همه چیز درباره کاشت مو

همه چیز درباره کاشت مو

همه چیز درباره کاشت مو

۲۳ تیر ۱۳۹۸ مدیریت مقالات ، پوست و مو ، کاشت مو

همه چیز درباره کاشت مو

یکی از سوالات رایجی که برای کسانی که ریزش مو دارند پیش می‌آید این است که آیا کاندیدای خوبی برای کاشت مو هستند یا نه. متاسفانه پاسخ دادن به این سوال کار ساده‌ای نیست اما اگر برای مشاوره در مورد کاشت مو به متخصص پوست و مو مراجعه کنید، اطلاعاتی در مورد این عمل به شما خواهد داد.

این وظیفه‌ی متخصص پوست و مو است که نکات مثبت و منفی عمل کاشت مو را برای شما شرح دهد. اما بد نیست قبل از این که به متخصص پوست و مو مراجعه کنید نکاتی در مورد کاشت مو بدانید که غافل‌گیر نشوید و بتوانید دانسته‌های خود را با اطلاعاتی که پزشک به شما می‌دهد مقایسه کنید.

*کاشت مو برای چه کسانی مناسب است؟

*دلایل ریزش مو

*کاشت مو چیست؟

*انواع کاشت مو

*مزایا و معایب کاشت مو

*تاریخچه کاشت مو در جهان

*شیوه های مختلف کاشت مو

کاشت مو کاشت مو

 

فاکتورهای اصلی کاشت مو

مهم‌ترین و حیاتی‌ترین فاکتور در کاشت مو انتظارات شما است. اگر انتظار دارید موهای‌تان مثل موهای یک نوجوان شود، به‌دنبال ناامیدی و نتایج بد هستید. خط موی مردها با بالا رفتن سن کمی عقب‌نشینی می‌کند. علاوه‌ بر این، باید بدانید چقدر ریزش مو خواهید داشت و قصد دارید کاشت مو را روی کدام قسمت‌های سرتان انجام دهید. برای این‌که بتوانید الگوی ریزش موی‌تان را پیش‌بینی کنید می‌توانید به عمو، پدر یا پدربزرگ‌تان نگاه کنید. ببینیند کدام بیشتر از همه ریزش مو داشته است و وضعیت موهای او را به‌عنوان وضعیت آینده‌ی موهای خودتان در نظر بگیرید.

اگر تمام آن‌ها ریزش مو دارند اما ریزش موی‌شان محدود است و به کهولت سن مربوط می‌شود، باید خوشحال باشید چون شما هم مثل آن‌ها خواهید شد و می‌توانید طوری برنامه‌ریزی کنید که به اندازه‌ی آن‌ها ریزش مو نداشته باشید. اما اگر همه‌ی آن‌ها کاملا کچل هستند، با مشکل بزرگی روبه‌رو هستید. اگر کاملا کچل شده باشید هیچ پزشکی نمی‌تواند سری پر از مو به شما هدیه کند. مقدار موی قابل کاشت محدود است و قبل از این‌که عمل کاشت مو را انجام دهید باید تصمیم بگیرید با این میزان محدود می‌خواهید چه کار کنید. اگر برنامه‌ریزی نکنید و انتظار داشته باشید متخصص پوست و مو سری پر از مو به شما هدیه کند به دردسر خواهید افتاد. به همین دلیل باید میانه رو باشید و اگر مطمئن نیستید چقدر ریزش مو خواهید داشت صبر کنید.

 

 

 

دلایل ریزش مو:

۱-فشار جسمی:

 

هر گونه ضربه ی فیزیکی مانند:جراحی، تصادف ماشین، بیماری شدید، و یا حتی آنفولانزا می تواند باعث ریزش موی موقتی شود ، این امر باعث تحریک گونه ای از ریزش مو به نام جریان تلوژن نیز می شود. مو دارای یک چرخه ی عمر منظم است مرحله ی رشد، مرحله ی استراحت و مرحله ی ریزش. دکتر گلاشور متخصص پوست در نیویورک می گوید:«هنگامی اتفاق استرس زایی برای تان رخ می دهد، می تواند بر چرخه ی موی تان تأثیر بگذارد و مو را به مرحله ی ریزش سوق دهد.» ریزش مو معمولاً ۳ تا ۶ ماه پس از ضربه اتفاق می افتد.

با اینکه برخی از انواع نازک شدن مو همچون مواردی که به خاطر فرآیندهای زیبایی خاصی ایجاد می شود موقتی است اما برخی دیگر نیز دائمی و غیر قابل بازگشت خواهد بود. به همین خاطر باید نشانه‌های ریزش مو را بشناسید تا بدانید این ریزش از چه نوعی است و چه کاری می‌توان برای بهبود شرایط انجام داد.

 

۲- تاثیرات بارداری در ریزش مو:

 

بارداری یکی دیگر از فشارهای جسمی است، که می تواند باعث ریزش مو شود (فشار جسمی و هورمون ها). ریزش مو مرتبط با بارداری بیشتر پس از به دنیا آمدن بچه دیده می شود، تا زمان بارداری.

