همه چیز درباره سرطان کلیه

همه چیز درباره سرطان کلیه

همه چیز درباره سرطان کلیه

۱۷ تیر ۱۳۹۸ مدیریت مقالات ، انواع سرطان

همه چیز درباره سرطان کلیه

به گزارش علی طب یکی از ۱۰ بیماری خطرناکی است که بین سنین ۵۰ تا ۷۰ سالگی شایع تر است و از شایع ترین بیماریهای سرطانی است و ۲ تا ۴ ٪ بیماریهای بدخیم سرطان را شامل می شودو در قسمت اورولوژی یکی از ۳ بیماری مهم است.مردان بیشتر از زنان (۶۰٪) به آن مبتلا می شوند. مصرف دخانیات همانند سیگار رل بزرگی در ایجاد آن دارد.
در بسیاری از موارد، ممکن است افراد در ابتدا علائمی مربوط به سرطان کلیه نداشته باشند. با رشد تومور، ممکن است علائم ایجاد شوند.

 

ممکن است شما یکی یا تعداد بیشتری از علائم سرطان کلیه را داشته باشید:

 

جراحی-تومور-کلیه-گردشگری سلامت علی طب

وجود خون در ادرار
یک توده در پهلو یا شکم شما
از دست دادن اشتها
دردی در پهلوی شما که خوب نمی شود
از دست دادن وزن که دلیل مشخصی نداشته باشد
تبی که هفته ها طول بکشد و به دلیل سرماخوردگی یا عفونت دیگری نباشد
خستگی شدید
کم خونی
ورم مچ پا یا پاها

 

 

 

علت سرطان کلیه طبق نظر متخصصان علی طب:

سلول‌های سرطانی در همه انسانها وجود دارد که به‌خودی خود می‌میرند یا اینکه تحت تأثیر سیستم ایمنی بدن، اثر مخرب خود را از دست می دهند. نقش مهم در مرگ خودبه‌خود سلول‌های سرطانی را سلول مرگ از قبل طراحی شده‌ای( آپوپتوزه ) انجاممی دهد.

اینکه چرا برخی سلول‌های سرطانی، با این وجود باقیمانده و تکثیر می یابند مشخص نیست. مطمئناً علت مشخصی سبب آن نمی شود، بلکه فاکتورهای پیچیده ای با همدیگر ادغام شده و به سرطان منجر می‌شوند.

. مصرف دخانیات (سیگار) در ایجادسرطان کلیه رل بزرگی دارد.(۲۵ تا ۳۰ درصد)

. اضافه وزن به‌خصوص در زنان

. اشتغال به کارهایی که در معرض تماس با پنبه نسوز و کادمیوم هستند

. در بیماران دیالیزی، امکان ابتلا به سرطان کلیه، به علت ایجاد کیست‌های زیاد، ۳۰ برابر است که حدود ۶ درصد این افراد به مرور زمان به سرطان کلیه مبتلا می‌شوند.

. پیوند کلیه در افراد، احتمال سرطان کلیه را افزایش می‌دهد.

. عوامل ژنی به‌ندرت اتفاق افتاده(۱درصد) که اغلب زود و در هر ۲ کلیه ایجاد می‌شود.

 

جراحی-تومور-کلیه

 

راه‌های شناخت آن

 

. سونوگرافی

با سونوگرافی کیست و تومور تشخیص داده می‌شود.

 

. سی تی اسکن :

همراه با داروی بیهوشی بوده و نوع بدخیم یاخوش‌خیم آن معلوم می‌شود.

 

. تستهای آزمایشگاهی( آزمایش ادرار و خون)

وقتی معلوم شد که توموراست، مرحله بعدی تشخیص اینکه به استخوان زده یا نه؟

سپس عملکرد کلیه‌ها بررسی می‌شود. با انجام آنژیوگرافی، مویرگ‌های خونی بررسی می شود. سونوگرافی از شکم نشان می دهد که آیا به کبد نیز گسترش یافته؟

عکسبرداری از سینه‌ها نشان می‌دهد که آیا ریه‌ها نیز درگیر شده‌اند؟

به‌ندرت سی تی اسکن از مغز لازم است.

