مشهد,پیشتاز گردشگری سلامت در ایران

مشهد,پیشتاز گردشگری سلامت در ایران

مشهد,پیشتاز گردشگری سلامت در ایران

۱ مهر ۱۳۹۷ مدیریت مقالات ، گردشگری سلامت

مشهد,پیشتاز گردشگری سلامت در ایران

گردشگری سلامت علی طب: ارمغان آور  زیبایی جوانی سلامتی

علی طب با مدیریت و همکاری متخصصین مجرب در زمینه های گردشگری و عرصه سلامت و درمان و واحد انفورمانتیک IT یکی از بزرگترین ارائه دهندگان خدمات گردشگری سلامت و توریست درمانی در ایران می باشد.

مشهد,پیشتاز گردشگری سلامت در ایران-گردشگری سلامت علی طب

 

 

ظفرمد:ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی و استراتژیکی که در خاورمیانه و اسیا دارد و همچنین با دستیابی به دانش و تکنولوژی پیشرفته پزشکی توانسته در دهه های اخیر به قطب های توریسم درمانی تبدیل شود.

از این رو نظام سلامت ایران جایگاه ویژه های بین کشورهای عربی و سایر کشورها دارد.به همین علت شهرهای کشورمان ورود خوبی به حوزه گردشگری سلامت داشتند.مشهد شروع کننده اصلی گردشگری و گردشگری سلامت در کشورمان است.

یکی از مراکز درمانی مشهد، بیمارستان رضوی است که در سال ۱۳۸۴ برای خدمات رسانی به مسلمانان داخل و خارج از کشور در فضایی مدرن و منحصر به فرد، افتتاح شد؛ از بین بخش های مختلف بیمارستان، بخش قلب، جراحی قلب، جراحی های زیبایی، بخش های تصویربرداری و آزمایشگاه، IVF و بررسی های مربوط به چکاپ سلامتی بیشتر از همه مورد توجه بیماران خارجی قرار گرفته است که خدماتی همچون انجام پیچیده ترین اعمال جراحی قلب، انواع مختلف Ballooning، stenting و درمان زوج های نابارور طبق آخرین پروتکل ها را انجام می دهند.

سعید سعیدی، سرپرست امور گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد درباره وضعیت گردشگری سلامت در خراسان رضوی می گوید: وضعیت گردشگری سلامت در خراسان رضوی در ابعاد گوناگون نسبت به دیگر استان‌ها دارای نظم و قدرت اجرایی بالاتری است ، فعالیت‌های اجرایی در حوزه گردشگری سلامت در خراسان رضوی از ۸ سال پیش شروع شد که با توجه به این‌که دراین حوزه دستگاه‌های بسیاری دخیل هستند، با همگرایی و همفکری دیگر دستگاه‌ها و با محوریت کارگروه گردشگری این استان از پارسال بسته گردشگری سلامت مورد تصویب و اجرا قرار گرفت.

وی با اشاره به توسعه گردشگری سلامت استان یادآور شد : ساماندهی روند صدور مجوزهای قانونی و کمک به نظام مند کردن آن و حذف فعالیت واسطه‌ها، ایجاد هماهنگی بیشتر بین دستگاه‌های اجرایی این استان و رفع خلأهای قانونی با حمایت کارگروه گردشگری، ساماندهی فعالیت دفاتر شرکت‌های گردشگری سلامت و استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی در این عرصه و اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی به گردشگران سلامت که متقاضی دریافت خدمات درمانی و تشخیص در کشورمان هستند، بخش‌هایی از برنامه‌های کمیته گردشگری سلامت در استان است.

به گفته دکتر جلال نائلی رییس اداره همکاری های اقتصادی امور بین الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص جایگاه نظام سلامت ایران در جهان می گوید: نظام سلامت ایران اعتبار زیادی درمیان کشورهای همسایه دارد، چه در میان کشورهای عربی و چه سایر کشورها ؛ اصولا هر خدمتی که تکنولوژی آن وارد کشور شده باشد یعنی یا ما کیفیت خیلی بهتری را داریم و یا با کیفیت مشابه قیمت خیلی کمتری ارایه می دهیم و این از مزیت های نسبی آن است.

 

صدور گواهی پزشکی گردشگرسلامت در آینده نزدیک

دکتر نائلی مهم ترین چالش گردشگری سلامت را نبود آمار دقیق عنوان می کند و می گوید: به این منظور اجرای شیوه نامه صدور گواهی حرفه ای گردشگری سلامت ویژه دفاتر خدمات مسافرتی از در کشور اجرا خواهد شد ، براین اساس دفاتر باید نام افراد خارجی را که برای دریافت خدمات درمانی به آنها مراجعه می کنند اعلام کنند.

