پیوند ریه از پیوندهای نادر جهان

پیوند ریه از پیوندهای نادر جهان

پیوند ریه از پیوندهای نادر جهان

۱۰ بهمن ۱۳۹۷ مدیریت مقالات ، دستگاه گوارش

پیوند ریه از پیوندهای نادر جهان

در مرکز زیبایی درمانی علی طب همراه هستیم با یکی از پیوندهای نادری در جهان نقش به سزایی دارد در درمان بیماریهای پیچیده و سخت که دامن گیر احوال یکایک بیماران خواهد شد , در واقع علی طب ارائه دهنده خدمات درمانی از جمله پیوند ریه به همراه جراحان مجرب علی طب میباشد در مقاله زیر اشنا می شویم با چگونگی انجام پیوند کلیه و کاندیدای پیوند کلیه.

ریه عضوی است که در قفسه صدری قرار دارد و گازهایی را که توسط بدن تولید می شود، مثل دی اکسید کربن، از بدن خارج و اکسیژن را جایگزین آن می کند . بیماری ریوی ازجمله بیماری هایی است که امروزه به دلیل افزایش آلودگی در شهر ها ی بزرگ رشد زیادی کرده و سلامت بیشترافراد جامعه را به مخاطره انداخته است.پیوند ریه

پیوند ریه

ریه کودکان به طور معمول صورتی رنگ است در حالیکه ریه افراد بزرگسال خاکستری رنگ یا صورتی بسیار تیره است.

بررسی های محققان نشان می دهد، درمان نهایی اختلالاتی همچون بیماری مزمن انسدادی ریه، فیبروز ریوی، فیبروز کیستیک، فشار خون ریوی و سارکوئیدوز تنها “پیوند ریه” است.

انجام پيوند ريه از پيشرفت هاي مهم جراحي در دوران معاصر است و از نظر پيچيدگي عمل، هماهنگي بين تيم هاي مختلف درماني براي کنترل عفونت، مهار سيستم ايمني، مقابله با رد مکرر پيوند و نيز درمان عوارض جراحي يکي از مشکل ترين پيوند هاي مي باشد. پيوند ريه از سال ۱۳۷۹ در ايران شروع شده است. ولي تا کنون از نتايج کلي بدست آمده گزارشي ارايه نشده است. در مطالعه حاضر علي طب  روش جراحي، مشکلات مربوطه و نتايج بدست آمده روي بيماراني که تحت عمل پيوند ريه قرار گرفته اند، ارايه مي شود.

در مرکز زیبایی درمانی علی طب همراه هستیم با یکی از پیوندهای نادری در جهان نقش به سزایی دارد در درمان بیماریهای پیچیده و سخت که دامن گیر احوال یکایک بیماران خواهد شد , در واقع علی طب ارائه دهنده خدمات درمانی از جمله پیوند ریه به همراه جراحان مجرب علی طب میباشد در مقاله زیر اشنا می شویم با چگونگی انجام پیوند کلیه و کاندیدای پیوند کلیه.مواد و روش ها:

اطلاعات بدست آمده از طريق مرور پرونده ها و ويزيت هاي درمانگاهي علي طب بيماران تهيه شد. از تماس تلفني با بيماران نيز براي تکميل اطلاعات استفاده شد. اطلاعات مورد بررسي عبارت بود از: روش عمل جراحي، مرگ و مير، عوارض و نتايج نهايي درمان. نتايج درمان بر اساس خوب، رضايت بخش و بد ارزيابي شدند. نتايج خوب شامل بيماراني بود که بعد از انجام عمل عارضه مهمي نداشته و احساس رضايت کامل مي کردند. رضايت بخش در برگيرنده بيماراني بود که عليرغم موفقيت پيوند دچار مشکلات ديگري شده اند ولي از انجام پيوند راضي بودند و بد شامل آن دسته از بيماراني مي شد که از نتيجه عمل ناراضي بودند.

در انجام پیوند ریه ، عضو اهدایی ریه فقط از افراد مرگ مغزی دریافت میشود و با توجه به این که راه هوایی (نای) بیماران پس از مرگ مغزی لوله گذاری شده و تحت تهویه مکانیکی قرار می گیرد، لذا بیشترین عضو آسیب پذیر دهندگان اعضا از مرگ مغزی، ریه است و حتی در بهترین مراکز دنیا نیز حدود ۱۵ درصد ریه بیماران مرگ مغزی قابل پیوند می باشند که این امر موجب کاهش تعداد دهندگان ریه پیوندی شده است .به دلیل پیچیدگی عمل پیوند ریه تمامی مراکز پیوند نیازمند وضع دستورالعمل های خاص مرتبط با ان مرکز و مطابق با شرایط کلینیکی و منابع موجود با استفاده از تجارب مدیریت بیماران در ان مرکز میباشند.

