چگونگی درمان عفونت مفصل

چگونگی درمان عفونت مفصل

چگونگی درمان عفونت مفصل

۱۸ بهمن ۱۳۹۷ مدیریت اخبار ، بیماری های عمومی ، ستون فقرات

چگونگی درمان عفونت مفصل

عفونت مفصل هیپ : آرتریت Arthritis به معنای التهاب مفصل است و آرتریت عفونی Septic arthritis یا آرتریت چرکی به معنای التهاب مفصل به علت عفونت یا به زبان دیگر به معنای عفونت مفصل است. در علی طب مشخصه عفونت مفصل درد شدید مفصل همراه با تب است. این بیماری نیاز به درمان اورژانس داشته به همراه متخصصین خبره و در صورت تاخیر در درمان های علی طب میتواند عواقب وخیمی را بدنبال داشته باشد.عفونت چرکی مفصل در بچه ها شایعتر از بزرگسالان است.

عفونت مفصل چگونه ایجاد میشود

هر گاه میکروب ها بتوانند خود را به طریقی به مفصل رسانده و در آنجا تکثیر یابند میتوانند ایجاد عفونت مفصل کنند. راه های رسیدن میکروب ها به مفصل در مرکز درمانی علی طب  به طور کامل شرح داده اند,  عبارتند از :

وقتی نقطه ای از بدن عفونت فعال دارد مانند عفونت چرکی در گلو و یا عفونت پوستی، میکروب ها میتوانند از این مناطق به داخل جریان خون رفته و از آن طریق خود را به مفصل برسانند. گاهی حتی بدون وجود یک کانون عفونی میکروب ها میتوانند از راه روده و یا بینی به جریان خون راه پیدا کنند

گاهی اوقات اجسام برنده و نافذ به مفصل میتوانند میکروب ها مستقیما با خود به درون مفصل ببرند و یا ممکن است پارگی بافت های روی مفصل موجب ورود مستقیم میکروب ها از فضای بیرون به داخل مفصل شود

عفونت بافت های نزدیک مفصل و یا استئومیلیت نزدیک مفصل (عفونت استخوان نزدیک مفصل) میتواند موجب سرایت میکروب ها به درون آن شود

اعمال جراحی مفصلی و یا آرتروسکوپی ممکن است موجب انتقال میکروب به درون مفصل و عفونت آن شوند.

عفونت چرکی مفصل در چه مفاصلی بیشتر دیده میشود

نیمی از موارد عفونت مفصل در زانو است و ۲۰ درصد عفونت های مفصلی در مفصل ران اتفاق میفتد. مفاصل شانه، آرنج، مچ دست و مچ پا هم میتوانند دچار عفونت شوند.

عفونت مفصل بر اثر چه میکروب هایی ایجاد میشود

شایعترین میکروب مولد آرتریت چرکی یا عفونت چرکی مفصل باکتری به نام استافیلوکک طلایی است. باکتری های استرپتوکک، مننگوکک، هموفیلوس آنفلوانزا و ای کولای هم میتوانند این عفونت ها را ایجاد کنند.

عفونت مفصل هیپ چیست؟
به بروز عفونت در مفصل، آرتریت عفونی یا عفونت مفصل می‌گویند. این عفونت می‌تواند در مفصل‌های مختلف بدن از جمله مفصل هیپ رخ دهد. عفونت مفصل هیپ در اثر باکتری، ویروس یا قارچ عفونی که از دیگر نواحی بدن به مفصل سرایت کرده است، ایجاد می‌شود. آرتریت واکنشی، یکی از انواع عفونت مفصل است. در حقیقت این بیماری، واکنشی در برابر عفونت در بخش‌های دیگر بدن است. این عفونت اغلب در مفصل زانو، مچ و شست پا رخ می‌دهد. آرتریت واکنشی می‌تواند عکس‌العمل مفصل در برابر عفونت مثانه و مجاری ادرار نیز باشد. همچنین می‌تواند در اثر خوردن غذا یا حمل وسایلی که باکتری روی آن‌ها وجود دارد، رخ دهد. عفونت واژن در زنان و رابطه جنسی در این شرایط نیز می‌تواند باعث بروز عفونت مفصل شود. برای تشخیص عفونت مفصل هیپ، خون، ادرار و مایع مفصلی بیمار آزمایش می‌شوند.

