؟

 

۱۶٫ زمان تخمک گذاری خود را کشف کنید

برخی از خانم ها وقتی آماده باردار شدن می شوند، خیلی راحت روش های جلوگیری را کنار می گذارند و همه چیز را به قضا و قدر می سپارند. اما تعدادی دیگر، با علامت زدن دوران پریود خود و دنبال کردن نشانه  ها برای کشف زمان باروری خود، محاسبات دقیقی را دنبال می کنند.
برای تعیین زمان تخمک گذاری خود،  دمای بدن خود و تغییرات مخاط گردنی خود را بنویسید. این نشانه ها را برای چند ماه پشت سر هم دنبال کنید تا بتوانید در هر دوره زمان دقیق تخمک گذاری خود را کشف کنید.
البته از دستگاه های محاسبه تخمک گذاری نیز می توانید استفاده کنید. این کیت ها در داروخانه ها به فروش می رسند.

۱۷٫ کنار گذاشتن روش های پیشگیری

اکنون می توانید با روش های پیشگیری از بارداری خداحافظی کنید. افرادی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند باید پیش از بارداری مواردی را در نظر داشته باشند. پیش از کنار گذاشتن این قرص ها، باید دوره خود را تمام کنید تا پریود شما دچار بی نظمی و اشکال نشود. شاید چند ماه طول بکشد تا دوره پریود شما دوباره به حالت نرمال بازگردد اما بیشتر خانم ها از همان ماه اولی که قرص ها را کنار می گذارند، بارور هستند.

 

 
کارشناسان علی طب  معتقد هستند، بهتر است پس از قطع مصرف قرص های ضدبارداری از روش های طبیعی همچون کاندوم استفاده کنید تا دوباره پریود شما به حالت نرمال برگردد. منتظر ماندن برای داشتن پریود نرمال به شما کمک می کند تا زمان دقیقی داشته باشید و بتوانید به راحتی برای انجام آزمایش های مورد نظر خود در سه ماهه نخست بارداری، برنامه ریزی کنید.

اولین موردی که پزشک متخصص علی طب از شما می پرسد لیستی بلند از سوالات متعدد در خصوص وضعیت سلامت بدن و کیفیت زندگی است. معمولا متخصصان تمایل دارند تا بدانند که آیا در گذشته مسئله ای وجود داشته که روی توانایی فعلی شما برای بارداری و سلامتی جنین تاثیر بگذارد.

متخصصعلی طب  هرگونه فاکتورهای نگران کننده را با شما در میان می گذارد و به شما کمک می کند که بهترین روش را انجام دهید و اجازه می دهد سوالاتی که مدنظرتان است را از او بپرسید.

 

اطلاعات دوره قاعدگی

متخصص زنان در خصوص دوران قاعدگی سوالاتی از شما می پرسد. بنابراین اگر تا کنون تقویمی برای دوران قاعدگی خود نداشتید، زمان مناسبی است تا شروع کنید. سپس از شما در خصوص ابزار جلوگیری از بارداری سوالاتی می پرسد. بعضی از روشهای پیشگیری از بارداری مانند  آمپول دپوپروورا هستند که  امکان دارد تا باروری را به تعویق بیاندازد. اگر قصد دارید تا سریعتر باردار شوید باید درخصوص روشهای دیگری برای جلوگیری از بارداری با متخصص مشورت کنید.

سوالات دیگری که متخصص علی طب تمایل دارد تا درباره آنها اطلاعات کسب کند تست پاپ اسمیر و سابقه داشتن عفونتهای مقاربتی است. بعضی از عفونتهای مقاربتی خاموش هستند. در حقیقت این نوع مقاربتها هیچگونه علائمی ندارند اما در امر باروری یا بارداری مشکلاتی را به وجود می آورند.

 

تاریخچه زایمان

سابقه زایمان و بارداری قبلی بویژه اگر خارج از رحمی باشد اطلاعات دیگری است که در اختیار متخصص قرار می گیرد. بارداری خارج از رحمی شانس بارداری مجدد را تا حدودی کاهش می دهد. چنانچه مجدد باردار شوید، متخصص در ابتدای بارداری با استفاده از سونوگرافی از سلامتی بارداری اطمینان حاصل می کند.