 

۳- ریزش مو با مصرف بیش از حد ویتامین آ:

 

با توجه به آکادمی پوست و مو امریکا، مصرف بیش از حد مکمل ها یا داروهای حاوی ویتامین آ می تواند محرک ریزش مو باشد

 

۴-کمبود پروتئین از دلایل ریزش مو:

 

با توجه به آکادمی پوست و مو آمریکا، اگر در رژیم غذایی تان پروتئین کافی دریافت نکنید، ممکن است بدن تان با متوقف کردن رشد مو، کمبود پروتئین را جبران نماید.گفته می شود که این امر پس از دو تا سه هفته پس از کاهش دریافت پروتئین اتفاق می افتد

 

۵- الگوی طاسی در مردان سبب ریزش مو می شود:

 

حدود ۲ نفر از هر ۳ مرد، تا سن ۶۰ سالگی تجربه ی ریزش مو دارند، و اکثر اوقات این امر به دلیل الگوی طاسی آنها است. این نوع از ریزش مو که توسط ترکیب ژن ها و هورمون های جنسی مردانه ایجاد می شود، معمولاً یک الگوی کلاسیک را دنبال می کند ،که مو از ریشه ها ناپدید می شود و باعث ایجاد خط موی M شکل می شود.

 

۶- تاثیر وراثت در ریزش مو:

 

الگوی ریزش مو در زنان، به نام آندروژنیک آلوپسیا، همان نسخه ی زنانه ی الگوی ریزش مو مردان است ، اگر از خانواده ای هستید که زنان در سن خاصی شروع به از دست دادن مو نمودند، احتمالاً بیشتر در معرض هستید. زنان، برخلاف مردان دچار عقب رفتگی خط مو نمی شوند، در عوض فرقشان بازتر و موها شان به وضوح نازکتر می شود

 

۷- هورمون های زنانه از دلایل ریزش مو:

 

همانطور که تغییرات هورمون های بارداری می تواند باعث ریزش مو شود، تغییر دادن یا کنار گذاشتن قرص های ضد بارداری نیز می توانند باعث این امر شوند. تغییرات در تعادل هورمونی که در زمان یائسگی اتفاق می افتد نیز ،ممکن است دارای نتیجه ی یکسان باشد.

 

۸- فشارهای احساسی از دلایل ریزش مو:

 

فشار احساسی کمتر از فشار جسمی باعث ریزش مو می شود، اما ممکن است به عنوان مثال، هنگام طلاق، پس از مرگ عزیزان یا هنگام نگهداری از والدین بیمار و سن دار پیش بیاید ؛ با این وجود، اکثرا فشار احساسی باعث ریزش مو نمی شود، بلکه مشکلی که وجود دارد را ،تشدید می کند

 

۹-کم خونی باعث ریزش مو می شود:

 

تقریبا از هر ۱۰ زن مابین ۲۰ تا ۴۹ سال، یک زن به دلیل کمبود آهن (متداول ترین نوع کم خونی) مبتلا به کم خونی است، که به سادگی یکی از دلایل ریزش مو می باشد ؛ برای اطمینان خاطر از ابتلا به این نوع از کم خونی، باید آزمایش خون انجام دهید

 

۱۰-کم کاری تیروئید از دلایل ریزش مو:

 

این غده ی کوچک درون گردن، هورمون هایی ترشح می کند که برای سوخت و ساز، رشد و نمو ضروری است، هنگامی که هورمون کافی تولید نمی کند باعث ریزش مو می شود ؛ پزشک می تواند طی آزمایشاتی دلیل کم کاری این غده را کشف کند

کاشت مو

۱۱- کمبود ویتامین ب از دلایل ریزش مو:

 

با این که این مورد ،چندان متداول نیست، اما سطوح پایین ویتامین ب از دلایل دیگر قابل رفع ریزش مو است

 

۱۲- ریزش مو مربوط به مسائل خود ایمنی:

 

این عمل آلوپسی آره-آتا نام دارد و اصولا حاصل سیستم ایمنی بسیار فعال است بدن گیج می شود و سیستم ایمنی مو را به عنوان عامل خارجی تصور می کند و اشتباها آن را هدف می گیرد.

 

۱۳- کاهش وزن شدید از علت های ریزش مو:

 

کاهش وزن شدید هم یک نوع ضربه ی جسمی است که می تواند به کم پشتی مو منجر شود.حتی اگر کاهش وزن در نهایت برای تان خوب باشد، این امر ممکن است اتفاق بیفتد. ممکن است که خود کاهش وزن بدنتان را تحت فشار قرار دهد، یا تغذیه ی نا درست باعث کمبود ویتامین و مواد معدنی شود. ریزش مو در کنار کاهش قابل توجه وزن نیز ممکن است حاصل اختلال خوراکی مانند بی اشتهایی و یا پرخوری باشد

 

۱۴- شیمی درمانی سبب ریزش مو می شود:

 

بعضی از داروهایی که برای مبارزه با سرطان مورد استفاده قرار می گیرند، متاسفانه باعث ریزش مو می شوند. شیمی درمانی مانند بمب اتمی است. سلول هایی که به سرعت در حال رشد هستند را از بین می برد. سلول های با رشد سریع، مانند سلول های سرطانی و سلول های مو.».

