گردشگری سلامت در مشهد

گردشگری سلامت در مشهد

گردشگری سلامت در مشهد

۱۹ مهر ۱۳۹۷ مدیریت مقالات ، گردشگری سلامت

گردشگری سلامت در مشهد

گردشگری سلامت علی طب: ارمغان آور  زیبایی جوانی سلامتی

علی طب با مدیریت و همکاری متخصصین مجرب در زمینه های گردشگری و عرصه سلامت و درمان و واحد انفورمانتیک IT یکی از بزرگترین ارائه دهندگان خدمات گردشگری سلامت و توریست درمانی در ایران می باشد.

به طور کلی گردشگر سلامت کسی است که برای استفاده ازخدمات پزشکی و درمانی و یا استفاده از منابع درمانی طبیعی و سکوت و آرامش به کشور دیگری سفر می کند. در واقع گردشگری سلامت یا توریسم سلامت -Health Tourism- به طور کل به هر سفری که باعث بهبود سلامت فرد و یا افراد خانواده شود گردشگری سلامت بشمار می آید. گردشگری سلامت به سه شاخه اصلی تقسیم می شود:

به طور کلی گردشگر سلامت کسی است که برای استفاده ازخدمات پزشکی و درمانی  و یا استفاده از منابع درمانی طبیعی و سکوت و آرامش به کشور دیگری سفر می کند.

در واقع گردشگری سلامت یا توریسم سلامت -Health Tourism- به طور کل به هر سفری که باعث بهبود سلامت فرد و یا افراد خانواده شود گردشگری سلامت بشمار می آید. گردشگری سلامت به سه شاخه اصلی تقسیم می شود:

۱- گردشگری پزشکی (Medical Tourism):

درواقع رایج ترین و حساس ترین زیر شاخه گردشگری سلامت است. این سفر عموما برای درمان بیماری یا انجام عمل جراحی و یا چک آپ سلامت گردشگر در کلینیک ها و بیمارستان های کشوری با امکانات پزشکی بالا و هزینه های درمانی مناسب انجام می گیرد.

ما معتقدیم که گردشگری پزشکی یا گردشگری درمانی حساس ترین نوع گردشگری در بین تمام انواع گردشگری هاست. زیرا مستقیما با جان و سلامت گردشگر مرتبط است.

گرچه بسیاری از کشورهای توریستی دنیا امروزه برای کسب درآمد، خدمات گردشگری درمانی را ارائه می دهند اما مطمئنا توانمندی یک کشور در علم پزشکی و خدمات درمانی برخلاف گردشگری تفریحی و ورزشی و … چیزی نیست که صرفا با ساخت و ساز و صرف پول بدست آید.

وجود پزشکان متبحر و با تجربه، سابقه علم پزشکی، وجود زیرساخت های درمانی و نظارتی، وجود بیمارستان ها و کلینیک های استاندارد، تجهیزات پزشکی کامل و به روز، همچنین وجود قوانین و نظارت های پزشکی جزو زیرساخت های مهم درمانی یک کشور به شمار می روند؛ تا آن کشور بتواند در مرحله بعدی با ادغام خدمات اقامتی و گردشگری اقدام به فعالیت در زمینه گردشگری سلامت کند.

قابل ذکر است که کشور ایران دارای پیشینه پزشکی هزاران ساله است و همواره پزشکان ایرانی در سطح بین المللی شناخته شده بوده اند.

به طور کلی گردشگر سلامت کسی است که برای استفاده ازخدمات پزشکی و درمانی و یا استفاده از منابع درمانی طبیعی و سکوت و آرامش به کشور دیگری سفر می کند. در واقع گردشگری سلامت یا توریسم سلامت -Health Tourism- به طور کل به هر سفری که باعث بهبود سلامت فرد و یا افراد خانواده شود گردشگری سلامت بشمار می آید. گردشگری سلامت به سه شاخه اصلی تقسیم می شود-گردشگری سلامت علی طب

گردشگری درمانی

۲- گردشگری طبیعت درمانی (Curative Tourism):

سفر درمانی به مراکز دارای منابع و خدمات درمانی طبیعی تحت نظارت پزشک را گردشگری طبیعت درمانی می گویند.