با تمام پیشرفت ها و تلاش های انجام شده ، در بین پیوند ارگان های مختلف، پیوند ریه هنوز نتوانسته میزان مرگ و میر بیماران را به طور چشمگیر کاهش دهد . با این حال، این عمل می تواند کیفیت زندگی بیماران را افزایش دهد و زمینه بازگشت فرد به زندگی را فراهم سازد.

چه کسی در علی طب کاندید دریافت پیوند ریه است؟( لیست بیماری ها و شرایط )

پیوند تنها در شرایطی به عنوان یک انتخاب در نظر گرفته می شود که بتواند کیفیت زندگی بیمار را بهبود بخشد یا باعث افزایش امید به زندگی در فرد گردد. به عبارت دیگر تنها در شرایطی که پیوند ریه بتواند باعث افزایش طول عمر، زندگی بهتر و با کیفیت‏تر بیمار شود، علی طب به عنوان یک راه حل درمانی به بیمار پیشنهاد می کند. از آنجا که پیوند ریه یک فرآیند جدی، سخت و پیچیده است، در بسیاری از بیماران خطرات ناشی از عمل جراحی و بهبودی پس از آن، می تواند سنگین‏تر از اثرات زیانبار بیماری ریوی خود بیمار به منظور بهبود کیفیت زندگی بیماران و حتی افزایش طول عمر وی باشد.

بیمارانی که کاندید پیوند ریه میشوند دچار بیماری پیشرفته ریه بوده که به درمان های دارویی و سایر اقدامات درمانی علی طب پاسخ نداده ‏اند و عمل پیوند به عنوان آخرین راه حل درمانی به آنها پیشنهاد داده می شود. شرایط بالینی این بیماران نشان دهنده تنگی نفس شدید، عدم توانایی در انجام فعالیتهای فیزیکی و وابستگی به اکسیژن در اغلب این بیماران میباشد.

شایع ترین بیماری های ریوی که علی طب فرد را کاندید پیوند ریه می کنند، عبارتند از:

– بیماری های انسدادی مزمن ریوی

– فیبروز ریوی

– فیبروز سیستیک

– فشار خون بالای ناشناخته شریان ریوی

– برونشکتازی و ……………. .

دلایل پیوند ریه می تواند در میان افراد مبتلا به این بیماری ها متفاوت باشد. در  علي طب  برای پیوند ریه شرایط سنی یکی از شروط مهم در این عمل است.

پیوند ریه از جمله پیوندهای نادر در جهان است و این پیوند تنها زمانی ممکن است که فرد اهداکننده دچار مرگ مغزی شده باشد از این رو بیماران تنفسی نیاز به پیوند باید مدت زمان طولانی در صف انتظار بمانند.
در مرکز زیبایی درمانی علی طب همراه هستیم با یکی از پیوندهای نادری در جهان نقش به سزایی دارد در درمان بیماریهای پیچیده و سخت که دامن گیر احوال یکایک بیماران خواهد شد , در واقع علی طب ارائه دهنده خدمات درمانی از جمله پیوند ریه به همراه جراحان مجرب علی طب میباشد در مقاله زیر اشنا می شویم با چگونگی انجام پیوند کلیه و کاندیدای پیوند کلیه.

آیا پیوند ریه در علی طب  درمان قطعی است؟

در حقیقت هنگامی که ریه شما به درستی کار می کند ، شما به سختی متوجه کارکرد و اهمیت این عضو حیاتی هستید. اما یک ریه آسیب دیده دیگر قادر به تامین مقدار اکسیژن کافی برای بدن شما یا خروج موثر دی اکسید کربن نخواهد بود. در نتیجه این عملکرد نامناسب ریه باعث احساس مداوم خستگی و تنگی نفس شما خواهد شد. در چنین شرایطی پیوند ریه هنگامی ضروری است که این وضعیت باعث افت قابل توجه وضعیت سلامتی شما خواهد شد و هیچ راه حل درمانی دیگری به منظور کمک به ترمیم وضعیت ریه ها و بهبود عملکرد ریه وجود نخواهد داشت.

مزایا و معایب عمل پیوند علي طب   :

بسیاری از بیماران بعد از عمل پیوند :

  • تنگی نفس کمتر
  • انرژی بیشتر
  • محدودیت های کمتر
  • کیفیت بهتر زندگی
  • و طول عمر بیشتری با عمل پیوند را تجربه خواهند کرد.

در مقابل مزایای عمل پیوند و بهبود کیفیت زندگی بیمار ، تمامی بیماران علی طب  :

  • باید داروهای پیوند را تا پایان عمر به منظور عدم پس زدن ریه پیوندی دریافت کنند.
  • می بایست برای تمام عمر تحت نظر تیم پیوند باشند.
  • باید عوارض تمامی داروهای مصرفی را بپذیرند.
  • ریسک بیشتری برای ابتلا به بیماری های عفونی دارند.

مراجع :

پیوند ریه در دکتر حمیدرضا ابطحی

پیوند ریه در نمناک

پیوند ریه در جهاد دانشگاهی

بهمن
۱۰