همه چیز درباره مفاهیم گردشگری فرهنگی

همه چیز درباره مفاهیم گردشگری فرهنگی

همه چیز درباره مفاهیم گردشگری فرهنگی

۲۵ خرداد ۱۳۹۸ مدیریت مقالات ، گردشگری سلامت

همه چیز درباره مفاهیم گردشگری فرهنگی

به گزارش علی طب فرهنگی بازدید از جاذبه‌ها، فعالیت‌ها و مراسم فرهنگی‌ میباشد که عوامل عمده انگیزشی برای سفر هستند. این نوع گردشگری شامل زیربخش‌هایی مانند گردشگری میراث، گردشگری هنری و گردشگری بومی است.
گردشگری فرهنگی به توریسمی گفته می شود که تمامی یا بخشی از انگیزه آن علاقه به فرآورده های تاریخی، هنری و یا میراث فرهنگی و سبک زندگی مقصد گردشگری (جامعه، منطقه، گروه یا مؤسسه بازدید شده) است.

گردشگری-فرهنگی-گردشگری سلامت علی طب

 

این نوع گردشگری، پدیده ای جدید نیست و از ایام باستان انگیزه ای برای سفر، اگرچه برای عده ای معدود و انگشت شمار بوده است. تورهای اشراف زادگان قرن هجدهم، زمانی بخش مهمی از تحصیلات و آموزش نجیب زادگان بودند. امروزه تمایل افراد به سفر برای شناخت دیگر فرهنگ ها، روندی جهانی است. اما تنها از دهه هشتاد قرن بیستم، گردشگری فرهنگی به عنوان توریسمی مجزا از توریسم تفریحی شناخته شد.

انواع گردشگری فرهنگی

گردشگری فرهنگی به دلیل گستردگی مفاهیم فرهنگ به انواع مختلفی تقسیم می شود که در ادامه به تعریف هریک از آنها می پردازیم :

 

 

گردشگری میراث

گردشگری میراث با جاذبه های ملموس و ناملموس سر و کار دارد .جاذبه‌هایی مانند اماکن و شهرهای تاریخی،  تاریخ و سبک زندگی جوامع بومی اشاره کرد. به تجمع گردشگران در جاذبه های ملموس مانند اماکن تاریخی ، این اماکن را با مشکل محافظت روبه رو خواهد کرد . جاذبه های ناملموس نیز روزبه‌روز اهمیت بیشتری پیدا می‌کنندوحفاظت از جاذبه های فرهنگی ناملموس از قبیل زبان، داستان‌ها، سبک‌های هنری، موسیقی، رقص و باورهای مذهبی تلاش بیشتری را می طلبد.

 

گردشگری فرهنگی

 

 

 گردشگری هنری

گردشگری هنری بازدید از هنرهای دیداری و نمایشی، جشنواره‌ها و رویدادهای هنری را در برمی گیرد . در این نوع گردشگری علاوه بر دیدار از نگارخانه‌ها، موزه‌ها، تئاترها و کنسرت‌ها از هنرها، صنایع، رقص و موسیقی محلی نیز بازدید می‌شود.در این گردشگری مسئله مهم جلوگیری از تجاری سازی محض هنر است که موجب کم ارزش شدن آن می شود.

 

گردشگری فرهنگی

 

 

گردشگری روستایی

گردشگری روستایی شامل فعالیت‌هایی است که در مناطق خارج از شهرها انجام می‌شوند؛ چشم‌اندازهای طبیعی، ممکن است جاذبه‌های اصلی این مناطق باشند.

تعدادی از فعالیت‌های معمول در این نوع گردشگری عبارتند از دیدن جاذبه‌های زیست‌محیطی و کشاورزی ، گردشگری غذا و نوشیدنی و بازدید از چشم‌اندازهای فرهنگی . هر روز بر تعداد مراکز سلامت و تندرستی یا مراکز جامع در مناطق روستایی افزوده می‌شود. در بسیاری از این مراکز فعالیت‌های فرهنگی، خلاقانه و معنوی (مثلاً یوگا و مراقبه) در جریان است.