این منابع و خدمات طبیعی شامل چشمه های آب گرم، دریاچه نمک، آفتاب درخشان، لجن طبی، ماساژ طبی، حمام گیاهی و همچنین محیط زیست زیبا، پاک و آرام به منظور بهبود بیماران پوستی، تنفسی، روماتولوژی، عضلانی و یا گذراندن دوران نقاهت بعد از درمان و عمل های جراحی صورت می گیرد.

به لطف خدا طبیعت متنوع ایران انواع و اقسام منابع طبیعت درمانی را در اختیار انسان ها گذاشته است.

درحال حاضر در ایران مراکز بسیاری وجود دارد که در کنار منابع طبیعت درمانی امکانات اقامتی، رفاهی و نظارت پزشکی را برای گردشگران آماده کرده اند. تا گردشگران بتوانند در آرامش و رفاه کامل از این نعمت های خداوند استفاده کنند.

۳- گردشگری تندرستی (Wellness Tourism):

در این نوع سفر، گردشگر به دنبال آرامش است و برای رهایی از تنش های زندگی روزمره و تجدید قوا، بدون مداخله و نظارت پزشکی راهی سفر می شود.

معمولا این گردشگران بیماری جسمی مشخصی ندارند و بیشتر در پی بهره مندی از طبیعت شفابخش و دوری از شلوغی ها، تنش ها و آلودگی های زندگی شهری هستند.

یکی از جاذبه ها و امتیازات ایران برای گردشگری درمانی در حوزه آب درمانی است، به طوری که در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰ چشمه آب معدنی شناسایی شده است.

از دیگر جاذبه های گردشگری تندرستی در ایران وجود هتل ها و ویلاهای جنگلی، کویری، ساحلی و یا کوهستانی است. که افراد می توانند در آرامش کامل در محیط زیست پاک تندرستی خود را بهبود بخشند.

درباره گردشگری پزشکی:

همانطور که گفته شد گردشگری پزشکی یا توریسم پزشکی –Medical Tourism– شاخه‌ای از گردشگری سلامت است که در آن شخص از کشورش به سایر نقاط دنیا سفر می‌کند تا از خدمات پزشکی کشور مقصد در مراکز درمانی بهره‌مند شود. عموما برای گردشگری درمانی سه انگیزه  اصلی وجود دارد:

    -درمان در کشوری با سطح امکانات و توانمندی های درمانی بالاتر
-درمان با هزینه های درمانی پایین تر
-عدم انتظار در لیست نوبت درمانی

خدمات ارائه شده در توریسم پزشکی بسیار متفاوت و بستگی به انتخاب گردشگر دارد.

به طور کل خدمات گردشگری سلامت نیز به دو شاخه خدمات گردشگری (شامل: اخذ ویزا، اخذ بلیت سفر، رزرو هتل، ترانسفر شهری، لیدر، خدمات تفریحی و … ) و خدمات پزشکی (از خدمات بیسیک و ساده دندان پزشکی یا چک آپ تا عمل های جراحی‌ پیشرفته همچون تعویض زانو، جراحی قلب و یا جراحی‌های زیبایی) تقسیم می شود.

یک مقصد گردشگری سلامت باید خدمات گردشگری را در کنار خدمت درمانی به گردشگران سلامت ارائه کند.

گفته شده است پیشینه توریسم پزشکی به هزاران سال قبل در یونان قدیم بر می‌گردد، در آن زمان زمان بیماران و یا زائران از نقاط مختلف با گذر از دریای مدیترانه خود را به منطقه‌ای در خلیج «سرونیک» به نام «اپیدوریا» می‌رساندند.

