کتاب‌ شهر؛ پدیده‌ ای نوظهور در گردشگری ادبی

کتاب‌ شهر؛ پدیده‌ ای نوظهور در گردشگری ادبی

کتاب‌ شهر؛ پدیده‌ ای نوظهور در گردشگری ادبی

۴ مرداد ۱۳۹۷ مدیریت مقالات ، گردشگری سلامت

کتاب‌ شهر؛ پدیده‌ ای نوظهور در گردشگری ادبی

گردشگری سلامت علی طب: ارمغان آور  زیبایی جوانی  سلامتی

علی طب با ارائه خدمات گردشگری سلامت و توریسم درمانی، در حال همکاری با گروهی از پزشکان متخصص و مجرب در عرصه های گوناگون پزشکی می باشد.

یکی از خدمات درمانی علی طب، در بحث گردشگری سلامت، بخش جراحی های زیبایی می باشد.

جراحی زیبایی ، یکی از مشکلات درمانی می باشد که اخیرا شهروندان کشورهای همسایه برای معالجه آن به ایران سفر می کنند.

علی طب در بحث گردشگری سلامت و توریسم درمانی ارائه کننده خدمات باکیفیت درمانی انواع جراحی های زیبایی توسط پزشکان متخصص و فوق تخصص در شهرهای تهران و مشهد و آبادان و… به مسافرین و بیماران گرامی می باشد

کتاب‌شهر پدیده‌ای نوظهور است که می‌توان آن را زیرمجموعه‌ای از گردشگری ادبی به شمار آورد. اگر به توریسم و کتاب علاقه دارید، این مقاله می‌تواند الهام‌بخش شما برای پروژه‌ای بزرگ باشد یا به شما در انتخاب مقصد بعدی‌تان، کمک کند.
کتاب شهر پدیده گردشگری ادبی

کتاب‌شهر چیست؟

کتاب‌شهر، شهر یا روستایی را شامل می‌شود که در آن کتاب‌فروشی‌هایی با گنجینه‌ای از کتاب‌های عتیقه و دست‌دوم متمرکز شده‌اند. بیشتر این کتاب‌شهرها در روستاهایی با جاذبه‌های تاریخی یا چشم‌اندازهای بی‌نظیر رشد و توسعه یافتند. این مفهوم که برای اولین بار توسط ریچارد بوث، در یکی از فستیوال‌های هی آن وی در ولز مطرح شد، نمونه‌ای عالی از ترقی روستاها به‌شمار می‌رود. همچنین این جنبش پیشرفتی موفقیت‌آمیز در صنعت توریسم تلقی شده که بسیاری از کشورهای جهان در پی اجرایی کردن آن هستند.

 

چطور یک شهر را به کتاب‌شهر تبدیل کنیم؟

اما چطور یک شهر می‌تواند به زمره کتاب‌شهرها بپیوندد و با استفاده از این صنعت خاص و متفاوت رشد و توسعه بیابد؟ برای تبدیل یک شهر به کتاب‌شهر، باید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

مهم‌ترین اصل، وجود جاذبه‌های گردشگری و چشم‌اندازهای زیبا در شهر مورد نظر است. کتاب‌شهرها پیش از همه، مقاصدی توریستی به‌شمار می‌روند و تنها در صورتی امکان رشد و شکوفایی در این زمینه را دارند که گردشگران بدون در نظر گرفتن آن‌ها به‌عنوان کتاب‌شهر، نام‌شان را در لیست سفرهای خود قرار داده باشند.
دومین نکته، انتخاب شهری کوچک و نسبتا دورافتاده است. بدین ترتیب پول به دست آمده از فروش کتاب می‌تواند بیشتر دوام بیاورد و صرف هزینه‌های هنگفتی که لازمه شهرهای بزرگ است، نشود.
در پایان نیز همه ماجرا بستگی به میزان اراده و زیرکی مجریان پروژه و همچنین شدت علاقه آن‌ها به کتاب دارد. یک کتاب‌شهر، جدای از موقعیت جغرافیای‌اش، نیازمند مجریانی است که با عزم، آگاهی و دلسوزی قدم در این راه می‌گذارند، وگرنه نتیجه تلاش‌ها بی‌حاصل خواهد ماند.
در اکثر موارد لزوم اقتصادی اصلی‌ترین انگیزه در تبدیل یک روستا یا شهر معمولی به کتاب‌شهر است و تجربه ۴۰ نمونه کتاب‌شهر در سراسر جهان نشان می‌دهد که این شیوه ارزش سرمایه‌گذاری را دارد. دلیل سودآوری و ثمربخش بودن این ایده در جذب اشتراکی گردشگران علاقه‌مند به کتاب است. بر اساس این استراتژی، کتابفروشی‌ها بدون حس رقابت، در جوی دوستانه و با همکاری و حمایت یک‌دیگر، در راستای هدفی واحد برای جذب گردشگران تلاش می‌کنند. بدین ترتیب گردشگران می‌توانند علاوه بر لذت بردن از جاذبه‌های توریستی، در محیطی آرام درون کتاب‌ها نیز به سیر و سفر بپردازند.

 

منبع:کجارو

مرداد
۴