 

۱۵- سندروم تخمدان پلی کیستیک از دلایل ریزش مو:

 

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) ،یک عدم تعادل دیگر در هورمون های جنسی زنانه و مردانه است. میزان بالای آندروژن ممکن است باعث کیست تخمدان، افزایش وزن، ریسک بالای دیابت، تغییرات در دوره ی قاعدگی، ناباروری و کم پشتی مو شود.از آنجایی که هورمون های مردانه در PCOS بیش از حد نمو پیدا می کنند، ممکن است زنان موهای خشن در صورت و بدن را تجربه کنند

 

۱۶- ریختن مو با مصرف قرص های رقیق کننده ی خون، ضد افسردگی:

 

سری های خاص دیگر دارو نیز می تواند باعث افزایش ریزش مو شوند که از میان آنها ،متداول ترین شان قرص های رقیق کننده ی خون و داروهای کاهش فشار خون معروف به بتا بلاکرها هستند.داروهای دیگری که می توانند باعث ریزش مو شوند، شامل متوترکسات (برای درمان بیماری های روماتیسمی و برخی بیماری های پوستی)، لیتیوم (برای اختلال دوقطبی) و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID ها( شامل ایبوبروفن، و احتمالا ضد افسردگی ها هستند

 

۱۷- ریزش مو با بیش از حد فرم و مدل دادن:

 

مدل دادن و درمان شدید مو، می تواند طی سالیان باعث ریزش مو شود ؛ مثال های مدل دادن غیر معمول شامل بافت های محکم، ویو یا بابلیس کردن، مواد شیمیایی ، لخت کردن مو، درمان با روغن گرم یا هر گونه مواد شیمیایی خشن یا گرمای بالا می باشد. از آنجایی که این کارها بر ریشه ی مو تاثیر می گذارند، ممکن است موهایتان دیگر رشد نکند

 

۱۸- تریکوتیلومانیا باعث ریزش مو می شود:

 

تریکوتیلومانیا که در رده ی اختلال کنترل تکانه ای، طبقه بندی می شود، باعث کندن اجباری مو توسط افراد می شود. مانند یک تیک است، بیمار مدام با موهایش بازی می کند و آنها را می کشد.متاسفانه این بازی کردن و کشیدن دائمی در واقع می تواند سرتان را از محافظ طبیعی اش محروم کند.تریکوتیلومانیا معمولا پیش از ۱۷ سالگی شروع شده و در زنان ۴ برابر مردان متداول تر است.

 

۱۹- افزایش سن از دلایل ریزش مو:

 

دیدن ریزش یا کم پشت شدن مو در سنین ۵۰ یا ۶۰ سالگی در زنان اصلا چیز عجیبی نیست. متخصصان مطمئن نیستند چرا این اتفاق می افتد.

 

۲۰- ریزش مو با استفاده استروئیدهای آنابولیک:

 

اگر از استروئید های آنابولیکی (نوعی که ورزشکاران برای ساخت عضله از آن سو استفاده می کنند) استفاده می کنید، بنا به گزارش آکادمی پوست و مو آمریکا،ریزش مو شما را تهدید می کند.

 

کاشت مو چیست؟

جراحی کاشت مو، فرآیندی است که در آن از موهای موجود به عنوان ناحیه دهنده استفاده می شود. در چنین شرایطی موها را به ناحیه ای که ریزش در آن اتفاق افتاده است منتقل می‌کنند. این موضوع بدین معنی است که برای داشتن یک جراحی موفقیت آمیز افراد باید موهایی را در پشت و اطراف سر خود داشته باشند تا به عنوان دهنده از آن استفاده شود.

 

برای بیشتر مردان، ناحیه دهنده مو همچنان رشد خواهد کرد و تحت تاثیر این فرآیند قرار نمی‌گیرد. جراحی کاشت مو از تکنیک‌هایی برای دستیابی به نتایج دلخواه استفاده می‌کند و در برخی از موارد بیش از یک نوع تکنیک در جراحی واحد استفاده می‌شود. نتایج زیبایی آن به فاکتورهای مختلفی همچون موهایی که فرد دارد، بافت و رنگ مو بستگی خواهد داشت.

 

این عمل جراحی معمولا یک روش سرپایی یک روزه است که از بی حسی موضعی استفاده می‌شود. در طول این فرآیند، مو و فولیکول‌های آن با کمک چاقوی کوچک جراحی منتقل می شود. جراح گرفت‌ها را با کمک برش‌های کوچکی که در ناحیه گیرنده ایجاد شده است کاشت می‌کند. پس از پیوند، بیمار برش‌های متعددی با موهای کوتاه خواهد داشت.

 

کاشت مو

انواع کاشت مو:

۱-پروتز مو

۲-اکستیشن مو

۳-مزوتراپی

پروتز مو:

پروتز مو چیست؟

 

روش‌های ترمیمی زیادی برای مودار شدن افراد مختلف وجود دارد که هر کدام ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد. روش‌های مانند کاشت مو ممکن است خیلی پر هزینه، و دشوار و زمان بر باشد. البته روش‌های بسیار آسان و موقتی نیز مانند استفاده از کلاه گیس وجود دارد. اما در این میان روشی دیگر وجود دارد که ویژگی‌های جالبی دارد و از نظر هزینه و راحتی کار از روش‌های دیگر ایده آل‌تر است. این روش پروتز مو نام دارد که مزایای مخصوص به خود را دارد. پروتز مو یک روش نیمه دائمی کاشت مو است.

