گردشگری تندرستی به چه معناست؟

گردشگری تندرستی به چه معناست؟

گردشگری تندرستی به چه معناست؟

25 آوریل 2019 مدیریت مقالات ، گردشگری سلامت

گردشگری تندرستی به چه معناست؟

گردشگری تندرستی یک سفر هدفمند برای بهبود خوشبختی ذهنی، جسمی یا روحی است که دربرگیرنده اکتشاف، ارتباط، دگرگونی و تحقق است و مشارکت مثبت میان افراد، فرهنگ ‌ها و طبیعت را بالا می‌برد.

گردشگری تندرستی-گردشگری سلامت علی طب

کارشناس گردشگری علی طب گفت: برای تشکیل حلقه گردخوشبختی ذهنیشگری سلامت به سیستم حمل و نقل، اقامتگاه، مراکز پذیرایی، جاذبه و مراکز خرید نیاز است اما اکنون فقط در بخش جاذبه‌ها موفقیم.
گردشگری تندرستی، سفر به دهکده های سلامت و مناطق دارای چشمه های آب معدنی و آب گرم به منظور رهایی از تنش های زندگی روزمره و تجدید قوا بدون مداخله و نظارت پزشک است
خسته از زندگی روزمره بی حوصله به خانه بر می گردی اما خانه نیز کمکی به آرامش تو نمی کند؛ به مطب پزشک مراجعه می کنی پزشک هم قادر به رفع مشکلت نیست.
پزشک هیچ دارویی تجویز نمی کند و فقط می گوید باید به مکان های خاص از جمله مناطق دارای چشمه های آب معدنی و آب گرم سفر کنی.

 

 

گردشگری تندرستی چیست؟

گردشگری تندرستی مسافرت به دهکده های سلامت و مناطق دارای چشمه های آب معدنی و آب گرم (اسپاها) اشاره می کند.

در این نوع سفر، گردشگر برای رهایی از تنش های زندگی روزمره و تجدید قوا بدون مداخله و نظارت پزشکی راهی سفر می شود. معمولا این گردشگران بیماری جسمی مشخصی ندارند و بیشتر در پی بهره مندی از طبیعت شفابخش مناطق دیگر هستند.
یکی از جاذبه ها و امتیازات ایران برای گردشگری درمانی در حوزه آب درمانی است، به طوری که در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰ چشمه آب معدنی شناسایی شده است.

تحقیقات نشان می‌دهد که هدف، عامل کلیدی برای طول عمر و خوب زندگی کردن است. طرفداران محیط زیست برای حفاظت از زمین، هوا و کیفیت آب و نیز حیات وحش می کوشند. تندرستی فرهنگی به احترام قائل شدن برای تنوع و شیوه‌ای از زندگی اشاره دارد که به سمت ساحت‌هایی چون غذا، مد، هنر، ادبیات، معماری، زبان و دیگر تفاوت‌های منحصر به فرد گسترش می‌یابد.

گردشگری تندرستی-گردشگری سلامت علی طب

 

کارشناس علی طب در باره درآمدزایی این نوع گردشگری اظهار داشت: در گردشگری تندرستی با حداقل امکانات و هزینه می توانیم به سود زیاد برسیم زیرا بسیاری از امکانات این نوع گردشگری بدون دخالت انسان در محیط وجود دارد.

این کارشناس گفت: توسعه این نوع گردشگری فقط به ارایه خدمات ازجمله ایاب و ذهاب، محل اقامت و .. نیازمند است.
وی افزود: برای توسعه این نوع گردشگری فقط به برنامه ریزی نیازمند است و همه امکانات در طبیعت است و در صورت رسیدگی به آن می توان برای گردشگران داخلی و خارجی محیط خوب و جذابی فراهم کرد.
وی تصریح کرد در گردشگری تندرستی فرد سالم است و برای پیشگیری از ابتلا به بیماری به این نوع سفر اقدام می کند.
در این نوع گردشگری، افراد برای استفاده از امکانات طبیعی موجود در مقصد، اقدام به مسافرت می کنند.
این امکانات که شامل آب و هوای مطلوب، چشمه های آب گرم و مجموعه های لجن درمانی است، در اختیار افراد قرار می گیرد تا آنها تمدد اعصاب یابند.
در واقع استفاده از این امکانات هم از لحاظ روحی- روانی و هم از نظر فیزیکی سبب بازیابی توان فرد شده و انرژی لازم را برای ادامه فعالیت عادی وی فراهم می کند.

 

مسافران اصلی تندرستی در برابر مسافران تصادفی تندرستی

منظور از مسافر اصلی تندرستی (همچنین به عنوان یک مسافر اولیه تندرستی نیز مورد اشاره قرار می‌گیرد) مصرف‌کننده‌ای است که تنها هدفش از سفر، بهبود حس‌وحال شخصی‌اش است. آنها اغلب اقتصادی فکر می‌کنند. مسافران مسئولیت‌پذیری هستند که به دنبال تجربه‌های غوطه‌ور می‌شوند.

یک مسافر تصادفی تندرستی (که به آن مسافر ثانویه تندرستی نیز گفته می‌شود) مصرف‌کننده‌ای است که تجربه او از تندرستی برای هدف سفرش امری موردی و اتفاقی است. آنها ممکن است تنها یک جلسه آب معدنی برای خود رزرو کنند، در باشگاه هتل ورزش کنند یا یک وعده غذای گیاهی بخورند و همه این کارها را هم برای حفظ عادات سالم سبک زندگی در سفر انجام دهند. اما آنها به دنبال تعطیلاتی نیستند که آن‌ها را در یک حال خوب غوطه‌ور کند.

بیشتر مشتریان به دنبال سفر تجربی هستند و این ایده را دارند که وقتی به خانه برمی‌گردند انسانی بهتر و آگاه‌تر شده باشند. درحال حاضر تقاضایی جهانی برای تجربه‌های تازه‌ای از سفر وجود دارد که ارتباطات عاطفی عمیقی ایجاد کند. در پاسخ، برندهای مسافرتی درحال توسعه و تدوین خدمات شخصی‌تر و خصوصی‌تر هستند که بر پیوند خوردن گردشگران با فرهنگ محلی، ذائقه‌ها و تجربیات منحصربه‌فرد بومی تمرکز می‌کنند. هدف آنها تقویت سطح بالاتری از مشارکت گردشگران در سفر است.

مردمی که به تعطیلاتی همراه با فعالیت‌های حال‌خوب‌کن علاقه‌مند هستند به دنبال دگرگونی می‌گردند. گویی چیزی در زندگی وجود دارد که دوست دارند تغییرش دهند. آنها به دنبال شیوه‌ای هستند تا با آن برای زندگی معنا بسازند و ارتباط قوی‌تری در جهان برقرار کنند. این افراد دیگر با یک جلسه اسپای کوتاه‌مدت راضی نمی‌شوند، بلکه به دنبال مزایا و معانی بلندمدت هستند. این‌ها مواردی است که در تعریف تازه گردشگری تندرستی به آن‌ها توجه شده است.

 

منابع:مدتور پرس

کجارو

آوریل
25