نتایج تازه‌ترین تحقیقات درباره سرطان معده

نتایج تازه‌ترین تحقیقات درباره سرطان معده

نتایج تازه‌ترین تحقیقات درباره سرطان معده

۱۷ تیر ۱۳۹۷ مدیریت اخبار

گردشگری سلامت علی طب: ارمغان آور  زیبایی جوانی  سلامتی

علی طب با مدیریت و همکاری متخصصین مجرب در زمینه های گردشگری و عرصه سلامت و درمان و واحد انفورمانتیک IT یکی از بزرگترین ارائه دهندگان خدمات گردشگری سلامت و توریست درمانی در ایران می باشد.

علی طب در حال حاضردر عرصه خدمات زیبایی همچون کاشت مو، زیبایی پوست، پیکرتراشی، جراحی بینی، بوتاکس، ژل لب، چال گونه، افتادگی پلک و… در شهرهای تهران،مشهد، آبادان، تبریز،شیراز و یزد با همکاری مراکز درمانی و پزشکان متخصص مشغول به فعالیت می باشد.

 

 

images-1

 

 

دکتر رضا ملک زاده با اشاره به نتایج نخستین گزارش ثبت سرطان معده مبتنی بر جمعیت گفت: بخشی از این گزارش مربوط به اولین، جامع ترین و معتبرترین گزارش رسمی ثبت سرطان مبتنی بر جمعیت ۳۰ استان ایران (۷۶ میلیون و ۶۳۹ هزار نفر) است که در سال ۹۳ به اجرا درآمده است.

وی از ثبت ۱۱۲ هزار مورد «سرطان بروز یافته سالانه» در کشور خبر داد و نرخ بروز استاندارد شده سنی سرطان را ۱۵۸ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر برشمرد.

به گفته رئیس پژوهشکده  بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، سهم مردان از کل موارد ثبت شده سرطان، ۶۰ هزار و ۴۳۲ هزار (۵۳.۹ درصد) و سهم زنان  ۵۱ هزار و ۶۲۸ مورد (۴۶.۱ درصد) بوده است.

ملک زاده همچنین با اشاره به ثبت ۱۰ هزار و ۴۹۸ مورد «سرطان معده بروز یافته سالانه» گفت: ۷ هزار و ۱۵۰ مورد سرطان معده  در مردان و ۳ هزار و ۳۴۸ مورد در زنان رخ داده است و به عبارتی، نرخ بروز استاندارد شده سنی سرطان معده، ۲۱.۲۴ در هر ۱۰۰ هزار مرد و ۹.۴۴ در  هر ۱۰۰ هزار زن ایرانی است.

مجری بزرگترین مطالعه کوهورت خاورمیانه  و شمال آفریقا در ایران، مجموع سرطان های دستگاه گوارش را عامل حدود ۲۷ درصد مرگ و میرهای ناشی از سرطان در ایران دانست و سهم سرطان معده از مجموع  کل مرگ های ناشی از سرطان را ۱۶ درصد اعلام کرد.
سن سرطان معده در ایران ۱۰ سال جوان تر از دنیا
ملک زاده با بیان این که سن سرطان معده در ایران ۱۰ سال جوانتر از دنیا است، گفت: بروز سرطان معده در ایران، عمدتا از ۵۰ سال به بالا آغاز می شود و زیر سن ۴۰ سال به ندرت رخ می دهد و سن شیوع و افزایش شیب بیماری، از ۶۰ سال به بالاست.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، بروز سرطان معده در کشورهای حاشیه خلیج فارس، امارات متحده عربی و قطر را ۳ تا ۴ مورد در هر ۱۰۰ هزار مورد اعلام کرد و افزود: نرخ سرطان معده در دنیا رو به کاهش است اما در کشورهای در حال توسعه یا ثابت مانده یا در حال افزایش است.

بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی از مهمترین عوامل کاهش سرطان معده
وی بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی را یکی از مهمترین عوامل کاهش نرخ سرطان و از جمله سرطان معده در کشورها دانست و به عوامل خطر سرطان معده اشاره کرد و گفت: سابقه خانوادگی، مصرف سیگار، قلیان، تریاک، نمک به مقدار زیاد، گوشت قرمز بویژه گوشت کباب شده، مصرف زیاد خامه پرچرب و نیز نوشیدنی های داغ و از جمله چای داغ که مصرف آن در مناطق شمالی کشور بسیار رایج است از جمله عوامل خطر سرطان معده هستند.
نقش میکروب هلیکوباکتر پیلوری در بروز سرطان معده
فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد درباره تاثیر ابتلا به میکروب هلیکوباکتر پیلوری در بروز سرطان معده  گفت: ابتلا به این میکروب، برای بروز سرطان معده به تنهایی کافی نیست و باید عوامل خطر دیگری نیز وجود داشته باشند اما می توان گفت ۹۰ درصد افراد مبتلا به سرطان معده آلوده به میکروب هلیکوباکتر پیلوری هستند.

سرطان معده، مرگبارترین سرطان کشور
رئیس پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد علوم پزشکی تهران یادآور شد: سرطان معده مرگبارترین سرطان در ایران و بیشترین نقطه بروز آن در ناحیه کاردیای معده است. این سرطان به سختی درمان می شود و ۸۰ درصد مبتلایان حداکثر ظرف دو سال پس از ابتلا فوت می کنند؛ بنابراین پیشگیری از سرطان معده نقش بسیار مهمی در کاهش مرگهای ناشی از این بیماری دارد.
تاثیر مصرف قرص آسپرین در پیشگیری از سرطان معده
ملک زاده، تاثیر مصرف روزانه یک عدد قرص آسپرین ۸۰ میلی گرم با تجویز پزشک را برای مردان بالای ۴۰ سال و زنان بالای ۵۰ سال در پیشگیری از سرطان معده بسیار موثر دانست و افزود: تحقیقات مهم جهانی نشان داده است که مصرف این قرص نه تنها در پیشگیری از سرطان معده بلکه در پیشگیری از سایر سرطانها نیز بسیار موثر است و در آمریکا به عنوان کشوری که بروز سرطان معده در آن بسیار کاهش یافته،  مصرف  مستمر این قرص بخصوص برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ توصیه شده است.

 

منبع:سرپوش

تیر
۱۷