 

روش انجام کار چگونه است؟

 

در این متد برای مو دار کردن افراد، مو‌های طبیعی و مصنوعی را در پروتز‌های نانوئی که جنس آن‌ها شبیه پوست سر انسان است، می‌کارند. در واقع این پروتز‌ها را بر اساس حجم، علت طاسی و مدل طاسی و جنس مو‌های افراد در لابراتوار‌های پزشکی ساخته می‌شوند.

 

تفاوت پروتز مو با کاشت مو

 

در روش کاشت مو به عمل‌های جراحی، مو‌ها مستقیم در پوست سر کاشته می‌شوند در حالی که در روش پروتز مو‌ها در لایه‌ای نازک با جنس پروتز کاشته می‌شوند.

 

این پروتز چگونه روی سر متصل می‌شود؟

 

یکی از راه‌های متصل کردن پروتز به سر گره زدن آن به موی سر خود فرد است که با رشد مو، نیاز به ثابت کردن مو‌ها وجود دارد.

راه دیگر متصل کردن پروتز به سر این است که با استفاده از چسب‌های مخصوص گیاهی و بیولوژیکی این کار انجام می‌شود.

روش دیگر انجام این کار این است که پروتز را به وسیله استفاده از کلیپس به مو‌های فرد، متصل می‌کنند.

 

مزایای پروتز مو :

هزینه کمتر نسبت به کاشت مو
حالت طبیعی پروتز موی نانو
نداشتن درد و جراحی

 

این پروتزها، با توجه به نوع کچلی و طاسی سر افراد، جنس و حالت طبیعی موهای خود آنها، در مراکز زیبایی و ترمیم مو ساخته می شود و با روش های مختلفی، بر روی سر قرار داده می شود.

 

 

کاشت مو

 

 

انواع پروتز ترمیم مونوع پروتزفیکس ثابتفیکس روزانهخط رویش طبیعیدوامدرصد آب رسانی و تبخیر تعریقلایه شبیه سازی پوست سرمقاومت در ورزشهای سنگینرضایت مشتریجایگاه فیکس
تمام تورداردنداردداردکم۱۰۰%نداردکممتوسطاز خط رویش تا پشت سر
جلو تورداردداردداردمتوسط۹۰%نداردمتوسطزیاداز خط رویش تا پشت سر
دور سیلیکونیداردداردنداردزیاد۵۰%نداردمتوسطزیادوسط سر پشت خط رویش
تمام سیلیکونیداردنداردنداردکم۰%نداردزیادکموسط سر پشت خط رویش
هشت تیکه جلو تورداردداردداردزیاد۸۰%نداردزیادزیاداز خط رویش تا پشت سر
هشت تیکه دور پوستداردداردنداردزیاد۴۰%نداردزیادزیادوسط سر پشت خط رویش
اینجکشن HRPداردداردداردزیاد۹۰%داردمتوسطزیاداز خط رویش تا پشت سر

 

کاشت مو

اکستنشن مو:

داشتن موهای پرپشت و بلند، آرزوی خیلی ها، به ویژه خیلی از آنهایی است که ظاهر چهره شان برایشان اهمیت فوق العاده ای دارد؛ مثلا بازیگران هالیوود. اما شاید ندانید که در میان هنرپیشه های هالیوودی که به نظر می رسد موهای زیبا و پرپشتی دارند، کم نیستند آنهایی که برای رسیدن به هدف دلخواهشان از اکستنشن مو استفاده می کنند. می پرسید چرا و چطور؟ آیا این کار عارضه ای برایشان ندارد؟ آیا این کار در درازمدت باعث ریزش موی آنها نمی شود؟ آنچه در ادامه می خوانید، پاسخی به همین پرسش های رایج درباره اکستنشن موست.

 

 

اکستنشن های مو، موهای اضافه کردنی خاصی هستند که با هدف افزایش حجم و عمق موهای طبیعی به آنها اضافه می شوند و انواع مختلفی دارند. شما می توانید بعد از انجام دادن مشاوره های لازم و با در نظر گرفتن عواملی مانند نیاز فردی، بودجه مالی، نوع موها و میزان بلندی موها از اکستنشن های مو استفاده کنید. اکستنشن های مو بی خطر هستند و امروزه بسیاری از زنان در سرتاسر جهان به این محصولات اعتماد دارند.

دلیل عمده این اعتماد، توانایی اکستنشن های مو برای پنهان کردن بسیاری از مشکلات مانند نازکی موها، ریزش مو و حتی طاسی است. زنان در هر سنی می توانند به راحتی این اکستنشن ها را تهیه کنند، اما توجه کردن به برندها و نوع این محصولات قبل از استفاده واقعا ضرورت دارد. به طور کلی، اکستنشن های مو به دو نوع تقسیم می شوند؛ طبیعی و مصنوعی. انواع طبیعی از موهای واقعی انسان ها ساخته می شوند، درحالی که انواع مصنوعی در کارخانه ها تولید می شوند. با این حال، هر دو نوع دارای جنبه های مثبت و منفی مختص خودشان هستند.