تنها با نمونه‌برداری پس از عمل و آزمایش‌های پاتولوژی عمق تومور آشکار می‌شود که آیا بافت لنفاوی و یا سایر اعضای بدن درگیر شده یا نه؟

 

آزمایش های لازم برای سرطان کلیه در مرکز زیبایی درمانی علی طب

همچنین ممکن است درمورد عادات سلامتی، هرگونه درد در گذشته، و درمان هایی که انجام داده اید مورد پرسش قرار بگیرید. برای تشخیص سرطان کلیه، پزشک شما یک یا تعداد بیشتری از آزمایش های زیر را برای شما انجام خواهد داد:

آزمایش ادرار که برای بررسی وجود خون یا دیگر نشانه ی سرطان در ادرار شما انجام می شود

آزمایش خون که چگونگی عملکرد کلیه ی شما را نشان می دهد

پیلوگرافی داخل وریدی (IVP) عکس برداری اشعه ی ایکس از کلیه ی شما بعد از تزریق نوعی رنگ که به دستگاه اداری می رود و هرگونه تومور را مشخص میکند.

سونوگرافی از امواج صوتی استفاده میکند تا از کلیه های شما تصویری ایجاد کند. سونوگرافی میتواند به تشخیص نوع تومور جامد یا پرشده از مایع کمک کند.

سی تی اسکن از اشعه ی ایکس و رایانه استفاده میکند تا تصاویر سریالی و باجزئیاتی را از کلیه ی شما تهیه کند. سی تی اسکن عملا جایگزین پیلوگرام و سونوگرافی به عنوان ابزاری برای تشخیص سرطان کلیه شده است.
ام آر آی از امواج مغناطیسی قوی و امواج رادیوو استفاده میکند تا از بافت های نرم درون بدن شما تصویری ایجاد کند. ممکن است برای ایجاد تصویر بهتر نیاز باشد نوعی ماده ی کنتراست ویژه برای شما تزریق کنند.
آتریوگرام کلیه:

این تصویر برداری برای ارزیابی خون رسانی به تومور استفاده میشود. این تصویر برداری زیاد استفاده نمی شود، اما ممکن است به تشخیص تومورهای کوچک کمک کند. این روش استفاده های دیگری نیز دارد.

 

 

جراحی-تومور-کلیه-گردشگری سلامت علی طب

بیوپسی یا نمونه برداری از سرطان کلیه

برخلاف خیلی از انواع دیگر سرطان، ممکن است پزشک شما بدون انجام نمونه برداری (بیوپسی) از تشخیص سرطان کلیه اطمینان حاصل کند. بعضی اوقات، برای تایید تشخیص نمونه برای انجام میشود.

ممکن است پزشک شما از نمونه برداری سوزنی برای برداشت مقدار کوچکی از بافت استفاده کند، نمونه بعد از آن برای تشخیص سلول های سرطانی زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرد.

همچنین ممکن است نمونه برداری درجه ی سرطان را مشخص کند که سرطان چه میزانی تهاجم دارد. اغلب جراح به سادگی تمام تومور را خارج میکند و بعد از آن نمونه ای از بافت را مورد بررسی قرار می دهد.

وقتی پزشک شما سرطان کلیه را تشخیص داد، ممکن است نیاز باشد که آزمایش های دیگری انجام دهید تا مشخص شود که آیا سرطان از کلیه به کلیه ی مقابل، یا دیگر قسمت های بدن منتشر شده است یا خیر.

وقتی که سرطان از جایی که شروع شده است به نقطه ی دیگری منتشر شود، متاستاز داده است. ممکن است نیاز به انجام سی تی اسکن یا ام آر آی داشته باشید. یک عکس اشعه ی ایکس از قفسه ی سینه مشخص میکند که آیا سرطان به ریه ها منشتر شده است یا خیر.