اگر سابقه سقط جنین درکارنامه شما وجود داشته باشد تست های کروموزومی یا معاینات بیشتر برای تشخیص و برطرف شدن مشکل از سوی متخصص انجام می شود.
همچنین عوارض بارداری که قبلا آنها را تجربه کرده اید، نوع زایمان و همچنین سابقه زایمان زود هنگام  از سوالات مهم دیگری است که از شما پرسیده می شود.

مسائل دیگری از قبیل افسردگی در طول بارداری یا پس از زایمان و سایر مسائل روحی از سوی متخصص مورد بررسی قرار می گیرد.
در پایان، در خصوص تولد نوزاد سالم سوالاتی پرسیده می شود. چنانچه قبلا نوزاد ناسالمی به دنیا آورده باشید مثل نقص لوله عصبی، مانند اسپینا بیفید، متخصص ممکن است میزان مصرف فولیک اسید قبل از بارداری و در طول آن را تغییر دهد تا از وقوع مجدد این مشکلات در بارداری جدید جلوگیری شود.

 

سابقه بیماری

اگر سابقه بیماری خاصی در شما وجود دارد که باعث ایجاد مشکلاتی در بارداری شما می شود مانند آسم، دیابت، فشار خون بالا، اختلالات لخته شدن خون  و بیماری تیروئید، توسط متخصص مورد بررسی قرار می گیرد.

اگر شما دچار یک بیماری مزمن پزشکی هستید، پزشک شما به شما کمک می کند تا با مراجعه به متخصص مربوطه یا کنترل آن توسط خودتان این بیماری را مدیریت کنید.
میزان مصرف داروها برای برطرف شدن بیماریهای مزمن و درمان آن ممکن است به گونه ای باشد که باید قبل از بارداری یا در طول بارداری تجویز شود. چنانچه قبلا تحت عمل جراحی قرار گرفته باشید یا مشکل خاصی با ماده بیهوشی داشته باشید از موارد دیگری است که متخصص باید درباره آن آگاهی داشته باشد.

 

داروها و آلرژی

پزشک متخصص در خصوص حساسیت های دارویی از شما سوالاتی می پرسد. ویتامین ها، گیاهان دارویی و سایر مکملها ممکن است باعث ایجاد حساسیت در انسان شوند. پس بهتر است در خصوص هرچیزی که می خورید با پزشک خود مشورت کنید. این اطلاعات به پزشک متخصص شما کمک می کند تا از میزان مصرف دار و بی خطر بودن آن در طول بارداری اطمینان حاصل کند. (به عنوان مثال، megadoses از ویتامین های خاص، مانند ویتامین A، می تواند برای یک کودک در حال رشد خطرناک باشد) در بعضی شرایط متخصص ممکن است خوردن فولیک اسید را قبل از شروع بارداری تجویز کند.

 

واکسیناسیون

بعضی از بیماری های خاص در دوران بارداری می تواند کودک را در معرض خطر نقص تولد جدی و یا عوارض دیگر قرار دهد. پزشک شما از شما می خواهد تا کارت واکسناسیون خود را در اختیار او قرار دهید تا از برنامه واکسینه شدن شما آگاهی کامل به دست آورد.

واکسن هایی که برای متخصص زنان در اولویت قرار دارند، سرخجه، آبله مرغان، دیفتری و کزاز، آنفولانزا (البته با توجه به فصل) و هپاتیت ب هستند.
اگر قصد سفر به خارج از کشور در طول بارداری را دارید در این خصوص با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت لزوم برای شما واکسیناسیون مجدد تجویز کند.

 

معاینات ژنتیکی

چنانچه در معرض یکی از این فاکتورها قرار داشته باشید، به متخصص ژنتیک معرفی می شوید:
-سابقه بیماری ژنتیکی در فامیل
-سقطهای مکرر
-چنانچه سن شما ۳۵ یا بالاتر از آن باشد

معاینات ژنتیکی و مشاوره ژنتیک قبل از بارداری شما را از به دنیا آوردن یک کودک سالم و عاری از هر نوع بیماری ژنتیکی مطمئن می کند و چنانچه احتمال خطری برای نوزاد وجود داشته باشد می توانید در خصوص آن با متخصص خود مشورت کنید و آزمایشهای لازم را قبل از بارداری انجام دهید