 

انواع اکستنشن های مو و ویژگی های مهم آنها

کاشت مو

اکستنشن های کلیپسی

دلایل استفاده:ایمن بودن، درد نداشتن، نیاز به زمان کم و مقرون به صرفه از نظر مالی.

نحوه مراقبت:این اکستنشن ها باید گهگاه شسته شوند و هر روز هم مورد استفاده قرار نگیرند. نکته مهم درباره استفاده از انواع کلیپسی این است که نباید هر بار در نقاط قبلی متصل شوند چون این کار باعث کشیده شدن آنها روی پوست سر و درنهایت تضعیف موها می شود.

مناسب برای:اکستنشن های کلیپسی، بهترین انتخاب برای افراد دارای موهای بلند هستند. اگر این اکستنشن ها به درستی به موهای کوتاه متصل نشوند، درنهایت دیده خواهند شد.

کاشت مو

اکستنشن های چسبی

دلایل استفاده:ایمن بودن، دیده نشدن بعد از متصل شدن، داشتن عمر طولانی تر نسبت به انواع کلیپسی.

نحوه مراقبت:اگر جداسازی انواع چسبی با دقت انجام بگیرد، طول عمر آنها را بیشتر می کند. استفاده از شامپو و حالت دهنده برای اکستنشن های چسبی کنار موهای طبیعی مانعی ندارد. با این حال، مراجعه به سالن های آرایش معتبر برای متصل کردن یا جدا کردن اکستنشن های چسبی ضروری است.

مناسب برای:اکستنشن های چسبی، بهترین انتخاب برای افراد دارای موهای کوتاه یا متوسط هستند. مراقبت های لازم بعد از اتصال انواع چسبی، استفاده از آنها را برای افراد دارای موهای بلند سخت می کند.

کاشت مو

اکستنشن های با دوخت

دلایل استفاده:اکستنشن هایی که با کمک نخ مخصوص اکستنشن متصل می شوند، به راحتی تا ۱۲ هفته دوام می آورند. این اکستنشن ها طبیعی به نظر می رسند و می توان از آنها تا یک سال استفاده کرد. در ضمن، از نظر اقتصادی هم در درازمدت مقرون به صرفه هستند.

نحوه مراقبت:در صورت استفاده از انواع با دوخت، مرطوب سازی موها و استفاده از نرم کننده ها برای جلوگیری از هر گونه مشکلی ضروری است. به علاوه، افرادی که از این اکستنشن ها استفاده می کنند، باید در استفاده از محصولات حالت دهنده مو احتیاط لازم را داشته باشند، چون این کار می تواند به موهای طبیعی آنها آسیب برساند.

مناسب برای:این اکستنشن ها برای همه موها و با هر اندازه ای مناسب هستند. درحال حاضر، شرکت های پیشرفته برای سازگار کردن هرچه بیشتر این اکستنشن ها با انواع مو تلاش می کنند.

کاشت مو

کلاه گیس

دلایل استفاده:به راحتی قابل جدا کردن هستند، از نظر مالی مقرون به صرفه اند، استفاده از آنها سخت نیست و خیلی خوب به نظر می رسند.

نحوه مراقبت:کلاه گیس ها حداقل باید بعد از گذشت هر ۱۰ روز شسته شوند. با این حال، این کار به نوع استفاده افراد وابسته است. برای شستن کلاه گیس های طبیعی باید از شامپوها و نرم کننده های طبیعی استفاده کرد، اما استفاده از ابزارهای حالت دهنده می تواند به آنها آسیب برساند. کلاه گیس های مصنوعی هم فقط باید با کمک آب سرد شسته شوند، در غیر این صورت تارهای مصنوعی شان ذوب می شوند.

مناسب برای:به طور کلی، کلاه گیس ها برای انواع مو، هر اندازه ای، هر بافتی و هر رنگی مناسب هستند.

عوامل مهم در انتخاب اکستنشن مو

  1. بهترین اکستنشن را متناسب با تمام شرایط خودتان انتخاب کنید:اولین نکته مهم، انتخاب اکستنشن هایی است که زمان بیشتری دوام می آورند. شاید اکستنشن های ارزان اوایل استفاده خوب به نظر برسند، اما خیلی زود خراب می شوند و به جایگزین نیاز پیدا می کنند. اگر درحال آزمون و خطای موقتی نیستید، حتما بهترین اکستنشن را بعد از تحقیق کافی خریداری کنید.
  2. رنگ مو، یکی از عوامل مهم است:اکستنشن انتخابی شما باید بیشترین نزدیکی را به موهای طبیعی تان داشته باشد. یکی از اشتباهات رایج زنان، انتخاب اکستنشن های تیره تر یا روشن تر نسبت به موهای خودشان است که زیبایی موها را از بین می برد.
  3. مراقبت از اکستنشن ها را درست انجام بدهید:برای شستن اکستنشن ها حتما از شامپوهای بدون سولفات و پارابن کمک بگیرید. کلاه گیس ها و اکستنشن های کلیپسی باید در پایان روز از روی موهای طبیعی جدا شوند و هیچ وقت برای مدت طولانی روی سر باقی نمانند.

