همه چیز درباره خون و بیماری های آن

همه چیز درباره خون و بیماری های آن

همه چیز درباره خون و بیماری های آن

۲۰ شهریور ۱۳۹۷ مدیریت مقالات ، بیماری های عمومی

همه چیز درباره خون و بیماری های آن

گردشگری سلامت علی طب: ارمغان آور  زیبایی جوانی سلامتی

علی طب با مدیریت و همکاری متخصصین مجرب در زمینه های گردشگری و عرصه سلامت و درمان و واحد انفورمانتیک IT یکی از بزرگترین ارائه دهندگان خدمات گردشگری سلامت و توریست درمانی در ایران می باشد.

 

سلولهاي قرمز خون انسان وظيفه اكسيژن رساني به قسمت هاي مختلف بدن را به عهده دارند. آنها اين كار را از طريق ماده اي در درونشان به نام هموگلوبين انجام مي دهند-گردشگری سلامت علی طب

 

هموگلوبين داراي دو قسمت است. قسمت اول از چهار زنجيره ( رشته) درست شده است و قسمت دوم را اتم آهن تشكيل مي دهد. گلبول قرمز بايد به ميزان كافي آهن داشته باشد تا بتواند اكسيژن را حمل نمايد. همچنين تعداد و شكل ظاهري هموگلوبين بايد سالم و طبيعي باشد.

اگر تعداد گلبول هاي قرمز خارج از محدوده طبيعي باشد و يا قسمتي از ساختمان گلبول معيوب باشد، عمر گلبول ها كوتاه شده و زودتر از موعد مقرر (۱۲۰روز) از بين مي روند. به اين ترتيب، بيماريهاي خوني مختلفي در بدن انسان ايجاد مي شود.

بعضي از اين بيماريها ارثي، بعضي اكتسابي هستند. برخي بيماريهاي خوني به شرح زير مي باشد:

۱) كم خوني ناشي از خونريزي؛ وقتي فردي دچار خونريزي مي شود، در طول يك تا سه روز بخش مايه پلاسما جايگزين مي شود. ولي اين امر موجب كاهش غلظت گلبول قرمز در خون مي شود. در خونريزي هاي مزمن، فرد نمي تواند آهن را به اندازه اي كه از دست مي دهد از روده ها جذب كند تا صرف ساخت هموگلوبين نمايد.

بنابراين اندازه ي گلبول قرمز از حد طبيعي كوچكتر شده و هموگلوبين كمتري را درون خود جا مي دهد. اين امر باعث مي شود تا اكسيژن مورد نياز بافتها به اندازه كافي به آنها نرسيده و بافتهاي بدن دچار كمبود اكسيژن شوند.

۲) كم خوني هموليتيك؛ در اين بيماري گلبول هاي قرمز سالم هنگام عبور از طحال و كبد، توسط آنتي بادي هايي كه در بدن به علت عفونت، ناسازگاري خوني به دليل تزريق خون نامتجانس، ناسازگاري خون مادر با نوزاد خود، مصرف بعضي داروها و يا بدون علت خاص توليد شده اند، منهدم مي شوند.

در اين بيماري گلبول هاي قرمز بسيار شكننده شده و هنگام عبور از مويرگها و طحال به آساني پاره مي شوند. در نتيجه طول عمر گلبول كوتاه گشته و ميزان تخريب گلبول از ميزان توليد بيشتر مي شود در نتيجه بيمار دچار كم خوني شديد مي شود.

۳) كم خوني مگالوبلاست؛ در مغز استخوان، سلولهائي به نام سلولهاي ريشه اي يا خون سازِ چند خاصيتي ( سلولهاي زاينده يا بنيادي) وجود دارد.

اين سلولهاي بنيادي به سرعت تكثير شده و به تعداد بسيار زيادي گلبول قرمز، گلبول سفيد و پلاكت تبديل مي شود. گلبول هاي قرمز براي رشد و بلوغ سريع علاوه بر آهن نياز به ويتامين B12 و اسيد فوليك دارند.كمبود اين ويتامينها باعث ناتواني مغز استخوان در توليد كمي و كيفي گلبول ها شده، و اندازه گلبول ها بزرگتر از حد طبيعي مي شود، كه در اين شرايط ماكروسيت خوانده مي شوند.

ماكروسيت ها غشائي نازك و شكننده دارند و بجاي اينكه مقعرالطرفين باشند، غالباً نامنظم، بزرگ و بيضوي شكل هستند. اين سلولهاي بد شكل پس از ورود به جريان خون قادر به حمل اكسيژن هستند، اما شكنندگي آنها باعث مي شود تا عمر كوتاهي داشته در حدود ۱٫۲ا ۱٫۳حالت طبيعي عمر داشته باشند. اين نوع كم خوني را مگالو بلاستيك گويند.

