پوست منگوله دار! از این بیماری پوستی چه می دانید؟

پوست منگوله دار! از این بیماری پوستی چه می دانید؟

پوست منگوله دار! از این بیماری پوستی چه می دانید؟

۲۶ تیر ۱۳۹۷ مدیریت مقالات ، پوست و مو

پوست منگوله دار! از این بیماری پوستی چه می دانید؟

گردشگری سلامت علی طب: ارمغان آور  زیبایی جوانی سلامتی

علی طب با مدیریت و همکاری متخصصین مجرب در زمینه های گردشگری و عرصه سلامت و درمان و واحد انفورمانتیک IT یکی از بزرگترین ارائه دهندگان خدمات گردشگری سلامت و توریست درمانی در ایران می باشد.

علی طب در حال حاضردر عرصه خدمات زیبایی همچون کاشت مو، زیبایی پوست، پیکرتراشی، جراحی بینی، بوتاکس، ژل لب، چال گونه، افتادگی پلک و… در شهرهای تهران،مشهد، آبادان، تبریز،شیراز و یزد با همکاری مراکز درمانی و پزشکان متخصص مشغول به فعالیت می باشد.

 

منگوله های پوستی یک عارضه پوستی است که درمان های متفاوتی دارد.منگوله های پوستی به زائده های پوستی بر سطح پوست بدن گفته می شود که بی خطر است، اما می تواند زیبایی پوست را از بین ببرد.
پوست منگوله دار بیماری پوستی

تفاوت منگوله پوستی با زگیل

منگوله پوستی با زگیل تفاوت دارد وعلت بروز آن بیشتر مشکل سلامت بدن و بالا بودن قند خون است.این زائده های خوش خیم در قسمت هایی از پوست که دارای رطوبت است یا اصطکاک زیادی با دیگر بخش های بدن دارد، مشاهده می شود؛ از جمله قسمت هایی که مستعد رشد منگوله پوستی است می توان زیر بازو، زیر گردن، زیرسینه ها، اطراف کشاله ران، زیرپلک ها و اطراف گردن را نام برد.

این زائده ها معمولاً بدون درد است مگر این که در تماس با لباس یا زیورآلات قرار بگیرد که بر اثراصطکاک دچار تحریک و درد می شود. کارشناسان به افراد توصیه می کنند در صورت مشاهده هرگونه دگرگونی بر سطح پوست خود به پزشک مراجعه کنند تا نوع عارضه شناسایی و اقدام های درمانی و پیشگیرانه مناسب توصیه شود.

منگوله پوستی در زنان شایع تراست

منگوله های پوستی معمولاً بین یک تا دو سانتی متر و رنگ آن ها مانند رنگ پوست بدن است. منگوله های پوستی در زنان شایع تر از مردان است و اغلب در سنین بزرگ سالی مشاهده می شود؛ یکی از دلایل بروز این عارضه، چاقی و اضافه وزن است.

ژنتیک عاملی مهم در بروز منگوله های پوستی است. همچنین ابتلا به سندروم متابولیک، برهم خوردن تعادل هورمونی، ابتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک و دیابت در بروز این بیماری تاثیرگذار است.

درمان منگوله ها

شیوه های درمان منگوله پوستی بنا بر تشخیص پزشک و میزان شدت عارضه متفاوت است از جمله می توان به کرخت کردن بخشی از پوست و برداشتن زائده با کمک تیغ جراحی، استفاده از نیتروژن مایع درمحل عارضه، از بین بردن عارضه با پرتو نور لیزر و سوزاندن اشاره کرد که تمام این روش ها باید زیر نظر متخصص و درمراکز درمانی انجام شود.

منگوله های پوستی از رگ های خونی تغذیه می کند و هرگونه برش یا آسیب دیدگی آن می تواند سبب خون ریزی از محل بافت و درمواردی بروز عفونت شود.

برخی درمان های خانگی نیز برای از بین بردن منگوله پوستی توصیه می شود که البته به گذشت چندین هفته نیاز است تا اثر درمانی مشاهده شود.

سرکه سیب

استفاده از محلول سرکه سیب روی محل عارضه، برای از بین بردن زگیل، اگزما، آکنه و منگوله پوستی مناسب است، زیرا سبب از بین رفتن قارچ و انواع ویروس ها می شود.

روغن درخت چای

استفاده از روغن درخت چای هم یکی دیگر از روش های درمانی فوق العاده اثربخش است؛ پنبه بهداشتی را آغشته به ۶تا ۸قطره روغن درخت چای کنید و آن را روی قسمت مد نظر قراردهید؛ پس از ۱۵ دقیقه محل را آبکشی و خشک کنید.

انجام این روش، سه بار در روز، می تواند به تدریج سبب از بین رفتن این عارضه شود.

روغن زیتون

استفاده از روغن زیتون هم مانند روغن درخت چای، سبب رفع منگوله پوستی می شود.

سیر

قرن هاست که برای درمان عفونت، زگیل و زائده های پوستی از سیر استفاده می شود.

به این منظور سیر را با چاقو به قطعه های کوچک تقسیم کنید، سپس پنبه آغشته به روغن سیر را روی زائده پوستی قراردهید، به تدریج و پس از چند هفته زائده از بین می رود.

ویتامین E

استفاده از ویتامین E هم یکی دیگر از شیوه های درمانی بدون خطر منگوله های پوستی است، به این منظور کپسول ویتامین E را بشکنید و قطعه ای پنبه را به آن آغشته کنید و روی زائده قراردهید.

کارشناسان اعتقاد دارند بروز این عارضه ارتباط مستقیم با قند خون دارد به همین دلیل توصیه می شود افراد رژیم غذایی سالم حاوی انواع میوه و سبزی داشته باشند و قند خون خود را کنترل کنند، افزودن دارچین به رژیم غذایی روزانه هم می تواند سبب جذب قندخون اضافی و جلوگیری از افزایش آن شود. قبل از هر درمان لازم است به پزشک مراجعه کنید.

هرگونه دگرگونی برسطح پوست نشان دهنده بیماری یا مشکل جسمی است، توجه ویژه به رژیم غذایی، کنترل استرس، قرار نگرفتن درمکان های آلوده، شست و شوی منظم بدن، خودداری از مصرف مواد غذایی حساسیت زا و کنترل قند خون در این زمینه اهمیت ویژه ای دارد.

 

منبع:سرپوش پزشکی

تیر
۲۶