چند نکته برای مراقبت از اکستنشن های مو

 

  1. صبح ها از شانه دندانه بزرگ برای مرتب کردن اکستنشن استفاده کنید.
  2. بیش از حد در معرض تماس با نور خورشید و آلودگی هوا قرار نگیرید.
  3. در استفاده از وسایلی مانند کلیپس، هدبند و روبان زیاده روی نکنید چون اکستنشن مو را شُل می کنند.
  4. برای افزایش عمر اکستنشن مو، رطوبت روی آنها را سریع پاک کنید.
  5. برای اینکه درخشندگی اکستنشن را افزایش بدهید، یک بار در هفته به آن روغن بزنید.

مقایسه اکستنشن های موی طبیعی و مصنوعی:

 

حالت پذیری و رنگ پذیری مطلوب و بدون محدودیتی دارند. ارزان تر از انواع طبیعی هستند.

بیشتر از انواع مصنوعی دوام می آورند. حجم بیشتری به موها می دهند.

جنبه های منفی گران تر از انواع مصنوعی هستند. در صورت استفاده از ابزارهای گرمایشی (مانند سشوار) برای حالت دهی به انواع مصنوعی، احتمال ذوب شدن آنها وجود دارد.

مثل موهای طبیعی به مراقبت و توجه نیاز دارند. مصنوعی بودن آنها بیشتر به نظر می رسد.

احتمال دارد که از روش های غیربهداشتی برای تولید آنها استفاده شده باشد. عمر مفید آنها طولانی نیست.

کاشت مو

مزیوتراپی:

مزوتراپی یکی از روش‌های نوین جلوگیری از ریزش مو به شمار می‌آید که در آن، موادی که در رشد و تقویت مو تاثیر به سزایی دارند در پوست سر تزریق می‌شوند.

ر روش مزوتراپی، محلول‌های مخصوصی شامل مواد مغذی به وسیله یک سوزن کوچک در عمق یک میلی‌متری پوست سر یعنی در محل وجود فولیکول‌های مو تزریق خواهد شد. این روش باعث تحریک پوست سر به منظور تقویت مو می‌شود. این جراحی کاملاً بدون درد است و در حدود ۴۰ دقیقه به طول می‌انجامد.

 

مهم‌ترین مواد موجود در محلول‌های مورد استفاده در روش مزوتراپی مو

 

در روش مزوتراپی به عنوان یک روش نوین برای جلوگیری از ریزش مو، مواد لازم برای تقویت مو مانند انواع ویتامین‌ها و پروتئین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. از مهم‌ترین این مواد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

انواع ویتامین‌ها
ویتامین ث. ویتامین B. ۵ یا اسید پانتوتنیک و بیوتین

 

این ویتامین‌ها باعث افزایش جریان خون و تقویت فولیکول‌های مو خواهند شد.

 

عصاره گیاهان

گیاه نخل اره‌ای

گیاه جینسینگ

گیاه جینکو بیلوبا

گیاه رزماری

 

از فواید استفاده از این گیاهان می‌توان به افزایش خون رسانی در ریشه مو‌ها و کاهش اثرات منفی هورمون دی‌هیدرو تستوسترون (DHT) در مو‌ها اشاره کرد.

 

پروتئین و اسید‌های آمینه:

عصاره گیاه سویا
عصاره نخود
تائورین
متیونین
سیستئین

 

تزریق این مواد نیز باعث تقویت ریشه مو‌ها و افزایش ضخامت تار‌های مو می‌گردد.

فواید و مزایای مزوتراپی مو

کاشت مو

مزوتراپی مو روشی است که مزایا و فواید بسیار زیادی دارد و برخی از مهم‌ترین فواید این روش عبارتند از:

 

تحریک فولیکول‌های مو در جهت چرخه رشد
پرپشت شدن مو‌ها و افزایش حجم و تقویت رشد مو‌ها
جلوگیری از ریزش شدید مو‌ها
بازیابی مو‌هایی که قبلاً ریخته شده اند
دوره بهبودی بسیار سریع پس از عمل
ایمنی بالا
عدم نیاز به استفاده از بی‌حسی یا بیهوشی
عدم ایجاد درد و ناراحتی در حین عمل
توصیه‌های لازم برای قبل از انجام عمل مزوتراپی مو

 

قبل از مراجعه به پزشک مو‌های خود را با شامپو مناسب شستشو دهید و از هیچ ماده حالت دهنده چه گیاهی و چه شیمیایی استفاده ننمایید.

اگر از محلول‌های ضد ریزش مو استفاده می‌کنید از یک روز قبل از جلسه مزوتراپی از مصرف آن‌ها خودداری کنید.

از ۳ روز قبل از مزوتراپی، مصرف سیگار، الکل، دارو‌های مسکن، آسپرین و ویتامین‌های C. و E. را کنار بگذارید.