علائم عفونت مفصل هیپ چیست؟

علائم عفونت مفصل هیپ به سن بیمار و داروهایی که مصرف می‌کند، بستگی دارد. این علائم می‌تواند در مرکز درمانی علی طب  شامل موارد زیر باشد:

  • درد شدید که با حرکت بیشتر شود
  • تورم مفصل
  • گرمی و قرمزی اطراف مفصل
  • تب
  • احساس سرما
  • خستگی شدید
  • احساس ضعف
  • کاهش اشتها
  • افزایش ضربان قلب
  • تحریک پذیری و کج خلقی

چگونگی درمان عفونت مفصل عفونت مفصل هیپ : آرتریت Arthritis به معنای التهاب مفصل است و آرتریت عفونی Septic arthritis یا آرتریت چرکی به معنای التهاب مفصل به علت عفونت یا به زبان دیگر به معنای عفونت مفصل است. در علی طب مشخصه عفونت مفصل درد شدید مفصل همراه با تب است. این بیماری نیاز به درمان اورژانس داشته به همراه متخصصین خبره و در صورت تاخیر در درمان های علی طب میتواند عواقب وخیمی را بدنبال داشته باشد.عفونت چرکی مفصل در بچه ها شایعتر از بزرگسالان است.

ابتلا به عفونت مفصل هیپ چه کسانی را تهدید می‌کند؟

عفونت مفصل هیپ در بسیاری از افراد بدون وجود عوامل مسبب بیماری، ایجاد می‌شود. اما با حضور برخی عوامل خطرزا، احتمال بروز آن افزایش می‌یابد. این عوامل عبارتند از مصرف داروهایی که سبب سرکوب سیستم ایمنی می‌شوند، مصرف بیش از حد داروهای داخل وریدی، ابتلا به بیماری‌های مفصلی در گذشته، جراحت یا جراحی، دیابت، مصرف بیش از حد الکل، بیماری سلول داسی شکل، روماتیسم و اختلالات مربوط به ایمنی بدن.

اگر هر یک از عوامل خطرزای بالا در فرد وجود داشته باشد، با مشاهده علائم عفونت مفصل هیپ باید بلافاصله به پزشکان متخصص در علی طب  مراجعه کند.

درمان عفونت مفصل هیپ

روش متداول برای درمان عفونت مفصل، بیرون کشیدن مایع مفصلی (آسپیریشن) است. در این روش، از یک سوزن استریل و سرنگ برای تخلیه مایع مفصلی (مایع سینوویال) از مفصل بیمار استفاده می‌شود. بیرون کشیدن مایع مفصلی می‌تواند با اهداف تشخیصی و درمانی انجام شود. مایع مفصلی در آزمایشگاه مورد بررسی و آزمایش قرار می‌گیرد. به این ترتیب پزشک می‌تواند از نتایج حاصل برای تعیین علت تورم مفصل (آرتروز) استفاده کند. برای شناسایی عفونت، مایع خارج شده از مفصل از لحاظ میزان گلبول‌های سفید، کریستال، پروتئین و گلوکز بررسی می‌شود. نتایج می‌توانند به عنوان راهنمایی برای تعیین پتانسیل ابتلا به بیماری‌های روماتولوژی و بیماری‌های اسکلتی عضلانی مورد استفاده قرار گیرند.

در درمان عفونت مفصل هیپ می‌توان از طریق خارج کردن مایع مفصلی، تورم و درد را از بین برد. تخلیه مایع مفصلی باعث تخلیه گلبول‌های سفید نیز می‌شود. گلبول‌های سفید عامل تولید آنزیمی هستند که باعث تخریب مفصل می‌شود. این روش درمانی، سلامتی مفصل را بسیار سریع بازمی‌گرداند.