 

گردشگری فرهنگی

 

گردشگری-فرهنگی-گردشگری سلامت علی طب

گردشگری قومی یا بومی

گردشگری قومی یا بومی، آن گروه از گردشگران را به خود جذب می‌کند که مایلند مردمان محلی را در خانه‌هایشان ببینند و سنن و آداب و رسوم آنها را از نزدیک شاهد باشند.دلیل علاقه گردشگران به این نوع گردشگری تعامل واقعی و خودجوش بین آنها و مردم محلی است .

فعالیت‌های معمول در این نوع گردشگری شامل پیاده‌روی طولانی مدت و شرکت در مراسم فرهنگی یا خلاق مانند رقص یا صنعت‌گری است. این نوع گردشگری اگرچه می‌تواند به احیای سنن و افزایش غرور فرهنگی قومیت ها کمک می‌کند اما باید آسیب های زیست محیطی ، اجتماعی و فرهنگی آن را نیز در نظر گرفت.

گردشگری فرهنگی

 گردشگری خلاق

گردشگری خلاق حاکی از مشارکت فعال‌تر گردشگران در مقاصد گردشگری فرهنگی است. در جریان این فعالیت‌ها، گردشگر به تنهایی یا همراه با دیگران چیزی به وجود می آورد مانند نقاشی ، موسیقی یا حتی رقص.

گردشگران گاه جدا از اجتماعات محلی به فعالیت می‌پردازند، ولی در بیشتر موارد تعامل بین میزبان

و میهمان بخش عمده تجربه سفر گردشگران را شکل می‌دهد. این گردشگری دسترسی بیشتر افراد را به فرهنگ و تاریخ را امکان‌پذیر می سازد و در جریان آن، گردشگر فعالیتی تجربه‌محور انجام می دهد و در فرهنگ واقعی یک مقصد و مردمان آن مشارکت خواهد داشت.

گردشگری فرهنگی

 

گردشگری-فرهنگی-گردشگری سلامت علی طب

گردشگری شهری

گردشگری شهری شامل فعالیت‌های گردشگری است که در شهرهای بزرگ و کوچک صورت می‌گیرند. بسیاری از این فعالیت‌ها با میراث و هنر شهرهای تاریخی و فرهنگی مرتبط هستند. شهرهای جدید نیز جاذبه‌های جدیدی را به شکل مجموعه‌های بزرگ فراغتی و سرگرمی، محله‌های فرهنگی جدید و خلاق و رویدادهای عظیم عرضه می‌کنند.

گردشگری فرهنگی

 

گردشگری-فرهنگی-گردشگری سلامت علی طب

 

گردشگری فرهنگی عامه پسند یا معاصر

گردشگری فرهنگی عامه‌پسند یا معاصر شامل فعالیت‌های عامه‌پسند است که بسیاری از گردشگران در اوقات فراغت خود از انجام آنها لذت می‌برند (مانند خرید، ورزش، تماشای تلویزیون و سینما). با ساخت جاذبه‌های جدیدی که گردشگران می‌توانند هم‌زمان تجربه کنند (مجتمع‌های سرگرمی، فروشگاه‌های بزرگ، پارک‌های موضوعی و استودیوها یا مسیرهای فیلم‌برداری) این علائق گسترش می‌یابد. با این حال، این فعالیت‌ها غالباً در حاشیه گردشگری قرار می‌گیرند .

 

 

به گزارش گردشگری سلامت علی طب مشخصه‌های گردشگران فرهنگی عبارت است از:

 

تحصیلات دانشگاهی
بالابودن میانگین سنی
شاغل‌بودن
تمایل به آشنایی با فرهنگ مناطق مختلف
علاقه‌مندی به چشم‌اندازهای فرهنگی
برنامه‌ریزی برای بازدید از موزه‌ها
نمایشگاه‌های هنرهای سنتی و صنایع دستی و آثار معماری
تمایل به شناخت آیین‌ها و سنت‌ها و رویدادهایی نظیر چهارشنبه سوری، عزاداری‌ها، تعزیه‌خوانی
لذت‌بردن از آثار هنری شامل، نقاشی، خوشنویسی، فیلم، تئاتر، موسیقی، مینیاتور، کاشی‌کاری، قالی‌بافی و انواع تزیینات وابسته به معماری.

منابع:کجارو

تبیان

ویکی پدیا

 

خرداد
۲۵