یک اسکن استخوان میتواند مشخص کند که سرطان در استخوان وجود دارد. این آزمایش ها میتوانند به پزشک شما کمک کنند که درجه ی سرطان کلیه را مشخص کند.
این ها انواع اصلی جراحی سرطان کلیه هستند. این که کدام درمان را انجام بدهید به مقدار پیشرفت سرطان شما بستگی دارد.

✅ نفرکتومی ریشه ای

نفرکتومی ریشه ای که در آن کلیه، غده فوق کلیه و بافت اطراف را خارج میکنند. در این روش اغلب گره های لنفاوی اطراف را نیز خارج میکنند. این روش متداول ترین نوع جراحی برای سرطان کلیه است و امروزه میتواند از طریق یک برش کوچک و به وسیله لاپاراسکوپی انجام شود.

✅ نفرکتومی ساده

نفرکتومی ساده که فقط کلیه را خارج میکنند.

✅ نفرکتومی جزئی

نفرکتومی جزیی که در آن قسمت سرطانی کلیه و مقداری از بافت اطراف آن را خارج میکنند. این عمل برای افرادی که تومور کوچکی دارند (کوچک تر از ۴ سانتی متر) یا برای بیمارانی که نفرکتومی ریشه ای امکان آسیب به کلیه ی دیگر را داشته باشد استفاده میشود.

شما میتوانید با یک کلیه تا زمانی که عملکرد مناسبی داشته باشد نیز زندگی کنید. اگر جراح هردو کلیه را خارج کند یا هردو کلیه عملکرد نداشته باشند، شما برای پاکسازی خونتان نیاز به دستگاه (دیالیز) یا یک کلیه جدید (پیوند کلیه) دارید.

✅ پیوند کلیه

پیوند کلیه درصورتی امکان پذیر است که سرطان فقط در کلیه ی شما بوده باشد و دهنده ی کلیه نیز وجود داشته باشد.
اگر جراحی نتواند سرطان کلیه شما را خارج کند، ممکن است پزشک گزینه ی دیگری برای کمک به تخریب تومور پیشنهاد کند.

✅ کرایوتراپی

کریوتراپی که از سرمای شدید برای از بین بردن تومور استفاده میکند.

✅ ابلیشن رادیوفرکوئنسی

ابلیشن رادیوفرکوئنسی که از امواج رادیویی با انرژی بالا برای سوزاندن تومور استفاده میکند.

✅ امبولیزه کردن شریانی

امبولیزه کردن شریانی که شامل وارد کردن ماده ای در شریان منتهی به کلیه است. این کار جریان خون تومور را مسدود میکند. این فرآیند ممکن است برای کمک به کوچک کردن تومور قبل از جراحی انجام شود.

نحوه عمل جراحی:

در چگونگی عمل و نحوه آن، وضعیت بیمار، سن او ، اینکه تومور در یک کلیه است یا  هر دو کلیه و اگر در یک کلیه است عملکرد کلیه‌ی دیگر چگونه است، نقش مهمی دارد.

معمولاً کلیه درگیر با تومور را به‌طور کلی درآورده و ماهیچه های نزدیک و بافت لنفاوی مجاور آن را نیز . اگر هر دو کلیه دچار تومور هستند و یا فرد دارای یک کلیه است و دچار تومور شده، پزشکان سعی می کنند تومور و قسمت‌هایی از کلیه را درآورند به‌گونه‌ای که عملکرد کلیه باقی بماند.

عمل با بیهوشی کامل انجام می‌شود.

ریسک عمل ۲ تا ۳ درصد است.

 

مراقبت‌های بالینی پس از عمل

در روزهای نخست پس از عمل ، اغلب چای نوشیده می‌شود و وقتی روده‌ها دوباره عملکرد خود را بدست آورند ، (۳ تا ۴ روز پس از عمل) غذاهای راحت و سبک به بیمار داده می‌شود.

شیمی درمانی معمولاً در این بیماری موثر نیست اما در موارد وخیم آن به همراه ایمن تراپی انجام می‌شود.