 

مراقبت‌های بعد از مزوتراپی مو

بعد از تزریق به مدت ۲۴ ساعت از شستشوی سر خودداری و از حمام، استخر و سونا رفتن پرهیز شود.

در ۲۴ ساعت اول بعد از تزریق از محلول‌های موضعی استفاده نکنید.

در ۲۴ ساعت اول از ماساژ دادن محل، شانه و برس کشیدن خودداری کنید.

به مدت یک شبانه روز از فعالیت‌هایی که موجب تعریق سر می‌شوند، خودداری کنید.

در صورت بروز تورم از کمپرس سرد استفاده کنید.

در ۲۴ ساعت اول مراقب ضربه نخوردن به محل تزریق باشید.

بهتر است که در ۲۴ ساعت اول از کلاه استفاده نکنید.

در صورت بروز درد می‌توانید از مسکن استفاده کنید.

از قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید یا سولاریوم پرهیز کنید.

بعد از تزریق، ناحیه مورد تزریق رابه طور مرتب ماساژ داده شود تا دارو‌ها پخش شوند.

اگر‌چه فولیکول‌های مو در زیر پوست سر مواد مغذی تزریق‌شده را به ساقه مو‌ها نیز می‌رسانند، اما هرگز استفاده از لوسیون و شامپو‌های تقویت‌کننده مو را فراموش نکنید.

تا پایان دوره مزروتراپی استفاده از سشوار، رنگ، فر و کلیه عوامل شیمیایی ممنوع است.

 

این روش نیاز به تکرار در دوره‌هایی معادل ۸ الی ۱۲ هفته دارد که در صورت حضور مرتب، می‌تواند موجب توقف ریزش مو در افراد متقاضی شود. اگر مزوتراپی در دوره‌های زمانی دراز مدت انجام شود و پیاده سازی آن به صورت حرفه‌ای و تخصصی باشد می‌تواند بسیار اثربخش باشد.

 

کاشت مو

مزایا و معایب کاشت مو:

ریزش موی الگوی مردانه که به عنوان طاسی از آن یاد می‌شود به عنوان ریزش مو یا عقب رفتن خط مو در بالا و جلوی سر تعریف شده است. این شرایط معمولا ارثی است.

 

به طور متوسط، طاسی الگوی مردانه حدود ۵۰ درصد از مردان ۵۰ سال را تحت تاثیر خود قرار می دهد و احتمالا در اواخر ۲۰ سالگی آغاز می‌شود.

 

بیشتر اوقات، افرادی که ریزش مویی را تجربه می‌کنند سالم هستند و به ندرت چنین شرایطی به خاطر مشکلات پزشکی است. این نوع ریزش معمولا در ابتدا به صورت نازک شدن مو ظاهر می‌شود و همین امر باعث ایجاد ناراحتی و پریشانی عاطفی می‌گردد. این شرایط ممکن است به از دست رفتن اعتماد به نفس یا ایجاد افسردگی نیز منجر گردد.

 

با کمک محصولاتی همچون مینوکسیدیل، Propecia ، داروهای گیاهی، داروهای خوراکی یا تکنیک‌های جراحی می‌توان به طور قابل ملاحظه ای فرآیند ریزش را کم کرد یا حتی آن را متوقف ساخت.

 

کم پشت شدن مو، یک عارضه جانبی متداول است که معمولاً موقتی است. وجود قطعات مختلف طاسی بر روی سر نیز متداول است به طوری‌که ۵۰ درصد موها در هر روز از دست می‌روند.

سکسکه‌های بعد از عمل هم در حدود ۵٪ بیمارانی که متحمل کاشت مو شده‌اند، دیده می‌شود. دیگر عوارض جانبی شامل تورم نواحی نظیر پوست سر و پیشانی می‌شود.

بیماران باید اگر پوست سر آن‌ها شروع به خارش کرد مراقب باشند، چون خاراندن پوست سر وضعیت را حادتر و باعث شکل‌گیری دلمه‌های پوستی می‌شود. برای برطرف کردن خارش می‌ شود از یک مرطوب‌ کننده یا شامپو استفاده کرد.

 

کاشت مو

تاریخچه کاشت مو در جهان:

 

تاریخچه استفاده از بخش‌هایی از پوست سر که در آن بافتی از پوست سر به همراه منبع اصلی تولید خونش به یک منطقه طاس کاشته شود، به قرن ۱۹ بر می‌گردد.

استفاده از تکنیک‌های کاشت موی مدرن به دهه ۳۰ میلادی در ژاپن بر می‌گردد که آن موقع جراحان از گرافت‌های کوچک و حتی «گرافت‌های واحد فولیکولی» برای جایگزین کردن مناطق آسیب دیده ابرو یا مژگان، ولی نه در رابطه با برطرف سازی طاسی، استفاده می‌کردند.

 

در آن زمان تلاش‌های آن‌ها مورد توجه گسترده‌ای قرار نگرفت، و آسیب‌های جنگ جهانی دوم به کشور آن‌ها پیشرفت‌های آن‌ها را تا دو دهه دیگر مخفی نگه داشت.

