نحوه جراحی پیوند قلب با علی طب

نحوه جراحی پیوند قلب با علی طب

نحوه جراحی پیوند قلب با علی طب

8 می 2019 مدیریت مقالات

نحوه جراحی پیوند قلب با علی طب

پیوند قلب به معنای برداشتن قلب بیمار یک فرد و جایگزینی آن با قلب سالم یک اهداء کننده‌ با مرگ مغزی می‌باشد. معمولاً پیوند قلب برای بیمارانی که در مرحله نهایی نارسایی قلبی هستند، انجام می‌شود.یشترین کاربرد پیوند قلب برای بیمارانی است که نارسایی قلبی شدید دارند که غیر قابل درمان است .نارسایی قلبی به شرایطی گفته می شود که قلب آسیب پذیر وضعیف است در نتیجه قلب نمی تواند خون کافی که بدن نیاز دارد را پمپ نماید.

پیوند قلب اقدامی حیات بخش در بیماران مبتلا به نارسایی پیشرفته قلبی می باشد. در سالهای اخیر با پیشرفتهای بوجود آمده در زمینه جراحی قلب امکان انجام آن در کشور ما نیز فراهم شده است.

 

 

فرآیند پیوند قلب

در مرکز زیبایی درمانی علی طب هنگامی که پزشک، بیماری را با مرحله نهایی نارسایی قلبی به مرکز پیوند معرفی می‌کند، بیمار تمامی تست‌های لازم برای تعیین واجد شرایط بودن جهت پیوند را انجام داده و نام وی در لیست انتظار قرار می‌گیرد. هنگامی که یک اهداء کننده‌ی قلب مناسب برای بیمار پیدا شود، عمل پیوند صورت می‌پذیرد. بعد از عمل پیوند، بیمار باید یک رژیم دارویی مشخصی را در طول عمرش پیگیری کند. وی می‌بایستی به صورت مداوم معاینه شده و داروهای تجویز شده را به موقع مصرف کند.

 

شرح هریک از مراحل فرآیند پیوند قلب:

اقدامات تشخیصی در علی طب

ECG ورادیوگرافی قفسهٔ سینه
بررسی‌های آزمایشگاهی: سنجش تیترهای ویروسی، بررسی اختلال عملکردی اندامهای انتهایی و وجود شواهد بدخیمی مخفی
اکوکاردیوگرافی :به منظور بررسی شکل هندسی قلب، بررسی عملکرد میوکارد و وجود بیماری‌های دریچه‌ای استفاده می‌شود.
بررسی قابلیت زنده ماندن میوکارد
با انجام کاتتریزاسیون قلبی می‌توان فشار شریان ریوی و مقاومت عروق ریه، عملکرد بطن چپ، بیماری‌های انسدادی کرونر و کیفیت شریان کرونر از نظر گرافت بای پس را بررسی نمود.
تست ورزش برای سنجشVO۲حداکثر

 

 

منبع قلب اهدایی

طبق نظر پزشکان علی طب افرادی که دچار مرگ مغزی شده‌اند در صورتی که آزمایشهاشان با فرد گیرنده مطابق باشد با رضایت خانوادهٔ فرد می‌توان عضو او را اهدا کرد. وظیفهٔ تیم بیهوشی در قبال این افراد حفظ راه هوایی و حمایت قلبی-عروقی جهت جلوگیری از هایپوکسی و نکروز بافتی است.قلب باید از نظر اکوکاردیوگرام، طبیعی باشد. برای حفظ فشار خون نباید به دوزهای بالای داروهای اینوتروپ نیازی داشته باشد و بیماری شریان‌های کرونری نداشته باشد

 

سازگاری

برای انجام پیوند فرد دهنده و گیرنده باید آزمایش‌هایی را در مرکز علی طب جهت ارزیابی تطبیق فاکتورهای خونی و آنتی‌ژنی انجام دهند. ۳ نوع آزمایش باید با هم تطابق داشته باشند:

تطابق گروه‌های خونی: اگر گروه‌ها با هم تفاوت داشته باشند امکان پیوند نیست.
تعیین میزان تطابق آنتی‌ژنهای HLA است: مهم‌ترین آنتی‌ژنهای دخیل در روند پیوند کمپلکسی موسوم به HLA است. درصد موفقیت در بین دوقلوها بیش از ۹۰٪ گزارش شده‌است که این موضوع را می‌توان به دلیل تشابه زیاد بین همین آنتی‌ژنها دانست.
تطابق کراس مچ خون.

 
پیوند قلب-گردشگری سلامت علی طب

مراقبتهای قبل از عمل

انجام آزمایش‌ها و گرافی‌های درخواست شده در علی طب
NPO بودن (ناشتا بودن)، که پزشک زمان آن را تعیین می‌کند.
گرفتن رضایت نامه و خارج کردن زیورآلات و دندان مصنوعی
شیو ناحیهٔ ی عمل
مایع و دارو درمانی و آنتی‌بیوتیک‌های پروفیلاکتیک (پیش‌گیرانه)
برقراری خط وریدی برای گرفتن مایعات و داروها
گذاشتن سوند ادراری، قبل از عمل
دادن روحیه و آرامش به بیمار و خانوادهٔ او: به روش صحبت کردن و مشاوره ویا استفاده از داروهای نیتروگلیسیرین ،لورازپام، دیازپام و …