تخلیه بورسا یا کیسه‌های بین مفصلی برای درمان بیماری بورسیت نیز مشابه تخلیه عفونت مفصل است. در این حالت به جای مفصل، با کیسه‌های بورسا سروکار داریم. با تخلیه بورسا نیز مایع مفصلی برای تعیین بیماری‌ها و اختلالات پزشکی در آزمایشگاه تحلیل و بررسی می‌شود.

عفونت حاد مفصلی چیست؟

عفونت حاد مفصلی یکی از عفونت­های خطیر دوره کودکی است. این عفونت در نوزادان و کودکان سن کم (کمتر از ۳ تا ۶ ماهگی) از شیوع بیشتری نسبت به سایر سنین برخوردار است و همچنین عوارض ابتلا به این عفونت نیز نسبت به سنین دیگر بیشتر است. در مجموع این نوع عفونت از شیوع زیادی برخوردار نیست ولی توجه به علائم آن خصوصا در نوزادان و کودکان دارای بیماریهای مزمن و دارای عوامل خطر ابتلا به آن (نقص ایمنی، نارسائی رشد، بیماران سرطانی) اهمیت دارد. چرا که ابتلا به آن باعث انتشار سریع عفونت در خون می­گردد و باعث ایجاد عوارض زیادی همراه است.

علائم این بیماری چیست؟

در دوره نوزادی مانند سایر عفونتهای دوره نوزادی علائمی مانند بیقراری، شیرنخوردن، تب و بیحالی از علائم ابتلا به این بیماری نیز می ­باشد ولی علائم اختصاصی آن عبارتند از: بیحرکت نمودن یک عضو توسط نوزاد که ناشی از درد آن مفصل می­باشد، بیقراری هنگام حرکت دادن نوزاد و یا بیقراری هنگام لمس مفصل. گاهی علائم موضعی مانند قرمزی و تورم مفصل نیز دیده می­شود که این علامت بیشتر در ابتلا مفاصل محیطی شامل زانوها، مچ دست و پا، ارنج­ها و انگشتان دست و پا دیده می ­شود.
در سایر سنین بروز بیماری بیشتر بصورت تب بالا و درد ناگهانی و شدید یک مفصل است. قرمزی و تورم مفصل نیز از علائم بارز بیماری است. سابقه ضربه و یا زخم و یا تزریق (واکسن یا دارو) در اندام مبتلا طی روزهای گذشته ممکن است وجود داشته باشد که می تواند منشاء ورود عفونت به بدن باشد. در سنین بالاتر از سه ماهگی معمولا بیماری به صورت درگیری یک مفصل خود را نشان می دهد ولی در سنین پائین تر ممکن است چند مفصل هم زمان گرفتار شوند.

کدام مفاصل بیشتر گرفتار می ­شود؟

هیچ مفصلی در بدن انسان از ابتلا به عفونت در دوره نوزادی در امان نیست ولی مفاصل بزرگ بیشتر مبتلا می­شوند. در میان مفاصل بزرگ مفصل لگن و در حد کمتری شانه به دلیل آنکه علائم آن بیشتر مخفی می­ماند و علائم موضعی نیز کمتر از خود نشان می­دهند از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. ولی امکان ابتلا مفاصلی مانند زانو، مچ دست و پا و آرنج نیز وجود دارد و دارای اهمیت هستند.

چگونگی درمان عفونت مفصل عفونت مفصل هیپ : آرتریت Arthritis به معنای التهاب مفصل است و آرتریت عفونی Septic arthritis یا آرتریت چرکی به معنای التهاب مفصل به علت عفونت یا به زبان دیگر به معنای عفونت مفصل است. در علی طب مشخصه عفونت مفصل درد شدید مفصل همراه با تب است. این بیماری نیاز به درمان اورژانس داشته به همراه متخصصین خبره و در صورت تاخیر در درمان های علی طب میتواند عواقب وخیمی را بدنبال داشته باشد.عفونت چرکی مفصل در بچه ها شایعتر از بزرگسالان است.