وی دررابطه با جزئیات این شیوه نامه اظهار کرد: این شیوه نامه به نوعی یک بسته حمایتی برای شرکت های خدمات مسافرتی فعال در زمینه نقل و انتقال گردشگر سلامت به شمار می رود و ثبت اطلاعات دقیق، معرفی مراکز معتبر درمانی زیر پوشش وزارت بهداشت و حضور پزشک بعنوان مسوول فنی در زمان نقل و انتقال گردشگر سلامت در دفاتر خدمات مسافرتی از مفاد این شیوه نامه است.

دکتر پناهی دبیر شورای راهبری گردشگری سلامت کشور ، مشهد را بعنوان دومین کلانشهر مذهبی جهان دارای بهترین شرایط برای سرمایه گذاری بخش گردشگری سلامت می داند و می گوید : حداقل یک سوم مراجعین گردشگری زیارت، گردشگری سلامت هستند؛ بنابراین علاوه بر اینکه خراسان رضوی میزبان زائرین حرم رضوی است، میزبان گردشگران سلامت هم می باشد ، از طرفی خراسان رضوی یک ویژگی منحصر به فردی دارد و آن هم داشتن زیرساخت های مناسب است.

 

آیا گردشگری سلامت فقط ارائه خدمات درمانی است؟

اگرچه گردشگری درمانی با هدف انجام جراحی‌های زیبایی یا درمان بیماری‌های خاص در چند دهه اخیر رشد یافته، اما پیشینه گردشگری با هدف سلامت و آرامش بسیار قدیمی‌تر است بطوری‌ که در دوره باستان از آب‌های معدنی برای درمان و سلامت استفاده می‌شده است.

دکتر پناهی نیز در این باره می گوید: گردشگری سلامت فقط ارائه خدمات درمانی نیست، بلکه ظرفیت های طب سنتی، آب های معدنی، نمک درمانی و مناطق دارای آب وهوای مناسب را نیز شامل می شود و باید با ایجاد دهکده سلامت و راه اندازی مجتمع های سلامت این ظرفیت ها به کار گرفته شود.

وی ادامه می دهد: با توجه به ظرفیت های مناسب در بخش گیاهان دارویی، طب سنتی، وجود پزشکان حاذق، طبیعت مناسب و آب های معدنی زمینه توسعه گردشگری براساس رویکرد اقتصاد مقاومتی درکشور فراهم است و باید برای دستیابی به اهداف چشم انداز تلاش شود.

استاندار خراسان رضوی نیز استفاده از روش های درمانی طبیعی از قبیل آب گرم معدنی، لجن درمانی، گیاهان دارویی، طب سنتی، پیشگیری به روش اقامت در دهکده ی سلامت، فیزیوتراپی و یوگا، بهره گیری از روش های نوین پزشکی در معالجه و جراحی، بازتوانی از طریق خانه سالمندان و مراکز توانبخشی ویژه گردشگران داخلی و خارجی از جمله مواردی عنوان کرد که حاکی از شمول و تنوع در حوزه های گردشگری سلامت می باشد.

 

ایران کشور نخست منطقه در گردشگری سلامت

سعید عبدالحسینی، رییس بیمارستان فوق تخصصی رضوی نیز معتقد است که توان علمی و تخصصی ایران در درمان بیماری‌ها و نیز پایین بودن هزینه درمان نسبت به دیگر کشورهای منطقه می تواند ایران را به قطب گردشگری سلامت در منطقه تبدیل کند.

وی ادامه داد : طبق آمار میزان گردشگران سلامت به ایران در سال ۲۰۱۲ نسبت به سال قبل از آن به دو برابر افزایش یافته است.

سیدجواد موسوی معاون گردشگری میراث فرهنگی خراسان رضوی نیز در تایید سخنان دکتر عبدالحسینی می گوید: در ۶ ماهه اول امسال حدود یک میلیون گردشگر خارجی وارد کشور شدند که حدود یک پنجم این افراد گردشگر سلامت بودند و حدود ۱۰ هزار نفر معادل یک درصد به مشهد آمدند، در سال گذشته نیز یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از مرزعراق وارد ایران شدند که حدود یک سوم این افراد برای درمان در ایران اقدام کردند.

طبق گزارش دفتر بررسی بازار و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران، با ترسیم افق صنعت گردشگری سلامت در ایران در سال ۱۴۰۰ میتوان کشور را به یکی از قطب های اصلی این صنعت در منطقه تبدیل کرد و از رهگذر آن، نه تنها از میزان خروج ارز کاسته میشود، بلکه درآمد ارزی قابل توجهی نصیب ایران خواهد شد و زمینه اشتغال زایی مستقیم و غیرمستقیم و جذب سرمایه گذاری را فراهم می آورد.

 

منبع:ظفر مد

 

 

 

مهر
۱