 

ابزارهای جراحی مورد نیاز در علی طب

ست قلب و عروق
دستگاه ساکشن و الکتروکوتر
ماشین قلبی – ریوی یا (CPB)
اره استریکر جهت برش استرنوم
دستگاه گرم و سردکنندهٔ مایعات
سیستم اتو ترانسفیوژن (سیستم تزریق خودکار)
الکترودها و پالس اکسی متر جهت مانیتورینگ مداوم
رترکتورهای فیناچیتو، دنده دور کن و …

 

 

پوزیشن جراحی و نوع بیهوشی

پوزیشن خوابیده به پشت (سوپاین)
بیهوشی عمومی

پیوند قلب-گردشگری سلامت علی طب
در طول عمل جراحی

قبل از عمل بیمار داروی بیهوشی عمومی دریافت می‌کند. جراح یک جراحی قلبِ باز را برای پیوند قلب انجام می‌دهد. وی یک برش بزرگ در میانه قفسه سینه جهت دسترسی به قلب ایجاد می‌کند. از ماشین قلبی-ریوی برای پمپاژ جریان خون حاوی اکسیژن به تمامی نواحی بدن استفاده می‌شود. جراح، قلب فرد بیمار را برداشته و قلب سالم اهداء کننده را در جای قلب اصلی بخیه می‌زند اما آئورت و شریان ریوی بیمار در حین جراحی تعویض نمی‌شود.

 

شرح عمل

طرح‌واره از یک قلب پیوندی که به ریه‌های بیمار و عروق قلبش پیوند زده شده‌است .

نکته: قلب اهدایی باید تا ۶ ساعت پس از برداشته شدن از بدن فرد دهنده به بدن فرد گیرنده پیوند داده شود. این قلب تا قبل از پیوند خوردن باید درون بسته‌های حاوی یخ نگهداری شود.
پیوند قلب-گردشگری سلامت علی طب

امروزه پیوند ارتوتوپیک رایج‌ترین رویه برای پیوند قلب محسوب می‌شود و شامل دو روش می‌شود:

آناستوموز (اتصال) کلاهک دهلیزی
آناستوموز دو ورید اجوف زیرین و زبرین

آناستوموز کلاهک دهلیزی روشی ساده‌تر است :در این روش تمام قلب بیمار به جز کلاهکی از دهلیز راست و چپ خارج می‌شود، سپس قلب اهداکننده با دوختن دهلیز راست به کلاهک دهلیزی راست و دهلیز چپ به کلاهک دهلیزی چپ آناستوموز می‌شود.
موارد آریتمی (نامنظمی ظربانها) و نارسایی دریچه‌ای پس از پیوند به روش آناستوموز دو ورید اجوف کم‌تر از روش پیشین است: در این روش قلب بیمتر به‌طور کامل برداشته می‌شود و قلب اهدایی با دوختن ورید اجوف بالایی به ورید اجوف بالایی بیمار و ورید اجوف زیرین به ورید اجوف زیرین بیمار آناستوموز می‌شود.

قبل از بستن برش قفسهٔ سینه، جراح یک چست تیوب (لولهٔ قفسهٔ سینه) جهت تخلیهٔ هوا و ترشحات، از فضای مدیاستن و قفسهٔ سینه تعبیه می‌کند. الکترودهای اپی کاردیال ضربان ساز روی سطح دهلیز و بطن راست قرار داده می‌شوند.

 

 

مراقبت بعد از عمل

بازسازی و برگشت برون ده قلبی :چون قلب اهدایی به مدت نسبتاً طولانی انقباض و تپش نداشت، قلب در چند ساعت اول بعد از پیوند ممکن است بسیار ضعیف کار کند. اگر برون ده افت کند پوست سرد، مرطوب، کبود (سیلنوتیک) یا خال دار می‌شود.
توجه به دیس ریتمی‌هایی نظیر: تاکی کاردی (افزایش ضربان قلب)، برادی کاردی (کاهش ضربان قلب) یا ضربانهای نابجا که در اثر ضعیف بودن خونرسانی به قلب ایجاد می‌شوند و بسیار هم مهم هستند.
نگهداری درجه حرارت بدن در حد نرمال، زیرا درجه حرارت بالا موجب افزایش بارکاری قلب می‌شود.
کنترل تعادل مایعات و الکترولیت‌های ورودی و خروجی نظیر: پتاسیم، منیزیم، سدیم، کلسیم
تجویز داروهای سرکوب سیستم ایمنی جهت کاهش رد پیوند مانند: سیکلوسپورین، آزاتیوپرین
یبوست به دلیل بروز ایلئوس شایع است که باید توسط تجویز نرم‌کننده‌های مدفوع این وضعیت کنترل شود.
مراقبت از برش پوستی و کنترل درد
تشویق بیمار به تنفس عمیق جهت جلوگیری از عفونت مجرای تنفسی
برقراری خون‌رسانی بافتی و جلوگیری از ایجاد آمبولی با تجویز داروهای ضد انعقادی، جوراب‌های الاستیکی، قرار دادن بالشی در فضای زیر زانویی و برقراری حرکات تمرینی غیرفعال جهت بهبود گردش خون.

منابع:نمناک

ویکی پدیا

می
8