در برخورد با نوزاد مشکوک به عفونت مفصل چه باید کرد؟

بدون درنگ و پرهیز از هرگونه دستکاری توسط والدین، اطرافیان و یا افرا غیر متخصص باید نوزاد را برای بستری و انجام درمانهای لازم به یک مرکز کودکان رساند. تاخیر در درمان و یا دستکاری­های غیر ضروری باعث انتشار عفونت به استخوان اطراف (استئومیلیت)، مفاصل مجاور و انتشار به اعضاء دیگر از طریق خون می­شود که امکان درمان بدون عارضه را کم می­کند.

در صورت عدم درمان مناسب چه عوارضی پیش می ­آید؟

بدترین عارضه محتمل انتشارعفونت در خون وسایر سیستم­ها (سپتی سمی) و مرگ است و در صورت نجات نوزاد از مرگ احتمال عوارض مختلف (مانند کری، کوری و …..) قابل انتظار است ولی در صورت عدم انتشار عفونت در خون عوارض موضعی هفونت مفصل شامل انتشار عفونت به بافت­ها همجوار از جمله استخوان کنار مفصل قابل پیش بینی است که این عارضه می­تواند باعث گرفتاری صفحه رشد استخوانی شده و در دراز مدت باعث اختلال رشد موضعی عضو شود که اگر مفصل گرفتار اندام تحتانی باشد اختلاف طول دو عضو باعث لنگیدن دائمی می­باشد. همچنین به علت مایع چرکی داخل مفصل و همچنین بی­حرکتی طولانی ممکن است مفصل بی­حرکت (فیکس) شده که به دست آوردن حرکت طبیعی مفصل نیازمند تلاش زیاد توانبخشی و فیزیوتراپی است و گاهی نیز حرکت طبیعی برگشت ناپذیر می­شود.

متخصصين مركز درمانی علی طبچه اقدامات درمانی انجام می­دهد؟

اولین و مهمترین اقدام پزشک کنترل عفونت و پیشگیری از سرایت آن به سایر اعضاء است. این هدف از دو طریق حاصل می­شود اولی درمان آنتی بیوتیکی تزریقی (و نه خوراکی) با دوزکافی و دوم تخلیه چرک مفصل. تخلیه چرک مفصل در مفاصلی مانند لگن، شانه و زانو برای پیشگیری از خشک شدن مفصل لازم است و این اقدام معمولا با مشاوره جراح ارتوپد انجام می­گیرد. طول دوره درمان آنتی بیوتیکی عفونت مفصلی در نوزادان حداقل دو هفته است ولی پیگیری بیماری برای پیشگیری از عوارض بعدی لازم است.

توصیه ­های مهم:
دستکاری ضایعات پوستی یکی از دلایل عمده ابتلا می­باشد. لذا توصیه می­شود در صورت وجود ضایعه پوستی (بدون دستکاری آن) با متخصصين مركز درمانی علی طب مشورت شود.
هرگونه بیحرکتی دست یا پا را در نوزاد جدی بگیرید چرا که این می­تواند تنها علامت عفونت فصل باشد.
عوامل مانند قنداق کردن نوزاد، پوشش زیاد یا کم در بروز این عفونت تاثیر ندارد.
نوزاد مبتلا به عفونت مفصل که با موفقیت درمان شده است نیاز به پیگیری پساز ترخیص دارد لذا توصیه­های متخصصين مركز درمانی علی طب و اقدامات پس از ترخیص را با جدیت دنبال کنید.

مراجع :

درمان عفونت مفصل در انجمن روماتولوژی کودکان ایران

درمان عفونت مفصل در تابناک با تو

درمان عفونت مفصل در  taheriazam

بهمن
۱۸