در اواخر دهه ۵۰ بود که عصر مدرن کاشت مو در جهان غرب شروع شد، زمانی که یک متخصص پوست نیویورکی به اسم نرمن ارنریش (Norman Orentreich) با استفاده از بکارگیری گرافت‌های آزاد دهنده در بیماران دارای الگوی طاسی مردانه شروع به آزمایش کرد. قبل از این تصور می‌شد که موی کاشته شده بیشتر از موی اولیه در منطقه «گیرنده» رشد نمی‌کند.

ارنریش نشان داد که استفاده از چنین گرافت‌هایی باعث می‌شود که موهای جدیدی در منطقه گیرنده رشد کنند که دوام آن‌ها به همان اندازه‌ای باشد که در محل اولیه خود در اختیار داشته‌اند.

 

سپس این والتر پی انگر (Walter P. Unger) بود که پارامترهای «ناحیه مطمئن دهنده» را تعریف کرد که از آن می‌توان دایمی‌ترین فولیکول‌های مو را برداشت کرد، از این پارامترها دیگر به عنوان پایه اساسی برداشت فولیکول مو، خواه روش نواری، خواه روش FUE استفاده می‌شود. تا ۲۰ سال بعد، جراحان بر روی گرافت‌های کاشت موی کوچکتر کار کردند،ولی نتایج از نظر موفقیت بسیار محدود بود، بطوری‌که استفاده از گرافت‌های دو تا چهار میلیمتری منجر می‌شد سر شخص ظاهر عروسکی به خود بگیرد.

در دهه ۸۰، شروع استفاده از برش‌های نواری جایگزین تکنیک قبلی شد و کارلوس یوبل (Carlos Uebel) در برزیل استفاده از تعداد بیشتری از گرافت‌های کوچک را مشهور ساخت، درحالیکه در آمریکا ویلیام راسمن (William Rassman) در یک جلسه درمانی شروع به استفاده از هزاران «میکروگرافت» کرد.

 

در اواخر دهه ۸۰، B.L. Limmer استفاده از میکروسکوپ برجسته نما را برای تبدیل یک نوار دهنده به میکروگرافت‌های کوچک باب کرد. به دنبال آن روش کاشت موی واحد فولیکولی شروع به شکل‌گیری کرد، و شکاف گرافت‌ها و اندازه آن‌ها کوچکتر شد. این گرافت‌های کوچکتر به جراحان اجازه می‌دهد تا گرافت‌های واحد فولیکولی بیشتری را در منطقه پذیرنده قرار دهند.

 

به دنبال موفقیت‌های کسب شده جراحان نیز توجهی بیشتری به این کلیت ماجرای گرافت‌های کاشته شده معطوف ساختند. اتخاذ تکنیک «برش جانبی» در اوایل شروع سال ۲۰۰۰، باعث شد تا جراحان کاشت مو دو تا چهار گرافت واحد فولیکولی مو را انتخاب کنند که باعث شد موی کاشته شده بهتر بر روی پوست سر قرار گیرد و منطقه‌ای که طاس است را بهتر در بر بگیرد.

 

گرچه یک جنبه منفی این روش این است که برش‌های جانبی همچنین باعث از هم گسیختگی حالت رگ‌ها بیشتر از برش‌هایی می‌شوند که موازات شکاف سهمی جمجمه (ساژیتال) زده می‌شود؛ بنابراین استفاده از برش‌های ساژیتال باعث می‌شود که موها و رگ‌های خونی کمتری با این فرض که ابزار برش دهی هم اندازه هستند، برش زده شود.

یکی از جنبه‌های مثبت برش‌های ساژیتال این است که آن‌ها بهتر به درون فرو برده می‌شوند و از برش متقاطع فولیکول جلوگیری می‌کند. در نتیجه باعث می‌شود پزشکان نیاز به تراشیدن قسمت پذیرنده نداشته باشند. برش‌های جانبی موها را شبیه به حرف T برش می‌زند درحالیکه برش‌های ساژیتال موازات و در بین موهای فعلی صورت می‌گیرد. استفاده از برش‌های جانبی در برابر برش‌های ساژیتال در جوامع کاشت مو شدیداً مورد بحث قرار گرفته‌است. بسیاری از جراحان برجسته کاشت مو به‌طور معمول از ترکیب این دو روش براساس آنچه که برای بیمار مناسب است استفاده می‌کنند.

 

کاشت مو

شیوه های مختلف کاشت مو:

 

کاشت مو به شیوه FiT (اف ای تی)= در این روش به صورت هم زمان و یک به یک اقدام به کاشت و برداشت مو می‌شود.

کاشت مو به شیوه FuT (اف یو تی)=در این روش به صورت نواری از پشت سر بیمار کل ریشه‌های مو یک جا کشت می‌شود و توسط تیم عمل آماده کاشت می‌شود

کاشت مو به روش safe (سیف)

روش ترکیبی با روش‌های FUT و FIT

کاشت مو به شیوه پانچ

کاشت به وسیله یونیت و تخت تمام دیجیتال کاشت مو

 

 

منابع:

ستاره

ویکی پدیا

قاصدک

 

تیر
۲۳