نشانه ها و راه های پیشگیری از فشارخون بالا

نشانه ها و راه های پیشگیری از فشارخون بالا

نشانه ها و راه های پیشگیری از فشارخون بالا

6 آگوست 2019 مدیریت مقالات ، بیماری های عمومی

نشانه ها و راه های پیشگیری از فشارخون بالا

فشار خون بالا یا پرفشاری خون (به انگلیسی: Hypertension) که گاهی به آن پرفشاری شریانی گفته می‌شود، یک بیماری مزمن است که در آن فشار خون در شریان‌ها بالا می‌رود. به دنبال این افزایش فشار، قلب باید برای حفظ گردش خون در رگ‌های خونی شدیدتر از حالت طبیعی فعالیت کند.
بسیاری از افراد در سراسر جهان مبتلا به پر فشاری (هیپرتانسیون؛ hypertension) یا افزایش فشار خون هستند که اصطلاحا به آن «فشار خون» یا «فشار خون بالا» هم گفته می شود.

 

درمان-فشار-خون-بالا-گردشگری سلامت علی طب

محدوده های فشار خون بالا و فشار خون پایین

 

 فشار خون پایین

فشار سیستولیک کمتر از ۹۰ میلی متر جیوه (یا ۲۵ میلی متر جیوه پایین تر از فشار معمول).
فشارخون پیش از رسیدن به حد بالا
فشار خون سیستولیک ۱۲۰ تا ۱۳۹ میلی متر یا فشار خون دیاستولیک ۸۰ تا ۸۹ میلی متر جیوه.
مرحله ۱ افزایش فشار خون
فشارخون سیستولیک ۱۴۰ تا ۱۵۹ میلی متر جیوه (به طور دایمی) یا فشارخون دیاستولیک ۹۰ تا ۹۹ میلی متر جیوه (به طور دایمی).
مرحله ۲ افزایش فشار خون
فشار خون سیستولیک ۱۶۰ میلی متر جیوه یا بیشتر (به طور دایمی) یا فشارخون سیستولیک ۱۰۰ میلی متر جیوه یا بیشتر (به طور دایمی).

 

درمان-فشار-خون-بالا-گردشگری سلامت علی طب

علائم فشار خون چیست؟

به گفته پزشکان علی طب فشار خون  بالا به عنوان بیماری خاموش شناخته می‌شود و بیشتر مردم زمانی از بیماری خود مطلع می‌شوند که یک عارضه وخیم رخ داده باشد اما با این حال ممکن است علائمی نیز در فشار خون بروز کند که توجه به آنها می‌تواند در تشخیص فشار خون بالا در مراحل اولیه کمک کند.

علائم فشار خون بالا عبارتند از:

سر درد،‌ تنگی نفس، خون دماغ، درد قفسه سینه،‌ خون در ادرار.

با توجه به این علائم و تشخیص فشار خون بالا در مراحل اولیه و تغییر سبک زندگی و در صورت نیاز مصرف دارو می‌توان خطر سکته‌های قلبی و مغزی را کاهش داد، اگر فردی سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری قلبی داشته باشد باید حداقل سالی یک‌بار سلامت قلب و فشار خون خود را کنترل کند.

 

درمان-فشار-خون-بالا-گردشگری سلامت علی طب

علل ابتلا به فشار خون بالا

۲ نوع فشار خون بالا داریم که هر کدام دلایل مختلفی دارند؛ فشار خون اولیه و فشار خون ثانویه. فشار خون اولیه که هایپرتنشن اساسی نام‌ دارد نوعی از فشار خون است که علت مشخصی ندارد.

بر اساس نظر محققان  علی طب علت اینکه مکانیسم فشار رگ‌های خونی در این افراد تغییر می‌کند هنوز مشخص نیست اما فاکتورهایی وجود دارند که می‌توانند منجر به بروز این نوع فشار خون شوند.

ژنتیک، فعالیت فیزیکی کم و محیط زیست از ریز فاکتورهای علل ابتلا به این فشار خون محسوب شوند.

بسیاری از افراد دارای سابقه فشار خون خانوادگی بالا هستند، فعالیت فیزیکی آنها کم است و سبک زندگی نا مناسب و رژیم غذایی نادرست می‌تواند منجر به افزایش وزن،‌ چاقی شکمی و افزایش ابتلا به فشار خون بالا محسوب شود.

فشار خون ثانویه اغلب به یکباره رخ می‌دهد و می‌تواند به بروز عوارضی چون بیماری کلیوی، آپنه خواب، بیماری و حمله‌های قلبی،‌ اختلال تیروئیدی، بروز عوارض دارویی منجر شود.

 

درمان-فشار-خون-بالا-گردشگری سلامت علی طب

پیشگیری

تعداد افراد مبتلا به پرفشاری خون که از بیماری خود اطلاع ندارند، قابل توجه است.شاخص‌هایی که کل افراد مبتلا به پرفشاری خون را مورد توجه قرار می‌دهند مستلزم کاهش عواقب فشار خون بالا و کاهش نیاز به درمان با داروهای ضد پرفشاری خون می‌باشند.

