چشمه آبگرم «شوط»، جاذبه بی نظیر گردشگری سلامت

چشمه آبگرم «شوط»، جاذبه بی نظیر گردشگری سلامت

چشمه آبگرم «شوط»، جاذبه بی نظیر گردشگری سلامت

۲۷ آذر ۱۳۹۷ مدیریت مقالات ، گردشگری سلامت

چشمه آبگرم «شوط»، جاذبه بی نظیر گردشگری سلامت-گردشگری سلامت علی طب

 

چشمه آبگرم «شوط»، جاذبه بی نظیر گردشگری سلامت

چشمه آبگرم شهرستان شوط در محیطی دلپذیر و مفرح در حاشیه شهر شوط واقع شده است.

سلیمانی مدیر عامل سازمان منطقه آزاد ماکو در حاشیه بازدید از پروژه آبگرم شوط این پروژه را زمینه‌ساز جذب توریست به این منطقه عنوان کرد و گفت:

وجود چشمه آبگرم در این شهرستان می‌تواند به عنوان یک منبع جذب توریست درمانی ایفای نقش کند.

 

چشمه آبگرم «شوط»، جاذبه بی نظیر گردشگری سلامت-گردشگری سلامت علی طب

 

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت:

چشمه آب‌گرم شهرستان شوط ظرفیتی بی‌نظیر برای جذب گردشگر سلامت به این منطقه است.

سلیمانی با اشاره به این‌که در صورت تامین اعتبارات مالی، این پروژه در سال ۹۷ به بهره‌برداری خواهد رسید، افزود:

این پروژه در دو مجموعه جداگانه که هرکدام خواص درمانی مجزایی دارند در حال احداث است .

سلیمانی در ادامه سفر خود به این شهرستان در بازدید از پروژه پارک بانوان شوط از نزدیک در جریان روند اجرای پروژه قرار گرفت و در حاشیه این بازدید با اشاره به اینکه احداث پارک ویژه بانوان از مهم‌ترین مطالبات بانوان ایرانی است، افزود:

فرهنگ شهرنشینی به گونه‌ای است که در بسیاری از شهرها بانوان حتی اگر بخواهند روز خود را با نرمش و ورزش صبحگاهی آغاز کنند، مکانی برای این کار ندارند، لذا با این هدف در شهرستان شوط پارک بانوان احداث می‌شود.

روستای شوط در ۲۷ کیلومتری جنوب شرقی ماکو واقع شده است که در ۲٫۵ کیلومتری بعد از شوط آباد تپه‌ای وجود دارد که آبگرم از آن می جوشد.

به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان غربی چشمه آبگرم معدنی شوط از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی این شهر محسوب می‌شود، آب گرم شوط دارای دو سرچشمه اصلی است که به فاصله تقریبی ۴۰ متری بر روی پشته ای با ارتفاعی متفاوت از هم واقع شده‌اند.

مظهر اصلی چشمه را یک حوضچه طبیعی به شکل نامنظم تشکیل می دهد که در اثر رسوب گذاری آب آن حوضچه هاي طبيعي و جالبي را به وجود آورده است كه روي حوضچه ها استخرهایی ساخته شده است و آب گازدار به طور دائمي جوشان و جريان دارد، چشمه آبگرم شهرستان شوط در محیطی دلپذیر و مفرح در حاشیه شهر شوط واقع شده است.

آبگرم معدنی یکی از ظرفیتهای بالقوه در راستای جذب توریست به این منطقه است.

وجود چشمه آبگرم (ایسی سو) در این شهرستان می‌تواند به عنوان یک منبع جذب توریست درمانی و سلامت نقش ایفای نقش کند،  این چشمه به دلیل دارا بودن خواص درمانی، بسیار مورد توجه و استقبال مردمان این منطقه و سایر مناطق کشور قرار گرفته است.

كمي ترش مزه گی و بی رنگ از ویژگی آب این چشمه است و ترکیبات بیکربنات مخلوط گازدار و آهن دار را در خود دارد.

از خواص درمانی آن بيشتر برای درمان ناراحتی های پادرد و نيز به ‌صورت استحمام برای تسکین درد مفاصل استفاده می‌شود، آب گازدار از قسمت غربی حوضچه از زمین بیرون می آید و از مجرایی که در جنوب غربی حوضچه قرار دارد خارج می شود.

در شمال غربی چشمه اصلی، سه حوضچه دیگر نیز وجود دارد که مجاری خروج آب آن ها در سطح تپه نمایان است، که با تلاشهای انجام شده در راستای توسعه گردشگری چشمه آب گرم شوط احیا می شود.

سازمان منطقه آزاد ماکو با توجه به پتانسیل فراوان این مکان تلاش دارد قطب جدید گردشگری و آب درمانی کشور را هرچه سریعتر راه اندازی نماید.

در حال حاضر مجتمع گردشگری و آب درمانی این مجموعه با هدف جذب گردشگر و توسعه گردشگری منطقه آزاد ماکو در زمینی به مساحت سه هکتار و با زیربنای ۱۸۰۰ مترمربع در حال ساخت است که بزودی آماده بهره برداری خواهد شد.

چشمه ایستی سوی شوط تا به حال به دلیل نبود امکانات، درآمدزایی مناسبی نداشته است اما از ابتدای سال تاکنون برای ساماندهی و جذب گردشگر و ایجاد مجتمع آب درمانی در شوط، طرح ساماندهی این چشمه آغاز شده است.

به گزارش ایسنا؛ این چشمه به ۴ استخر مجهز می شود و در فضای پیرامون آن محوطه سازی و فضای سبز ایجاد می شود.

 

منابع:ایسنا

کجارو

 

آذر
۲۷