کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

7 ژانویه 2021 مدیریت اخبار ، مقالات ، دهان و دندان ، اخبار ، مقالات ، دهان و دندان

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت، نوعی ماده خمیری است به نام فیلر یا رزین کامپوزیت که طی فرایندهای شیمیایی تولید می شود و از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار است.

از کامپوزیت به عنوان یک ماده ترمیم کننده یا چسب استفاده می شود. در حقیقت کامپوزیت دندان یکی از روش های لمینت دندان می باشد.

Dental composite با تابش نور یووی بر روی دندان محکم و سخت می شود که پس از آن دندان پزشک توسط پولیش بسته به آن فرم مناسب و مخصوصی می دهد.

در صورتی که فرد نتواند از کامپوزیت دندان استفاده کند روش ارتودنسی دندان به او پیشنهاد می شود.

کامپوزیت ونیر

ونیر ها، از پوسته نازکی تشکیل شده اند که برای مواردی که دندان ها لب پر، بد فرم یا رنگ پریده شده اند مورد استفاده قرار می گیرند.

برای نصب ونیرها بر روی دندان، نیاز به تراشیده شدن مینای دندان داریم که همین موضوع سبب شده است استفاده از ونیرها، روشی غیر قابل بازگشت باشد.

لیپوماتیک

پف زیر چشم

درمان ۰ تا ۱۰۰ انحراف بینی

ونیرها از مواد همرنگ دندان اصلی ساخته شده اند اما ممکن است رنگ کامپوزیت ونیر، در دراز مدت به دلیل مصرف چای و قهوه از بین برود،

اما افراد به دلیل زیبایی حاصل از نصب ونیر بر روی دندانشان، خواهان استفاده از آن می باشند.

کامپوزیت

مراقبت های لازم پس از کامپوزیت 

 • ممکن است پس از قرارگیری کامپوزین ونیر روی دندان، بیمار احساس درد و ناراحتی کنید که نگرانی ندارد و پس از مدتی به آن عادت می کند.

 • در اویل هنگام خوردن غذا یا صحبت کردن کمی به مشکل برمی خورید اما پس از چند روز دیگر وجود کامپوزیت را حس نخواهید کرد.

 • بهتر است مدتی بعد از استفاده از کامپوزیت ، از غذاهای خیلی سفت که ممکن است به دندانتان آسیب برساند جلوگیری کنید.

 • باید تمامی نکات بهداشتی که برای دندان های اصلی خود انجام می دهید را برای دندان هایی که با کامپوزیت پر شده اند هم انجام دهید.

 • بعد از خوردن نوشیدنی های رنگی و انرژی زا و … حتما دندان های خود را مسواک بزنید زیرا در دراز مدت موجب عوض شدن رنگ کامپوزیت خواهد شد.

 • حتما بعد از انجام مراقبت های لازم و کافی برای دندان و دهان خود، استفاده مرتب از مسواک، دهان شویه و نخ دندان به صورت دوره ای نیز به دندان پزشک زیبایی مربوطه خود مراجعه کنید.

 • در بعضی از موارد به علت رعایت نکردن یا عدم صحیح مراقبت از دندان خود کامپوزیت ترک می خورد، که در این صورت فرد باید به دندان پزشک مراجعه کند و  کامپوزیت ونیر ترمیم شود.

 • به طور تقریبی هر ۶ ماه به دندان پزشکی بروید تا دندان پزشک پولیش زدن ونیرها را بررسی و ارزیابی کند تا مشکلی رخ ندهد و در صورت نیاز آن را پولیش بزند.

 • سه مرتبه در روز، دندان ها را با مسواکی نرم، مسواک بزنید.

 • در صورت عدم دسترسی به دهان شویه ای که پزشک مربوطه تجویز کرده است، از آب نمک برای ضدعفونی کردن لثه و دندان استفاده کنید.

مراحل کامپوزیت 

 1. در مرحله اول انجام کار، دندان پزشک هرگونه فعالیتی در جهت بررسی دندان ها و لثه های بیمار انجام می دهد.
 2. قبل از انجام کار آماده سازی های لازم روی دندان بیمار انجام شود.
 3. بعد از انجام دو مرحله قبل نوبت به انتخاب رنگ کامپوزیت دندان می رسد.
 4. برای شروع کار دندان پزشک در ابتدا با ایزوله کردن، شت و شوی دندان ها با یک محلول تمیزکننده و سپس خشک کردن آن ها شروع می کند.
 5. دندان پزشک بعد از پولیش زدن دندان ها، کامپوزیت ونیر را به وسلیه چسب محکم و مخصوصی در دندان قرار می دهد.
کامپوزیت

مدت زمان انجام کامپوزیت ونیر

همانطور که در بالا گفته شد انجام کامپوزیت دندان تنها در یک جلسه امکان پذیر است و می توان از ۸ تا ۱۰ دندان را در یک جلسه کامپوزیت کرد.

مدت زمان لازم برای انجام حدود ۶ ساعت است و به دلیل عدم نیاز به بی حسی در صورت نیاز بیمار می توان بین انجام کار استراحت نماید.

انتخاب رنگ در کامپوزیت ونیر

خیلی از افراد به واسطه گسترده بودن رنگ در این روش تمایل دارند جهت سفید کردن دندان ها ، کامپوزیت را انتخاب کنند.

اما با توجه به اینکه اصلاح طرح لبخند با تکیه بر معیارهایى مانند جنسیت افراد ، سن رنگ پوست چهره بیمار انجام می شود ،

بهتر است دندانپزشک را در جلسه مشاوره ، یعنی دقیقا قبل از شروع درمان ونیر از انتظارات خود مطلع نماید تا با توجه به معیار های فوق و سلیقه شما رنگ کامپاوزیت انتخاب شود.

ژانویه
7

آخرین اخبار