تغییر روش زندگی برای کاهش فشار خون، پیش از شروع درمان دارویی توصیه می‌شود.

دستورالعمل‌های کلینیک زیبایی درمانی علی طب تغییراتی را در روش زندگی پیشنهاد کرده‌است که در رابطه با فشار خون بالا می‌باشد که با هدف پیشگیری اولیه پرفشاری خون ارائه شد:

اجتناب از هرگونه مصرف تنباکو (سیگارت و قلیان و غیره) و مواد مخدر.
حفظ وزن طبیعی بدن (به عنوان مثال، شاخص توده بدن: ۲۰ تا ۲۵ کیلوگرم بر متر مربع).
کاهش مصرف نمک در رژیم غذایی تا زیر ۱۰۰ میلی مولار در روز (زیر ۶ گرم نمک طعام یا زیر ۲٫۴ گرم سدیم در روز).
انجام منظم ورزش‌های ایروبیک نظیر تند راه رفتن (تا ۳۰ دقیقه در روز، اکثر روزهای هفته).
محدود کردن مصرف الکل؛ حداکثر ۳ واحد در روز برای مردان و دو واحد برای زنان.
مصرف زیاد میوه و سبزیجات (به عنوان مثال، حداقل ۵ وعده در روز).

مصرف چای و شکلات را تا حد امکان محدود و به جای آن‌ها برای درمان فشار خون بالا از عرقیات گیاهی و دم کردنی‌های خانگی مثل گل گاوزبان، چای سبز و عناب استفاده کنید.
برخی از مواد مانند فلفل، سبب کاهش فشار خون بالا می‌شوند ولی در حقیقت شواهد کافی برای این امر وجود ندارد و در حد تحقیق و فرضیه است.

تغییرات مؤثر در روش زندگی می‌تواند فشار خون را به اندازه یک داروی تجویزیِ ضدِ پرفشاری خون کاهش دهد. ترکیبی از دو یا چند تغییر در روش زندگی می‌تواند حتی نتایج بهتری هم داشته باشد.

درمان های غیر دارویی

درمان-فشار-خون-بالا-گردشگری سلامت علی طب

 تحرک بدنی:

کارشناسان کلینیک زیبایی درمانی علی طب توصیه می کنند روزانه ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ورزش می تواند به پایین آوردن فشار خون منجر شود. اگر شما تا به حال غیر فعال بوده اید، با پزشک خود درباره ورزش های امن صحبت کنید.

شروع ورزش باید برای شما به آرامی باشد و آن هم با راه رفتن یا دوچرخه سواری . به تدریج سطح فعالیت های متوسط یا شدید را به روال خود اضافه کنید. حداقل دو روز در هفته ورزش های تقویت عضلات را انجام دهید.

پیروی از رژیم غذایی دش:

این رژیم می تواند نقش موثری در کاهش فشار خون داشته باشد. رژیم غذایی دش شامل خوردن میوه، سبزیجات، غلات کامل، آجیل، لبنیات کم چرب، گوشت بدون چربی، ماهی و … است. چربی های اشباع، چربی های ترانس و کلسترول، غذاهای فرآوری شده، لبنیات پرچرب، گوشت پرچرب از این رژیم حذف شده اند.

کم کردن میزان نمک:

اگر دارای فشار خون بالا هستید، میزان مصرف سدیم خود را طبق توصیه کلینیک زیبایی درمانی علی طب به کمتر از ۱۵۰۰ میلی گرم در روز برسانید یعنی کمی بیش از نیم قاشق غذاخوری. یک قاشق غذاخوری نمک ۲۴۰۰ میلی گرم سدیم دارد. البته تنها میز غذا مقصر دریافت نمک نیست، غذاهای فرآوری شده و بسیاری از غذاهای رستوران ها سدیم بالا دارند.

از دست دادن وزن اضافه:

وزن و فشار خون دو عامل در کنار هم هستند. از دست دادن تنها ۵ پوند وزن می تواند به کاهش فشار خون منجر شود. در این میان چربی اضافه دور کمر بسیار مهم است و به آن چربی احشایی گفته می شود. این چربی می تواند خطرات مرتبط با سلامت از جمله فشار خون بالا، را افزایش دهد. در مردان اندازه دور کمر باید کمتر از ۴۰ اینچ و در زنان باید کمتر از ۳۵ اینچ باشد.

پرهیز از سیگار و الکل:

مطالعات نشان می دهد یک ساعت بعد از استعمال سیگار، فشار خون بالا می رود. اگر شما سیگاری هستید در معرض بیشتر فشار خون بالا و ابتلا به بیماری های قلبی قرار دارید.

استرس کمتر:

استرس به طور موقت می تواند منجر به افزایش فشار خون شود. سعی کنید تمام عوامل مرتبط با استرس را شناسایی و مدیریت کنید. در هنگام استرس تنفس عمیق داشته باشید. پرداختن به ورزش هایی مانند یوگا از شدت استرس روزانه می کاهد.

 

منابع:تبیان

مشرق نیوز

ویکی پدیا

 

آگوست
6