اين بيماري در صورتي كه فقدان ويتامين B12 ،سه تا چهار سال به طول انجامد ايجاد مي شود.

۴)كم خوني فقر آهن؛ يك نوع كم خوني است كه در اثر كمبود آهن بوجود مي آيد. كم خوني فقر آهن، ممكن است در اثر خونريزي و يا در اثر مصرف كم غذاهاي آهن دار بوجود آيد.

آهن، اساسي ترين ماده ي اوليه ساختمان گلبول قرمز است، چون در انتقال اكسيژن به تمام بدن، نقش اصلي را دارد و در واقع آهن اكسيژن ها را به دوش مي كشد و گلبول بدون آنها نمي تواند اكسيژن رساني را به خوبي انجام دهد. خوردن غذاهايي مانند گوشت قرمز، جگر، مرغ، ماهي و … در پيشگيري از فقر آهن موثر است. همچنين انواع خشكبار مثل برگ آلو، انجير خشك و كشمش منابع خوبي از آهن هستند.

۵)هموفيلي؛ يك نوع بيماري خوني است كه در آن خون منعقد نمي شود، يا به كندي انعقاد حاصل مي شود و بيشتر در مردان ديده مي شود. علت اين بيماري فقدان يكي از عوامل انعقاد خون مي باشد. بيشتر مبتلايان به هموفيلي از كمبود فاكتور ۸ رنج مي برند. علائم به صورت خونريزي از عضلات و مفاصل، سر، گردن، شكم و دستگاه گوارش مي باشد. در اين افراد سرعت خون ريزي شديدتر از افراد سالم نيست، بلكه مدت زمان خون ريزي طولاني خواهد بود. اين بيماري يك بيماري ارثي است.

۶) لوسمي (سرطان خون)؛ معمولاً در هنگام ابتلا به يك بيماري عفوني، تعداد گلبول هاي سفيد زياد مي شوند، تا بدن بتواند با عوامل عفونت مبارزه كند، اما پس از بهبودي تعداد گلبول ها تا حد طبيعي كاهش مي يابد. اگر افزايش تعداد گلبول هاي سفيد به طور مداوم و بدون هيچ گونه دليلي ادامه يابد به آن (لوسمي) گويند.

در اين حالت مراكز گلبول ساز از نظم خارج شده و به طور زيان باري به توليد گلبول هاي سفيد مي پردازند. افزايش تعداد گلبول هاي سفيد، مجالي براي توليد گلبول هاي قرمز و پلاكت ها باقي نمي گذارند و به همين دليل تعداد اين سلول ها در خون كاهش مي يابد؛ در نتيجه اين بيماري با كم خوني و خون ريزي هاي داخلي همراه است.

۷ )تالاسمي؛ تالاسمي واژه اي است كه از تركيب دو كلمه تالاسا Thalassa به معني دريا و Emia امي به معني خون ساخته شده است و به آن آنمي مديترانه اي يا آنمي كولي نيز مي گويند. اين بيماري نخستين بار توسط يك دانشمند آمريكايي به نام دكتر كولي شناخته شد. اين بيماري يك بيماري ارثي است، و زماني كه زنجيره هاي سازنده هموگلوبين دچار اشكال شوند، ايجاد مي شود. تالاسمي به دو نوع تالاسمي مينور و تالاسمي ماژور طبقه بندي شده است.

دیگر انواع بیماری های خون:

آمبولی هوا
آنمی فانکونی
اختلال انعقاد خون
اسفروسیتوز
انعقاد درون‌رگی منتشر
الگو:بیماری‌های خون
پان‌سیتوپنی
پتشی
پرکاری طحال
پلی سیتمی ورا
پورپورا
پورپورای ترومبوتیک ترومبوسیتوپنیک
پورپورای ناشناس کاهش پلاکت
پورپورای هنوخ شوئن‌لاین
پورفیری (بیماری)
تالاسمی
ترومبوسیتوپنی
ترومبوسیتوز
چکش خون
خون‌کافت
خون‌مردگی
سندرم شواخمن-بودیان-دیاموند
سندرم میلودیسپلاستیک
سیتوپنی
فاویسم
کم‌خونی
کم‌خونی آپلاستیک
کم‌خونی داسی‌شکل
کم‌خونی سیدروبلاستیک
کم‌خونی فقر آهن
لکوپنی
لکوسیتوز
لنفانژیت
لنفوپنی
لنفوم
مولتیپل میلوما
نارسایی مغز استخوان
نئوپلاسم بیش‌تکثیری مغز استخوان
نوتروپنی
واکنش لکوموئید
هموفیلی بی

 

منابع:خبرگزاری فارس

ویکی پدیا

 

 

شهریور
۲۰