معاینه فیزیکی بیماریهای زنان

پزشک متخصص علی طب ممکن است در این زمینه ها شما را مورد معاینه قرار دهد:

-معاینات استانداردی که از سر تا پا انجام می شود شامل اندازه قد، وزن و فشار خون هستند
-معاینه ناحیه تناسلی برای وجود هر ضایعه ای که ممکن است نشان دهنده عفونت یا مشکل دیگری باشد
-معاینه واژن تا از عدم عفونتهایی مثل مخمر، تریکومونا، خارش یا سوزش اطمینان حاصل شود
-بررسی دهانه رحم
-آزمایشات پاپ اسمیر تا از عدم سرطان رحم، سوزاک و کلامیدیا (بیماریهای مقاربتی) و تغییرات غیر طبیعی سلول اطمینان حاصل شود
– چک کردن تخمدانها، رحم و گردن رحم برای احتمال وجود توده، حساسیت یا مشکلات دیگر

آزمایش ادرار

آزمایش ادرار برای نشان دادن میزان قند خون و تشخیص دیابت ضروری است. قند خون کنترل نشده می تواند عواقب وخیمی برای یک کودک در حال رشد داشته باشد، بنابراین اگر شما مبتلا به دیابت هستید، توصیه می شود قبل از اقدام برای بارداری به  متخصص دیابت مراجعه کنید. اگر شما علائم عفونت ادراری (مانند سوزش مکرر، و یا ادرار کردن دردناک) داشته باشید، نمونه ادرار شما به آزمایشگاه برای بررسی فرستاده می شود.

 

تست خون

آزمایش خون برای تشخیص بیماریهایی از قبیل اچ آی وی، کم خونی، سیفلیس، سرخجه و آبله مرغان در صورتی که هنوز به آن مبتلا نشده اید و همچنین هپاتیت ب ضروری است.
با توجه به پس زمینه های قومی و پزشکی، ممکن است برای تشخیص اینکه آیا شما حامل ژنتیکی برای کم خونی داسی شکل سلول، بیماری تای ساکس، تالاسمی، و غیره هستید مورد آزمایش قرار بگیرید

 

معاینه قبل از بارداری

– اگر اسید فولیک مصرف نمی کنید، پزشک توصیه می کند ۴۰۰ میکروگرم در روز (به تنهایی یا به صورت مولتی ویتامین) مصرف کنید؛ حداقل یک ماه قبل از تلاش برای بارداری. مصرف اسید فولیک قبل از بارداری می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلاء به نقص لوله عصبی، مانند اسپینا بیفیدا را کاهش دهد (مکمل هایی که مادر باردار نباید فراموش کند).
از آنجایی که نیمی از حاملگی ها در ایالات متحده برنامه ریزی نشده است، کارشناسان توصیه می کنند که زنان در سن بارداری هر روز ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک مصرف کنند.

 

معاینه زنان قبل از بارداری

پزشک ممکن است موارد زیر را انجام دهد:

– معاینه فیزیکی استاندارد کل بدن، از جمله اندازه گیری قد، وزن و فشار خون، سینه ها – مگر اینکه اخیرا معاینه فیزیکی داشته اید.
– ناحیه تناسلی خود را برای هر گونه ضایعات مشکوک بررسی می کند که ممکن است شامل عفونت یا مشکل دیگر باشد.
– اگر ترشحات واژینال غیرطبیعی، خارش یا سوزش دارید، واژن را برای بررسی عفونت واژن، مانند مخمر چک می کند.
– یک اسپکولوم را وارد واژن می کند و رحم و واژن را بررسی می کند.
– یک تست پاپ اسمیر برای غربالگری سرطان دهانه رحم یا سایر تغییرات غیرطبیعی سلولی، و احتمالا سوزاک و کلامیدیا انجام میدهد.
– معاینه لگن را با وارد کردن انگشتان داخل مهبل (واژن) و بررسی تخمدانها، رحم و دهانه رحم، برای هر گونه توده، حساسیت یا مشکلات دیگر انجام می دهد.

 

منابع:ویکی پدیا

بیتوته

پرتال سلامت

نمناک

نی نی سایت

فروردین
۲۷