اعتقاد ها اینگونه بود که مهراب خدای شفابخش یونانی‌ها، اسقلپیوس، در آنجا قرار دارد. بیماران با روزه گرفتن و نیایش به دنبال شفاء بیماری‌های خود بودند. در حال حاضر اپیدوریا قدیمی‌ترین خاستگاه گردشگری پزشکی در جهان شناخته می‌شود. گرچه امروزه این مفهوم را به عنوان گردشگری مذهبی نام می بریم.

به طور کلی گردشگر سلامت کسی است که برای استفاده ازخدمات پزشکی و درمانی و یا استفاده از منابع درمانی طبیعی و سکوت و آرامش به کشور دیگری سفر می کند. در واقع گردشگری سلامت یا توریسم سلامت -Health Tourism- به طور کل به هر سفری که باعث بهبود سلامت فرد و یا افراد خانواده شود گردشگری سلامت بشمار می آید. گردشگری سلامت به سه شاخه اصلی تقسیم می شود-گردشگری سلامت علی طب

جایگاه شهر مشهد مقدس در گردشگري سلامت

ایران زمین، و همچنین شهر مشهد به عنوان یکی از بزرگ‌ترين قطب‌هاي پزشکي منطقه خاورميانه از ديرباز مورد توجه جهانيان به ويژه کشورهاي همسايه بوده است، که به دليل وجود بارگاه ملکوتی علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) و با دارا بودن جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري و توانمندي‌هاي پزشکي و درمانی خود، بستر مناسبي براي طراحي و ايجاد سايت بزرگ درماني و گردشگري سلامت کشور را به وجود آورده و موجبات توسعه پايدار مبتي بر گردشگري سلامت را فراهم نموده است.

اهداف

تربیت نیروی انسانی متعهد و کارآمد بر اساس نیازهای جامعه در علوم پزشکی

بهبود عملکرد حرفه ای دانش آموختگان متناسب با نیازهای در حال تغییر و پیشرفت علوم

تولید دانش و فن آوری نوین در عرصه آموزش و بهداشت و درمان

بهبود کمی و کیفی ارائه خدمات بهداشت و درمان

حفظ و ارتقا جایگاه دانشگاه به عنوان سازمانی پیشرو در سطح ملی منطقه ای و جهانی

تخصص هاي درماني و تشخيصي

      دانشگاه علوم پزشکي  مشهد با بهره مندي از کليه امکانات و تجهيزات به روز و وجود متخصصان مجرب قادر به  ارائه کليه خدمات تشخيصي و درماني در کليه رشته هاي جراحي و داخلي مي باشد.

ایران زمین، و همچنین به عنوان یکی ازبزرگ ترين قطب هاي پزشکي منطقه خاورميانه از ديرباز مورد توجه جهانيان به ويژه کشورهاي همسايه بوده است،که به دليل وجود  بارگاه ملکوتی علی بن موسی الرضا(ع) وبا دارا بودن جاذبه هاي طبيعي و گردشگري وتوانمندي هاي پزشکي ودرمانی خود بستر مناسبي براي طراحي و ايجاد سايت بزرگ درماني و گردشگري کشور سلامت را به وجود آورده وموجبات توسعه پايدار مبتي بر گردشگري سلامت را فراهم نموده است.

مزاياي عمده شهر مشهد به عنوان مقصدي براي گردشگران سلامت به شرح ذيل مي باشد:

برخورداري از حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیون زائر بارگاه علی بن موسی الرضا(ع) در سال

برخورداري از پزشکان و متخصصین ورزیده و مجرب

تعرفه هاي خدمات درمانی بسیار پائین

امکانات اقامتی مناسب ومتعدد

هزینه هاي اقامتی پائین

برخورداري از فرودگاه بین المللی و راههاي ارتباطی ریلی و زمینی مناسب

جاذبه هاي گردشگري، طبیعی و تاریخي

منابع: اَوِسینا

دانشگاه علوم پزشکی مشهد

مهر
۱۹