در نوع شدید آن که به استخوان زده، کاهش کلسیم در استخوان و افزایش آن در خون دیده می شود همراه با تشنگی زیاد، تهوع،‌ استفراغ، لرزش ماهیچه ها ، یبوست و فراموشی.

می‌تواند با کما و اختلال در ضربان قلب همراه شود.اغلب به بیمار توصیه می شود که نوشیدنی زیادی بنوشد و نمک‌های متعددی بخورد.

در کنار راه‌های متعددی که برای درمان سرطان وجود دارد، تغذیه نقش بسیار مهمی دارد.

روزه و یا کم خوری بسیار خطرناک است و سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند. با ترک سیگار ، امکان برگشت مجدد بیماری کم می شود.

به بیمار توصیه می شود خود را منزوی نکند.

تا ۳ سال پس از عمل ، توصیه می‌شود هر ۳ ماه یک‌بار، همه‌ی آزمایش‌های لازم را انجام دهد تا خدای نکرده از برگشت سرطان ، آگاه شود.از سال سوم هر ۶ ما یک بار و پس از چند سال ، سالی یک بار کافی است.

در حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد افراد سرطان کلیه مجدداً آشکار می‌شود. در۶۰ تا ۷۰ درصد آنها در ۲ سال نخست بروز کرده و در افرادی هم پس از ۱۵ سال بروز می‌کند.

بطور کلی شانس بهبودی کامل یا ۱۰۰درصد زیاد نیست.

 

جراحی-تومور-کلیه-گردشگری سلامت علی طب

اقدامات پرستاری پس از عمل جراحی

– بعد از عمل جراحی احتمال خونریزی در همان روز اول و حتی ۸-۱۲ روز پس از عمل وجود دارد از همین‌رو وجود هر گونه خونریزی و خون روشن در ادرار باید سریعاً گزارش شود.

– تسکین درد بیمار به خصوص در روزهای اول پس از عمل با استفاده از داروهای مسکن تجویز شده و روش‌های غیر دارویی مانند گرمادرمانی، ماساژ، انحراف فکر، تمرین‌های ریلکسیشن بسیار حایز اهمیت است.

– بیماران به علت درد محل عمل از انجام سرفه و تنفس عمیق جلوگیری می‌کنند که باید به بیمار آموزش داد محل عمل را با استفاده از دست و یا بالش حمایت كند و سپس نسبت به سرفه و نفس عمیق اقدام كند. به بیمار کمک شود تا مکرراً تغییر وضعیت بدهد و نحوه استفاده از اسپیرومتری تشویقی را به بیمار آموزش بدهید. به بیمار کمک کنید تا هر چه سریع‌تر پس از عمل راه برود. انجام اقدامات فوق پس از عمل برای جلوگیری از آتلکتازی و عوارض ریوی اهمیت دارد.

– به اندازه کافی مایعات مصرف و مقدار مصرف و دفع مایعات دقیقاً کنترل شود. به رنگ، بو و حجم ادرار توجه داشته و هر یافته غیر طبیعی را گزارش کنید.

– بیماران پس از عمل ممکن است درن‌هایی داشته باشند که باید مطمئن شد جریان درن‌ها برقرار است و توسط لخته خون مسدود نشده باشد، از دستکاری محل درن‌ها اجتناب شود، و به‌هنگام راه رفتن بیمار برای جلوگیری از جابجایی و خارج شدن درن‌ها بیمار را حمایت كنید.

– غالباً پس از عمل آنتی بیوتیک داده می|‌شود که باید سر ساعت مصرف شوند.

 

رژیم‌ غذایی‌

رژیم‌ غذایی‌ كم‌ پروتئین‌ داشته‌ باشید. به‌ علت‌ محدودیت‌های‌ غذایی‌، ممکن است مصرف‌ مكمل‌های‌ ویتامینی‌ و معدنی‌ متعدد ضرورت‌ داشته‌ باشد.

دریافت‌ مایعات‌ را به‌ چندین‌ لیوان‌ آب‌ در روز افزایش‌ دهید.

 

منابع: دلگرم

ویکی پدیا

دکتر ولی پور

تیر
۱۷